Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuşkonmazdan ACV’ye: 10 Yiyeceklerinizi Gutunuzu rahatlatmak için

Alt satırda

 1. Optimum sindirim, besinlerin emilimi ve yok edilmesi için dengeli bir bağırsak mikrobiyomu gereklidir. Aynı zamanda sağlıklı bir enflamatuar yanıtı destekler ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutar. Tercüme: Bağırsakların önemli.

 2. Pek çok hastalık aslında bağırsaktaki dengesizliğe kadar izlenebilir - peki bizimkilerin iyi durumda olduğundan nasıl emin olabiliriz?

 3. Bağırsak zarınızı tamir edip güçlendirebilecek yiyecekler yiyerek başlayın. Ayrıca ön ve probiyotik kaynaklarına yükleyin, böylece bol miktarda iyi bakteri elde edersiniz.

 4. Probiyotiklerin sağlıklı bağırsak bakterileri olduğunu düşünürken, prebiyotikler (sindirilemez lif) probiyotikler için gıdadır. Tıpkı bizim gibi, probiyotiklerin de işlerini düzgün bir şekilde yapabilmeleri için yakıta ihtiyacı var.

1. Lâhana turşusu

 1. Lahana turşusu (Almancada "ekşi beyaz lahana"), vücuda pek çok iyi bakteri sağlayan fermente lahana. Lahanaların yüksek lif içeriği sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlayarak şişkinlik ve hazımsızlığa karşı savaşır.

 2. Pro İpucu: Konserve yerine taze lahana turşusuna bakın.

2. Kuşkonmaz

 1. Kuşkonmaz prebiyotik olarak çalışıyor: bifidobakteriler ve laktobasiller gibi sağlıklı bakterileri besleyen yüksek düzeyde sindirilemeyen lif inulin içeriyor. Kuşkonmaz ayrıca yüksek seviyede B vitaminine ve iltihapla savaşan antioksidanlara sahiptir.

 2. Pro İpucu: Diğer ham maddelerle çiğ yemeyi deneyin ve maksimum prebiyotik etki için dalın.

3. Ananas

 1. Ananas, bromelain adlı, sindirim yardımcısı olarak çalışan ve proteini büyük gıda moleküllerinden daha küçük peptitlere parçalamaya yardımcı olan bir enzim içerir.

 2. Çalışmalar, bromelainin vücutta (özellikle sinüs dokularında) ağrı ve iltihaplanmaya karşı koyduğunu ve bağırsak zarına zarar verebilecek proinflamatuar sitokinlerin salgılanmasını azalttığını göstermiştir.

 3. Pro İpucu: Bütün ananas yemeğini yemeyi ve onu bu gibi İmmün Artırıcı Yeşil Meyve Suyu gibi tatlılar ve meyve sularına eklemeyi seviyorum!

4. Soğan

 1. Çiğ soğan, büyük bir prebiyotik kaynağıdır ve vücuttaki serbest radikallerle savaşan kersetin (güçlü bir antioksidan) içerir. Soğanlar ayrıca krom (insülin üretimini artıran) ve C vitamini (güçlü bir bağışıklık sistemini destekleyen) içerir.

 2. Pro İpucu: Soğanları doğrayın, salatalara, soslara ve soslara koyun ya da salatalara ve sebzeli burgerlere yerleştirin.

5. Sarımsak

 1. Çiğ sarımsak, bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen, yüksek seviyelerde inüline sahip diğer bir mükemmel prebiyotik besindir.

 2. Sarımsak, manganez, B-6 vitamini, C vitamini, selenyum ve allisin gibi birçok aktif bileşik de dahil olmak üzere tonlarca besleyici madde ile yüklenir. Allisin, sarımsak ezilmesinden veya kıyılmasından sonra oluşan, hastalıklarla mücadele eden güçlü bir maddedir.

