Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Lahananın sağlığa faydaları nelerdir?

Lahananın sağlığa faydaları nelerdir?

 1. İçerdiği besinler sağlıklı cilt, saç ve kemikleri destekler. Fiber içeriği sindirimi artırır ve kalp damar sağlığına katkıda bulunur.

 2. Ispanaktan daha fazla besin değeri ile diyabette kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine, kanser riskinin düşürülmesine, kan basıncının azaltılmasına ve astım gelişiminin önlenmesine yardımcı olabilir.

 3. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası.

 4. İşte lahana ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Lahanadaki besinler refahın artmasına ve çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 2. Diğerlerinin yanında lif, antioksidanlar, kalsiyum ve K vitamini içerir.

 3. Kale içindeki klorofilin bile sağlık yararları olabilir.

 4. Aynı zamanda iyi bir C vitamini ve demir kaynağıdır.

Diyabet

 1. Lahanadaki lif ve antioksidanlar diyabete karşı koruma sağlayabilir.

 2. Elyaf: Çalışmalar, yüksek miktarda lif alımının, tip-1 diyabetli kişilerde kan glukoz seviyelerini düşürebileceğini göstermiştir. Tip-2 diyabet hastaları kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinin düzeldiğini görebilir. [! 1053 => 1140 = 3!

 3. Antioksidanlar: Kale, alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içerir.

 4. Çalışmalar bunun glikoz seviyelerinin düşürülmesine, insülin duyarlılığının arttırılmasına ve diyabetli hastalarda oksidatif stres kaynaklı uyarıları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu hastalarda periferik nöropati ve otonom nöropatiyi azaltabilir.

 5. Çoğu çalışmada diyet kaynaklarından ziyade, intravenöz olarak uygulanan yüksek doz alfa-lipoik asit kullanılmıştır. Bununla birlikte, lahana, vücudumuzda doğal olarak üretilen bu besinin sağlıklı bir şekilde günlük alımına katkıda bulunabilir.

Kalp hastalığı

 1. Kalede bulunan lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitaminlerinin tümü kalp sağlığını destekler.

 2. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için sodyum alımını azaltırken potasyum alımının arttırılması tavsiye edilir.

 3. Yüksek potasyum alımı, inme riskinin azalması, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.

 4. Kan basıncını düşürmek için daha fazla potasyum tüketmek, sodyum alımını azaltmak kadar önemli olabilir, çünkü potasyum kan damarlarını genişletir.

 5. Önerilen potasyum alımı günde 4.700 mg'dır. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'ne (NHANES) göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) yetişkinlerin yüzde 2'sinden azı bu tavsiyeye uyuyor.

 6. Kale bu alımın artmasına yardımcı olabilir.

 7. Yüksek bir potasyum alımı, tüm nedenlerden ötürü yüzde 20 daha az ölüm riskiyle ilişkilendirilir.

Kanser

 1. Kale ve klorofil içeren diğer yeşil sebzeler vücudun heterosiklik aminleri emmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu kimyasallar hayvansal kaynaklı yiyecekleri yüksek sıcaklıkta ızgara yaparken üretilirler ve kanserle ilişkilendirilirler.

 2. İnsan vücudu fazla miktarda klorofil ememiyorsa da, lahanadaki klorofil bu kanserojenlere bağlanır ve vücudun onları emmesini önler. Bu şekilde, kanser riskini sınırlamaya yardımcı olabilir.

 3. Köfteli bifteğe sahip olan herkes, olumsuz etkisinin azaltılması için yeşil sebzelerle eşleşmeli.

Kemik sağlığı

 1. Bazı araştırmalar, düşük miktarda K vitamini alımının, daha yüksek kemik kırığı riskine eşlik ettiğini göstermiştir.

 2. İnsan vücudu ihtiyaç duyduğu K vitamininin çoğunu oluştururken, yeterli sağlıkta K vitamini tüketimi önemlidir. Kemik matriks proteinlerini değiştirmeye yardımcı olur, kalsiyum emilimini artırır ve idrarla atılan kalsiyum miktarını azaltabilir.

