Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Küflü Yiyecekler Tehlikeli midir? Her zaman değil

Kriyoşirürji riski var mı?

 1. Yiyecek bozulmasına genellikle küf sebep olur.

 2. Küflü yiyecekler istenmeyen bir tada ve dokuya sahiptir ve yeşil veya beyaz bulanık lekeler olabilir.

 3. Sadece küflü yiyecek yeme düşüncesi çoğu insanı iğneliyor.

 4. Bazı küf türleri zararlı toksinler üretebilirken, bazı peynirler de dahil olmak üzere bazı yiyecekler üretmek için başka türler kullanılıyor.

 5. Bu makale, gıdadaki küflere ve sizin için gerçekten kötü olup olmadıklarına yakından bakıyor.

Kalıp Nedir?

 1. Küf, çok hücreli, iplik benzeri yapılar oluşturan bir mantar türüdür.

 2. Yiyecek üzerinde büyüdüğünde genellikle insan gözünde görülür ve yemeğin görünümünü değiştirir. Yiyecek yumuşak olabilir ve renk değiştirebilir, küfün kendisi kabarık, bulanık veya tozlu bir yapıya sahip olabilir.

 3. Normalde yeşil, beyaz, siyah veya gri olan rengini veren sporlar üretiyor. Küflü yiyecekler de biraz ıslak tadı andırır. Aynı şekilde, küflü yiyecek de "kapalı" kokusunu alabilir

 4. Küf sadece yüzeyde görünse bile, kökleri yiyeceklerin derinliklerinde kalabilir. Küfün büyümesi için nemli, ılık organik maddeye ihtiyacı vardır, bu nedenle yiyecekler genellikle mükemmel ortamdır.

 5. Binlerce farklı küf türü var ve ortamın hemen her yerinde bulunur. Küfün doğanın geri dönüşümü olduğunu söyleyebiliriz.

 6. Yiyeceklerde bulunmaya ek olarak, iç mekanlarda nemli koşullarda da bulunabilir (1).

 7. Dekapaj, donma ve kurutma gibi yaygın gıda koruma tekniklerinin temel amacı, küf oluşumunu ve ayrıca gıda bozulmasına neden olan mikropları durdurmaktır.

Hangi Yiyecekler Küflenerek Kirlenebilir?

 1. Neredeyse tüm yiyeceklerde küflenebilir.

 2. Bu, bazı yiyecek türlerinin küf oluşumuna diğerlerinden daha yatkın olduğunu söyledi.

 3. Yüksek su içeriğine sahip taze yiyecekler özellikle savunmasızdır. Öte yandan, koruyucu maddeler, mikroorganizmaların büyümesinin yanı sıra küflenme olasılığını da azaltır (2).

 4. Küf yalnızca evde beslenmende yetmiyor. Büyüme, hasat, depolama veya işleme de dahil olmak üzere gıda üretim sürecinde de büyüyebilir (2). [! 3920 => 1140 = 3!

 5. Küf et, fındık, süt ve işlenmiş yiyecek dahil diğer yiyeceklerde de büyüyebilir.

 6. Çoğu küfün yaşamak için oksijene ihtiyacı vardır, bu yüzden genellikle oksijenin sınırlı olduğu yerlerde gelişmezler. Bununla birlikte, küf açıldıktan sonra hava geçirmez ambalajında ​​paketlenmiş yiyeceklerde kolayca büyüyebilir.

 7. Çoğu küfün yaşamak için neme de ihtiyacı vardır, ancak kserofilik küf denilen belirli bir tür kuru, şekerli ortamlarda bazen büyüyebilir. Kserofilik küfler bazen çikolatada, kurutulmuş meyvelerde ve unlu mamullerde bulunabilir (3, 4, 5).

 8. Sadece yiyeceğin içinde ve içinde yaşayabilecek bir küf değil. Görünmez bakteri onunla birlikte büyüyebilir.

 9. Bakteriler, mide bulantısı, ishal ve kusma gibi semptomlarla gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıkların ciddiyeti bakteri türüne, alınan miktarı ve bireyin sağlığına bağlıdır (1, 6).

