Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuruyemiş Yeme Nasıl Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Ev Mesajınızı Alın

 1. Besinler ve antioksidanlarla dolu oldukları için fındıklar oldukça sağlıklı (1).

 2. Aslında, kalp hastalığına ve diyabete karşı korunma dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmişlerdir (2).

 3. Ancak, aynı zamanda yağ ve kalorileri de yüksektir, bu da birçok insanın besiye girme korkusundan kaçınmasına neden olur.

 4. Bu makale, fındıkların kilo vermeye uygun mu yoksa şişman mı olduğunu belirlemek için kanıtlara bakar.

Kuruyemişler Yağda ve Kalorilerde Yüksek

 1. Kuruyemişlerin kalorileri yüksektir.

 2. Bunun nedeni, büyük bir kısmının konsantre enerji kaynağı olan yağ olmasıdır. Bir gram yağ 9 kalori içerirken, bir gram karbonhidrat veya protein sadece 4 kalori içerir.

 3. Yaygın olarak yenen bazı fındıkların bir ons (28 gram) porsiyonunda kalori ve yağ içeriği aşağıda gösterilmiştir:

 4. Yağları ve kalorileri yüksek olduğu için birçok insan diyetlerine fındık eklemenin kilo almaya neden olacağını varsayıyor.

 5. Ancak, aşağıda tartışıldığı gibi, bilimsel çalışmalar bunu desteklemiyor.

Normalde Yeme Kuruyemişler Kilo Alma ile Bağlantılı Değil

 1. Birçok gözlemsel çalışma düzenli olarak fındık yemenin kilo alımı ile ilişkili olmadığını ve hatta bunu önleyebileceğini keşfetti (9, 10, 11, 12, 13). [! 3437 => 1140 = 3!

 2. Haftada iki veya daha fazla fındık yiyenlerin, hiç veya nadiren yediklerine kıyasla% 31 daha az kilo alma riski olduğu bulundu (10).

 3. Ayrıca, düzenli olarak tüketilen somunların, ağırlık, vücut kitle indeksi (BKİ) veya bel büyüklüğünde (14) bir artışla bağlantılı olmadığı 36 çalışmanın gözden geçirilmesi.

 4. Katılımcıların katı bir diyete sadık kaldığı kontrollü çalışmalarda, birçok farklı türde fındık eklenmesi vücut ağırlığında değişikliklere neden olmadı (15, 16).

 5. Daha da önemlisi, diledikleri gibi yiyebilecek kişilerin diyetlerine fındık eklendiği çalışmalarda, fındık tüketimi kilo alımına neden olmadı (17, 18).

 6. Bununla birlikte, az sayıda çalışma yeme yeme somunlarının vücut ağırlığındaki artışla ilişkili olduğunu bildirmiştir (19, 20).

 7. Ancak, ağırlıktaki herhangi bir artış çok küçüktü, beklenenden çok daha düşüktü ve uzun vadede önemsiz olma eğilimindeydi.

Yeme Kuruyemişler Kilo Kaybını Artırabilir

 1. Birçok büyük gözlem çalışması, daha sık yapılan fındık tüketiminin daha düşük vücut ağırlığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir (12, 13, 21, 22).

 2. Bunun neden olduğu belli değil, ancak kısmen fındık yiyenlerin sağlıklı yaşam tarzı tercihleri ​​nedeniyle olabilir.

 3. Bununla birlikte, insan çalışmaları kilo kaybı diyetinin bir parçası olarak fındık içermenin kilo kaybını engellemediğini gösteriyor. Aslında, genellikle kilo kaybını arttırır (23, 24, 25, 26, 27). [! 3437 => 1140 = 4!

 4. Eşit miktarda kalori, protein, kolesterol ve doymuş yağ tükettiler.

 5. 24 haftalık sürenin sonunda, badem diyetinde olanlar ağırlıkta ve BMI’de% 62, bel çevresinde% 50 ve yağda% 56 daha fazla azalma gösterdiler. kütle (23).

 6. Diğer çalışmalarda kalori kontrollü diyetler içeren fındık içeren kalori kontrollü, fındıksız diyet gibi aynı miktarda kilo verilmesine neden oldu.

