Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Lektin içermeyen diyetler hakkında bilmeniz gereken her şey

Lektin içermeyen diyetler hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Fasulye ve baklagiller, kepekli tahıllar ve bazı sebzeler gibi bazı bitkisel gıdalar yüksek miktarda lektin içerir.

 2. Lektinler ve lektinsiz diyet hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin. Bu diyet hakkında bilimin söyleyecekleri nelerdir? Neden bazı insanlar bunu öneriyor ve kanıtlar iddialarını destekliyor mu?

Lektin nedir?

 1. Dersler, insanlarda hücrelerin birbirleriyle etkileşime girmesine yardımcı olabilecek bir protein türüdür. Bazı bilim adamları ayrıca, derslerin böcekleri uzak tutmak için bitkilerde bir çeşit savunma sağladığına inanmaktadır.

 2. Bu proteinler ayrıca bitkilerin büyümesi için gereken azot içerir. Bitkilerin çoğu kısmı lektin içerirken, tohum insanların en çok yediği kısımdır.

 3. Dersler sağlığı sindirimden kronik hastalık riskine kadar birçok yolla etkileyebilir. Kırmızı kan hücrelerinin bir araya toplanmasına neden oldukları gösterilmiştir.

 4. Bazı besin maddelerinin emilimini engellediklerinden antinutrientler olarak sınıflandırılırlar.

 5. Teorikler bitki yiyecekleri pişmemiş halde yenildiğinde midenin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca az pişmiş baklagilleri yemenin tehlikeli olmasının nedeni de budur.

 6. Kırmızı barbunya fasulyesi içindeki lektine fitohaemagglutinin adı verilir. Çiğ veya az pişmiş barbunya fasulyesi yemekten kaynaklanan kırmızı barbunya fasulyesi zehirlenmesinden sorumludur. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre, sadece dört çiğ barbunya fasulyesi tüketmek, ciddi bulantı, kusma ve ishal gibi semptomlara neden olabilir.

 7. Nemli ısı kullanan pişirme yöntemleri, bitkilerde bulunan lektin sayısının azaltılmasında yardımcı olur. Yemek pişirme ayrıca bazı bitki nişastasını daha basit karbonhidratlara böler. Dersler karbonhidratlara bağlanmayı sever ve negatif etkiye neden olmadan önce vücuttan çıkarılır.

 8. Yavaş pişiricilerin barbunya fasulyesi hazırlamak için tavsiye edilmez çünkü sıcaklık, lektinleri yok edecek kadar yüksek değildir. Yiyeceklerde lektin azaltma yolları şunlardır:

 9. Lektinlerin istenmeyen bazı etkileri olsa da, bazı olumlu etkileri de var. Az miktarda lektin, insan sindirim sistemlerinde yaşayan iyi bakterilere yardımcı olabilir.

 10. Araştırmalar, lektinlerin kanseri teşhis etmede ve tanı koymada yardımcı olabileceğini gösteriyor. Lektinler ayrıca kanser hücrelerinin çoğalma hızını yavaşlatma potansiyelleri için çalışılmaktadır.

 11. Araştırmacılar, hatta bakteri, mantar ve virüslerin neden olduğu hastalıklar için potansiyel tedaviler olarak lektinlere bakıyorlar.

Lektin içermeyen diyet nedir?

 1. Dr. Steven Gundry lektinsiz diyeti popülerleştirdi. Odağını yiyecek ve takviye temelli ilaca değiştiren eski bir kalp cerrahı.

 2. Dr. Gundry, lektinleri Amerikan diyetinde bulunan başlıca tehlike olarak tanımlar. Buna cevaben, derslerden, alternatif yemek seçimlerinden ve tariflerden nasıl kaçınılacağı hakkında bilgi veren bir kitap yazdı.

 3. Kitaba göre, Dr. Gundry'ın planı insanların sağlıklarını iyileştirmelerine ve vücut ağırlıklarını azaltmalarına yardımcı oluyor. Bu plan aynı zamanda GundryMD markası altında satılan ek Dr. Gundry'ı da içeriyor.

Faydaları

 1. Bazı bilim adamları lektinlerin zararlı olduğuna ve iltihaplanma olduğuna inanıyor. Eski bir makale onları çölyak hastalığı, diyabet ve romatoid artrit de dahil olmak üzere otoimmün hastalıklarla ilişkilendirmektedir.

 2. Bir makale, buğday tohumu lektini ile ilgili araştırmaları tartışıyor. İltihabı artırarak bağışıklık sistemini etkileyebilir.

 3. Uzun süreli inflamasyon, kalp hastalığı, kanser ve depresyon dahil olmak üzere birçok ciddi tıbbi durumla bağlantılıdır.

 4. Lektin içermeyen bir diyet uygulamak, vücutta iltihaplanmayı azaltmanın bir yolu olabilir. Ancak, etki doğrulanmadan önce insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 5. Yazarlar ayrıca lektinlerin bakteri veya diğer toksinlerin bağırsak bariyerini geçmesini kolaylaştıracağını da bildirmiştir. Ancak, aynı zamanda bütün tahılların iltihapla mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar içerdiğini de belirtiyorlar. Bu faktör, lektin'in potansiyel olarak zararlı etkilerini telafi edebilir.

