Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuşkonmaz Beslenmesi, Sağlık Faydaları Tarifler

Yiyebildiğiniz Suşi… ve 5 Harika Yer Değiştirenler

 1. Kuşkonmaz, folik asit açısından zengin olan ve aynı zamanda iyi bir potasyum, lif, B6 vitamini, A vitamini ve C vitamini ve tiamin kaynağı olan besleyici maddedir. Kuşkonmaz beslenmesi üzerine yapılan kapsamlı araştırmalar, bu komik görünümlü sebzenin, hücreye zarar veren serbest radikallerin etkisini azaltma kabiliyeti nedeniyle en iyi meyve ve sebzeler arasında yer almasını sağlamıştır.

 2. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan kuşkonmaz, 2.500 yıldır tıbbi bir sebze olarak kullanılmıştır. Kuşkonmaz beslenme yararları listesi uzundur, çünkü kalbinize, sindiriminize, kemiklerinize ve hatta hücrelerinize yardımcı olur.

Kuşkonmaz Besin Değerleri

 1. Kuşkonmaz beslenmesi etkileyicidir, çünkü neredeyse hiç yağ içermez ve kalorilerde çok düşük kalır, beş mızrak için sadece 20 kalori içerir, fakat kuşkonmaz vitamin ve minerallerle doludur. Aksi takdirde, iki gram protein içerir, sadece dört gram karbonhidrat ve sıfır sodyum.

 2. Önerilen günlük değerlerde listelenen kuşkonmaz beslenme gerçekleri:

Kuşkonmaz Beslemesinin Sağlık Faydaları

 1. B vitaminlerinin çoğu gibi, tiamin vücudumuzun gıdalardan gelen enerjiyi nasıl kullandığı ve hücresel fonksiyon için hayati önem taşıdığı bir rol oynar. Thiamine özellikle vücudun karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur, bu metabolizma, odaklanma ve güç için önemlidir.

 2. B vitaminleri, kanımızdaki aşırı seviyelere ulaşırsa kalp hastalığına yol açabilecek bir amino asit olan homosisteinin düzenlenmesinde de kilit bir rol oynar. Bu, kuşkonmazı kalp sağlığı için de mükemmel bir seçenek haline getiriyor.

 3. Bir çalışma, sağlıklı B12 vitamini seviyesine sahip yaşlı yetişkinlerin hız ve zihinsel esnekliği ölçen bir testte daha iyi performans gösterdiğini gösterdi.

 4. Kuşkonmaz beslenmesi ile ilgili şaşırtıcı bir özellik, kanserojenlerin yok edilmesine yardımcı olabilecek detoksifiye edici bir bileşik olan glutatyon açısından zengin olmasıdır. Araştırmacılar glutatyonun sağlığımız için çok önemli olduğuna inanıyor, hücrelerimizdeki seviyelerin ne kadar yaşayacağımızın bir öngörüsü haline geldiğine inanıyoruz.

 5. Glutatyon bağışıklık fonksiyonunda çok önemli bir rol oynar. Bu, kuşkonmazın kemik, meme, akciğer ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere bazı kanserlere karşı savaşmaya veya korunmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 6. Kuşkonmaz K vitaminde yüksek, yani kanın pıhtılaşma vitamini. Birçok çalışma K vitamininin kemik sağlığını da iyileştirebileceğini keşfetti. Bu çalışmalar aynı zamanda osteoporotik kişilerde K vitamininin sadece kemik mineral yoğunluğunu arttırmakla kalmayıp kırılma oranlarını da azaltabileceğini göstermiştir (1).

 7. K vitamini aynı zamanda kalp sağlığını desteklemede önemli bir oyuncu. Kalsiyumun atardamar astarlarından ve diğer vücut dokularından zarar görebileceği yerlerden uzak tutulması da dahil olmak üzere atardamarların sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.

 8. Anti-enflamatuar ve antioksidan besinler, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere yaygın kronik sağlık sorunlarını azaltmaya yardımcı olur. Kuşkonmaz, her ikisi de hastalığı önlemek için mükemmel bir besin haline getiren antienflamatuar özelliklerle ve antioksidanlarla doludur.

 9. Antioksidan glutatyonun yaşlanma sürecini yavaşlattığı ve serbest radikalleri parçaladığı düşünülmektedir; aynı zamanda cildinizi güneşin zarar görmesinden ve kirlenmeden korumanıza yardımcı olabilir (2) (3).

