Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızılcık Suyu - Sağlığa Faydaları, Yan Etkilerini Kullanır

Kızılcık Suyu - Sağlığa Faydaları, Yan Etkileri Kullanır

 1. Bu meyve suyu, mide rahatsızlıklarının ve diyabetin ve ayrıca diş plağının neden olduğu diş eti hastalıklarının önlenmesinde de faydalıdır. Doğal olarak türetilmiş bitki bileşikleri olan bitkisel besinler bu meyvede bulunur ve çok çeşitli sağlık problemlerini önlediği bulunmuştur.

Kızılcık Suyu Nedir?

 1. Kızılcık suyu, Kuzey Amerika'nın yerli meyvelerinden Ericaceae familyasının üyeleri olan kızılcıklardan yapılır. Kızılcık bitkisinin Latince adı Vaccinium macrocarpon'dur.

 2. Kızılcık, brokoli, ıspanak veya elma gibi diğer sebze ve meyvelerle karşılaştırıldığında muazzam miktarda antioksidan kapasiteye sahiptir. Bir bardak kızılcık toplam 8983 antioksidan kapasiteye sahiptir. Karşılaştırma için elmalar 1500 mg antioksidan C vitamini içeriyor.

Kızılcık Suyu ne için iyidir?

 1. Meyve özü veya kızılcık konsantresinden yapılan kızılcık suyu çeşitli soslar ve kokteyller yapmak için kullanılır. Bu kokteyller yapay tatlandırıcı veya fruktoz ile karıştırılmış yaklaşık yüzde 30 saf kızılcık suyudur. 1500 gram taze kızılcıktan yaklaşık bir litre meyve suyu elde edilebilir.

Kızılcık Suyu Beslenmesi

 1. USDA Beslenme Verisine göre, kızılcık suyu bol miktarda antioksidan ve vitamin tedarik ediyor. Kızılcık suyu C vitamini ve salisilik asit bakımından zengindir ve mineraller bakımından kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve potasyum içerir. Aynı zamanda tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini ve E vitamini (alfa-tokoferol) gibi B vitaminleri içerir. Kızılcık suyundaki diğer besinler arasında sodyum, çinko, A vitamini, folat ve K vitamini (fillokinon) bulunur.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

 1. Kızılcık suyu uzun zamandır çeşitli hastalıklar için bir çare olarak kullanılıyor. Kızılcıkların sağlığa faydaları aşağıdakileri içerir:

UTI için Kızılcık Suyu (İdrar Yolu Enfeksiyonları)

 1. UTI'yi önlemek için kızılcık suyu kullanılabilir, ancak Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi'nin bir raporuna göre, antioksidan bakımından zengin meyve suyunun arıtmaya yardımcı olabileceğinin kanıtı karıştırılır. En yeni çalışmalara ve sonuçlarına bakalım.

 2. Fitokimya dergisinde yayınlanan bir araştırma, kızılcıklardaki bu proantosiyanidinlerin yapışmayı önleyici özelliklere sahip olduğunu ve bakterilerin mesanenin duvarlarındaki hücrelere bağlanmasını önlediğini göstermiştir. Bu bileşikler bakterilerin çoğalmasını önler ve idrara çıkma yoluyla vücuttan atmalarını engeller [! 870 => 1140 = 6!

 3. Bununla birlikte, Dr. Barbosa-Cesnik ve Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'ndan meslektaşları, kızılcık suyunun yardımcı olamadığı 319 üniversiteye giden kadınlara yönelik altı aylık klinik deneyleriyle sonuçlandı. tekrarlayan bir İYE insidansını azaltmada. En az bir İYE öyküsü olan gönüllülere 8 ons% 27 kızılcık suyu verildi. Üriner semptomlarda 3 gün, 1-2 hafta ve bir ay içinde hiçbir farklılık göstermediler ve kızılcık suyunun ÜYE hastaları üzerinde herhangi bir faydalı etkisi olmadığını gösterdiler. Bu nedenle, yaban mersini suyu mevcut bir İYE tedavisinde etkili olmamasına rağmen, idrar yolu sağlığının korunmasına yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Yaşa Bağlı Oksidatif Hasarla Savaşıyor

