Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuskus Nedir? Kuskusun Potansiyel Faydaları

Kaju Tarihi ve Gerçekler

 1. Geleneksel tahılların inflamatuar özellikleri hakkında ne kadar fazla şey öğrenirsek, o kadar fazla insan daha sağlıklı alternatifler aramaktadır. Bu alternatiflerden biri kuskus mudur - ve sadece kuskus nedir?

 2. Pek çok kişi görsel olarak biraz benzer oldukları için kuskus ile quinoa'yı karıştırıyor. Bununla birlikte, kinoa glutensiz bir antik tahıl iken, kuskus aslında glüten içerir ve tipik olarak tam tahıl şeklinde satılmaz.

 3. Tahıl kuskusu kilerinize zaman zaman eklemek için iyi bir öğe olsa da, amaranth veya quinoa gibi düzenli kullandığım bir şey değil. Öyleyse tam olarak kuskus nedir, kuskus ne işe yarar ki onu kullanmalı mıyım?

 4. Kuskusun ne olduğuna, sağlığınıza (ya da sağlığınıza) ve potansiyel alternatiflerine nasıl faydalı olabileceğine bakalım.

Kuskus Nedir?

 1. Çoğu, kuskusunu tahıl olarak kabul eder, ancak bu tam olarak doğru değildir. Teknik olarak, "Kuskus, suyla karıştırılmış irmik unundan yapılan bir makarnadır." (1) İrmik unu glüten açısından oldukça yüksektir ve makarnalarda kullanılan katı bir undur, çünkü sert erişte oluşturur ve diğer pek çok un kadar yapışkan değildir.

 2. Makarnalık Buğday, irmik unundan kuskus haline getirilmeden önce oluşan doğal buğday türüdür. Genel buğdaydan sonra en fazla ekilen ikinci buğday türü olan makarnalık buğday genellikle "makarna buğdayı" veya "makarna buğdayı" olarak adlandırılır. [! 6265 => 1140 = 2!

 3. Artık, kuskus yapma emek-yoğun bir işlem gerçekleştirildiğinden, toplu halde kuskus yaratmak ve satmak zor değil. Tipik olarak salatalarda, güveçlerde veya yabani pirinç veya orzo kullanabileceğiniz diğer yemeklerde bir bileşen olarak kullanılır.

 4. Ek olarak, buğday kuskusunu, tercihen tam buğday kuskusunu bulabilir ya da yapabilirsiniz ve normal kuskusla aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Kuskus Sizin İçin İyi mi?

 1. Şimdi "Kuskus nedir?" Sorusuna cevap verdik. Sağlıklı ve hayat veren bir yemek olup olmadığını anlamak önemlidir. Kuskus, sağlık açısından faydaları açısından iyi araştırılmış bir gıda değildir, ancak bazı kişilerin diyetlerinde tam tahıl kullanmanın bazı genel yararları olabilir.

 2. Bu kuskus yararları listesinin amaçları için, endospermi başka türlü içerebilecek sağlık yararlarının taneciklerinden ve kepek şeritlerinden çıkarırken, sadece tam tahıl kuskusundan bahsediyorum.

 3. Bu tahılın tehlikeli olduğunu düşünmeme ve olası zarar vermenize neden olma olasılığını düşünmeme ihtimaline karşı faydaları görürken göreceksiniz. Potansiyel faydaların dezavantajlara göre daha ağır basacağını düşünüyorum. Kuskus için daha iyi alternatifler varken neden bu yemeği yemekten endişe ediyorsunuz?

Kuskus Ne İçin İyi? Potansiyel Kuskus Yararları

 1. Yıllar geçtikçe, kepekli tahıllar düşük kronik hastalık düzeyleri ile olan ilişkileri için incelenmiştir. Birçok büyük gözlemsel çalışma, tam tahılları içeren bir diyetin kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanserler için düşük riskle ilişkili olduğunu göstermiştir. (2, 3)

 2. Kuskus, her biri çok yönlü, besin açısından zengin bir diyet için gerekli olan niasin, tiamin ve folat gibi önemli miktarlarda önemli miktarda besin içerir.

