Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuzu 101: Beslenme Değerleri ve Sağlık Etkileri

 1. Kuzu, genç koyunların etidir (Ovis aries).

 2. Bu bir tür kırmızı et - demirden tavuktan veya balıktan daha zengin olan memelilerin eti için kullanılan bir terim.

 3. Küçük koyunların eti - ilk yıllarında - kuzu olarak bilinir, koyun eti ise yetişkin koyunların etlerinde kullanılan bir terimdir.

 4. En sık işlenmemiş olarak tüketilir, ancak dünyanın bazı bölgelerinde kurutulmuş (tütsülenmiş ve tuzlanmış) kuzu da yaygındır.

 5. Yüksek kaliteli protein ve birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan kuzu, sağlıklı bir diyetin mükemmel bir bileşeni olabilir.

 6. İşte kuzu hakkında bilmeniz gereken her şey.

Beslenme gerçekleri

 1. Kuzu esas olarak proteinden oluşur, fakat aynı zamanda çeşitli miktarlarda yağ içerir.

 2. Közlenmiş kuzu 3,5 ons (100 gram) porsiyonda aşağıdaki besinler bulunur (1):

 3. Diğer et türleri gibi kuzu da öncelikle proteinden oluşur.

 4. Yağsız, pişmiş kuzuların protein içeriği genellikle% 25-26'dır (1).

 5. Kuzu eti, vücudunuzun büyüme ve bakım için ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin hepsini sağlayan, yüksek kalitede bir protein kaynağıdır.

 6. Bu nedenle, kuzu yemek - veya diğer et türlerini - özellikle vücut geliştiriciler, sporcuları kurtarmak ve ameliyat sonrası insanlar için faydalı olabilir.

 7. Et yemek, kas dokusunun oluşturulması veya onarılması gerektiğinde en uygun beslenmeyi sağlar.

 8. Kuzu, hayvanın diyeti, yaşı, cinsiyeti ve yeminin yanı sıra ne kadarının kesildiğine bağlı olarak değişen miktarlarda yağ içerir. Yağ içeriği genellikle% 17-21 civarındadır (1).

 9. Esas olarak doymuş ve tekli doymamış yağlardan oluşur - yaklaşık olarak eşit miktarlarda - ancak aynı zamanda az miktarda çoklu doymamış yağ vardır.

 10. Böylece, bir 3.5 ons (100 gram) kavrulmuş kuzu porsiyonunda 6.9 gram doymuş, 7 gram tekli doymamış ve sadece 1.2 gram çoklu doymamış yağ (1) bulunur.

 11. Kuzu yağı veya don yağı, genellikle sığır ve domuz etinden biraz daha yüksek miktarda doymuş yağ içerir (2).

 12. Kuzu donyağı da ruminant trans yağ olarak bilinen bir trans yağ ailesi içerir.

 13. İşlenmiş gıda ürünlerinde bulunan trans yağların aksine, ruminant trans yağların sağlığa faydalı olduğuna inanılıyor.

 14. En yaygın ruminant trans yağ, konjuge linoleik asittir (CLA) (8).

 15. Diğer ruminant etlerine kıyasla - dana eti ve dana eti gibi - kuzu en yüksek miktarda CLA içerir (9).

 16. CLA, vücut yağ kütlesinin azaltılması da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir, ancak takviyelerdeki büyük miktarların metabolik sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir (10, 11, 12). [! 227 => 1130 = 3!

 1. Kuzu, aşağıdakiler dahil birçok vitamin ve mineralden oluşan zengin bir kaynaktır:

 2. Bunlara ek olarak, kuzu daha az miktarda başka vitamin ve mineraller de içerir.

 3. Sodyum (tuz), kurutulmuş kuzu gibi bazı işlenmiş kuzu ürünlerinde özellikle yüksek olabilir.

Diğer et bileşikleri

 1. Vitamin ve minerallerin yanı sıra, et - kuzu dahil - sağlığı etkileyebilecek bir dizi biyoaktif besin ve antioksidan içerir:

Kuzuların sağlık yararları

 1. Zengin bir vitamin, mineral ve kaliteli protein kaynağı olan kuzu, sağlıklı beslenmenin mükemmel bir bileşeni olabilir.

 2. Et, yüksek kalitede proteinlerin en iyi diyet kaynaklarından biridir.

 3. Aslında, ihtiyacınız olan dokuz amino asitin tümünü içeriyor ve tam bir protein olarak adlandırılıyor.

 4. Yüksek kaliteli protein, özellikle yaşlı erişkinlerde kas kütlesini korumak için çok önemlidir.

 5. Yetersiz protein alımı yaşa bağlı kas kaybını hızlandırabilir ve kötüleştirebilir. Bu, çok düşük kas kütlesi ile ilişkili bir olumsuz durum olan sarkopeni riskinizi arttırır (26). [! 227 => 1140 = 5!

 6. Kuzu sadece kas kütlesini korumaya yardımcı olmuyor aynı zamanda kas fonksiyonu için de önemli olabilir.

 7. Vücudunuzun kas fonksiyonu için gerekli bir madde olan karnosin üretmek için kullandığı amino asit beta-alanini içerir (27, 28). [! 227 => 1140 = 5!

 8. İnsan kaslarındaki yüksek seviyelerde karnosin, yorgunluğun azalması ve egzersiz performansının artmasıyla ilişkilendirildi (29, 30, 31, 32). [! 227 => 1140 = 5!

 9. Diğer yandan, 4-10 hafta boyunca yüksek dozda beta-alanin takviyesi almanın, kaslardaki karnosin miktarında% 40-80 artışa neden olduğu gösterilmiştir (27, 29). , 34, 35).

