Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuşkonmazın 7 Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Resmen Asparagus officinalis olarak bilinen kuşkonmaz, zambak ailesinin bir üyesidir.

 2. Bu popüler sebze, yeşil, beyaz ve mor gibi çeşitli renklerde geliyor. Frittatas, makarnalar ve tava kızartması da dahil olmak üzere tüm dünyadaki yemeklerde kullanılır.

 3. Kuşkonmaz kalorisi de düşük ve temel vitamin, mineral ve antioksidanlarla doludur.

 4. Bu makale, hepsi bilim tarafından desteklenen kuşkonmazın 7 sağlık yararını ortaya koymaktadır.

1. Birçok Besin Değerleri Ancak Birkaç Kalori

 1. Kuşkonmaz kalorisi düşük, ancak etkileyici bir besin profiline sahip.

 2. Aslında, sadece yarım bardak (90 gram) pişmiş kuşkonmaz (1):

 3. Kuşkonmaz ayrıca demir, çinko ve riboflavin dahil olmak üzere az miktarda diğer mikro besin maddelerine de sahiptir.

 4. Kanın pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında önemli bir besin maddesi olan mükemmel bir K vitamini kaynağıdır (2). [! 371 => 1140 = 2!

2. Antioksidanların İyi Kaynağı

 1. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin ve oksidatif stresin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olan bileşiklerdir.

 2. Diğer yeşil sebzeler gibi kuşkonmaz da antioksidanlar bakımından yüksek. Bunlar arasında E vitamini, C vitamini ve glutatyonun yanı sıra çeşitli flavonoidler ve polifenoller (6, 7).

 3. Kuşkonmaz flavonoidler quercetin, isorhamnetin ve kaempferol'de özellikle yüksektir (8, 9). [! 371 => 1140 = 3!

 4. Dahası mor kuşkonmaz, bitkiye canlı rengini veren ve vücutta antioksidan etkiye sahip antosiyaninler adı verilen güçlü pigmentler içerir (14).

 5. Diğer meyve ve sebzelerle birlikte kuşkonmaz yemek, vücudunuza sağlığı korumak için çeşitli antioksidanlar sağlayabilir.

3. Sindirim Sağlığını Artırabilir

 1. İyi bir sindirim sağlığı için diyet lifi şarttır.

 2. Sadece yarım bardak kuşkonmaz, günlük ihtiyacınızın% 7'si olan 1.8 gram lif içeriyor.

 3. Kuşkonmaz, dışkıya yığın ekleyen ve düzenli bağırsak hareketlerini destekleyen çözünmeyen liflerde özellikle yüksektir.

 4. Ayrıca suda çözünen ve sindirim sisteminde jel benzeri bir madde oluşturan az miktarda çözünür lif içerir.

 5. Çözünebilir lif, Bifidobacteria ve Lactobacillus (21) gibi bağırsaktaki dost bakterileri besler.

 6. Bu yararlı bakterilerin sayısının arttırılması bağışıklık sistemini güçlendirmede ve B12 ve K2 vitaminleri gibi temel besinleri üretmede rol oynar (22, 23, 24).

 7. Elyaf bakımından zengin bir diyetin parçası olarak kuşkonmaz yemek, elyaf ihtiyacınızı karşılamak ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak için mükemmel bir yoldur.

4. Sağlıklı Gebeliği Desteklemeye Yardımcı Olur

 1. Kuşkonmaz, B9 vitamini olarak da bilinen mükemmel bir folat kaynağıdır.

 2. Sadece yarım bardak kuşkonmaz yetişkinlere günlük folat ihtiyacının% 34'ünü ve hamile kadınların günlük ihtiyaçlarının% 22'sini sağlıyor (1).

 3. Folat, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve sağlıklı büyüme ve gelişme için DNA üretilmesine yardımcı olan temel bir besindir. Bebeğin sağlıklı gelişmesini sağlamak için hamileliğin erken evrelerinde özellikle önemlidir.

