Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Işık Terapisi: Kullanımlar, Yararlar ve Riskler

Kırmızı ışık tedavisi nedir?

 1. Kırmızı ışık tedavisi (RLT), kırışıklıklar, izler ve kalıcı yaralar gibi cilt problemlerini diğer durumlar arasında tedavi etmek için kırmızı düşük seviyeli ışık dalga boylarını kullanan tartışmalı bir terapötik tekniktir.

 2. 1990'ların başında RLT, bilim adamları tarafından uzayda bitki yetiştirmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Bilim adamları, kırmızı ışık yayan diyotlardan (LED'ler) gelen yoğun ışığın bitki hücrelerinin büyümesini ve fotosentezini desteklediğini keşfetti.

 3. Daha sonra, spesifik olarak RLT'nin insan hücrelerinin içindeki enerjiyi arttırıp arttırmayacağını bulmak için tıptaki potansiyel uygulaması için kırmızı ışık çalışıldı. Araştırmacılar RLT'nin uzay yolculuğu sırasında ağırlıksızlığın neden olduğu kas atrofisini, yavaş yara iyileşmesini ve kemik yoğunluğunu tedavi etmenin etkili bir yolu olabileceğini umuyorlardı. [! 3800 => 1140 = 1!

 4. RLT ışığa duyarlı hale getirici ilaçlarla birlikte kullanıldığında, buna fotodinamik tedavi denir. Bu tür bir terapide, ışık sadece ilaç için aktifleştirici bir madde olarak görev yapar.

 5. Çok farklı kırmızı ışık tedavisi türleri var. Salonlarda bulunan kırmızı ışık yataklarının, çatlaklar ve kırışıklıklar gibi kozmetik cilt sorunlarını azaltmaya yardımcı olduğu söylenir. Bir tıbbi ofis ortamında kullanılan kırmızı ışık tedavisi, sedef hastalığı, yavaş iyileşen yaralar ve hatta kemoterapinin yan etkileri gibi daha ciddi durumları tedavi etmek için kullanılabilir.

 6. RLT’nin belirli durumlar için ümit verici bir tedavi olabileceğini gösteren makul miktarda kanıt olsa da, nasıl çalıştığını da öğrenmek için hala çok fazla şey var.

Terapi çalışması?

 1. Kırmızı ışığın, mitokondriyi güçlendiren hücrelerde biyokimyasal bir etki üreterek çalıştığı düşünülmektedir. Mitokondri, hücrenin güç kaynağıdır - hücrenin enerjisinin yaratıldığı yerdir. Tüm canlıların hücrelerinde bulunan enerji taşıyan moleküle ATP (adenozin trifosfat) adı verilir.

 2. RLT kullanarak mitokondri fonksiyonunu artırarak, bir hücre daha fazla ATP yapabilir. Daha fazla enerji ile, hücreler daha verimli çalışabilir, kendilerini yenileyebilir ve hasarı onarabilir.

 3. RLT, lazer veya yoğun atımlı ışık (IPL) terapilerinden farklıdır, çünkü cilt yüzeyine zarar vermez. Lazer ve darbeli ışık terapileri, cildin dış tabakasına kontrollü hasar vererek daha sonra doku onarımını tetikleyerek çalışır. RLT, cildin yenilenmesini doğrudan uyararak bu sert adımı atlar. RLT'nin yaydığı ışık cilt yüzeyinin kabaca 5 milimetre altına nüfuz eder.

Kırmızı ışık tedavisi nasıl kullanılır?

 1. Uzaydaki ilk deneylerden bu yana, RLT'nin tıbbi faydaları olup olmadığını belirlemek için yüzlerce klinik çalışma ve binlerce laboratuvar çalışması yapıldı.

 2. Birçok çalışma umut verici sonuçlar verdi, ancak kırmızı ışık tedavisinin yararları hala bir tartışma kaynağı. Örneğin Medicare ve Medicaid Services (CMS) Merkezleri, bu cihazların şu anda yara, ülser ve ağrı tedavisi için mevcut tedavilerden daha iyi olduğunu göstermek için yeterli kanıt olmadığını belirlemiştir.