 3. Sadece glütensiz tahıllara salak olsanız bile, çoğu insan için tahılsız bir diyet gerekmez. Vücut ücretlerinizi tamamen tahılsız yapmaktan daha iyi bulmazsanız, kuskus gibi tam buğday taneleri yemek vücudunuzun bazı kronik hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olabilir.

 4. Kepekli tahılların hastalık koruyucu olmasının bir nedeni, antioksidan içermeleridir. Pek çok kişi, tam tahıllı gıdaları yüksek antioksidan gıdalar olarak düşünmüyor, ancak tam tahıllı durum buğdayı (kuskus türetildiği yer) dahil olmak üzere tam tahıllı tahıllar, çoğu meyve ve sebzeyle karşılaştırılabilir miktarda antioksidan içermektedir. (4, 5)

 5. Kepekli tahıllardaki fitokimyasallar ve antioksidanlar bazı araştırmacılar tarafından benzersiz olarak kabul edilir ve lutein, zeaksantin ve b-kriptoksantin gibi faydalı besinleri içerebilir. Bu antioksidanların neredeyse tamamen mikrop ve kepekte bulunduğunu not etmek önemlidir; bu, endosperm-sadece geleneksel kuskusun, bu antioksidanların herhangi birini ve bunların ilişki yararlarını tutamayacağı anlamına gelir. (6)

 6. Özellikle, tam tahıllı kuskustan bir porsiyon, birçok faydası olan hayati bir antioksidan mineral olan selenyum için günlük ihtiyacınızın yüzde 62'sini içeriyor. Selenyum, pozitif antiviral etkiler, erkek ve kadın doğurganlığı ve kanser, otoimmün hastalıklar ve tiroid hastalığı risklerinin azalması ile ilgili bir araştırma konusu olmuştur. (7)

 7. Genel olarak, antioksidanlar, yüksek düzeyde kronik inflamasyon ve hastalık riski ile ilişkili oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur.

 8. Lif içeriği nedeniyle, kuskus gibi bütün tahıllar gastrointestinal sağlığı destekliyor gibi görünüyor. (8) Kepekli tahıllardaki lif, sindirim ve genel bağırsak sağlığına yardımcı olarak, bir prebiyotik işlevi görür. Prebiyotik lifler, bağışıklık sisteminizin yüzde 80'i bağırsaklarınızda yaşadığı için gelişmiş bağışıklık ile de ilişkilidir. (9)

 9. Kuskus ve diğer bütün tahılların sindirimden yararlanma etkisi ayrıca düşük vücut ağırlığı ile de ilişkilidir. Kilo kaybı için diyet seçenekleri bireyler arasında büyük farklılıklar gösterse de, glütene duyarlı olmayan insanlar tam tahıl kuskusunun ılımlı tüketildiğinde kilo kaybı yaşam tarzını desteklediğini görebilirler. (10)

Kuskus Ne İçin İyi Değil? Kuskus Downsides

 1. Kuskus, 150 gramda bir glisemik indekste 65'tedir. Başvuru için, bu gramlarda, tam buğday taneleri 45'te, kahverengi pirinç 50'de ve kinoa 53'tedir. (17)

 2. Glisemik indekste daha düşük gıdalar yemenin faydaları, sadece kalp hastalığı, insülin direnci ve tip 2 diyabet riskinde bir düşüşü değil, aynı zamanda daha normalize kan şekeri, iştahı azalttığı ve stabilize enerji seviyeleri.

 3. Şahsen, birçok glüten içeren yiyecek yemem çünkü çoğu tahıl ürününde genetik olarak değiştirilmiş glüten enflamatuardır ve açıkçası gereksizdir. Benim için bir istisna, Ezekiel ekmeği gibi filizlenmiş, USDA sertifikalı organik kepekli tahıllar.

