Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı ışık tedavisi hakkında ne bilmeli

Kırmızı ışık tedavisi hakkında ne bilmeli

 1. Bu iddiaların çoğunu destekleyecek bazı kanıtlar var, ancak RLT mucize bir tedavi değil.

 2. Tedaviyi düşünen herkes de cilt sağlığını geliştirmek için başka adımlar atmalıdır. RLT'nin yanlış kullanılması da bazı yan etkilere neden olabilir.

 3. RLT'nin kendileri için doğru olup olmadığından emin olmayan kişilerin doktorlarıyla konuşması gerekir.

Nasıl çalışıyor

 1. RLT, bedeni düşük dalga boylu kırmızı ışığa maruz bırakmayı içeren basit bir prosedürdür. Düşük seviyeli lazer ışık tedavisi, RLT'nin daha yaygın olmasına rağmen, işlem için başka bir isimdir.

 2. Bu kırmızı ışık doğaldır ve hücrelerin absorbe edip kullanabileceği derinin derinliklerine nüfuz edebilir.

 3. Kutanöz Tıp ve Cerrahideki Seminerler dergisindeki bir çalışma olarak, cilt hücrelerindeki mitokondri bu hafif parçacıkları emebilir. Bu, hücrelerin tüm hücrelerin enerji kaynağı olan daha fazla adenozin trifosfat üretmesine yardımcı olabilir.

 4. Birçok uzman, RLT’nin bu fonksiyona potansiyel olumlu faydalarını yüklüyor. Bu ekstra enerjiyle, hücreler hasara daha iyi yanıt verebilir ve kendilerini gençleştirir.

 5. RLT’yi çevreleyen erken araştırmalar olmasına rağmen, bunun faydalı bir tedavi olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Pek çok çalışma tedavinin vaat ettiğini göstermektedir, ancak insanlarda daha kapsamlı klinik çalışmalar RLT'nin potansiyel uygulamalarının belirlenmesine yardımcı olacaktır.

 6. Bununla birlikte, aşağıdaki bölümlerde ele alacağımız RLT'nin bazı potansiyel faydaları vardır.

Cilt sağlığının iyileştirilmesi

 1. Çoğu insan cilt sağlığını iyileştirmenin olası bir yolu olarak RLT'ye ilgi gösterir.

 2. Cildin gençleşmesinin bir yolu olarak RLT kullanma potansiyeli çok sayıda çalışmaya yol açmıştır. Kutanöz Tıp ve Cerrahi Seminerleri dergisindeki incelemede not edildiği gibi, RLT cildin gençleşmesine yardımcı olabilir:

 3. Photomedicine ve Laser Surgery dergisindeki bir klinik çalışma, 136 kişilik küçük bir gruptaki bazı temel cilt sorunları için hafif tedaviyi araştırdı. Araştırmacılar bu ışık terapilerinin şunları yapabileceğini buldu:

 4. RLT ile ilgili sonuçların çoğunun, RLT'nin işlevini araştıran hayvan veya test tüpü çalışmalarından geldiğini hatırlamak önemlidir. İnsan çalışmalarının birçoğu, yukarıdaki klinik çalışmada da görüldüğü gibi, çok küçük örneklem büyüklükleri kullandı. [! 3795 => 1140 = 3!

Aknenin iyileştirilmesi

 1. Kutanöz Tıp ve Cerrahi Seminerlerindeki incelemede de belirtildiği gibi, ışık terapisi formları akne vulgaris tedavisinde potansiyel alternatiflerdir.

 2. Güneş ışığı yağ bezlerinin davranış şeklini değiştirebilir. Yağ bezleri, gözenekleri tıkayabilecek ve akneye yol açabilecek sebum üretir. Güneş ışığı aşırı aktif bezlerin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

 3. Birçok insanın güneş ışığına maruz kalmasıyla ilgili sorun, zamanla diğer cilt sorunlarına neden olabilecek ultraviolent (UV) A ve UVB ışınlarına maruz kalmasıdır. Bunlar ciddi olabilir ve cilt kanseri gelişimini içerebilir.

