Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızılcık Hapları Sizin İçin İyi mi? Yararları, Yan Etkileri ve Dozu

Paket Servis

 1. Kızılcıklar, özellikle tatil sezonunda popüler bir ikram olan küçük, turta, parlak kırmızı meyvelerdir.

 2. Antioksidanlarla doludurlar ve birçok sağlık yararı sağlarlar.

 3. Kurutulmuş, pudralanmış kızılcıklardan yapılan kızılcık hapları, her gün kızılcık yemeye gerek kalmadan bu faydaların tadını çıkarmanın kolay bir yolunu sunar.

 4. Bu makale, kızılcık hapları için en yaygın kullanım alanlarını, sağlık açısından potansiyel yararlarını ve yan etkilerini ve önerilen dozu gözden geçiriyor.

Kızılcık Hapları Nedir?

 1. Kızılcık hapları kurutulmuş, toz haline getirilmiş kızılcıklardan yapılmış küçük tabletler veya kapsüllerdir.

 2. Taze kızılcıklarla aynı sağlık yararlarının çoğunu sağlıyorlar.

 3. Bazı kızılcık hapları da etkilerini arttırmak için C vitamini veya probiyotikler gibi başka bileşenler de içerir.

 4. Özellikler markaya göre değişir, ancak bir porsiyon kızılcık hapı tipik olarak 8 onsluk (237 ml) bir bardak saf kızılcık suyuna eşittir.

 5. Kızılcık hapları, eczanelerde tezgahta bulunabilir veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önlemeye Yardımcı Olurlar

 1. Kızılcık hapları, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını (İYE) önlemenin etkili bir yolu olabilir.

 2. Kızılcık, E. coli bakterilerinin üretra ve mesanenin iç kısmına yapışmasını önleyen proantosiyanidinler adı verilen bileşikler içerir (1, 2).

 3. Bakteriler dokulara yapışamazlarsa çoğalabilirler ve bir enfeksiyona neden olamazlar.

 4. Diğer çalışmalar, bakım evlerinde yaşayan yaşlılar veya mesane bozukluğu olanlar da dahil olmak üzere farklı popülasyonlarda yararlı bir etki bulamadı (7, 8, 9, 10).

 5. Kızılcık haplarının İYE'lerin önlenmesinde geleneksel antibiyotikler kadar etkili olup olmadığı açık değildir, çünkü çalışmalar çelişkili sonuçlar bulmuştur (11, 12).

 6. Bu karışık sonuçlar çalışma tasarımındaki farklılıklardan ya da kızılcık, E. coli dışındaki mantarların veya bakterilerin neden olduğu UTI'lerin% 25-35'inin önlenmesinde etkili olamayacağı için olabilir (13). , 14, 15, 16).

Güçlü Antioksidanlar İçeriyorlar

 1. Kızılcıklar vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan antioksidanlarla doludur.

 2. Serbest radikal hasarı, kalp hastalığı ve diyabet de dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla ilişkilendirilmiştir (17, 18).

 3. İlginç bir şekilde kızılcıklar, diğer birçok yenen meyve ve meyvelerden daha fazla antioksidan içerir (19). [! 865 => 1140 = 4!

 4. Kızılcık hapları kurutulmuş, toz haline getirilmiş kızılcıklardan yapıldığından, taze meyvelerden veya kızılcık sosu ya da kızılcık jölesi gibi hazırlanan ürünlerden (22) daha yüksek konsantrasyonda antioksidan içerirler.

 5. Kızılcık hapları kurutulmuş, toz haline getirilmiş kızılcıklardan yapılsa da, antioksidan içeriği aktif kalır. Aslında, sekiz hafta boyunca her gün kızılcık takviyesi almanın vücuttaki oksidatif stres belirteçlerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (23). [! 865 => 1130 = 5!

 1. Kızılcık hapları üzerine yapılan araştırmalar biraz sınırlı olsa da, kızılcık suyu ve kızılcık özleri üzerine yapılan araştırmalar, aşağıdaki faydalara sahip olduklarını gösteriyor:

 2. Kızılcık haplarının aynı yararlara sahip olup olmayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, ancak diğer kızılcık ürünlerindeki çalışmalar umut verici.

Kızılcık Hapları Şeker Eklemedi

 1. Kızılcıklar çok tart olduğundan, birçok kızılcık tarifleri ve ürünleri çok fazla şeker içerir.

 2. Amerikan Kalp Derneği, kadın ve erkeklerin her gün sırasıyla 25 ve 37.5 gramdan fazla şeker tüketmemesini tavsiye ediyor (43).

 3. Sadece dördüncü fincan konserve kızılcık sosu veya bir fincan kızılcık suyu kokteyli, 10 gramdan fazla ilave şeker içeriyor ve bu kurallar dahilinde kalmayı zorlaştırıyor.

 4. Çok miktarda ilave şeker yemek kalp hastalığı ve diyabet gelişimi ile bağlantılı olduğundan, alımınızı kontrol altında tutmak akıllıca olacaktır (44, 45, 46).

 5. Kızılcık hapları, ilave şekerin olumsuz etkileri olmadan kızılcıkların sağlığa faydalarından yararlanmanın harika bir yolu olabilir.

Yan Etkiler ve Etkileşimler

 1. Kızılcık hapları göreceli olarak iyi tolere edilir, ancak bir avuç dolusu insan, hapları aldıktan sonra mide rahatsızlığı, karın ağrısı veya idrar artışı arttığını bildirmiştir (9, 11, 23, 47).

 2. Kızılcıklar ayrıca doğal olarak oluşan bir anti-enflamatuar bileşik (48, 49) salisilik asitte yüksektir. [! 865 => 1140 = 7!

 3. Ayrıca, böbrek taşı öyküsü olanların kızılcık takviyesi almadan önce doktorlarına danışması gerekir. Bazı araştırmalar kalsiyum-oksalat taşı gelişme riskini artırabileceğini öne sürüyor (51, 52, 53).

 4. Ayrıca, kan inceltici ilacın Warfarin etkisini arttıran bildirilmiş birkaç kızılcık takviyesi vakası olmuştur, bu nedenle herhangi bir yeni takviye başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanız önemlidir (54, 55).

Tavsiye Edilen Dozlar

 1. Kızılcık hapları için standart bir dozaj yoktur ve miktarlar markalar arasında büyük farklılıklar gösterebilir.

 2. Genel olarak, araştırmalar günde 500-1.500 mg kurutulmuş kızılcık tozu almanın idrar yolu enfeksiyonlarını önlediğini bulmuşlardır. Ayrıca, 1.200 mg kurutulmuş kızılcık suyu tozu oksidatif stresi azaltabilir (11, 23, 56, 57). [! 865 => 1140 = 8!

 3. En az% 25 proantosiyanidin veya porsiyon başına 36 mg içeren ürünler idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede en etkili gibi görünmektedir (58, 59, 60, 61).

 4. Kızılcık hapları için çeşitli dozajlarda ideal dozu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Alt satırda

 1. Kızılcık hapları, kızılcıkların sağlık yararlarından bazılarını her gün yemek zorunda kalmadan yaşamak isteyenler için mükemmel bir seçenek.

 2. Antioksidanlarla doludurlar ve bazı kişilerde idrar yolu enfeksiyonlarının sıklığını azaltmaya yardımcı olabilirler.

 3. Ayrıca kalp sağlığını geliştirebilir, kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve kansere, boşluklara ve mide ülserlerine karşı koruyabilirler. [! 865 => 1140 = 9!

 4. Kızılcık hapları sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren veya fazladan antioksidan destek isteyenler için denenmeye değer olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407