Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Fasulyenin Sağlığa Faydaları Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Büyü!

 1. Kuru fasulye beslenmesi diyetinizin kalitesini artırabilir, genel sağlığınızı iyileştirebilir, kilo vermenize ve bakımına yardımcı olabilir, kan şekerini sabit tutar ve bazı kanser riskini azaltır.

Kırmızı Fasulye Protein açısından Zengindir

 1. Protein, vücudunuzun birincil yapısal bileşenidir. Amino asitlerden yapılır ve hücrelerin, dokuların, organların, kemiklerin ve derinin oluşması için gereklidir. Protein, sağlıkta diğer pek çok önemli rol oynar: [! 3759 => 1140 = 2!

 2. İhtiyacınız olan protein miktarı sadece vücut ağırlığınıza değil, ne kadar aktif olduğunuza da bağlıdır. Protein kas hasarını onarmaya ve yağsız kas kütlesini artırmaya yardımcı olduğu için, özellikle düzenli olarak trene direnç gösterenler - egzersiz yapan insanlar daha az aktif olanlara göre daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyar. Fasulyedeki protein, ister hareketsiz isterse yüksek düzeyde aktif olsanız da hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Hayvan Proteinine karşı Bitki Proteinine

 1. Beslenme dünyası genellikle hayvansal gıdalardaki proteinin kalitesini, bitkisel gıdalardaki proteine ​​karşı tartışır. Bunun nedeni hayvansal protein kaynaklarının "tamamlanmamış" ve bitki kaynaklarının "eksik" proteinler olmasıdır. Sığır eti gibi komple proteinler vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içerir. Öte yandan, bitki proteinleri tipik olarak bu amino asitlerin bir veya daha fazlasında düşüktür veya yoktur.

 2. Ancak, bu onları yetersiz kılmaz. Bu amino asitleri gün boyunca diğer yiyeceklerden elde ettiğiniz sürece, bu protein bileşenlerinden yeterince elde edersiniz. Hayvansal ürünleri yerseniz, tüm amino asitlerinizi sağlarlar; sadece bitki besinleri yerseniz, pirinç gibi tamamlayıcı protein kaynakları boşlukları doldurur.

 3. Bitki proteinlerinin başka bir faydası var - yağlarda daha düşük, özellikle doymuş yağlarda. Aslında, bir bardak kırmızı fasulye 1 gramdan az yağ ve zar zor doymuş bir iz içerir. Bunu, 3 gram porsiyonda 25 gram yağ ve 10 gram doymuş yağ içeren yağsız kırmızı et porsiyonuyla karşılaştırın. Yağsız tavuk göğsü bile 3 gram yağ ve 3 gram yağ ile 1 gram doymuş yağ içeren düşük yağda protein kaynağı için kırmızı fasulyeyi yenemez.

 4. Doymuş yağ kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riskini artırıyor. Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi'ndeki bir incelemeye göre, fasulyeler gibi daha fazla bitkisel protein kaynağı tüketmek kalp-damar hastalıkları riskinizi azaltabilir.

Kırmızı Fasulye Beslenmesi Sağlığınızı Artırıyor

 1. Kırmızı fasulye sağlık yararları, protein içeriğine ek olarak, sağlık için çok önemli olan çeşitli fizyolojik fonksiyonları destekleyen geniş çeşitlilikteki besinlerinden gelir. Kuru fasulye, beş önemli besin maddesinden oluşan zengin bir kaynaktır:

 2. Diyet lifi: Lif, vücudunuzun sindiremediği bitki besinlerinin bir parçasıdır. Fiber, sindirim sisteminizde nispeten sağlam hareket eder ve dışkıya kütle ekleyerek sindirim kanalından geçmesine yardımcı olur. Yüksek lifli diyet, kabızlığı önler ve kalp sağlığınızı iyileştirebilir, çünkü sindirim sisteminizdeki kolesterol ile bağlanır ve emilmeden önce vücudunuzdan dışarı çıkarır.