 10. Bu nedenle, düzenli kuzu tüketimi - veya beta-alanin bakımından zengin diğer yiyecekler - sporculara ve fiziksel performanslarını optimize etmek isteyenler yararlanabilir.

 11. Anemi, düşük seviyelerde kırmızı kan hücreleri ve kanınızın oksijen taşıma kapasitesinin azalması ile karakterize yaygın bir durumdur. Başlıca belirtileri yorgunluk ve halsizliktir.

 12. Demir eksikliği aneminin başlıca bir nedenidir ancak uygun diyet stratejileriyle kolayca önlenebilir.

 13. Et, en iyi diyet demir kaynaklarından biridir. Sadece yüksek oranda biyolojik olarak kullanılabilir bir demir şekli olan hem de demir içermez, aynı zamanda bitkilerde bulunan demir şeklindeki hem olmayan demir emilimini de arttırır (15, 36, 37).

 14. Etin bu etkisi tam olarak anlaşılmamıştır ve "et faktörü" olarak adlandırılır (38).

 15. Hem-demir yalnızca hayvansal gıdalarda bulunur. Bu nedenle, vejetaryen diyetlerinde genellikle düşüktür ve vegan diyetlerinde yoktur.

 16. Bu vejeteryanların neden et yiyenlerden daha fazla anemi riski altında olduğunu açıklıyor (39). [! 227 => 1140 = 5!

Kuzu ve kalp hastalığı

 1. Kalp hastalığı erken ölümün ana nedenlerinden biri.

 2. Kalp krizi, felç ve yüksek tansiyon dahil kalp ve kan damarlarını içeren bir grup olumsuz durum.

 3. Gözlemsel çalışmalar kırmızı et ve kalp hastalığı arasındaki bağlantıda karışık sonuçlar ortaya koydu.

 4. Bazı çalışmalar, hem işlenmiş hem de işlenmemiş eti yüksek miktarlarda yemek yeme riskini artırırken, diğerleri sadece işlenmiş et riskinin arttığına dikkat çekiyor - ya da hiç etkisi yok (40, 41, 42) , 43).

 5. Bu bağlantıyı destekleyebilecek kesin kanıt yoktur. Gözlemsel çalışmalar sadece bir ilişkiyi ortaya koyuyor, ancak doğrudan bir nedensel ilişki olduğunu kanıtlayamıyor.

 6. Yüksek et alımının kalp hastalığı ile ilişkisini açıklamak için çeşitli teoriler öne sürülmüştür.

 7. Örneğin, yüksek miktarda et tüketmek, kalp sağlığındaki balıklar, meyveler ve sebzeler gibi diğer faydalı yiyeceklerin daha az alınması anlamına gelebilir.

 8. Çoğu gözlemsel çalışma bu faktörleri düzeltmeye çalışıyor.

 9. En popüler teori diyet-kalp hipotezidir. Birçok insan etin kalp hastalığına neden olduğuna inanır, çünkü yüksek miktarda kolesterol ve doymuş yağ içerir - kandaki lipit profilini etkiler.

 10. Ayrıca, doymuş yağların kalp hastalığının gelişimindeki rolü tam olarak belli değil. Birçok çalışma doymuş yağ ile artmış kalp hastalığı riski arasında bağlantı kuramamıştır (5, 6, 7).

 11. Kendi başına etin kan lipit profiliniz üzerinde olumsuz etkileri yoktur. Yağsız kuzuların tavuk veya balık gibi beyaz etlerle benzer etkileri olduğu gösterilmiştir (47). [! 227 => 1140 = 6!

Kuzu ve kanser

 1. Kanser, anormal hücre büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Bu, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

 2. Ancak, tüm çalışmalar bunu desteklemiyor (51, 52).

 3. Kırmızı etteki bazı maddeler heterosiklik aminler de dahil olmak üzere kanser riskini artırabilir (53).

 4. Heterosiklik aminler, etin kızartma, pişirme veya ızgaralama gibi (54, 55) çok yüksek sıcaklıklara maruz kalması durumunda oluşan kansere neden olan bir sınıf sınıfıdır. [! 227 => 1140 = 7!

 5. Çalışmalar sürekli olarak aşırı pişmiş et yemenin - veya diğer diyet heterosiklik amin kaynakları - kolon, meme ve prostat dahil olmak üzere çeşitli kanser riskini artırabileceğini göstermektedir (56, 57, 58, 59, 60).

 6. Et alımının kansere neden olduğuna dair kesin bir kanıt olmamasına rağmen, fazla miktarda aşırı pişmiş et yemekten kaçınmak mantıklı görünüyor.

 7. Hafif pişmiş etin orta derecede alımı muhtemelen güvenli ve sağlıklı - özellikle buharda ya da kaynatıldığında

En alt satırda

 1. Kuzu genç koyunlardan gelen bir tür kırmızı et türüdür.

 2. Sadece zengin bir yüksek kaliteli protein kaynağı değil, aynı zamanda demir, çinko ve B12 vitamini de dahil olmak üzere pek çok vitamin ve mineral kaynağıdır.

 3. Bu nedenle, düzenli kuzu tüketimi kas büyümesini, bakımını ve performansını artırabilir. Ek olarak, kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

 4. Olumsuz tarafta, bazı gözlemsel araştırmalar yüksek miktarda kırmızı et alımını artan kanser ve kalp hastalığı riskine bağladı.

 5. Kirletici maddeler nedeniyle, işlenmiş ve / veya aşırı pişmiş etin yüksek tüketimi endişe verici bir nedendir.

 6. Bu, hafifçe pişirilmiş ılımlı yağsız kuzu tüketiminin hem güvenli hem de sağlıklı olduğunu belirtti.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407