 4. RLT, tek başına veya mavi ışık terapisi gibi başka tedavilerle birlikte, akne vulgaris için potansiyel olarak etkili bir tedavidir. Işık cildin derinliklerine nüfuz ediyor ve bölgedeki iltihabı ve tahrişi azaltırken sebum üretimini de etkiliyor. [! 3795 => 1130 = 5!

 1. Kırmızı ışık yaranın iyileşmesini hızlandırmada da yardımcı olabilir.

 2. Anais Brasileiros de Dermatologia dergisindeki araştırmalar, ışık terapisinin aşağıdaki gibi birkaç şekilde yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini vurgulamaktadır:

 3. İnsanlarda yapılan diğer çalışmalar bu sonuçların doğrulanmasına yardımcı olabilir.

Saç büyümesi

 1. Kozmetik ve Lazer Terapisi Dergisi'nde yapılan küçük bir çalışma, düşük seviyeli ışığın alopesi hastaları üzerindeki etkisini araştırdı.

 2. Çalışma, RLT alan kişilerin, kontrol grubundakilerle karşılaştırıldığında, saç yoğunluğunu iyileştirdiğini ortaya koydu.

 3. Yazarlar, hem 665 nanometrede (nm) hem de 808 nm dalga boylarında ışık uyguladıklarında etkinin yararlı olduğunu belirtmişlerdir.

 4. Ancak, bu daha küçük bir çalışmaydı ve daha kapsamlı klinik çalışmalar bu iddialara destek vermeye yardımcı olacak.

Acıyı azaltmak

 1. RLT ayrıca belli rahatsızlıkları olan kişilerde ağrı için de etkili bir tedavi olabilir.

 2. Avrupa Fiziksel ve Rehabilitasyon Tıbbı Dergisi’ndeki bir derleme, RLT ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ile ilgili birçok çalışmanın sonuçlarını derledi.

 3. Araştırma, RLT'nin farklı kas-iskelet sistemi hastalıkları olan yetişkinlerde ağrıyı etkili bir şekilde azaltabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, spesifik dozaj tavsiyelerine sadık kalan uygulayıcıların tedavinin etkinliğini arttırdığını belirtiyorlar.

Kemik iyileşmesini arttırma

 1. Fotokimya ve Fotobiyoloji Dergisi'ndeki bir derleme, yüz kemik defektlerinin tedavisinde RLT'nin potansiyelini incelemektedir.

 2. Araştırmacıların sonuçları, RLT'nin yüz kemik defektleri için tedaviden sonra iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Gözden geçirme aynı zamanda tedavinin süreç boyunca iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu da not ediyor.

 3. Ancak, araştırmacılar tedavinin etkili olup olmadığını belirlemek için daha standart bir yaklaşım istediler.

Antiinflamatuar faydalar

 1. AIMS Biophysics dergisindeki bir araştırmanın not ettiği gibi, RLT'nin tedavi ettiği koşulların çoğunun iltihaplanmasında kökleri vardır.

 2. Kesin nedeni henüz net olmasa da, RLT vücutta önemli anti-inflamatuar etkilere sahip. Bu etkiler hem uygulayıcıların ışığı uyguladıkları hem de sistemik olarak vücuttaki diğer doku ve organlarda yereldirler.

 3. Araştırmacılar, RLT'nin yararlı antienflamatuar etkilerinin ve bu terapi için potansiyel kullanımların bol olduğunu açıklamaktadır.

 4. Daha fazla araştırma, aşağıdaki gibi kronik enflamatuar sorunlara yardımcı olup olmadığını anlamamıza yardımcı olabilir:

 5. Yine, araştırma hala ön hazırlıktır. Bununla birlikte, RLT'nin anti-enflamatuar etkisi çok umut vericidir.

 6. Geçmiş çalışmalar insanların derilerini hedef almak için kullandıkları belirli dalga boylarının önemini vurguladı.

 7. Bununla birlikte, Kutanöz Tıp ve Cerrahideki Seminerlerdeki incelemede açıklandığı gibi, toplanan araştırmalar, çoğu durumda, çok spesifik dalga boylarının tedavi sırasında nispeten az bir fark yarattığını ortaya koymuştur.