 3. Pro İpucu: Guacamole, humus, sos ve bu kremalı Tahin Sosu gibi soslara çiğ sarımsak ekleyin.

6. Kemik suyu

 1. Kemik suyu, bağışıklık sistemi fonksiyonunu ve sağlıklı bir enflamatuar yanıtı destekleyen, bağırsak zarının iyileşmesine yardımcı olur.

 2. Kemik suyu, bağırsak astarını kapatmaya, geçirgenliği azaltmaya, iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olan jelatin, kollajen ve amino asit prolin, glutamin ve arginin gibi çeşitli mineraller ve şifa verici bileşikler içerir , ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 3. Pro İpucu: Bu lezzetli Bağışıklık Kemik Suyu Sebzeli Çorbasının büyük bir kısmını pişirin ve gün boyu öğle yemeği ya da yudumlayın için paketleyin.

7. Elma sirkesi

 1. Elma sirkesi, sindirim suyunu uyararak ve mide asidi üretimini artırarak yiyecekleri parçalamamıza ve sindirmemize yardımcı oluyor.

 2. Ayrıca, antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahip, gastrointestinal (GI) kanalda yaşamayı istemediğimiz bakteri üremesini azaltıyor ve aşırı maya vücudunun atılmasına yardımcı oluyor.

 3. Bu önemli roller sağlıklı bir mikrobiyom ve bağışıklık sistemini destekler.

 4. Pro İpucu: Bu Kavrulmuş Brüksel Lahanası tarifinde olduğu gibi, kavurma öncesi salata sosu veya sebzelere elma sirkesi eklemeyi deneyin.

8. Bir çeşit yöresel Kore yemeği

 1. Kimchi yapmak için kullanılan sebzelerin fermantasyon süreci sadece lezzetini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda bağırsak bütünlüğünü teşvik eden canlı ve aktif probiyotik kültürleri de üretiyor.

 2. Bu Koreli garnitür büyük miktarda lif ve güçlü antioksidanlar sağlar ve vücudu doğal olarak detoksifiye eder.

 3. Pro İpucu: Bu hassasiyeti bir sonraki öğle veya akşam yemeği kasenize entegre edin. Pirinç artı sebzeler artı kimchi bir lezzetli akşam yemeğine eşittir!

9. Zencefil

 1. Ginger mideyi sakinleştirmeye ve rahatlatmaya, mide bulantısını hafifletmeye ve bağırsak hastalıklarını hafifletmeye yardımcı olur. Sadece doğal bir C vitamini kaynağı sağlamakla kalmaz, magnezyum, potasyum, bakır ve manganez, zencefil de sindirime yardımcı olur ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur.

 2. Pro İpucu: Çaylara ve smoothie'lere soyulmuş zencefil eklemek onlara ekstra lezzetli bir lezzet verir.

10. Karahindiba yeşillikleri

 1. Karahindiba yeşillikleri yemek için en detoksifiye edici gıdalardan biridir ve bizi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek besinler, lif, antioksidanlar ve prebiyotik faydalarla doludur.

 2. A ve K vitaminleri, kalsiyum ve demir ile paketlenmiş bu yeşil yapraklı sebzeler, güçlü detoksifikasyon, enflamasyonla mücadele eden yeşil sularıma en sevdiğim eklemelerden biri.

Paket servis paketi

 1. Nathalie, Cornell Üniversitesi'nden Psikoloji BA ve New York Üniversitesinden Klinik Beslenme alanında yüksek lisans derecesine sahip tescilli bir diyetisyen ve fonksiyonel tıp beslenme uzmanıdır. New York'ta özel bir beslenme pratiği olan Nathalie LLC tarafından bütünleştirici bir yaklaşım kullanarak sağlık ve zindelik üzerine çalışan bir sosyal medya sağlık ve sağlık markası olan All Good Eats'ın kurucusu. Müşterileriyle veya medya projelerinde çalışmadığı zaman, onu kocası ve mini-Aussie Brady ile seyahat ederken bulabilirsiniz.

 2. Chelsey Fein’in katkıda bulunduğu ek araştırma, yazma ve düzenleme.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407