Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Laetril (B17 Vitamini veya Amygdalin): Yararları, Mitler ve Gıda Kaynakları

Alt satırda

 1. Laetril genellikle yanlış amigdalin veya B17 vitamini olarak adlandırılır.

 2. Aksine, saflaştırılmış amigdalin içeren bir ilaçtır - birçok meyvenin, çiğ kabuklu yemişlerin ve diğer bitkisel gıdaların tohumlarında veya çekirdeğinde bulunan bir bileşik (1, 2).

 3. Bu makale, bilim tarafından desteklenen laetril hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor.

Laetril Nedir?

 1. Laetril, 1952 yılında Dr. Ernst T. Krebs, Jr. (3) tarafından oluşturulan ilacın adıdır.

 2. Aşağıda doğal olarak bulunan bir bileşik olan saflaştırılmış amigdalin içerir (1, 4):

 3. Laetril'i hap olarak alabilir veya damarlara veya kaslara enjeksiyon olarak alabilirsiniz (1).

 4. 1970'lerde popüler olan tartışmalı bir kanser tedavisi. Bununla birlikte, araştırmaların etkisiz ve potansiyel olarak zehirli olduğuna karar verdikten sonra birçok ABD eyaletinde yasaklandı (3, 5).

 5. Laetril vücuttan geçtiğinde, hidrojen siyanide dönüşür - hücrelerin oksijen kullanmasını engelleyebilecek ve sonunda onları öldürebilecek bir bileşik (1, 6).

 6. Bazı teoriler, hidrojen siyanürün antikanser etkileri olabileceğini öne sürüyor. Oysa bu teorilerin iddialarını destekleyecek kanıtları yoktur (7, 8). [! 23669 => 1140 = 2!

Nasıl Çalışıyor?

 1. Vücut, lametriyi üç bileşiğe ayırır: hidrojen siyanür, benzaldehit ve prunasin (2).

 2. Hidrojen siyanür sağlığa faydalarından sorumlu ana bileşik gibi görünüyor. Ayrıca, laetrilde primer antikanser bileşen olduğu düşünülmektedir (12).

 3. Vücuttaki bazı enzimler hidrojen siyanürü tiyosiyanat denilen daha az toksik bir moleküle dönüştürür. Bu molekül daha önce kan damarlarını genişletebileceğinden kan basıncını tedavi etmek için kullanıldı. Toksik etkileri nedeniyle daha sonra kesildi (13, 14, 15).

 4. Bu teorilerin bilimsel kanıtlarla desteklenmemesine rağmen, laetrilin kanserle nasıl savaşabileceği hakkında dört olası teori var.

 5. İki teori kanser hücrelerinin laetrili siyanüre dönüştüren enzimler bakımından zengin olduğunu belirtiyor. Siyanür hücreleri öldürdüğünden, bu, kanser hücrelerinin lametreni parçalayıp kanseri öldürebileceği anlamına gelir (7, 8).

 6. Bununla birlikte, kanser hücrelerinin, lametrinin siyanüre dönüşmesine yardımcı olan enzimleri içerdiğine dair bir kanıt yoktur (16, 17).

 7. Üçüncü teori, kanserin B17 vitamini (amigdalin) eksikliğinden kaynaklandığını gösteriyor.

 8. Hiçbir kanıt, amygdalin'in bir vitamin olduğunu kanıtlamaz. Aynı zamanda vücutta doğal olarak bulunmaz ve vücudunuz amygdalinde eksik olamaz (18, 19, 20).

 9. Son teori, laletrili parçalayarak yapılan hidrojen siyanürün, kanser hücrelerini daha asidik hale getirip ölmelerine neden olacağını öne sürüyor.

 10. Fakat hidrojen siyanür farklılaşmıyor ve ayrıca sağlıklı hücreleri ve kanser hücrelerini de öldürebilir (21). [! 23669 => 1130 = 4!

 1. Laetril üzerine yapılan araştırmaların çoğu kanser üzerindeki etkilerine odaklanırken, bazı araştırmalar, laetrilin doğal şekli olan amigdalin'in başka sağlık yararları olabileceğini buldu.

 2. İşte amygdalin'in sağlığa birkaç olası yararı:

 3. Yukarıdaki faydaların yalnızca zayıf kanıtlarla desteklendiğini unutmayın. Öneriler yapılmadan önce laetril ve sağlık yararları hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Vitamini?

 1. Laetril sıklıkla B17 vitamini olarak adlandırılır. Aslında, 1952'de Dr. Ernst T. Krebs, Jr. tarafından icat edilmiş patentli bir ilaçtır.

 2. 1970'lerde, Dr. Krebs yanlış bir şekilde tüm kanserlerin vitamin eksikliğinden kaynaklandığını iddia etti. Ayrıca, laetrilin kanserdeki eksik vitamin olduğunu ve bunun ardından B17 vitamini olduğunu söyledi (23). [! 23669 => 1140 = 5!

Laetril Kanseri Tedavi Edebilir mi?

 1. 1970'li yıllarda laetril, kanser için popüler bir alternatif tedavi yöntemi idi (8).

 2. Ancak, şimdi birçok ülkede Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yasaklandı. Bunun nedeni, laetrilin ciddi yan etkilere neden olabilmesidir. Bahsedilmez, kanseri etkili bir şekilde tedavi edebileceğini gösteren bir kanıt yoktur (3, 5, 25). [! 23669 => 1140 = 6!

 3. Ek olarak, hayvanlar, sadece laetrilden ziyade hem enzimi hem de lametreni aldıklarında daha fazla yan etki yaşadılar. [! 23669 => 1140 = 6!

 4. Diğer çalışmada, kanserli altı kişiye laetril tedavisi uygulandı. Bilim adamları, her bir bireyin kanseri yayılmaya devam ettiği için laetrilin kanser tedavisine yardım etmediğini keşfetti (30). [! 23669 => 1140 = 6!

 5. Son olarak, birkaç test tüpü çalışması laetrilin yayılmalarına yardımcı olan genleri bastırarak tümör oluşumunu azaltabileceğini göstermiştir. Ancak, bu aynı etkinin canlı insan vücudunda da olacağına dair bir kanıt yoktur (31, 32, 33). [! 23669 => 1140 = 6!

Laetrilin Yan Etkileri

 1. Laetril'in çeşitli yan etkileri olduğu bilinmektedir (34, 35, 36, 37).

 2. Bu yan etkilerin çoğu vücutta çok fazla hidrojen siyanürden kaynaklanıyor. İşte bu nedenle lametril zehirlenmesi belirtileri siyanür zehirlenmesiyle aynıdır (8). [! 23669 => 1140 = 7!

 3. Yan etkiler kötüleşti (1, 2):

 4. Araştırmalar, C vitamininin laletril ile etkileşime girebileceğini ve toksik etkilerini artırabileceğini gösteriyor. [! 23669 => 1140 = 7!

Alt satırda

 1. Laetril (amygdalin) tartışmalı bir alternatif kanser tedavisidir.

 2. Birçok eyalette FDA tarafından yasaklandı, çünkü kanser tedavisinde etkili değil ve siyanür zehirlenmesine neden olabilir.

 3. Laetril, potansiyel olarak ölüme yol açabilecek çok ciddi sağlık riskleri ile birlikte geliyor. Bu nedenle, kaçınılması gerekir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c