Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızılcık suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Kızılcık suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Kızılcık suyu asit reflü gibi durumları geçici olarak daha kötü hale getirebilir, çünkü hafif asidiktir. Bazı insanlar kızılcık suyunun ağzında olağandışı bir tat bıraktığını veya diş etlerini ve dudaklarını geçici olarak tahriş ettiğini tespit eder.

 2. Kızılcık suyunun yararları üzerine araştırmalar çoğunlukla ön plana çıkıyor, ancak antioksidan ve antibakteriyel yararları umut verici görünüyor.

 3. Çoğu insan, yaban mersini suyunu diyetlerine güvenle dahil edebilir ve bunu yaparken de diyetlerine meyve porsiyonu ekler.

Kızılcık suyunun içilmesinin altı faydası

 1. Kızılcık suyunun potansiyel faydaları:

1. Yaşa bağlı hasarla mücadele

 1. Serbest radikal denilen kimyasallar, insanlar yaşlandıkça vücutta birikir. Serbest radikaller oksidatif hasara neden olur. Aşağıdakiler dahil, oksidatif hasar ile sağlık sorunları arasında bir bağlantı vardır:

 2. Kızılcık suyundaki kimyasalların bazıları antioksidanlar veya zararlı serbest radikallerle savaşan bileşiklerdir. Antioksidanların varlığı, kızılcık ve kızılcık suyunun, vücudun dokularına yaşa bağlı hasarla mücadelede yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 3. Bir 2011 araştırması, kızılcıklardaki kimyasalların, pH'larının düşük olduğu daha iyi antioksidan aktivite geliştirdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma ayrıca, yaban mersini suyunun hala bazı faydalar sağlamasına rağmen, meyvelerin, yaban mersini suyundan önemli ölçüde daha güçlü antioksidanlar olduğunu buldu.

2.. Kalp sağlığının iyileştirilmesi

 1. Çalışmalar, kızılcık suyundaki çeşitli bileşenlerin kalp sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor.

 2. Kızılcık, kalp sağlığını destekleyebilecek polifenol adı verilen kimyasallarda yüksektir. Metabolik sendromlu kadınlarla yapılan bir 2011 araştırması, kızılcık suyunun kan plazmasındaki antioksidanları artırdığını buldu. Kızılcık suyunu içen kişilerde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) daha düşüktü. LDL "kötü" kolesterol tipi olarak bilinir.

 3. Başka bir 2011 çalışmasında, kızılcık suyunun koroner arter hastalığı olan kişilerde sağlığı artırabildiği bulundu. Arterlerin sertliğini ölçmenin bir yolu olan ortalama karotis-femoral arter nabız dalga hızı, çift kuvvetli kızılcık suyunun laboratuvar hazırlığını içen çalışmadaki insanlar arasında azaldı.

3. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesi veya önlenmesi (İYE)

 1. Kızılcık suyunun antibakteriyel etkisinin, Mikrobiyoloji Alanındaki 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, farelerde UTI görülme sıklığını azalttığı bildirildi.

 2. İYE insidansının azalmasının, antibakteriyel özelliklerin mesanede Escherichia coli kolonizasyonunu azaltma kabiliyetinden kaynaklandığı düşünülmektedir. E. coli olarak daha iyi bilinen bakteriler çoğu ÜYE'nin nedenidir.

 3. Sağlık ve Tıp Alternatif Terapileri'nde rapor edilen bir 2016 çalışması, kızılcık suyu içmiş ve sünnet içmemiş olanlara kıyasla daha önce tekrarlayan UTI'leri olan sünnetsiz çocuklardan idrar kültürlerinde daha az bakteri enfeksiyonu göstermiştir. ve sünnet olanlar da plasebo içti.

 4. Yazarlar kızılcık suyunun bakteriyel patojenlerin büyümesine karşı yararlı olabileceği sonucuna varmıştır.

4. Sindirim sağlığını desteklemek

 1. Kızılcıkta bulunan fitokimyasalların sindirim sağlığında önemli bir rol oynadığına dair gittikçe artan kanıtlar var.

 2. Yabanmersini suyunun sindirim sağlığı yararları için kanıtlar, diğer yararlara ek olarak, 2018’de Gıda ve Tarım Bilimleri Dergisi’nde yapılan bir çalışmada bildirildi.

 3. Makalede, midede H. pylori adı verilen başka bir bakteri üretiminin inhibe edilmesinin, sindirim sağlığını arttırdığı düşünülmektedir. Araştırmacılar ayrıca kızılcık suyunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini önerdiler.

5. Enfeksiyonların önlenmesi

 1. Kızılcıktaki bazı kimyasallar virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir.

 2. Bir 2011 çalışması kızılcıkların yedi bakteri mikropunun büyümesini engellediğini buldu. Çalışma kızılcık veya kızılcık suyunun insanlarda bu mikroplarla enfeksiyonu önleyip önleyemediğini değerlendirmedi.

 3. Benzer şekilde, 2010 yılındaki bir çalışma da kızılcıkların, gıda kaynaklı hastalıkların ortak bir nedeni olan norovirüs de dahil olmak üzere bazı virüslerle savaşabileceğini ortaya koydu.

 4. Çalışmanın yazarları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat ediyor, ancak kızılcıkların gıda kaynaklı hastalıkları tedavi etmenin veya önlemenin yararlı bir yöntemi olabileceğini savunuyorlar.