 4. Fakat bu bağlamda kuskus nedir - filizlenmiş ve USDA sertifikalı organik mi yoksa yapay malzemeler ve GDO'lu mu? Her ne kadar hibridizasyon dikkate alınacak bir şey olsa da (birazdan tartışacağım), genetik olarak değiştirilmiş buğday ürünleri dünya genelinde ticari olarak üretilmez. Ne yazık ki, kuskus bu yazı sırasında filizlenmiş biçimde mevcut değildir. Ancak, USDA sertifikalı organik kuskus bulmak mümkündür.

 5. Öyleyse kuskusun bazı olumsuz yönleri nelerdir?

 6. Makarnalık buğday, mısırın çoğunda olduğu gibi teknik olarak genetik olarak değiştirilmese de, doğal hibridizasyon işlemi ile yaratılır. Melezlenmiş buğday yapmak, bilim adamlarının (veya tabiatın) çeşitli türlerin genlerini yeni bir tür yapmak için birleştirdiği bir süreçtir. Makarnalık buğdayda meydana gelen hibridizasyonun doğada gerçekleşmesine rağmen, ticari olarak üretilmesini kolaylaştırmak için bu hibrit türlerin genetik olarak değiştirilmesinin yollarını bulmak için araştırmalar yapılmaktadır. (11)

 7. Bu neden önemli? Mevcut bilimsel trendler konuyla ilgili çok fazla araştırma yapılmasına izin vermezken, "Buğday Göbek" yazarı ve buğday göbek diyetinin yaratıcısı Dr. William Davis, buğday hibridizasyonu hakkındaki görüşünü şöyle ifade ediyor: (12)

 8. Tanım gereği, hibridizasyon, geri geçiş ve mutasyon oluşturma tekniklerinin kontrolü zordur, tahmin edilemez ve beklenmeyen sonuçlara neden olur. Kısacası, genetik modifikasyondan daha kötüler ... Genetik modifikasyonun savunucusuyum, ancak Agribusiness özürlülerinin modern buğdayı savunması tamamen delilik, çünkü henüz 'genetik modifikasyonun alıcısı değil

 9. Öte yandan, bazı tarım uzmanları ve bilim insanları genetiği değiştirilmiş gıdaların ya da hibritleştirilmiş gıdaların hiçbir şekilde sağlık açısından tehlikeli olmadığını ve üretim süreçlerini kolaylaştırmak ve iyileştirmek amacıyla yaratılmadığını iddia ediyorlar.

 10. Sonuçta, sizin ve aileniz için neyin doğru olduğuna karar vermeniz gerekecek. Yapabileceğim kadar insan müdahalesi olmadan, doğal olarak yetişenleri yiyebildiğimde melezleştirilmiş yiyeceklerden uzak durmayı tercih ediyorum.

 11. Glütensiz bir yaşam tarzının gerçek yararları konusu şu anda sıcak bir düğme olsa da, kuskusun glüten içerdiğine dikkat etmek önemlidir. Glüten duyarlılığı veya çölyak hastalığı olanların, glüteni diyetlerinden elimine etmekten büyük fayda sağlayacağının farkına varmak için giderek daha fazla bilim geliyor.

 12. Çölyak hastalığı diyetindeki insanlar asla herhangi bir şekilde kuskus tüketmemelidir.

 13. Bazı insanlar kepekli tahılların Batı, ticari tarımdan başka yollarla işlendiğini, sindirim sistemlerinde daha kolay olduğunu ve konvansiyonel buğday ürünleri ile aynı sorunlara yol açmadığını bildirdi. Bununla birlikte, bu tür kişisel deneyler yalnızca sağlık hizmeti sağlayıcınızın gözetimi altında yapılmalıdır.