 1. Kızılcık, yaşlanma karşıtı yetenekleriyle bilinir. Hakemli dergi Age dergisinde yayınlanan araştırmalar, kızılcık özü laboratuvar solucanına verildiğinde sağlık yayılımının ve ömrünün arttığını gösterdi. Dahası, ABD'li araştırmacılar ekibi kızılcıkların antioksidanlar ve proantosiyanidinler ve C vitamini gibi fitokimyasalları yüksek olduğu için oksidatif hasarla mücadeleye yardımcı olduğunu buldu!

Kalp Sağlığını Geliştirir

 1. Kızılcık suyu kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek polifenoller bakımından zengindir. AgResearch Magazine'in Mayıs 2016 sayısında yayınlanan araştırma, günde iki bardak kızılcık suyu içmenin kalp sağlığını artırmaya yardımcı olduğunu buldu. Çalışma için 56 gönüllüye, kahvaltı ve akşam yemeğinde 8 ons düşük kalorili kızılcık suyu veya benzeri bir tatma plasebo verildi. Yemekleri de denetlendi. 8 hafta sonra, kızılcık suyuna sahip kişilerde düşük seviyelerde trigliserit, diyastolik kan basıncı, glikoz seviyeleri ve insülin direnci vardı. Ayrıca, düşük kardiyovasküler hastalıklar için risklerini azaltmaya yardımcı olan daha düşük C-reaktif protein seviyelerine sahipti. Bununla birlikte, birçoğu tanınmış bir yaban mersini suyu markası tarafından finanse edildiği için çalışmanın şüphesi vardır ve bu nedenle sonuçlar meyve suyu lehine çarpık olabilir.

 2. Oklahoma Eyalet Üniversitesi'nden Arpita Basu tarafından yürütülen 2011 tarihli bir araştırma, 2 bardak düşük enerjili kızılcık suyunun serbest radikal temizleme aktivitesini önemli ölçüde azalttığını buldu. Ancak, kan basıncı, glikoz ve C-reaktif protein seviyelerinde herhangi bir değişiklik bulamadılar.

Sindirimi Geliştirir

 1. Kızılcık suyu fitokimyasallar açısından zengin ve dolayısıyla vücudunuzdaki sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, peptik ülser oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Peptik ülserlere Helicobacter pylori veya H. pylori adı verilen bir bakteri türü neden olur. Bir Florida Üniversitesi araştırma raporu, kızılcık suyunun veya kızılcıkların, H. pylorinin midede kolonileşmesini önlediğini ve böylece bağırsak iltihabına karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu mikroorganizma, mide ve duodenumun koruyucu katmanına saldırır.

Antikanser Potansiyeli

 1. Kızılcıklar, çoğu antikanser yararları sunan birkaç besinle doludur. Moleküler Beslenme Gıda Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir hayvan araştırması, bütün kızılcık tozunun kolon tümörgenezinin kemopreventif etkilerini olabileceğini belirtti. Aynı zamanda kızılcıkta kolon sağlığını artırabilecek fonksiyonel bir yiyecek olarak ortaya çıkmıştır.

 2. Oncotarget dergisinde yayınlanan bir başka 2017 çalışması da kızılcıkların farelerde bağırsak tümör büyümesine karşı etkili olduğunu buldu. İnsanlarda etkinliğini belirlemek için daha ileri çalışmalar gereklidir.

 3. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi, kızılcıkta bulunan proantosiyanidinlerin diğerlerinin yanı sıra meme, yumurtalık, prostat, karaciğer, akciğer ve ağız kanseri hücrelerine karşı antiproliferatif etkileri olabileceğini öne sürüyor.

 4. Hücresel Biyokimya Dergisi'ndeki bir başka araştırmaya göre, proantosiyanidinler mikro-tümörlerin kan damarlarında gelişmesini engelleyebilir. Organik kızılcıklardaki kimyasal maddeler de meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını önleyebilir.