 8. Bununla birlikte, çoğu RLT oturumunun sıklığı, Fotokimya ve Fotobiyoloji Gazetesi Dergisi'ndeki dalga boylarına benzer bir aralıkta değişecektir.

Potansiyel yan etkiler

 1. RLT tamamen doğal bir işlemdir. Cildi, güneşten gelen UV ışığının aksine, zararlı olmayan ışık seviyelerine maruz bırakır.

 2. Bu nedenle, RLT'den kaynaklanan yan etki riski neredeyse yoktur. Ancak, çok az deneyime sahip bir pratisyen veya kendilerini tedavinin çok fazla görmesine neden olan bir kişi doku ve hücre hasarına neden olabilir.

 3. Evde kullanım için ürünler ayrıca yanlış kullanımlara, cilde zarar verebilir, yanıklara veya korunmasız gözlere zarar verebilir.

Maliyetler ve sigorta kapsamı

 1. RLT nispeten düşük işletme maliyetine sahip. Aynı zamanda geleneksel anlamda bir ilaç değildir, bu nedenle yaygın olarak bulunur. Birçok işletme, aşağıdakiler dahil olmak üzere RLT odaları veya lambaları sunabilir:

 2. Birçok şirket, spot iyileştirme aracı olarak hedeflenen kırmızı ışık lambalarını kullanan ürünler de sunmaktadır. Bu tür cihazları evde kullanmak için satın alan herhangi biri, satın alma işlemini tamamlamadan önce cihazın etkili dalga boylarında kırmızı ışık sağladığından emin olmalıdır.

 3. Genel RLT uygulaması için sigorta teminatı yoktur. Bununla birlikte, bazı dermatologlar hedefe yönelik RLT uygulamaları sunabilir. RLT'nin yardımcı olabileceği bir cilt sorunuyla ilgili endişeleri varsa, doktorlarına danışmaları için doktora görünmeleri gerekir.

Özet

 1. RLT genellikle güvenlidir ve cildinde daha küçük değişiklikler yapmak isteyen veya cildi sağlıklı tutmak ve iltihaplanmayı azaltmak için çok etkili bir tedavi seçeneği olabilir.

 2. Diğer RLT uygulamalarının umut verici erken kanıtları var, ancak insanlarda her durumda etkili olarak adlandırabilecek kadar güvenilir kanıt yok.

 3. RLT, bir cilt bakım rutininin sadece bir kısmıdır ve bir kişinin cildine bakmasının tek yolu olmamalıdır. Bir kişinin cildindeki değişiklikleri farketmeye başlaması birkaç RLT tedavisi alabilir.

 4. Uygulamanın kendileri için uygun olup olmadığından emin olmayan herkes potansiyel faydaları tartışmak için bir doktorla konuşmalıdır.

 5. 29 Temmuz 2019 tarihli en son makale incelemeden önce yayınlanmıştır. Bu konuyla ilgili en son haberler için Dermatoloji kategori sayfamızı ziyaret edin ya da Dermatoloji ile ilgili en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Referanslar sekmesinde.

 6. Barikbin, B., vd. (2017). 665 nm düşük seviye diyot Laser Hat'in etkilerinin karşılaştırılması ve androjenik alopesideki 665 nm ve 808nm düşük seviye diyot Lazer Tarayıcı ile saç büyümesinin karşılaştırılması [!Özet

 7. Clijsen, R., vd. (2017). Kas-iskelet sistemi hastalarında düşük seviye lazer tedavisinin ağrı üzerine etkileri: Sistematik bir derleme ve meta-analiz [!Özet

 8. Santinoni, C.D., vd. (2017). Düşük seviyeli lazer tedavisinin insan kemik çene-yüz defektlerinin iyileşmesine etkisi: Sistematik bir derleme [!Özet

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407