 7. Bununla birlikte, fındık tüketen grup, "kötü" LDL kolesterol ve trigliseritlerde bir azalma da dahil olmak üzere kolesterolde iyileşmeler yaşadı. Bu fayda, somunsuz diyetleri tüketenler tarafından yaşanmadı (26, 27).

Kuruyemişler İştahınızı Düşürmeye ve Dolgunluk Duygularını Arttırmanıza Yardımcı Olabilir

 1. Diyete fındık eklenmesi, açlığın azalması ve daha uzun süre tam hissetmekle ilişkilendirildi (28, 29).

 2. Örneğin, bademde atıştırmanın açlığı ve istek duymayı azalttığı gösterilmiştir (28).

 3. Bir çalışmada, 200'den fazla kişiye aperatif olarak bir parça yerfıstığını yemeleri söylendi.

 4. Sonuç, gün içinde doğal olarak daha az kalori almalarıydı. Bu etki, yer fıstığı bir ana öğünden ziyade atıştırmalık olarak yenildiğinde daha büyüktü (30). [! 3437 => 1140 = 5!

 5. Teori, yüksek protein ve yüksek doymamış yağ içeriğinin bu etkiden sorumlu olabileceğidir (31, 32).

 6. Çalışmalar, diyete fındık ilavesinden gelen ekstra kalorilerin% 54-104'ünün diğer gıdaların alımındaki doğal bir azalma ile iptal edildiğini göstermektedir (18, 19).

 7. Başka bir deyişle, çerez olarak çerez yemek, dolgunluk hissini arttırır, bu da diğer yiyeceklerden daha az yemeyle sonuçlanır (33).

Sindirim Sırasında Sadece Yağların Bir kısmı Emilir

 1. Somunların yapısı ve yüksek lif içeriği, tamamen topraklanmadıkça veya çiğnenmedikçe, sindirilmemiş bağırsaktan iyi bir orantının geçeceği anlamına gelir.

 2. Bunun yerine bağırsaklara boşaldı. Sonuç olarak, yağ gibi bazı besin maddeleri emilmez ve dışkıda kaybolur.

 3. Bu, fındıkların kilo vermeyi önemsemediği bir başka sebep.

 4. Aslında, araştırmalar fındık yedikten sonra, dışkı nedeniyle kaybedilen yağ miktarının% 5 ila% 20 arasında arttığını bulmuştur (33, 34, 35, 36).

 5. Bu, fındıktaki yağın iyi bir kısmının vücudunuz tarafından bile emilmediğini gösteriyor.

 6. İlginç bir şekilde, fındıkların nasıl işlendiği, yağ gibi besinlerin ne kadar iyi emildiği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

 7. Örneğin, bir çalışma dışkıda salgılanan yağ miktarının bütün fıstıklarda (% 17.8) fıstık ezmesinden (% 7) veya fıstık yağından (% 4.5) (35) daha fazla olduğunu buldu. ).

 8. Kavurma somunları ayrıca besin maddelerinin emilimini de artırabilir (37).

 9. Bu nedenle, fındıkları yerken yağın ve kalorilerin emiliminin en az olması muhtemeldir.

Kuruyemişler Yağ ve Kalori Yakma İşlemini Artırabilir

 1. Bazı kanıtlar, somun tüketiminin istirahatte yakılan kalori miktarını artırabileceğini göstermektedir (17, 18).

 2. Bir çalışma katılımcıların cevizli bir yemekten sonra süt kaynaklarından yağ içeren bir yemekten daha fazla% 28 daha fazla kalori yaktıklarını tespit etti (38). [! 3437 => 1140 = 7!

 3. Buna ek olarak, bazı araştırmalar aşırı kilolu ve obez insanlar arasında fındık yemenin yağ yakımını artırabildiğini göstermektedir (40). [! 3437 => 1140 = 7!

Alt satırda

 1. Yağları ve kalorileri yüksek olmasına rağmen, fındıklar inanılmaz derecede sağlıklı.

 2. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak düzenli olarak fındık yemek kilo alımı ile ilişkili değildir ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

 3. Ancak porsiyon kontrolü yapmak önemlidir. Halk sağlığı kuralları, haftanın çoğu günü bir ons (28 gram) fındık bölümünü yemenizi önerir.

 4. En sağlıklı seçenek için sade, tuzsuz çeşitleri seçin.

 5. Fındık ve kilo kaybı hakkında daha fazlası:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407