 10. Kuşkonmaz beslenmesi hakkında bilmesi gereken başka bir şey, kuşkonmazın kendine has kimyasal özelliklerinin doğal bir idrar söktürücü işlevi görmesidir, yani kuşkonmaz idrar üretimini teşvik eder. Bu, özellikle fazla tuz ve sıvının vücuttan arındırılması için vücuttan su atılımını artırır.

 11. Kuşkonmaz, idrar çıkışını artırmak için "sulama tedavisi" olarak birçok sıvı ile birlikte kullanılır. Bu özellikle vücudun dokularında sıvı birikimi olan ödemden muzdarip insanlar için faydalıdır. Aynı zamanda yüksek tansiyon veya kalp ile ilgili diğer hastalıkları olan insanlar için yararlıdır.

 12. Ek olarak, araştırmacılar kuşkonmaz beslenmesinin bir başka yararının da idrar yolu enfeksiyonlarını ve ağrı ve şişmeye neden olan idrar yollarının diğer koşullarını tedavi etmek için kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

 13. Kuşkonmaz, sindirim sistemimizde parçalanmayan önemli miktarda inulin içeriyor. Bunun yerine, iyi ve sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı haline geldiği, kalın bağırsaklarımıza sindirilmeden geçer. İyi bakteri daha iyi besin emiliminden, düşük alerji riski ve düşük kolon kanseri riskinden sorumludur (4). [! 376 => 1140 = 3!

 14. Folat fetüslerde nöral tüp defekti riskini azaltabilir, bu yüzden yeterince hamile kalmak isteyen kadınlar için esastır.

 15. Kuşkonmazdaki lif, sindirimi arttırmaya yardımcı olur çünkü gıdaları bağırsaktan geçirir. Bir porsiyon kuşkonmaz, kalp hastalığı riskimizi azalttığı gösterilmiş olan bir gramdan fazla çözünür lif içerir.

 16. Çözünebilir lif vücudumuzda yağ, şeker, bakteri ve toksinleri tutmaya ve vücuttan uzaklaştırmaya yarayan yapışkan bir kütleye çözülür. Çözünebilir lif su çeker ve hazmı sırasında jele dönüşür, sindirimi yavaşlatır (6).

 17. Kuşkonmaz beslenmesi hakkında bilmediğiniz bir şey mi var? Kuşkonmazda bulunan üç gram diyet lifi, tip 2 diyabet riskini azaltabilir. Çözünmeyen lif çözülmez; bunun yerine, sert bileşenleri sindirim sistemi astarını temizleyerek, mukoid plağı, sıkışmış toksinleri ve diğer maddeleri temizler.

 18. Elyaf ayrıca vücutta bize yakıt sağlayan, sindirim sistemini temizleyen, karaciğerin çalışmasına yardımcı olan ve toksinler, patojenler, ilave kolesterol ve ekstra şeker vücutlarımızı temizleyen organik asitler salgılar.

 19. Diyet lifi alımı birçok sağlık yararı sağlıyor, ancak ne yazık ki ABD'deki çocuklar ve yetişkinler için ortalama lif alımı önerilen seviyelerin yarısından az.

 20. B vitaminleri, şekerlerin ve nişastaların metabolizmasında kilit bir rol oynar, bu nedenle kan şekeri yönetimi için kritik öneme sahiptir (8).

Kuşkonmaz Tarihi

 1. Üç çeşit kuşkonmaz var: Amerikan ve İngiliz, yeşil olan; Fransız olan mor; beyaz olan İspanyolca ve Hollandaca. En yaygın kuşkonmaz türü yeşildir; beyaz kuşkonmaz daha hassastır ve hasat edilmesi zordur; mor kuşkonmaz lezzet bakımından daha küçük ve daha verimlidir.

 2. Kuşkonmaz bir zamanlar zambak ailesinde, soğan ve sarımsakla birlikte sınıflandırılıyordu, fakat şimdi Asparagaceae ailesinin bir parçası olarak kabul ediliyor. Kuşkonmaz, toprağın kış aylarında dontuğu ya da kurak mevsimlerden geçtiği herhangi bir alanda büyür ve mahsulün ılıman ya da ıslak alanlarda yetiştirilmesi zordur.

 3. Kuşkonmaz bitkileri tek tohumludur, yani her bitki ya erkek ya da dişidir. Erkek bitkiler daha fazla filiz toplar çünkü tohum üretmeye enerji harcamak zorunda kalmazlar.

 4. Kuşkonmaz ilk olarak yaklaşık 2500 yıl önce Yunanistan'da ekildi ve bu bir Yunanca kelime ya da ateş anlamına geliyor. Kuşkonmaz, Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika’nın çoğuna özgüdür.