 3. RLT'nin etkili olduğunu kanıtlamak için ek klinik araştırmalara ihtiyaç var. Ancak şu anda, RLT'nin aşağıdaki avantajlara sahip olabileceğini öneren bazı kanıtlar var:

 4. Şu anda, RLT yeterli kanıt bulunmamasından dolayı bu koşullar için sigorta şirketleri tarafından desteklenmiyor veya karşılanmıyor. Bununla birlikte, birkaç sigorta şirketi şimdi kanser tedavisi sırasında oral mukoziti önlemek için RLT kullanımını kapsamıştır.

Ama kırmızı ışık tedavisi gerçekten işe yarıyor mu?

 1. İnternet hemen hemen her sağlık durumu için mucizevi tedavilerle ilgili haberi sıkıntıya sokarken, kırmızı ışık tedavisi kesinlikle her şey için bir tedavi değil. RLT çoğu durumda deneysel olarak kabul edilir.

 2. Kırmızı ışık tedavisinin aşağıdakileri yaptığını gösteren sınırlı bir kanıt yoktur.

 3. RLT kanser tedavisi ile birlikte kullanıldığında ışığın sadece başka bir ilacı aktive etmek için kullanıldığını not etmek önemlidir. Yukarıdaki koşulların bazılarına yardımcı olmak için başka ışık tedavileri kullanılmıştır. Örneğin, çalışmalar beyaz ışık tedavisinin depresyon belirtilerini tedavi etmede kırmızı ışıktan daha etkili olduğunu bulmuştur. Mavi ışık terapisi, sivilceye sınırlı etkinlikte daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Benzer tedavi seçenekleri var mı?

 1. Kırmızı ışık dalga boyları tıbbi amaçlar için çalışılan tek dalga boyları değil. Mavi ışık, yeşil ışık ve farklı dalga boylarının bir karışımı da insanlarda benzer deneylere konu olmuştur.

 2. Başka ışık bazlı tedaviler de mevcut. Doktorunuza şunu sorabilirsiniz:

Bir sağlayıcı seçme

 1. Birçok bronzlaşma salonu, spor salonu ve yerel gün kaplıcaları, kozmetik uygulamaları için RLT sunar. Ayrıca, evde satın alabileceğiniz ve kullanabileceğiniz FDA onaylı cihazları çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz. Fiyatlar değişecektir. Yaşlanma lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek için bu cihazları kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Bazı cihazlara çevrimiçi göz atın.

 2. Daha çok hedeflenen RLT için, önce bir dermatolog görmeniz gerekir. Herhangi bir fark görmeden önce birkaç tedaviye ihtiyacınız olabilir.

 3. Kanser, artrit ve sedef hastalığı gibi ciddi tıbbi durumları tedavi etmek için seçeneklerinizi görüşmek üzere doktorunuzla randevu almalısınız.

Yan etkiler

 1. Kırmızı ışık tedavisi güvenli ve ağrısız olarak kabul edilir. Ancak, RLT ünitelerinin kullanılmasından kaynaklanan yanma ve kabarma raporları bulunmaktadır. Birkaç kişi, ünite yerinde uykuya daldıktan sonra yanıklar geliştirirken, diğerleri kırık teller veya cihazın korozyonu nedeniyle yanıklar yaşadı. [! 3800 => 1140 = 7!

Paket servis

 1. RLT bazı cilt hastalıklarını tedavi etmede ümit verici sonuçlar gösterdi, ancak bilimsel topluluk içinde tedavinin yararları hakkında pek fikir birliği yok. Mevcut araştırmalara dayanarak, RLT'nin cilt bakım rejiminize eklemek için iyi bir araç olduğunu görebilirsiniz. Yeni bir şey denemeden önce daima doktorunuza veya dermatologunuza danışın.

 2. Çevrimiçi olarak kırmızı ışıklı cihazları kolayca satın alabilirsiniz, ancak kendi kendine tedavi etmeden önce herhangi bir semptom hakkında bir doktor görüşü almak en iyisidir. RLT'nin çoğu durumda FDA onaylı olmadığını veya sigorta şirketleri tarafından kapsanmadığını unutmayın. Psoriazis, artrit, yavaş iyileşen yaralar veya ağrı gibi ciddi durumlar doktor tarafından kontrol edilmelidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407