 3. Kale iyi bir K vitamini kaynağıdır

Sindirim

 1. Kale lif ve su bakımından yüksektir. Bunların her ikisi de kabızlığın önlenmesine yardımcı olur ve düzenliliği ve sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.

 2. Ayrıca demir emilimini destekleyen B vitaminleri ve C vitamini içerir. Bunlar gıdalardan enerjinin salınması için çok önemlidir.

Sağlıklı cilt ve saç

 1. Kale beta-karoten bakımından yüksektir, vücut tarafından ihtiyaç duyulduğu gibi vücut tarafından A vitaminine dönüştürülen karotenoid.

 2. Bir fincan pişmiş lahana 885 mcg retinol A eşdeğeri veya 17.707 Uluslararası Birim (IU) A vitamini sağlar

 3. Bu besin cilt ve saç dahil tüm vücut dokularının büyümesini sağlar. Ayrıca cildin ve saçın nemli kalmasına yardımcı olan yağ olan sebumun üretilmesi için de gereklidir. Bağışıklık fonksiyonu, görme ve üreme fonksiyonu da A vitamini güveniyor.

 4. Bir fincan pişmiş lahana da cilt, saç ve kemikler için yapı sağlayan temel protein olan kollajeni oluşturmak ve korumak için gerekli olan 53.3 mg C vitamini sağlar.

 5. C vitamini ve demir de lahanada bulunur. C vitamini vücudun demiri emmesine yardımcı olur. Bir fincan pişmiş lahana, 1.17 mg demir içerir. Yeterli miktarda demir alımı anemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

Beslenme

 1. Kale, besin ve lif bakımından zengin, yeşil ve yapraklı bir potaya dayanıklı sebzedir.

 2. Yaklaşık 16 g ağırlığında kıyılmış, çiğ lahana, bir fincan içerir:

 3. Bir fincan pişmiş lahana, bir fincan pişmiş ıspanağa oranla yüzde 1000'den fazla C vitamini içeriyor. Ispanaktan farklı olarak lahana oksalat bakımından düşüktür, bu nedenle sağladığı kalsiyum ve demir insan sindirim sistemi tarafından daha kolay emilir.

Diyet ipuçları

 1. Kale, lahana ve Brüksel lahanası gibi hardal veya Brassicaceae familyasının bir üyesidir.

 2. Ayrıca, dünyevi bir ipucu ile doyurucu ve net. Farklı lahana türleri biraz farklı lezzet ve besin profillerine sahiptir. Genç yapraklar ve yaz yapraklar daha az acı ve lifli olma eğilimindedir.

 3. Kıvırcık lahana en yaygın kullanılan türdür. Genellikle parlak yeşil, koyu yeşil veya mor renklidir. Yırtması kolay, kıvrımlı, kıvrımlı yaprakları vardır. Yaprakları fibröz saptan çıkarmak için, elinizi sapı aşağı doğru, büyüme yönünde hareket ettirin.

 4. Lacinato veya dinozor lahana, kıvırcık lahanalardan daha sert ve daha dayanıklı koyu mavi-yeşil bir çeşittir. Pullu dokusu nedeniyle dinozor lahanası olarak bilinir. Bu yapraklar genellikle daha uzun ve düzdür ve pişirildikten sonra dokularını korurlar. Kıvırcık lahana daha az acı, dinozor lahana lahana cips yapmak için idealdir.

 5. Kırmızı Rus lahana, biraz meşe yaprağı gibi görünen düz yapraklı bir çeşittir. Sapları hafif mor saplardır ve yaprakların kırmızımsı bir tonu vardır. Sapları çok liflidir ve genellikle çiğnenip yutulması zor olabileceğinden yenmezler. Kırmızı Rus lahana yaprakları, neredeyse kuzukulağı gibi, bir miktar biber ve limon ile, diğer türlerden daha tatlı ve daha hassastır. Salatalar, sandviçler, meyve suları ve garnitür olarak idealdirler!