 5. İlk başta, kuşkonmaz beslenmesinin yararları fark edildi ve takdir edildi. İlk yetiştirildiğinde kuşkonmaz doğal bir ilaç olarak kullanıldı. Diüretik özellikleriyle bilinir ve narin ve belirgin tadı nedeniyle zevk alır.

 6. Roma İmparatoru Augustus, kuşkonmazın sebzeyi kışın dondurması için Alplere getirildiğinde "Kuşkonmaz Filosunu" yarattı. MS üçüncü yüzyıldan kalan en eski tarifler kitabında kuşkonmaz için bir tarif bile var.

 7. Fransızlar 1400'lerde kuşkonmaz yetiştirmeye başladılar ve İngilizler ve Almanlar 1500'lerde bu besleyici sebzeyi fark etmeye başladı. Kuşkonmaz 1850’de ABD’de biliniyordu.

 8. Bugün, en büyük kuşkonmaz ithalatçıları Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Japonya. Çin, dünyanın en büyük üreticisidir ve Amerika Birleşik Devletleri'nin üretimi Kaliforniya, Michigan ve Washington'da en yüksektir.

Kuşkonmaz Nasıl Seçilir ve Hazırlanır

 1. Kuşkonmaz için alışveriş yaparken, kafaları sıkı olan güçlü mızrakları arayın. Tazelenmeyi, büküldüğünde çırptığından emin olarak test edebilirsiniz. Kuşkonmazınızı hazırlarken, önce alt uçlarını kırpın. Mızrakları pişirmeden önce iyice yıkadığınızdan emin olun.

Kuşkonmaz nasıl pişirilir

 1. Kuşkonmaz pişirmenin pek çok yolu var: Su, limon ve zeytinyağı ile bir tavada pişirilebilir; orta ateşte kızartılabilir (bu benim favorim); Zamanında kısalırsanız fırında kızartılabilir veya mikrodalgada bile pişirilebilir.

 2. Kuşkonmazın lezzeti tek başına lezzetli olsa da, her zaman biraz baharatlandırabilirsiniz. Sarımsak, limon, kırmızı biber gevreği, tuz ve biber eklemeyi deneyin. Sağlıklı bir yemeğe kuşkonmaz ekleyebilir veya meze ya da garnitür olarak yiyebilirsiniz. Seçtiğiniz etle birlikte alın, bir salataya ekleyin veya aşırı kolay bir yumurta ile deneyin.

Kuşkonmaz Tarifleri

 1. Toplam Süre: 15 dakika

 2. Porsiyon: 2-3

 3. Toplam Süre: 40 dakika

Kuşkonmaz Endişeler

 1. Kuşkonmaz, yiyecek miktarlarında yenildiğinde güvenlidir, ancak kuşkonmazın daha büyük miktarlarda kullanılması durumunda kuşkonmazın güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. Kuşkonmaz bir sebze olarak yenildiğinde veya gıda hassasiyeti veya intoleransınız varsa cilt üzerinde kullanıldığında alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 2. Kuşkonmaz, Liliaceae familyasının diğer üyelerine duyarlı, soğan, pırasa, sarımsak ve chives içeren insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.

 3. Kuşkonmaz bir su ilacı veya idrar söktürücü gibi çalışır. Çok miktarda kuşkonmaz yemek veya ek yemek kullanmak vücudun lityumdan ne kadar iyi kurtulduğunu azaltabilir. Bu vücutta ne kadar lityum olduğunu artırabilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir.

 4. Lityum, sodyumun vücuttaki sinir ve kas hücrelerinden akışını etkiler. Bazen saldırganlık, hiperaktivite ve öfke gibi manik depresyon belirtilerini tedavi etmek için kullanılır.

 5. Kuşkonmaz yedikten sonra bazı insanlar idrarlarının tuhaf bir koku verdiğini bildirdi. Bir zamanlar hatalı bir metabolizmanın ürünü olduğundan şüphelenilen koku aslında zararsızdır - vücudunuzun emmediği kuşkonmaz kükürt bileşikleri nedeniyle oluşur.

 6. Bir çalışma, test edilen 307 deneğin% 10'unun idrardaki kokuyu yüksek dilüsyonlarda koklayabildiğini ve bunun genetik olarak belirlenmiş spesifik bir aşırı duyarlılığa işaret ettiğini göstermiştir (11). [! 376 => 1140 = 8!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407