Enfeksiyonlarla Mücadele

 1. Bir 2010 çalışmasına göre, kızılcık suyu çocuklarda yaygın bir kulak ve solunum yolu enfeksiyonu nedeni olan Haemophilus influenza suşlarının inhibe edilmesine yardımcı olabilir. Meyve suyu, bakterinin saç benzeri yapılarını engelleyerek cildin yüzeyine yapışmasını önler.

 2. Kızılcık suyunun vücuttaki antimikrobiyal etkileri, yedi bakteri suşuna karşı savaşmaya yardımcı olmasını sağlıyor. Araştırmaya göre norovirusa karşı da etkilidir.

Antitümör Etkileri

 1. Eval (ez_write_tag ([![!970,250

Menopoz Sonrası Sağlığı Geliştirir

 1. Kızılcık suyu, vücutta kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak menopoz sonrası kadınlarda kalp hastalığı riskini önler. Harvard Medical School'da yapılan bir araştırmaya göre, "Verilerimiz, hem menüler fonksiyonları hem de kolesterol profillerini iyileştirmede kızılcık suyu tüketiminin yeni kardiyovasküler faydalarını göstermektedir, menopoz sonrası kadınlar için yararlı diyet takviyeleri olarak kızılcık ürünlerinin geliştirilmesinde içgörü sağlar.

Diş Çürümesini Önler

 1. Kanada'da yapılan araştırmalar, kızılcık suyunun diş boşlukları gibi ağız hastalıklarını önleyebileceğini öne sürdü. Kızılcıklarda bulunan kimyasal bir bileşik olan proantosiyanidinler zararlı bakterilerin dişlere yapışmasını önler. Bu bileşenler asit üretimini inhibe eder ve Kanada Diş Hekimliği Birliği Dergisi'nde yayınlanan bir rapora göre dişlerin periodontal hastalıklardan korunmasını ve plak büyümesinin önlenmesini engelliyor.

 2. İyi bir oral hijyen, organik premium kurutulmuş yaban mersini tüketimi ile birlikte, diş çürüğünün patojenik mekanizmasını bozar ve genellikle iyi diş sağlığı için yapar. Aynı zamanda, yükselen şeker içeriği ve piyasada bulunan bazı meyve sularının asitliği de dikkate alınmalıdır - doğal kızılcık suyu her zaman en iyisidir!

Diğer Faydalar

 1. Kızılcık suyunun bir çok yararı var, onlara bakalım.

Kızılcık Suyunun Yan Etkileri

 1. Kızılcık ve kızılcık suyu, aşağıda sıralanan istisnaları engelleyen çeşitli sağlık yararları sunar:

 2. Kızılcık Suyu Dozajı: Şekersiz kızılcık suyu biraz ekşidir, ancak tıbbi amaçlar için, 8 ons suda seyreltilmiş 2 ons meyve suyu önerilir.

 3. İstediğiniz herhangi bir şekilde kızılcıkların tadını çıkarın ve bu küçük meyveden alabileceğiniz sağlık yararlarının tadını çıkarın!

 4. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve yönetimi için sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Kafur esansiyel yağının sağlığa faydaları öksürük, grip, kızamık, gıda zehirlenmesi, böcek ısırıklarından kurtulma kabiliyetini içeriyor. Ayrıca krampları, spazmları artrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

 2. Kilo kaybı için çörek otu yağı tüketmenin en popüler yolu, bir çay kaşığı yağı bir yoğurtla karıştırmak veya onu tüketen ev yapımı bir salata suyuna karıştırmaktır.

 3. Adaçanın faydaları arasında beyin fonksiyonlarını ve sindirimini iyileştirme, alt iltihabı azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kemiklerin gelişmesinde cildin sağlıklı kalmasına yardım etme yeteneği var.

 4. Oolong çayı, her ikisi de siyah çay yeşil çay özelliklerine sahip. Tip 2 diyabetin yönetilmesine, kalp, beyin, kemik ve diş sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmanın arttırılmasına yardımcı olur.

 5. Wasabi'nin yararları, bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma, alerjiler ve artrit ağrısından kurtulma, düşük kanser riski ve toksinlerin vücuttan atılmasını içerir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407