Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuskusun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Vitaminler ve Mineraller

 1. Bir zamanlar Kuzey Afrika'nın inceliklerinden biri olarak kabul edildiğinde, kuskus artık dünyanın birçok yerinde yaygın olarak tüketilen bir besindir. Kuskus, makarna, pirinç ve diğer tahıl bazlı yiyeceklere alternatif olarak tüketilebilen, karbonhidrat yönünden zengin bir besindir. Vücudunuzu koruyan ve tiroid bezi işlevini, DNA üretimini ve üremesini destekleyen önemli bir mineral olan selenyum bakımından özellikle zengindir.

Vitaminler ve Mineraller

 1. Kuskus selenyum açısından çok zengin. Kuskus türüne bağlı olarak, lif açısından da zengin olabilir.

Kuskus Ne Yapıldı?

 1. Kuskus, makarnalık buğdaydan elde edilen irmik unu ile yapılan tahıl bazlı bir üründür. Bu gıda rafine bir tahıl ürünü olarak veya tam bir tahıl ürünü olarak hazırlanabilir. Diğer tahıl bazlı ürünler gibi kuskus da glüten içerir.

 2. Süpermarkette bulabileceğiniz üç ana kuskus türü vardır: Fas, İsrail (inci olarak da bilinir) ve Lübnan. Fas kuskusu en yaygın kuskus türüdür; Genellikle salatalar, güveçler ve diğer yemekler dahil olmak üzere her türlü yiyeceğe entegre edilir. İsrail kuskusu, Fas kuskusundan biraz daha büyüktür ve Lübnan kuskusu üç türün de en büyüğüdür.

 3. Kuskusunuzu bir süpermarketten satın almazsanız veya yurtdışındaysanız, ek bileşenler içerebilir. Mesela Cezayir'de yapılan kuskusta genellikle mısır nişastası veya buğday unu bulunur. Türk kuskusu tamamen farklı bir süreçten yapılır: Bu yiyecek süt, yumurta ve soya veya yulaf unu ile kaplı bulgur buğdayından yapılır.

Kuskus Besin Değerleri

 1. Kuskus'un beslenmesi, tahıllardan yapılan diğer birçok gıda ürününe benzer: Karbonhidrat bakımından zengin. Her 100 gram pişmiş kuskusun 3.8 gram protein, 0.2 gram yağ ve 23.2 gram karbonhidrat (1.4 gram lif) vardır. Her 100 gram kuskusun ayrıca şu besinleri de vardır:

 2. Kuskusun beslenmesi, satın aldığınız kuskus türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, Fas kuskusu ve Lübnan kuskusu aynı beslenme profillerine sahip olmayacak. Ancak, kuskusun beslenmesinde en etkili yön, tam tahıl durumundan yapılıp yapılmadığıdır. Harvard T.H.’ye göre Chan Halk Sağlığı Okulu, kepekli tahıllardan üretilen ürünler lif bakımından daha zengindir.

Kuskus Tüketmenin Yararları

 1. Rafine tahıllardan mı yoksa tam tahıllardan mı yapıldığına bakılmaksızın, kuskusun beslenme içeriği sayesinde sağlığınız için faydaları var.

 2. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, çoğu yetişkin her gün 55 mikrogram selenyum tüketmelidir. İki 100 gram porsiyon, bu besin için size tüm DV'leri sağlayabilir. Selenyum doğurganlık, kalp sağlığı, bağışıklık sistemi fonksiyonu, tiroid fonksiyonu ve hatta bilişsel fonksiyonlarla ilişkili olduğu için önemlidir.

 3. Kepekli kuskus seçilmesinin sağlığınızdaki rafine kuskustan daha fazla yararı var. Bunun nedeni, tam tahıllı makarnalık buğdaydan yapılan kuskusun daha fazla elyaf içermesidir. Lif, temel bir besin maddesi olarak kabul edilir.

Tüketici Lifinin Faydaları

 1. Amerikan Diyabet Derneği, çoğu kişinin her gün 25 ila 30 gram lif tüketmesi gerektiğini belirtti. Journal of Acta Scientarium Polonorium'daki 2014 araştırmasına göre, fiber aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli gastrointestinal sorunlara yardımcı olabilir:

 2. Ek olarak, lif obezite, diyabet, inme, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.

Kuskus Nasıl Pişirilir

 1. Her üç kuskus türü de, kuskus içerisine kaynar su dökerek ve kısa bir süre, genellikle 10 dakika kadar bekletilerek yapılır. Kuskusun kuskus ne kadar büyük olursa pişmesi o kadar uzun sürer ve makarnaya o kadar çok benzeyeceğini unutmayın. Küçük kuskus ideal olarak pişirildikten sonra hafif ve yumuşak olmalıdır.

 2. Bir salata veya başka bir soğuk yemek yapmaya çalışıyorsanız, kuskusunuzu pişirmek, suyunu boşaltmak ve yemeğinize eklemeden önce soğumasını isteyeceksiniz. Soğuduktan sonra kuskus da böreklere ve diğer kızarmış yiyeceklere eklenebilir.

 3. Kuskusun sıcak bir yemeğe dahil edilmesini istemiyorsanız, pilav veya makarna gibi kullanabilirsiniz. Pişmemiş kuskus, güveç veya çorbalara kolayca entegre edilebilir; Kolayca rehidrate olur ve ılık sıvı içinde pişirilir. Bununla birlikte, bu diğer karbonhidratlar gibi, kuskus da uzun süre pişirmeye izin verilirse yapışkan veya yapışkan hale gelir.

Kuskus ve Pirinç Yiyen Yemek

 1. Kuskus gittikçe popüler hale gelen bir karbonhidrat olmasına rağmen, birçok insan hala pirinç ve ekmek gibi diğer karbonhidratları daha sık seçiyor. Bir karbonhidrat dolgusu olarak, pirinç kuskusuna çok benzer.

 2. 100 gram orta taneli, pişmiş kahverengi pirinç, 2.3 gram protein, 0.8 gram yağ ve 23.5 gram karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratların yaklaşık 2 gramı (1.8 gram) elyaftan gelir. Bu makro besinlere ek olarak, her 100 gram orta taneli pişmiş kahverengi pirinç, şu besin maddelerine sahiptir:

Kuskus ve Pilav Beslenmesi

 1. Beyaz pirinç tipik olarak zenginleştirilmedikçe kahverengi pirinçten daha az besin maddesi içerir: 100 gram orta taneli, pişmiş beyaz pirinç 2.4 gram protein, 0.2 gram yağ ve 28.6 gram karbonhidrat içerir . Beyaz pirinçte neredeyse hiç lif yoktur (0.3 gram). Buna ek olarak, 100 gram orta taneli, pişmiş beyaz pirinç vardır:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407