 14. Modern glüten çoğu hastalığın kökenindeki iltihaplanma ile bağlantılıdır. (13) Hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlar, glütenin elimine edilmesinin kilo kaybına ve iltihapta azalmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. (14) İnsanlarda, sağlıklı insanlar için glütensiz diyetler, gelişmiş bağırsak bakterilerine (mikrobiyomdaki çeşitlilik), düşük iltihaplanma ve daha iyi bağışıklık tepkilerine yol açabilir. (15)

 15. Glüten içeren bir tahılda bile kuskus glisemik indekste yüksektir. Tam tahıl içeren bir diyetin hastalığa karşı koruyucu olduğuna inanılıyor olsa da, büyük hemşirelerin Sağlık Çalışması'na göre, daha yüksek glisemik yük diyetleri yiyen kadınların tip 2 diyabet veya kalp geliştirmeleri daha olasıdır. düşük glisemik yüklü diyetleri yiyenlere göre hastalık. Yani, çalışmanın birinci grubundaki daha yüksek glisemik yük özellikle rafine karbonhidratlarla (geleneksel kuskus gibi) ilişkilendirildi. (16)

 16. Glisemik indeksi (GI) 50-70 olan yiyecekler "orta" aralığında kabul edilirken, GI'da 50'nin altındaki yiyecekler "düşük "tür. 70'in üzerindeki her şey "yüksek" olarak kabul edilir

Kuskus Beslenmesi Nedir?

 1. Kuskusun bir porsiyonunda çok sayıda besin bulunur. Genel olarak kuskus beslenmesi nedir? Kahverengi pirinç ve kinoanın profiline benzeyen bir şey olmasına rağmen, kinoa kesinlikle benden "süper besin rozeti" kazanmasına rağmen hizmet başına düşen vitamin ve mineral miktarını kazanıyor.

 2. Bir fincan pişmiş kuskus (yaklaşık 157 gram) aşağıdakileri içerir: (18)

Kusursuz, vs. Diğer Pilavlar, Makarnalar ve Tahıllar

 1. Beslenme açısından kuskus pek çok pirinç, tahıl ve makarnaya benzer. En büyük farklar, birçok yönden, glüten varlığı ve kuskus tipidir (tam buğday vs. rafine edilmiş). Başka yönlerden, kuskus da (belki de sadece biraz daha sağlıksız olmasına rağmen) çoğu pirinç, makarna ve tahıllara benzer.

 2. Örneğin, beyaz pirinç GI’de kuskustan daha yüksektir (72’de yüksek GI’de bir yiyecek olarak sıralanır), kahverengi pirinç 50’de 15 puan daha düşüktür. İncili arpa 25'te aşağıdayken, makarna tarafında kuskus fettuccine erişte (32), makarna (50), beyaz spagetti (46) ve tam tahıllı spagetti (42). [! 6265 => 1140 = 7!

Kuskus ve Quinoa

 1. Çok benzer göründüklerinden (ve çeşit tadı), kuskus genellikle quinoa ile karşılaştırılır. Bence, buna rağmen, hiçbir karşılaştırma yoktur.

 2. Kuskusun olası yararları en iyi şekilde sınırlı olsa da, quinoa iyi araştırılmış bir süper besindir. Örneğin, kinoa beslenmesi kilo verme çabalarına yardımcı olabilir, kansere karşı savaşmaya yardımcı olabilir, sağlıklı bir kalbi destekler, bioflavonoitler olarak bilinen bol miktarda antioksidan içerir, sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olur, uygun kemik sağlığını destekler ve ayrıca diyabet riskini azaltabilir.

 3. Seçim yapmak zorunda kaldığımda, her seferinde quinoa seçiyorum. Sonuçta, onu quinoa gibi bir güç santraliyle karşılaştırdığınızda kuskus nedir?

Kuskus Nerede Bulunur

 1. Denemekle ilgileniyorsanız, ABD genelindeki çoğu bakkalda kuskus bulabilirsiniz. Genellikle makarna, pirinç veya "uluslararası yiyecekler" bölümünde bulunur. Birçok Orta Doğu gıda malzemesinden farklı olarak bulması kolay hale geldi. [! 6265 => 1140 = 9!

 2. Yerel mağazanızın çeşitliliğinin ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak bulabileceğiniz birden fazla kuskus türü de var. Daha büyük kuskus, "inci" veya "İsrail" kuskusu olarak etiketlenebilir ve bunların pişirilmesi daha uzun sürer. Daha küçük kuskus çeşitleri, kökenleri olan Mağrip'te satın aldıysanız, bulmayı beklediğiniz şeylerdir. Bunlar “Libyalı” veya “Lübnanlı” olarak etiketlenebilir.