 6. Kale soğuk kış aylarında iyi büyür ve diğer meyveler ve sebzeler daha az hazır olduğunda iyi bir katkı sağlar. Kışlık lahana genellikle daha iyi pişirilir, çünkü soğuk havalarda lahanadaki şekerler nişastaya dönüşerek acı ve lif içeriği artar.

Servis önerileri

 1. Kale salatalarda veya sandviçlerde çiğ olarak tüketilebilir, buharda pişirilmiş, kızartılmış, haşlanmış, sote edilmiş veya çorba ve güveçlere eklenebilir.

 2. Salatalarda: Salatalarda çiğ lahana kullanırken, yaprakları ellerinde kısaca çırparak masaj yapın. Bu, selülozun yapraklarda parçalanmasına başlar ve kolay emilim için besin maddelerinin serbest kalmasına yardımcı olur.

 3. Garnitür olarak: Sarımsak ve zeytinyağlarını soğan suyunu yumuşayana kadar sote edin. Lahana ekleyin ve istediğiniz hassasiyete kadar sote etmeye devam edin. Alternatif olarak, 5 dakika boyunca buharlayın, sonra süzün ve soya sosu ile tahin bir çizgi içinde karıştırın.

 4. Kale cipsleri: Kaburgaları lağımdan çıkarın ve sızma zeytinyağındaki lahanayı çıkarın ve hafifçe püskürtün ve kimyon, köri tozu, kırmızı biber tozu, kavrulmuş kırmızı biber gevreği veya sarımsak karışımı ile serpin pudra. İstenen netliğe kadar 15 ila 30 dakika Fahrenheit 275 derece fırında.

 5. Smoothies: Bir mutfak robotunda veya yüksek hızlı bir karıştırıcıda, en sevdiğin smoothie'ye bir avuç lahana ekleyin. Tadı çok fazla değiştirmeden besinleri ekleyecektir.

Riskler

 1. Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kandaki potasyum seviyelerinde artışa neden olabilir. Muz ve pişmiş lahana gibi yüksek potasyumlu yiyecekler beta blokerler alınırken ölçülü olarak tüketilmelidir. [! 1053 => 1140 = 12!

 2. Bir fincan lahana 1.062.1 mcg K vitamini sağlar. Bu, warfarin veya Coumadin gibi kan sulandırıcıların aktivitesine müdahale edebilir. Bu ilaçları alan hastalar, kaçınılması gereken yiyecekler hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır.

 3. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli lahana ürünleri var.

 4. En son Yvette Brazier tarafından Pzt 25 Eylül 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Alfa-lipoik asit. (2014, 26 Haziran). Http://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/alphalipoic-acid

 6. Ek 7. Diyet Referans Alımları ve Diyet Yönergeleri Önerilerine Dayalı Yaş Cinsiyet Grupları İçin Beslenme Hedefleri. (2015). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-7/

 7. Temel Rapor: 11233, Kale, işlenmemiş. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2983?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = raw + kale ds = 'den alındı qt = qp = qa = qn = q = ing =

 8. Temel rapor: 11234, Kale, pişmiş, kaynatılmış, süzülmüş, tuzsuz. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2984?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = pişmiş + kale ds = 'den alındı qt = qp = qa = qn = q = ing =

 9. Vitamin K: Profesyoneller için bilgi notu. (2016, 11 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/

 10. Woziwodzka, A., Golunski, G., Piosik, J. (2013). Heterosiklik aromatik aminler biyolojik olarak aktif aromatik bileşikler ile hetero-kompleksleşme ve bunun kemoprevensiyondaki olası rolü Hindawi. Https://www.hindawi.com/journals/isrn/2013/740821/

 11. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 12. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407