Yiyecekinizde Küf Bulursanız Ne Yapmalısınız

 1. Genel olarak, yumuşak gıdada küf bulursanız, atmanız gerekir.

 2. Yumuşak gıdalar yüksek oranda nem içeriyorlar, bu yüzden kalıp yüzeyinin altında kolayca büyüyebilir ve bu da algılanması zor olabilir. Bakteriler de onunla birlikte büyüyebilir.

 3. Sert peynir gibi sert gıdalardaki küflerden kurtulmak daha kolay. Sadece küflü kısımları kesin. Genel olarak, sert veya yoğun yiyecekler kalıptan kolayca geçmez.

 4. Ancak, yiyecekler tamamen kalıpla kaplıysa atmalısınız. Ayrıca, küf bulursanız, solunum sorunlarına neden olabileceğinden, koklamayın.

 5. Kalıp kesilirse bu gıda maddeleri kullanılabilir (1):

 6. Küfleri yiyecekten çıkarırken, kalıbın etrafında ve altında en az 1 inç (2,5 cm) kesin. Ayrıca, kalıba bıçakla dokunmamaya dikkat edin.

 7. Bu parçaların üzerinde kalıp bulursanız, atın (1):

Bazı Yiyeceklerin Yapılması İçin Kalıp Kullanılıyor

 1. Yiyeceklerde küf her zaman istenmez.

 2. Penicillium, mavi peynir, Gorgonzola, brie ve Camembert (2, 7) dahil olmak üzere birçok peynir türünün üretiminde kullanılan bir kalıp cinsidir.

 3. Bu peynirleri yapmak için kullanılan suşlar yemek için güvenlidir çünkü zararlı mikotoksinler üretemezler. Peynirin içinde yaşadıkları koşullar mikotoksin üretimi için doğru değildir (8, 9).

 4. Diğer güvenli kalıplar, soya sosu yapmak için soya fasulyesini mayalamakta kullanılan Aspergillus oryzae dahil olmak üzere koji kalıplarıdır. Ayrıca Japon sirkesi (10) dahil sirkenin yanı sıra fermente içeceklerin yapımında da kullanılırlar.

 5. Belirli etkilerin elde edilmesi için üretim sırasında bazı gıdaların belirli gıdalara eklenmesine rağmen, aynı kalıpların diğer ürünleri bozabileceğini not etmek önemlidir.

 6. Örneğin, Penicillium roqueforti mavi peynir yapmak için kullanılır, ancak taze veya rendelenmiş peynirde yetişirse bozulmaya neden olur (2).

Kalıp Mikotoksinleri Üretebilir

 1. Kalıp, mikotoksinler adı verilen toksik kimyasallar üretebilir. Bunlar, tüketilen miktara, maruz kalma süresine ve bireyin yaşına ve sağlığına bağlı olarak hastalığa ve hatta ölüme neden olabilir (11).

 2. Akut toksisite, akut karaciğer hastalığının yanı sıra, kusma ve ishal gibi gastrointestinal semptomları içerir. Uzun süreli düşük mikotoksin seviyeleri, bağışıklık sistemini baskılayabilir ve hatta kansere neden olabilir (12, 13).

 3. Kirlenmiş yiyeceklerin yutulmasıyla maruz kalmanın yanı sıra, insanlar ortamdaki mikotoksinlerle solunduğunda veya cilt ile temasında da bulunabilir (11).

 4. Küf gelişimi genellikle oldukça açık olmasına rağmen, mikotoksinlerin kendileri insan gözüyle görünmez (14).

 5. En yaygın, en zehirli ve en çok çalışılan mikotoksinlerden biri aflatoksindir. Bilinen bir kanserojendir ve yüksek miktarlarda alınması halinde ölüme neden olabilir. Aflatoksin kontaminasyonu sıcak bölgelerde daha sık görülür ve sıklıkla kuraklık koşullarına bağlıdır (15). [! 3920 => 1140 = 6!

Çeşitli Gıdalarda Mikotoksinler Var Olabilir

 1. Mikotoksinler, kirlenmiş mahsullere bağlı olarak gıdada bulunabilir.

 2. Aslında, mikotoksinler doğal olarak küf tarafından üretildiğinden, mikotoksin kirlenmesi tarım endüstrisinde yaygın bir sorundur. Dünyadaki tahıl mahsullerinin% 25'ine kadar mikotoksinlerle kirlenmiş olabilir (12).

