Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuşkonmaz hakkında bilmeniz gereken her şey

Kuşkonmaz hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. İyi bir folat, K vitamini, demir ve lif kaynağıdır. Bu hamilelik sırasında değerli kılar ve kalp sağlığına ve osteoporozun önlenmesine katkıda bulunabileceği anlamına gelir.

 2. İşte kuşkonmazla ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Beslenme

 1. ABD (ABD) Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Veritabanına göre, bir 134 gram (g) fincan çiğ kuşkonmaz yaklaşık olarak içerir:

 2. Ayrıca daha az miktarda E vitamini, niasin, B6 vitamini ve potasyum içeriyor.

 3. Farklı besinler için günlük ihtiyaçlarınızı bulmak için bu hesap makinesini kullanın.

Faydaları

 1. Her tür meyve ve sebzeler, tip 2 diyabet, obezite, kalp hastalığı, bazı kanserler ve genel ölüm gibi yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık koşul riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılıdır. Aynı zamanda enerji seviyelerini, cilt tenini ve saçı artırabilir.

 2. Kuşkonmaz, Toplam Besin Yoğunluğu Endeksi (ANDI) 'de listelenen en iyi 20 besinden biridir. Endeks kalori içeriği ile ilgili olarak vitamin, mineral ve bitkisel besin içeriğini ölçerek gıdaların genel sağlık yararları hakkında bir fikir vermeyi amaçlamaktadır.

 3. Yüksek bir ANDI derecesi kazanmak için yiyeceklerin az miktarda kalori için yüksek miktarda besin sağlaması gerekir.

1. Fetal gelişimin desteklenmesi

 1. Kuşkonmaz en iyi doğal folat kaynaklarından biridir. Yeterli folat alımı, hamilelik, bebeklik ve ergenlik gibi hızlı büyüme dönemlerinde önemlidir.

 2. Hamilelik sırasında folik asit takviyesi almak, hamilelik kaybını önlemeye ve büyüyen fetüsü nöral tüp defektlerinden korumanıza yardımcı oluyor gibi görünmektedir. Bir babanın hamile kalmadan önce folat durumu da önemli olabilir.

 3. Bir çalışma folat eksikliği olan fareler tarafından doğurulmuş yavruların yüzde 30 daha yüksek doğum kusuru şansına sahip olduğunu göstermiştir.

2) Düşük depresyon riski

 1. Folat, fazla homosisteinin vücutta oluşmasını önleyerek depresyon riskini azaltabilir. Homosistein kanın ve diğer besinlerin beyne ulaşmasını engelleyebilir.

 2. Çok fazla homosistein, serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi iyi hissetme hormonlarının üretilmesine engel olabilir. Bu hormonlar ruh halini, uykuyu ve iştahı düzenler.

3) Sağlıklı bir kalbin muhafaza edilmesi

 1. Yüksek seviyelerde homosistein koroner arter hastalığı insidansı ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Normalin üzerinde olan bir homosistein seviyesi, bir kişiyi koroner arter hastalığı geliştirme ihtimalinden 1.7 kat daha fazla ve felç geçirme olasılığını 2.5 kat daha fazla artırabilir. Bununla birlikte, yüksek düzeyde homosistein riske neden olup olmadığı veya sadece bir belirteç olup olmadığı açık değildir.

4) Osteoporozun önlenmesi

 1. Düşük bir K vitamini alımı, daha yüksek bir kemik kırılma riski ile bağlantılıdır. Sadece bir fincan kuşkonmaz, günlük K vitamini ödeneğinin yaklaşık yarısını sağlar

 2. İyi bir K vitamini alımı, kalsiyum emilimini iyileştirerek ve idrarla atılan kalsiyum miktarını azaltarak kemik sağlığını artırabilir.

 3. Kuşkonmazdaki demir ayrıca kemiklerin ve eklemlerin güçlü ve elastik kalmasına yardımcı olur.

5) Kanser önleme

 1. Düşük seviyede folat alımı, kadınlarda daha yüksek meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Besin kaynaklarından yeterli miktarda diyet folatı veya folat alımı kolon, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserlerine karşı koruma konusunda ümit verdiğini göstermiştir.

