Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuskus Sağlıklı mı? Top 5 Sağlık ve Beslenme Faydaları

Paket servis

 1. Bir zamanlar Kuzey Afrika'nın inceliklerinden biri olarak kabul edildiğinde, tüm dünyada kuskus yeniyor.

 2. Aslında çoğu marketin raflarında bulunabilir.

 3. Makarnalık buğday veya irmik ununun küçük toplarından yapılmış işlenmiş tahıl ürünüdür.

 4. Üç tür kuskus var: Fas, İsrail ve Lübnan. Faslı kuskus en küçük ve en kolay kullanılan versiyondur.

 5. İsrail ya da inci kuskus, karabiber büyüklüğünde ve yemek yapması daha uzun sürüyor. Daha yumuşak bir lezzet ve çiğneme dokusuna sahip olma eğilimindedir. Lübnanlı kuskus, üçünün en büyüğü ve en uzun pişirme süresine sahip.

 6. Kuskusun 5 sağlık ve beslenme yararı.

1. Selenyumda Zengin

 1. Kuskustaki en önemli besinlerden biri selenyumdur.

 2. Sadece bir fincan (157 gram) kuskus, önerilen alımın% 60'ından fazlasını içeriyor (1).

 3. Selenyum, birçok sağlık yararına sahip önemli bir mineraldir. Vücudunuzun hasar görmüş hücreleri onarmasına yardımcı olan ve iltihaplanmayı azaltan güçlü bir antioksidandır (2). [! 4892 => 1140 = 2!

 4. Kuskustaki selenyum, vücudunuzdaki iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Antioksidan işlevi, arter damarlarında ve duvarlarında plak ve "kötü" LDL kolesterol birikimini azaltmaya da yardımcı olabilir (2, 6). [! 4892 => 1130 = 3!

 1. Kuskustaki selenyum ayrıca kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir (7).

 2. 350.000'den fazla kişiyi içeren 69 çalışmanın gözden geçirilmesi, selenyum yönünden yüksek kan seviyelerinin bazı kansere karşı koruyabileceğini gösterdi, ancak etki takviyeden ziyade selenyum yönünden zengin besinler yemekle ilişkiliydi (8). .

 3. Bazı çalışmalar selenyum eksikliğini prostat kanseri riskini arttırma ile özellikle ilişkilendirdi. Ek olarak, yeterli miktarda selenyum tüketilmesi, C ve E vitaminleriyle birlikte sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir (9, 10, 11).

3. Bağışıklık Sisteminizi Artırır

 1. Kuskustaki selenyum, bağışıklık sisteminize de bir destek verebilir.

 2. Bu antioksidan, iltihaplanmayı azaltır ve vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltarak bağışıklığı artırır (2).

 3. Çalışmalar, selenyumun kan seviyelerinin artmasının bağışıklık tepkisini arttırmasına rağmen, bir eksikliğin bağışıklık hücrelerine ve fonksiyonlarına zarar verebileceğini göstermiştir (12). [! 4892 => 1140 = 4!

4. Bitki Bazlı Protein Kaynakları İyi

 1. Vücudunuzun yaklaşık% 16-20'si aminoasitlerden yapılan proteinden oluşur. Amino asitler vücudunuzdaki hemen hemen her metabolik süreçte rol alır.

 2. Sonuç olarak, hayvansal ve / veya bitki kaynaklarından protein tüketmek önemlidir. Kuskus iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır, bir fincan başına 6 gram (157 gram) porsiyon (1, 13, 14) sağlar.

 3. Hayvansal proteinin vücudunuzun üretemediği esansiyel amino asitlerin tümünü içerdiğini ve bu sayede tam bir protein haline getirildiğini unutmayın.

 4. Bitki bazlı proteinler sadece bazı esansiyel amino asitleri içerir ve soya ve kinoanın istisnası dışında eksik sayılır.

 5. Bitkisel bazlı protein, vejetaryen ve vegan diyetlerinde esastır; Bununla birlikte, temel amino asitlerin tamamını almanızı sağlamak için diğer bitki proteinleri ile birleştirilmelidir.

 6. Bitki bazlı protein içeriği yüksek olan diyetler kalp hastalığından kaynaklanan daha düşük inme, kanser ve ölüm riskiyle ilişkilendirilmiştir (14, 15, 16).

5. Hazırlanması Çok Kolay

 1. Kuskus, tam buğday unundan yapıldığı için makarnaya sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Diğer makarna türleri tipik olarak daha rafinedir. [! 4892 => 1140 = 6!

 2. Ek olarak, hazırlanması oldukça kolaydır. Süpermarkette satılan Batı versiyonu önceden buğulanmış ve kurutulmuştur. Basitçe su veya et suyu ekleyin, kaynatın ve bir çatalla kabartın.

 3. Kuskus salatalara eklenebilir veya et ve sebzeli garnitür olarak servis edilebilir.

 4. Diyetinize daha fazla besin ve amino asit eklemek için kinoa, kahverengi pirinç veya farro gibi başka bir tahılla ve sebzelerle kombine edilebilir.

Kuskus için Sağlıkla İlgili Hususlar

 1. Kuskus bazı besinler içerken, tüketmeden önce birkaç şeyi göz önünde bulundurmalısınız.

 2. İrmik unu, makarnalık buğdayın endospermini öğüterek yapılır. Yüksek glütenli ürün olarak kabul edilir.

 3. Kuskus irmik unundan yapıldığı için glüten içerir. Bu, gluteni alerjisi veya hoşgörüsüzlüğü olanlar için sınırlandırır.

 4. Nüfusun sadece% 1 kadarı çölyak hastalığı olarak bilinen glüten intoleransına sahip olsa da, insanların% 0.5-13'ünün çölyak dışı glüten duyarlılığına sahip olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle kuskus tüketmek bu kişilere zararlı olabilir (17, 18, 19). [! 4892 => 1140 = 7!

 5. Orta ila yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketirken kan şekeri sorunları veya diyabeti olanlar dikkatli olmalıdır. Bu besinler kan şekeri artışına neden olabilir ve bu da çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir (20). [! 4892 => 1140 = 7!

 6. Kuskus bazı lifler, potasyum ve diğer besinleri içerirken, iyi bir kaynak sayılmaz.

 7. Kepekli tahıllarda ve buğdayda bulunan lif, sindirim ve genel bağırsak sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmak için prebiyotik işlevi görür. Bununla birlikte, kinoa, kahverengi pirinç ve yulaf gibi kepekli tahıllar kuskustan daha iyi lif kaynaklarıdır (21, 22, 23). [! 4892 => 1140 = 7!

Alt satırda

 1. Selenyum bakımından zengin kuskus, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize ve kanser gibi bazı hastalıklar riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 2. Bununla birlikte, kuskusun sağlık ve beslenme yararları varken, herkes için en iyi karbonhidrat seçeneği olmayabilir.

 3. Bazıları için limitleri aşan glüten var. Aynı zamanda benzer kepekli tahıllardan daha az besin içerir.

 4. Hazırlanması kolay bir tahıl ürünü arıyorsanız ve glüten yemeyi sakıncası yoksa, tabağınıza kuskus koymayı düşünün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407