Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızılcık hakkında bilmeniz gereken her şey

Kızılcık hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Kızılcıklar Kuzey Amerika’ya özgü. Kuzey Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da yaklaşık 40.000 dönümlük tarlada yetiştiriliyorlar.

 2. Kızılcık, yüksek besin maddesi ve antioksidan içeriği nedeniyle sağlıklı bir besindir. Genellikle "süper yiyecek" olarak adlandırılırlar. Yarım bardak kızılcık sadece 25 kalori içerir.

 3. Kızılcık içerisindeki besinler, idrar yolu enfeksiyonu riskinin düşük olması, belirli kanser türlerinin önlenmesi, bağışıklık fonksiyonunun artması ve kan basıncının düşmesiyle ilişkilendirildi.

 4. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası.

 5. İşte kızılcıklarla ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Kızılcıklar, ABD'de doğaldır, lezzetlidir ve faydalı besinleri içerirler. Kızılcıklar bir dizi olası sağlık yararı sunar.

 2. Meyve ve sebzelerin yüksek oranda olduğu bir diyetin sağlık açısından yararları olduğu gösterilmiştir.

 3. Ayrıca, kızılcıklar çeşitli vitamin ve antioksidanların iyi bir kaynağıdır.

 4. Tarihsel olarak, Yerli Amerikalılar tarafından mesane ve böbrek hastalıklarının tedavisi için kullanıldılar.

 5. İngiltere’den gelen ilk yerleşimciler onları iştahsızlığı, mide şikayetlerini, kan rahatsızlıklarını ve aşağılayıcı şeyleri tedavi etmek için kullandı. [! 861 => 1140 = 2!

1) İdrar yolu enfeksiyonları

 1. Kızılcık, özellikle tekrarlayan enfeksiyonları olanlar için idrar yolu enfeksiyonlarını (İYE) önlemedeki rolüyle belki de en iyi bilinir. Kızılcıklardaki yüksek antioksidan proantosiyanidinlerin (PAC) bazı bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Bu şekilde, kızılcıklardaki PAC'ler enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

 2. Bununla birlikte, Houston'daki Teksas A M Sağlık Bilim Merkezi Tıp Fakültesindeki araştırmacılar, kızılcık kapsülleri bunu yapabilirken, kızılcık suyunun da aynı etkiye sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu tespit etti. Bunun nedeni, bakteriyel yapışmayı önlemek için çok yüksek miktarda kızılcık almasıdır. İçtiğimiz meyve suları çok fazla miktarda PAC içermez.

 3. "Kızılcık suyu, özellikle markette bulacağınız meyve suyu konsantreleri, bir UTI veya mesane enfeksiyonunu tedavi etmeyecektir. Daha fazla nemlendirme sağlayabilir ve muhtemelen bakterileri vücudunuzdan daha etkili bir şekilde yıkayabilir, ancak Kızılcık içerisindeki aktif madde, mesanenize ulaştığı zamandan beri çoktan gitti. "

2) Kardiyovasküler Hastalık

 1. Bazı kanıtlar kızılcıklardaki polifenollerin kardiyovasküler hastalık riskini (CVD) azaltabileceğini göstermektedir. Bunu trombosit oluşumunu önleyerek ve anti-enflamatuar mekanizmalarla kan basıncını azaltarak yapar.

3) Kanser

 1. Araştırmalar, kızılcıktaki besinlerin tümör ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve prostat, karaciğer, meme, yumurtalık ve kolon kanserleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermiştir.

4) Diş

 1. Kızılcıklardaki proantosiyanidinler ağız sağlığına da faydalı olabilir. Bunu, Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki Oral Biyoloji Merkezi ve Eastman Diş Hekimliği Anabilim Dalı araştırmacılarına göre bakterilerin dişlere bağlanmasını önleyerek yapıyorlar. Kızılcık ayrıca diş eti hastalığının önlenmesinde de faydalı olabilir.

Beslenme

 1. Yarım fincan veya 55 gram kıyılmış kızılcık:

 2. Kızılcık ayrıca B vitamini tiamin, riboflavin, niasin ve B6 vitamini içerir.

 3. İyi bir C vitamini, lif ve E vitamini kaynağıdır!

C vitamini

 1. C vitamini güçlü, doğal bir antioksidandır. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, C Vitamini serbest radikallerin neden olduğu zararların bir kısmını bloke etmekle kalmaz, aynı zamanda bitki kaynaklarından demir emilimini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yara iyileşmesine yardımcı olan kolajen yapımında yardımcı olur .