6. Menopoz sonrası sağlığı desteklemek

 1. Menopoz sonrası kalp problemi riski, aynı yaştaki diğer tüm insan gruplarındaki riske kıyasla menopozdan sonra artar.

 2. 2013 yılında yapılan bir araştırma, bu olguyu yumurtalıklarını alan sıçanlarda araştırdı. Araştırmacılar günlük kızılcık tüketiminin toplam kolesterolü düşürdüğünü, böylelikle kızılcık ürünlerinin menopozdan sonra yararlı besin takviyeleri olabileceğini gösterdi.

Kızılcık suyunun yan etkileri

 1. Bazı araştırmalar, kızılcık suyunun bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceğini buldu. Endişe verici şeylerden biri kızılcıkların warfarin adı verilen kan inceltici etkilerini artırabilmesidir.

 2. Diğer ilaçlar hakkında araştırma daha az tutarlı. Ön araştırma, bununla birlikte, kızılcıklar ve:

 3. Bu ilaçları ya da diğer ilaçları alan insanlar, kızılcık suyunu kullanmadan önce bir doktorla konuşmalıdır. Kızılcık suyundan tamamen kaçınmak yerine, ilaçların doz ve etkilerini izlemek gerekebilir.

Paket servis

 1. Yung, L.-M, Tian, ​​X.Y., Wong, W.T., Leung, F.P., Yung, L.H., Chen, Z.Y., ... Huang, Y. (2013, Nisan). Kronik kızılcık suyu tüketimi, kolesterol profillerini eski haline getirir ve yumurtalıklı sıçanlarda endotel fonksiyonunu iyileştirir [!Özet

 2. Zhao, S., Liu, H., Gu, L. (2018, 9 Ocak). Amerikan kızılcıkları ve sağlık yararları - 25 yıllık gelişen bir hikaye [!Özet

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 4. Kızılcık suyu çoğu insan için güvenli ve birçok potansiyel faydası var.

 5. Amerikan Pediatri Akademisi, küçük çocuklarda ve çocuklarda meyve suyu alımının sınırlandırılmasını ve bebeklere meyve suyu verilmesini önermektedir. Bu nedenle, çocuklarının diyetine kızılcık suyu eklemek isteyen ebeveynler, bu nedenle, yalnızca küçük miktarlarda yapmalı ve onlara başka meyve suları vermemelidir.

 6. Kızılcık suyundan en iyi şekilde yararlanmak için insanlar konsantre olmayan, şeker eklenmemiş çeşitleri seçmelidir. Alternatif olarak, bir kişi, kızılcıkları diğer malzemelerle karıştırıcıya koyarak taze kızılcık smoothie'lerini evde yapabilir. Portakal gibi tatlı bir meyve eklemek tatlılığın tadına varmasına yardımcı olabilir.

 7. Herhangi bir diyet değişikliği veya ekinde olduğu gibi, insanlar önce bir doktora veya diyetisyene konuşmalıdır.

 8. Kızılcık suyu çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 9. 9 Ağustos 2018 Perşembe tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 10. Amerikan Pediatri Akademisi, 1 yaşın altındaki çocuklar için meyve suyu tavsiye etmiyor. (2017, 22 Mayıs). Https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/American-Academy-of-Pediatrics-Öneriler-No-Fruit-Juice-For-Children- altında-1-Year.aspx

 11. Basu, A., Betts, N.M., Ortiz, J., Simmons, B., Wu, M., Lyons, T.J. (2011, March). Düşük enerjili kızılcık suyu, lipid oksidasyonunu azaltır ve metabolik sendromlu kadınlarda plazma antioksidan kapasitesini arttırır [!Özet

 12. Caillet, S., Cote, J., Doyon, G., Sylvain, J., Lacroix, M. (2011, June). Kızılcık suyunun ve ekstraktlarının antioksidan ve antiradikal özellikleri [!Özet

 13. Fildişi, J., Caillet, S., Doyon, G., Dussault, D., Sylvain, J., Lacroix, M. (2011, Ağustos). Kızılcık suyunun ve ekstraktların antimikrobiyal etkisi [!Özet

 14. Dohadwala, M.M., Holbrook, M., Hamburg, N.M., Shenouda, S.M., Chung, W.B., Titas, M., ... Vita, J.A. (2011, 1 Mayıs). Koroner arter hastalığı olan hastalarda kızılcık suyu tüketiminin damar fonksiyonları üzerine etkisi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 93 (5), 934-940. Https://academic.oup.com/ajcn/article/93/5/934/4597927

 15. Marko, M.G., DerMarderosian, A. (2016, Ocak). Kızılcık. Https://www.merckmanuals.com/professional/special-subjects/dietary-supplements/cranberry

 16. Srinivas, N.R. (2013, 20 Haziran). Kızılcık suyu alımı ve klinik ilaç-ilaç etkileşimi potansiyelleri; Örnek olay incelemeleri ve bakış açılarının gözden geçirilmesi. Eczacılık Eczacılık Bilimleri Dergisi, 16 (2), 289-303. Https://journals.library.ualberta.ca/jpps/index.php/JPPS/article/view/19126

 17. Su, X., Howell, A.B., D'Souza, D.H. (2010, Haziran). Kızılcık suyunun ve kızılcık proantosiyanidinlerinin insan enterik viral taşıyıcılarının enfektivitesi üzerine etkisi [!Özet

 18. Wan, K.S., Liu, C.K., Lee, W.K., Ko, M.C., Huang, C.S. (2016, Kasım). Sünnetsiz çocuklarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için kızılcık [!Özet

 19. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407