 3. Ulusal Tıp Akademisine göre, kadınlar günde 25 gram lifi, erkekler ise günde 38 gram alıyor. Bir bardak kırmızı fasulye 11.3 gram lif veya bir kadının günlük ihtiyacının yüzde 45'ini ve bir erkeğin günlük ihtiyacının yüzde 30'unu sağlıyor.

 4. Demir: Mineral demir, akciğerlerden vücudun dokularına oksijen taşıyan kan proteini olan hemoglobinin önemli bir parçasıdır. Demir ayrıca metabolizmayı destekler ve büyüme, gelişme ve hücresel fonksiyonların yanı sıra bazı hormonların oluşumuna yardımcı olur.

 5. Kırmızı fasulye, tüm bitki gıdalarında bulunan, hem demir dışı demir içerir. Hayvansal gıdalar, daha fazla biyolojik olarak kullanılabilir olan ve demir emilimini engelleyebilecek diğer diyet bileşenlerinden daha az etkilenen heme demir içerir. Ancak, Avustralya Tıp Dergisi'ne göre, bitki bazlı bir diyet yiyen insanlar, hayvan yemi yiyenlerden daha fazla demir eksikliği riski taşımazlar.

 6. Kırmızı fasulye, kadınlar için BKA'nın yüzde 28'i ve erkekler için BKA'nın yüzde 63'ü başına fincan başına 5 miligram demir sağlıyor.

 7. Magnezyum: 300'den fazla enzim sisteminde kofaktör olarak magnezyum, proteinleri sentezleyen, kan basıncını düzenleyen, kan şekeri kontrolünü sürdüren ve kas ve sinir işlevini destekleyen çeşitli biyokimyasal reaksiyonlarda önemli bir rol oynar. Magnezyum ayrıca enerji üretimine ve kemik gelişimine yardımcı olur ve potasyum ve kalsiyumun hücrelere taşınması için gereklidir, bu da sağlıklı kas ve kalp işlevi için çok önemlidir.

 8. Magnezyum için BKİ, erkekler ve kadınlar için günde 420 ve 320 miligramdır. Bir bardak kırmızı fasulye, 80 miligram veya erkekler için BKA'nın yüzde 19'unu ve kadınlar için BKA'nın yüzde 25'ini sağlar.

 9. Fosfor: Fosfor öncelikle dişlerin ve kemiklerin oluşumundan sorumludur. Aynı zamanda enerji üretimi, hücre sinyallemesi ve vücudun pH'ının düzenlenmesi ile de ilgilidir. B vitaminleri ile çalışmak, fosfor, böbrek fonksiyonlarını, kas kasılmalarını ve normal kalp atışlarını destekler.

 10. Kadınlar ve erkekler için günde 700 miligram fosfor gerekir. Bir bardak kırmızı fasulye 251 miligram veya günlük ihtiyacın yüzde 36'sını sağlıyor.

 11. Folat: Kırmızı fasulye, DNA üretimine ve hücre bölünmesine yardımcı olan bir B vitamini olan mükemmel bir folat kaynağıdır. Bu nedenle, özellikle rahimdeki bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Bu nedenle hamile kadınların doğum kusurlarını önlemek için hamilelik sırasında ekstra folat almaları önerilir. Folat, çoğu B vitamininde olduğu gibi, enerji üretiminde de önemli bir rol oynar.

Fasulye Kan Şekeri Düzenlemeye Yardımcı Olur

 1. Kırmızı fasulye karbonhidrat bakımından yüksektir, fincan başına 40 gram. Bununla birlikte, bunlar lif bakımından zengin olan kompleks karbonhidrat denilen iyi karbonhidratlardır. Basit karbonhidratların aksine - tatlılar ve rafine tahıl yiyecekleri gibi - hızlı sindirilen vücudunuz, karmaşık karbonhidratları yavaşça sindirir. Bu, karbonhidratların kan dolaşımınıza zaman içerisinde hepsini, bir kerede değil yerine gireceği anlamına gelir.