Lif

 1. Yüksek lif alımı, koroner kalp hastalığı, inme, hipertansiyon, diyabet, obezite ve bazı gastrointestinal hastalıklar dahil olmak üzere bir dizi sağlık koşulunun geliştirilmesi için önemli derecede düşük risklerle ilişkilidir.

 2. Artan lif alımının kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını arttırdığı ve obez kişiler için kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

E vitamini

 1. E vitamini, bağışıklık fonksiyonuna katılan yağda çözünen bir antioksidandır. Kalp hastalığı, kanser, katarakt, Alzheimer ve artrit gibi serbest radikallerle ilişkili kronik hastalıkların önlenmesine veya geciktirilmesine yardımcı olabilir.

K vitamini

 1. Kızılcıklar ayrıca K vitamini, manganez ve çok çeşitli bitki besleyiciler içerir. Bunlar, vücudu zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olan doğal olarak oluşan bitki kimyasallarıdır. Antiinflamatuar ve kanseri önleyici özelliklere sahiptirler.

 1. Taze kızılcıklar eylül ve ekim aylarında toplanıyor, bu nedenle sonbahar mevsiminde onları almak için en iyi zaman. 2 aya kadar soğutulabilirler ve daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilirler. Kızılcıklar dokunmaya karşı sağlam ve kırışık olmamalıdır.

 2. Kurutulmuş veya konservede de bulunurlar, ancak bazıları ilave şeker içerebilir. İçerik etiketini kontrol edin ve ürünün yalnızca kızılcık içerdiğinden emin olun.

 3. Kızılcık suyu genellikle diğer meyvelerle karıştırılır ve tatlandırıcılar eklenir. İlk madde olarak kızılcık suyunu arayın.

 4. Kızılcık sosu, Şükran Günü yemeğinin önemli bir parçası, ancak tüm yıl boyunca bu meyvenin tadını çıkarmanın başka yolları da var.

 5. İşte bazı ipuçları:

Riskler

 1. Kanı inceltici ilacı, varfarini veya Coumadin kullanan kişiler aniden kızılcık alımını artırmamalıdır.

 2. Kızılcıkların çizilme önleyici etkilerini arttırma potansiyeli konusunda çelişkili kanıtlar olsa da, bu kanamanın artmasına neden olabilir.

 3. Kızılcık ürünleri idrarda daha yüksek oksalat atılımına yol açabilir. Bu, böbrek taşlarının oluşumunu destekleyebilir.

 4. Böbrek taşı öyküsü olan bireyler, kızılcık alımını artırmadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.

 5. Kızılcık hakkında. (N.d.). Http://www.cranberryinstitute.org/about_cran/_aboutcranberries.html

 6. Temel Rapor: 09078, Kızılcık, çiğ. (20167, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2191?manu= fgcd = ds =

 7. Chan, M., Hidalgo, G., Asadishada, B., Almeida, S., Müjab, N., Şah, M., ... Tufenkjia, N. (2013, 1 Ekim). Silikon substratlardan kızılcık türevli materyallerin salınması yoluyla bakteriyel hareketliliğin ve yayılmanın engellenmesi [!Özet

 8. Cranberries. (N.d.). Http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice dbid = 145

 9. Kızılcık. (2015, 22 Haziran). Http://www.umm.edu/health/medical/altmed/herb/cranberry

 10. Kızılcık. (2012, 25 Ekim). Http://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/disclaimer?msk_disclaimer_herb=1 destination =% 2Fcancer-care% 2Fherb% 2Fcranberry

 11. Diyet Ek Bilgi Notu: E Vitamini (2016, 3 Kasım). Http://ods.od.nih.gov/factsheets/VITAMINE-HealthProfessional/

 12. McCall, J., Hidalgo, G., Asadishad, B. Tufenkji, N. (2013, 5 Haziran) .Cranberry, Proteus mirabilis'te virülans için gerekli olan seçilmiş davranışları bozar [!Özet

 13. McKay, D.L., Blumberg, J.B. (2007, Kasım). Kızılcık (Vaccinium macrocarpon) ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri [!Özet

 14. Rizvi, S., Raza, S.T., Ahmed, F. Absar Ahmad, Shania Abbas ve Farzana Mehdi. (2014, Mayıs). E vitamini insan sağlığı ve bazı hastalıklarda rolü. Sultan Qaboos Üniversitesi Tıp Dergisi. Https://www.researchgate.net/publication/262021918_The_Role_of_Vitamin_E_in_Human_Health_and_Some_Diseases

 15. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi. (2005, 23 Kasım). Kızılcık için şükret, diş araştırmacılarını söyle [!Basın açıklaması

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407