Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Labne Peyniri: Beslenme, Yararları ve Tarifler

Alt satırda

 1. Labneh peyniri, zengin tadı ve hafif dokusu binlerce yıldır tadını çıkaran popüler bir süt ürünüdür.

 2. Orta Doğu mutfağında sıkça bulunan labneh peyniri, sos, yayılmış, iştah açıcı veya tatlı olarak servis edilebilir.

 3. Laktoz oranı düşük, ancak faydalı bakteri, protein ve kalsiyum oranı yüksektir - bunların tümü sağlığınız için önemlidir.

 4. Bu makale, labneh peynirinin beslenmesini, yararlarını ve potansiyel olumsuz yönlerini gözden geçiriyor ve kendinize ait bir tarif veriyor.

Labneh Peyniri Nedir?

 1. Labne peyniri, peynir altı suyunun çoğunu daha yoğun, daha konsantre bir ürün için çıkarmak üzere yoğurt süzülerek üretilen bir tür yumuşak peynirdir.

 2. Genellikle, bağırsak sağlığınızı optimize etmeye yardımcı olacak faydalı bakterilerce zengin olan kefir, Yunan yoğurtu veya probiyotik yoğurt gibi kültürlü süt ürünlerinden yapılır.

 3. Labneh peyniri, hafif dokuyu ve hafif yoğurt tadı tutarken, lezzetli, peynirli bir lezzet vermek için tipik olarak limon ve bitkilerle tatlandırılır.

 4. Orta Doğu mutfağında popüler bir bileşendir ve genellikle küçük toplara yuvarlanır veya sebzeler veya sıcak pide için daldırma veya yayma olarak kullanılır.

 5. Pek çok özel ürün dükkanından önceden üretilmiş olarak satın alınabilse de, labneh peyniri, birçoğu elinizde olan birkaç basit malzemeyle evde yapımı kolaydır.

Çeşitli Mikro ve Makrobesinlerin İyi Kaynağı

 1. Labne peynirinin her porsiyonunda iyi miktarda protein ve yağ ve ayrıca kalsiyum ve A vitamini gibi mikro besinler bulunur

 2. Aynı zamanda sodyumda nispeten yüksektir, ons başına 530 mg (28 gram) - veya referans günlük alımın% 23'ünü (RDI) tutar.

 3. Yağda bir ons (28 gram) labneh peyniri (1):

 4. Labneh ayrıca fosfor, potasyum ve magnezyum (2) dahil olmak üzere az miktarda başka vitamin ve mineraller de sunmaktadır.

Yüksek Protein İçeriği Birkaç Fayda Sağlayabilir

 1. Diğer peynir türlerinde olduğu gibi, labneh, düşük bir kalori için doyurucu bir protein dozu sunar, tek bir onsta (28 gram) (1). [! 148 => 1140 = 4!

 2. Çalışmalar, süt ürünlerinden daha fazla protein tüketmenin zayıf vücut kitlesini kilo kaybı sırasında koruyabildiğini, metabolik sağlığı desteklediğini, kan şekeri kontrolünü desteklediğini ve kemik yoğunluğunu koruyabildiğini göstermektedir (4, 5). [! 148 => 1140 = 4!

 3. Aslında, 8,516 erişkindeki bir çalışmada, yoğurt tüketiminin artması, fazla kilolu veya obez olma riskiyle ilişkili bulunmuştur (6). [! 148 => 1140 = 4!

Bağırsak Sağlığınızı Güçlendirmek İçin Yararlı Bakteriler İçeriyor

 1. Labne peyniri, bağırsak sağlığını destekleyen bir tür faydalı bakteri olan iyi bir probiyotik kaynağıdır.

 2. Probiyotikler birçok fayda ile bağlantılı. Bir gözden geçirme, probiyotiklerin diyare, irritabl barsak sendromu (IBS) ve Clostridium difficile enfeksiyonu (8) dahil olmak üzere birçok farklı sindirim hastalığının tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olabileceğini belirtti. [! 148 => 1140 = 5!

 3. Diğer çalışmalar probiyotiklerin kilo kaybını artırabilir, zihinsel sağlığı iyileştirebilir, kolesterol seviyelerini azaltabileceğini ve hatta dermatit ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir (12, 13, 14, 15).