 3. Folatın bu kanserlere karşı nasıl koruduğu bilinmemektedir, ancak araştırmacılar folatın DNA ve RNA üretiminde rol almasının ve istenmeyen mutasyonların önlenmesinden kaynaklanabileceğine inanmaktadır.

 4. Folat takviyelerinin aynı anti-kanser yararlarını sağladığına dair bir kanıt yok.

6) Sindirim

 1. Kuşkonmaz lif ve su içeriği bakımından yüksektir. Bu kabızlığın önlenmesine, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına ve kolon kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

 2. Yeterli lif düzenliliği arttırıyor. Bu vücudun safra ve dışkı yoluyla toksinleri atmasına yardımcı olur.

 3. Çalışmalar, diyet lifinin bağışıklık sistemini ve iltihapları düzenlemede de rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu, lifin kardiyovasküler hastalık, diyabet, kanser ve obezite gibi iltihapla ilgili durum riskini azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 4. Yüksek lif alımı, koroner kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, diyabet, obezite ve bazı gastrointestinal hastalıkların gelişme riski oldukça düşüktür.

 5. Artan lif alımının da kanı düşürdüğü gösterilmiştir basınç ve kolesterol düzeyleri, insülin duyarlılığını arttırır ve obezitesi olan kişilerde kilo kaybını arttırır.

 6. ABD 2015-2020 Diyet Kılavuzunda, tüketilen her 1000 kalori için 14 g lif alımı önerilmektedir.

 1. Kuşkonmaz yeşil, beyaz veya mor olabilir. Sapları kuru ve sıkı, yumuşak, topaklı veya solmuş değilken satın alınmalıdır. Çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

 2. Kök uçları ıslak bir kağıt havluya sarılarak ve buzdolabında plastik bir torbaya koyularak kuşkonmaz taze tutulabilir.

 3. Genç kuşkonmaz sapları tamamen yenebilir, ancak daha büyük, daha kalın kuşkonmazın, yaşlandıkça sert ve odunsu hale gelebileceği için alt uçlarının çıkarılması gerekebilir.

 4. Günlük diyete daha fazla kuşkonmaz eklemenin bazı yolları:

 5. Bu sağlıklı ve lezzetli tarifler kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilmiştir:

Riskler

 1. Coumadin veya warfarin gibi kan inceltici kullananlar, aniden K vitamini içeren yiyecek tüketimini arttırmamalı veya azaltmamalıdır

 2. K vitamindeki artış kan inceltici ile istenmeyen bir etkileşime neden olabilir, çünkü K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar.

 3. Diyetteki herhangi bir büyük değişiklik ilk önce doktorla tartışılmalıdır.

 4. Genel olarak sağlıklı bir diyet yapmak tek bir maddeye odaklanmaktan daha önemlidir.

 5. En son Yvette Brazier tarafından Pzt 11 Eylül 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Anderson, J.W., Baird, P., Davis, R.H., Ferreri, S., Knudtson, M., Koraym, A., ... Williams, C.L. (2009, April). Diyet lifinin sağlık yararları [!Özet

 7. Ek 7: Diyet referansı alımlarına ve Diyet Yönergeleri tavsiyelerine dayanarak yaş cinsiyet grupları için beslenme amaçları (2015). Diyet Kılavuzları 2015-2020. Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-7/

 8. Temel rapor: 11011, Kuşkonmaz, çiğ. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2824

 9. Kemik sağlığı: Kalsiyumun ötesine bakma. (2014, Mayıs). Http://198.1.127.237/~rdcom3/patient-education-materials/diseases-and-medical-conditions/item/887-bone-health-looking-beyond-calcium/

 10. Bottiglieri, T. (2005, Eylül). Depresyonda homosistein ve folat metabolizması [!Özet

 11. Folat. (2016, 20 Nisan). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/

 12. Sağlık çalışanları için etkileşimli DRI. (N.d.). Https://www.nal.usda.gov/fnic/interactiveDRI/

 13. B9 Vitamini (folik asit). (2015, 5 Ağustos). Http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-b9-folic-acid

 14. Babanın yediği şey sensin. (N.d.). Http://www.todaysdietitian.com/news/021714_news.shtml

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407