 3. Mısır, yulaf, pirinç, fındık, baharat, meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere farklı mahsul türleri kirlenebilir.

 4. Mikotoksin oluşumunu etkileyen birkaç faktör var. Örneğin kuraklıklar bitkileri zayıflatır, onları zarar görmeye ve istila etmeye daha yatkın hale getirir (11, 13).

 5. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünler, eğer hayvanlar kirli yemi yerse mikotoksinler içerebilir. Saklama ortamı nispeten sıcak ve nemli ise, yiyecekler depolama sırasında mikotoksinlerle de kirlenebilir (12, 13).

 6. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinden (EFSA) çıkan bir raporda, 40.000 değişik gıda maddesi örneğinin% 26'sı mikotoksinler içeriyordu. Bununla birlikte, güvenli üst sınırı geçen örneklerin sayısı çoğu madde için çok düşüktü (16). [! 3920 => 1140 = 7!

 7. Brezilya fıstığının% 21'inden fazlası ve test edilen antep fıstığının% 19'undan fazlası maksimum güvenlik sınırını aştı ve pazara girmedi. Buna karşılık, bebek gıdalarının hiçbiri ve mısırın sadece% 0.6'sı güvenlik sınırını aşmadı (16). [! 3920 => 1140 = 7!

 8. Diyetiniz yoluyla bu toksinlerin küçük miktarlarına maruz kalırken, seviyeler güvenli limitleri aşmaz. Sağlıklı bir bireyseniz, muhtemelen size zarar vermezler. Ne yazık ki, tamamen maruz kalmamak imkansızdır.

Kalıp Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

 1. Bazı insanlar küflere karşı solunum alerjisine sahiptir ve küflü yiyecek tüketmek bu kişilerin alerjik reaksiyon göstermesine neden olabilir.

 2. Bu konuda çok fazla araştırma yok, ancak birkaç vaka çalışması yapıldı.

 3. Çok az sayıda vakada, küflenmeye alerjisi olan kişiler Quorn'u yedikten sonra alerjik semptomlar olduğunu bildirmişlerdir. Quorn, Fusarium venenatum (19, 20, 21, 22) kalıbından türetilen mikoproteinlerden veya mantar proteinlerinden yapılmış bir gıda ürünüdür!

 4. Bu olaylara rağmen, sağlıklı bireylerin Quorn'dan kaçınmaları gerekmez.

 5. Başka bir çalışmada, küflere karşı çok hassas olan bir hasta, Alternaria ve Cladosporium (23). [! 3920 => 1140 = 8!

 6. Küflenmeye duyarlı veya küflenmeye karşı alerjisi olmayan insanlar, yanlışlıkla küçük bir miktarını yutuyorsa, muhtemelen etkilenmezler.

Yiyeceklerin Küf Oluşmasını Nasıl Önlersiniz?

 1. Küf gelişimi nedeniyle yiyeceklerin kötüye gitmesini önlemenin birkaç yolu var.

 2. Yiyecek depolama alanlarınızı temiz tutmak önemlidir, çünkü küflü yiyeceklerden gelen sporlar buzdolabında veya diğer ortak depolama alanlarında birikebilir. Uygun kullanım da önemlidir.

 3. İşte yiyeceklerde küf oluşumunu önlemek için bazı ipuçları: (1):

Alt satırda

 1. Küf, doğada her yerde bulunur. Yiyeceklerde büyümeye başladığında çürümesine neden olur.

 2. Küf, her tür gıdada zararlı mikotoksinler üretebilir, ancak mikotoksin seviyeleri sıkı bir şekilde düzenlenir. Küçük miktarlara maruz kalmak, muhtemelen sağlıklı bireylere zarar vermez.

 3. Mikotoksinler sadece küf olgunluğuna ulaştığında oluşur. O zamana kadar, muhtemelen yiyecekleri çöpe atmışsınızdır.

 4. Bu, özellikle küflenmeye karşı solunum alerjiniz varsa, küflü yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmanız gerektiğini söyledi.

 5. Yine de, yanlışlıkla yutmak herhangi bir zarar vermeyecektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407