Riskler

 1. Lektin içermeyen diyet, bazı kişilerin uzun vadede takip etmelerini zorlaştıracak kısıtlayıcı bir plandır. Plan aynı zamanda kepekli tahıllar, baklagiller ve bazı sebzeler gibi birçok besleyici gıdayı da sınırlandırır veya ortadan kaldırır.

 2. Araştırmalar, tam tahıl tüketmenin kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 3. Meyve ve sebzelerin de sağlıkla ilgili birçok faydası var. Daha fazla meyve ve sebze yemek, kalp ve akciğer hastalıkları da dahil olmak üzere birçok durum riskini azaltabilir. Ayrıca kanser riskini etkileyebilir ve insanların kilo almaktan kaçınmalarına yardımcı olabilir.

 4. Vejeteryanlar veya veganlar için lektinsiz bir diyet takip etmek zor olabilir, çünkü baklagiller, fındık, tohumlar ve tam tahıllar bitki bazlı protein sağlar.

 5. Baklagiller, kepekli tahıllar ve meyve ve sebze kabukları da diyet lifi sağlar. Lektin içermeyen bir diyet, diyet lifi alımı azalırsa kabızlığa neden olabilir.

 6. Ayrıca, plan özel sütler, mera yetiştirilen etler ve pahalı takviyeler önerdiği için lektinsiz bir diyeti takip etmek pahalı olabilir.

Yemek yiyecekler

 1. Dr. Gundry’a göre, lektin alımını sınırlamaya çalışan insanlara aşağıdaki yiyecekler öneriliyor:

Kaçınılacak yiyecekler

 1. Dr. Gundry’a göre, insanlar dersten kaçınmaya çalışırken aşağıdaki yiyecekleri sınırlamalılar:

 2. Tahıllar kullanılıyorsa, plan buğday yerine beyaz undan üretilen ürünleri tavsiye eder.

 3. Dr. Gundry, aşağıdaki yiyeceklerden tamamen kaçınılmasını önerir:

Sonuçlar

 1. Lektinler bir miktar hasara neden olsa da, bitki besinlerini yemenin yararlarını destekleyen güçlü bir araştırma var.

 2. Pek çok bitki lektinlerde yüksektir, ancak lektin seviyeleri bitki tipleri arasında önemli farklılıklar gösterebilir. Ayrıca birçok çeşit lektin vardır ve bazıları yararlı görünmektedir.

 3. Lektinlerle ilgili yapılan araştırmaların çoğunun hayvan veya tüp çalışmaları ile yapıldığını bilmek de önemlidir. Ayrıca, birçok çalışma onları içeren yiyecekler yerine tekli lektinlere bakmıştır.

 4. Lektin içermeyen bir diyeti izlemeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Şu anda, bilim tarafından desteklenen bir plandan çok bir eğilim gibi görünüyor.

 5. Yazı 3 Ekim 2017 tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Al-Khaldi, S. (2012). Phytohaemagglutinin. Kötü Hata Kitabı, Gıda Kaynaklı Patojen Mikroorganizmalar ve Doğal Toksinler. İkinci baskı, (2), 254-256. Https://www.fda.gov/downloads/Food/FoodborneIllnessContaminants/UCM297627.pdf

 7. Berg, J.M., Tymoczko, J.L., Stryer, L. (2002). Biyokimya. 5. baskı. New York: H H Freeman. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK22545/

 8. Boeing, H., Bechthold, A., Bub, A., Ellinger, S., Haller, D., Kroke, A., ... Watzl, B. (2012, 9 Haziran). Eleştirel inceleme: Kronik hastalıkların önlenmesinde sebze ve meyveler. Avrupa Beslenme Dergisi, 51 (6), 637-663. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3419346/

 9. De Punder, K., Pruimboom, L. (2013, 12 Mart). Buğday ve diğer tahıl tanelerinin diyet alımı ve iltihaplanmadaki rolü. Besinler, 5 (3), 771-787. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705319/

 10. Freed, D.L.J. (1999, 17 Nisan). Diyetteki lektinler hastalığa neden olur mu? Kanıtlar düşündürücüdür - ve tedavi için ilginç olasılıklar ortaya çıkarmaktadır. BMJ, 318 (7190), 1023-1024'te tarif edilmektedir. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1115436/

 11. Gundry, S. (2017, 23 Mayıs). Diyetinizdeki lektinleri azaltmanın 15 yolu. Http://gundrymd.com/reduce-lectins-diet/

 12. Jonnalagadda, SS, Harnack, L., Hai Liu, R., McKeown, N., Mühür, C., Liu, S., ... Fahey, GC (2011, Mart 30) içermesidir. Tahıl bulmacasını bir araya getirmek: Tahıllarla ilgili sağlık yararları - American Nutrition 2010 2010 uydu sempozyumu özeti. Beslenme Dergisi, 141 (5), 1011S-1022S. Http://jn.nutrition.org/content/141/5/1011S.long

 13. Bitki lektinleri. (N.d.). Http://poisonousplants.ansci.cornell.edu/toxicagents/lectins.html

 14. Lektinler nedir ve lektinler içerdiğinden fasulyelerden, tohumlardan ve tahıllardan kaçınmalı mıyız? (2017, Mayıs). Tufts Üniversitesi Sağlık Beslenme Mektubu. Http://www.nutritionletter.tufts.edu/issues/13_5/ask-experts/Q-What-are-lectins-and-should-we-avoid-beans-seeds-and-grains_2141-1.html

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407