Kuskus Ne İçin Kullanılır? Nasıl Kullanılır veya Kuskus Yapılır

 1. Çoğu insan el yapımı kuskus yaratmak için zaman ayırmakla ilgilenmiyor. Ancak, bu büyüleyici, karmaşık bir süreçtir.

 2. İlk önce makarnalık buğday değirmen taşı ve öğütülüyor. Endosperm öğütmeye karşı dirençlidir ve üzerinde kalanları da bulacaksınız - bu son ürün irmik unu olarak adlandırılır. Bu aşamadan sonra, irmik üzerine su serpilir ve daha sonra ayırma elde etmek için kuru un serpilirken küçük topaklar halinde el ile yuvarlanır. Birkaç gün sonra (evet, doğru okudunuz), ayrılmış topaklar daha sonra güneş ışığına kurumaya bırakılır ve aylar boyunca kullanılabilir. (19)

 3. Rulo, durulayın, tekrarlayın.

 4. Batı hayatında, bu adıma ulaşmak için, bir bakkal dükkanına uğrayın ve bir torba kuskus satın alın.

 5. Kuskus tariflerde kullanımı oldukça kolaydır. Kaynatabilirsiniz, ancak çoğu kaynak makarna peletlerini tekrar kabartmak için üzerine kaynar su dökülmesini tavsiye eder. Aksi takdirde, duygusal olabilir. Başka bir alternatif özel bir kuskus saksı olabilir, ancak bu saksılar genellikle pahalıdır ve kuskus tarifleri pişirmek için kesinlikle gerekli değildir.

 6. Kuskus tadı kadar kuskus, ne pişiriyorsanız onun tadına bakma eğilimindedir, bu yüzden birçok insan onu kemik suyu gibi bir tür et suyunda pişirmeyi tercih eder. İrmik makarnasına benzer bir tada sahiptir, aynı temelden yapıldıkları gibi. Büyük pelet kuskus, daha küçük, daha otantik tiplerden daha "ceviz" tadı eğilimindedir.

 7. Kuskus tarifleri yaparken dikkatli olun: Hızlı hazır. 90 dakika kadar süren buğulamayı (daha "geleneksel" bir yöntem olarak kabul edilir) hazırlamayı seçmezseniz, kaynar ya da kaynar su akan suyun birkaç dakika içinde son bir ürünle sonuçlanacağını göreceksiniz. Oradan karıştırmak oldukça zor - kuskus hemen hemen her yemeğin yanına gidiyor.

Kuskus Tarifler

 1. Tuzlu kuskus gibi deneyebileceğiniz birkaç basit kuskus tarifleri var. Bu süper kolay tarif sadece biraz ot beslemeli tereyağı, soğan, sarımsak, taze kişniş ve tavuk suyu (ya da benim gibi bir hayranıysanız kemik suyu) gerektirir. Özellikle kişniş kan şekeri düşürmeye yardımcı olur, bu yüzden bazı istenmeyen kan şekeri diken kuskus neden olma eğilimindedir karşı koyabilir.

 2. Salatalarda harika işleyen iyi tecrübeli kuskus için, elinizi kolay limon kuskusuyla deneyin. Limon beslenme antioksidanlarda etkileyici bir şekilde yüksektir ve bağışıklığın artmasına ve kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

 3. Geleneksel Mağrip kuskusu'nun daha büyük bir versiyonu olan İsrailli kuskus pişirmeyi de deneyebilirsiniz. Pilav yapmak için harika bir yol ve aynı zamanda sebzeli tavada tadı güzel.

Kuskus + Tariflere Daha İyi Alternatifler

 1. Şahsen ben kuskustan daha fazla sağlık yararına sahip eski tahıllara sadık kalmayı seviyorum. Kuskus yerine, belki biraz darı tarifleri denemenin zamanı gelmiştir? Darı (alkali, glutensiz, düşük GI gıda) kullanarak 24 tarifler topluluğum, kahvaltı kasesi darıdan, choco-nut şişirilmiş darı karelerine kadar her şeyi içerir.