Laktoz intoleransı olan kişiler için uygun olabilir

 1. Laktoz, süt, yoğurt, dondurma ve peynir dahil olmak üzere çoğu süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür.

 2. Laktaz enzimine sahip olmayan insanlar laktozu sindiremez, laktoz ağır gıdalar yediklerinde kramp, şişkinlik ve gaz gibi belirtilerle sonuçlanır (16). [! 148 => 1140 = 6!

 3. Bu nedenle, labneh, diğer peynir türlerinden laktozu tolere edemeyenler için güvenli ve sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir.

 1. Çok besleyici olmasının yanı sıra, labneh diyetinize eklemek için çok yönlü ve kolaydır.

 2. Sebzeler veya sıcak pide için daldırma olarak kullanabilir ve en sevdiğiniz unlu mamuller veya ekmeklere dağıtabilirsiniz.

 3. Dahası, bazen tatlılarda kullanılır veya protein dolu bir kahvaltı için bal, ceviz ve taze meyve gibi malzemelerle karıştırılır.

 4. Alternatif olarak, küçük toplara yuvarlanabilir ve krakerlerin veya tostların üstünde bir meze olarak servis edebilirsiniz.

Potansiyel Dezavantajları

 1. Labneh peyniri birçok potansiyel sağlık yararı sağlasa da, olumsuz yönleri de olabilir.

 2. Başlangıç ​​olarak, labneh RDI'nın yaklaşık% 23'ünde (1) bir ons (28 gram) sıkma hizmetiyle sodyumda yüksek olabilir.

 3. Çalışmalar, sodyuma geri dönmenin, özellikle de yükselmiş seviyeleriniz varsa (21, 22) kan basıncı seviyelerini azaltmanın en etkili yollarından biri olduğunu gösteriyor. [! 148 => 1140 = 8!

 4. Tuz alımınızı ılımlılaştırmak ve labneh peynirini sağlıklı bütün yiyeceklerde yüksek oranda iyi beslenmiş, besleyici bir diyetle eşleştirmek çok önemlidir.

 5. Ayrıca, labneh peyniri veganlar, süt alerjisi olanlar veya süt ürünlerinde bulunan proteinlerden biri olan kazeine duyarlı olanlar için uygun değildir.

 6. Bu kişiler için, süt içermeyen peynir yerine - bademli peynir, kaju peyniri veya beslenme mayası - daha iyi bir alternatif olabilir.

Nasıl Kendin Yapılır

 1. Labneh peyniri, süt bölümünde veya çoğu özel mağazalarda ve etnik pazarlarda şarküteri tezgahında yaygın olarak bulunmaktadır.

 2. Ancak, hazırlanması da kolay ve evde yapmak için sadece birkaç basit bileşen gerektiriyor.

 3. Başlamak için, bir kabın üzerine bir süzgeç yerleştirin ve birkaç tülbentle kaplayın.

 4. 1 su bardağı (224 gram) labneh peyniri için, 1/4 çay kaşığı limon suyu ve bir tutam tuz ekleyerek 12 ons (340 gram) düz Yunan yoğurtuna.

 5. Yoğurt karışımını süzgeçe ekleyin ve üstünü örtmek için tülbentleri yoğurtun üzerine katlayın. Sonra, karışımı buzdolabına aktarın ve 12-24 saat boyunca beklemesine izin verin - bekleme süresi ne kadar uzun olursa, ürün o kadar kalın olur.

 6. İstenilen kıvama geldiğinde, labneh zeytinyağı ve seçtiğiniz baharatlarla doldurulabilir, daha sonra taze sebzeler veya pide yanında soğuk olarak servis edilebilir.

Alt satırda

 1. Orta Doğu mutfağında popüler olan labneh peyniri, hafif dokusu ve eşsiz tadıyla tercih ediliyor.

 2. Çok yönlü, laktoz oranı düşük ve iyi miktarda probiyotik, protein ve kalsiyum yüklü.

 3. Hepsinden iyisi, normal peynire basit ve besleyici bir alternatif olarak kendi başınıza yapmak kolaydır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407