 4. Kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler gibi kaynaklardan yeterince folat alınması, spina bifida da dahil olmak üzere nöral tüp defektlerine karşı koruyabilir (25, 26).

 5. Sinir tüpü defektleri, öğrenme güçlüğünden bağırsak ve mesane kontrolü eksikliği ile fiziksel engelli arasında değişen çeşitli komplikasyonlara neden olabilir (27, 28).

 6. Aslında, yeterli folat, hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde, kadınların gereksinimlerini karşılamalarını sağlamak için folat takviyeleri kullanılması için çok önemlidir.

5. Tansiyon düşürmeye yardımcı olur

 1. Araştırmalar, tuz alımını azaltırken potasyum alımının arttırılmasının yüksek kan basıncını düşürmenin etkili bir yolu olduğunu göstermektedir (30, 31). [! 371 => 1140 = 6!

 2. Kuşkonmaz, yarım fincan porsiyonda günlük ihtiyacınızın% 6'sını sağlayan iyi bir potasyum kaynağıdır.

 3. Dahası, yüksek tansiyonlu sıçanlarda yapılan araştırma kuşkonmazın diğer tansiyon düşürücü özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, sıçanlara ya% 5 kuşkonmaz içeren bir diyet ya da kuşkonmazsız standart bir diyet uygulandı.

 4. 10 hafta sonra, kuşkonmaz diyetindeki sıçanlar standart diyetteki sıçanlardan% 17 daha düşük kan basıncına sahipti (33). [! 371 => 1140 = 6!

 5. Bununla birlikte, bu aktif bileşiğin insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için insan çalışmaları gereklidir.

 6. Her durumda, kuşkonmaz gibi daha fazla potasyum bakımından zengin sebzeler yemek, kan basıncınızı sağlıklı bir aralıkta tutmak için harika bir yoldur.

6. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 1. Şu anda, hiçbir çalışmada kuşkonmazın kilo kaybı üzerindeki etkileri test edilmemiştir.

 2. Bununla birlikte, kilo vermenize yardımcı olabilecek bazı özellikleri vardır.

 3. Birincisi, yarım bardakta sadece 20 kalori olan kaloriler çok düşük. Bu, çok fazla kalori almadan çok fazla kuşkonmaz yiyebileceğiniz anlamına gelir.

 4. Dahası, yaklaşık% 94 su. Araştırmalar düşük kalorili, su zengini gıdalar tüketmenin kilo kaybı ile ilişkili olduğunu göstermektedir (34, 35).

 5. Kuşkonmaz, düşük vücut ağırlığı ve kilo kaybı ile bağlantılı olan lif açısından da zengindir (36, 37).

7. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Besleyici olmasının yanı sıra, kuşkonmaz da lezzetli ve beslenmenizde kolay.

 2. Kaynatma, ızgara, buharda pişirme, kızartma ve sote etme gibi çeşitli şekillerde pişirilebilir. Ayrıca önceden pişirilmiş ve yemeye hazır olan konserve kuşkonmazı da satın alabilirsiniz.

 3. Kuşkonmaz salata, tavada kızartma, frittata, omlet ve makarna gibi çeşitli yemeklerde kullanılabilir ve mükemmel bir garnitür yapar.

 4. Üstelik, çoğu marketlerde de oldukça uygun fiyatlı ve yaygın olarak bulunabiliyor.

 5. Taze kuşkonmaz için alışveriş yaparken, sert saplara ve sıkı, kapalı uçlara bakın.

Alt satırda

 1. Kuşkonmaz herhangi bir diyete besleyici ve lezzetli bir ektir. Düşük kalorili ve lif, folat ve A, C ve K vitaminleri dahil olmak üzere harika bir besin kaynağıdır

 2. Artı, ucuz, hazırlanması kolay ve çeşitli tariflere lezzetli bir katkı yapıyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407