 2. Bulgur buğdayını kuskus veya quinoa alternatifi olarak da kullanabilirsiniz. Lezzetli, alkalin bir yemek için bir tabouli bulgur buğday salatası deneyin.

 3. Elbette en sevdiğim kuskus alternatifim quinoa. Bu çok yönlü tahıl, sığır eti ve kinoa dolma biber dolması ya da elmalı tarif ile pişmiş quinoa'mı kullanarak rahatlatıcı bir tatlılık hissi veriyor.

 4. Bazı insanlar kuskus yerine pirinç kullanılmasını önerir. Kahverengi pirinçten bahsettiğimiz için pirincin kuskustan daha iyi olduğuna katılıyorum. Beyaz pirinçin meşru bir besinsel faydası yoktur, ancak kahverengi pirinç glisemik endekste daha düşüktür ve sağlığınıza destek verir.

Tarihçe ve İlginç Bilgiler [! 6265 => 1140 = 13!

 1. Onlar ayrıca kuskus oluşturma sürecini keşfeden kişilerdi, bu yüzden Afrika mutfağında popüler olması sürpriz olmamalı.

 2. Yedinci yüzyıla dayanan geleneksel kuskus yemeği, şimdi bölge genelinde ortak yemeklerde Afrika mutfağının başlıca bir ürünü olarak sunulan Kuzey Afrika lezzetleri olarak kabul edildi.

 3. Düzgün pişmiş kuskus yapmak, kuskus yaratmak gibi bir süreçtir ve kuskus sıklıkla buğulanır. Geleneksel Kuzey Afrika aileleri, kuskus buğulamak için genellikle bir taseksut (kuskus veya kiskas olarak da bilinir) kullanır. Bu metal kap bir yağ kavanozuna benziyor ve iki parçadan oluşuyor: güveçte pişirilen alt kısım ve doygunluğun güveçten çıkan lezzetleri emebilmesi için güveçten buharda pişirilen üst kısım.

 4. Bahsettiğim gibi, kuskus glüten içeren bir makarnadır, bu nedenle çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olan herkes net kalmalıdır. Kuskus kan şekeri de istenmeyen ani yükselmelere neden olabilir ve diyabet semptomları olan kişilerce dikkatli bir şekilde yenilmelidir.

 5. Kuskus dahil herhangi bir yiyeceğe alerjiniz olabilir. Kuskus yedikten sonra (ağız, dil veya boğaz şişmesi; kızarıklık veya ağızda kaşıntı / yanma gibi) gıda alerjisi semptomları yaşamaya başlarsanız, yemeyi bırakın ve sağlık uzmanınızı görün. Kuskusun alerjik bir reaksiyonu olup olmadığını belirleyebilir.

 6. Kuskus nedir? Bu, genellikle Maghreb olarak bilinen Sahra Çölü'nün Kuzey Afrika bölgesinde ortaya çıkan bir tahıl olarak düşünülen bir makarna. Yüzyıllardır bu bölgedeki aileler tarafından yemiş ve son yıllarda Batı dünyasında dikkat çekmiştir.

 7. Kuskus ne için iyidir? "Tam tahıl" formunda satın alındığında (dediğim gibi, teknik olarak bir makarna olmasına rağmen), kronik hastalık riski azaltılmış, yüksek antioksidan yükü gibi tam tahıllar tüketerek kazanılan sağlık yararları ile ilişkili olabilir. sindirim desteği ve kilo kaybı.

 8. Bununla birlikte, kuskus için potansiyel olumsuz yönleri şunlardır:

 9. Kuskus tarifleri, ne pişirildiğinin tadına vardığı ve çoğu yemek türünde gidebildiği için çok geniş. Kendi başına hafif, makarna benzeri bir tadı vardır.

 10. Şahsen, glus içermeyen veya sağlığa doğrudan fayda sağladığı tespit edilen kuskus için daha iyi alternatifler olduğunu düşünüyorum. Favorilerim karabuğday, amaranth, bulgur buğdayı, darı ve tabii ki quinoa.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407