 2. Hızlı sindirilen karbonhidratlar enerji tüketimine neden olur ve bu da uzun sürmez. Onları yedikten sonra, kısa bir süre sonra yorgun hissedebilirsiniz. Yavaşça sinen karbonhidratlar yemekten sonra saatlerce sabit enerji seviyelerine yol açar. Bu, yorgunluğu önler ve sizi daha uzun süre dolu hissetmenizi sağlar, böylece iştahınızı kontrol edebilirsiniz.

 3. Glisemik indeks (GI), bir gıdanın kan şekerinizi ne kadar hızlı ve ne kadar arttırdığını ölçmek için kullanılan bir skaladır. Bir yiyeceğin GI'si, pişirme yöntemine bağlı olarak değişebilir, ancak kırmızı fasulye genellikle 19 ila 25 arasında değişen, çok düşük bir dereceye sahiptir. 55 yaşın altındaki herhangi bir şey, düşük GI gıda olarak kabul edilir, yani kan şekerini önemli ölçüde etkilemez.

 4. Kan şekeri kontrolü şeker hastaları için özellikle önemlidir, ancak herkes sabit kan şekeri seviyesini korumaktan faydalanabilir. Şeker hastaları için kan şekeri seviyelerinin yönetilmesi, hiperglisemi (yüksek kan şekeri) ve hipogliseminin (düşük kan şekeri) önlenmesi için önemlidir. Her ikisi de zamanla sağlığınız için tehlikeli olabilecek yan etkilere neden olabilir.

 5. Hem şeker hastaları hem de şeker hastaları için sürekli kan şekeri sağlamanın, sürdürülebilir enerji, iştah kontrolü ve kilo kaybı ya da bakımı ve istikrarlı ruh hali de dahil olmak üzere sayısız sağlık yararları olabilir.

Kırmızı Fasulye Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

 1. Kırmızı fasulye sağlık yararları, şişmanlığı ve buna bağlı hastalıkları önleyebilen kilo yönetimi ve kilo vermeyi içerir. Lif ve protein, tokluk veya iştah kontrolünün en önemli unsurlarından ikisidir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, daha yüksek protein içeren bir diyet yiyen birçok çalışmaya katılanların, protein bakımından düşük diyete sahip olanlardan daha fazla kilo kaybettikleri bildirildi.

 2. Karbonhidratlar kilo verme konusunda kötü bir rap yaşarlar, birçok popüler diyet onları yemenin kilo almasına neden olduğunu ve kilo vermeyi durduğunu iddia eder. Bunu destekleyecek çok az kanıt var. Aslında, fasulye, kepekli tahıllar, sebzeler, kuruyemiş ve tohumlardan elde edilen karmaşık karbonhidratlarda daha yüksek diyetler, özellikle yüksek lif içeriği ve düşük GI puanları nedeniyle iştahı kontrol edebilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.

 3. 16 haftalık, yüksek karbonhidratlı, az yağlı bitki bazlı bir diyet, 2018'de Besinler'de yayınlanan bir çalışmada katılımcıların kilo vermelerine ve vücut kompozisyonlarını ve insülin direncini geliştirmelerine neden oldu. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'ndeki 2016 meta-analizi, 21 çalışmada baklagiller olarak bakliyat olarak bilinen yiyecekleri içeren diyetlerin bakliyat dahil bir diyet yemeyan kontrol gruplarına kıyasla önemli kilo kaybına yol açtığını buldu. . Diyetler, özellikle kalorilerde kısıtlanan diyetler özellikle zayıflama diyetleri olmasa da geçerlidir.

Kırmızı Fasulye Kanser Riskini Düşürür

 1. Sağlıklı bir diyet yemek, obezite gibi birçok durumu kanser riskinizi artırabilir. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü'ne göre, fasulyede aşağıdakiler de dahil olmak üzere kanser riskinizi azaltabilecek diğer önemli bileşenler vardır: [! 3759 => 1140 = 7!

Diyetinize Kırmızı Fasulye Dahil

 1. Amerikalılar için Diyet Kuralları 2015-2020, yetişkinlere her hafta 3 bardak fasulye ve baklagil yemelerini tavsiye ediyor. 1 bardak kırmızı fasulye yemek - veya herhangi bir fasulye ve diğer baklagiller - haftanın birkaç günü bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 2. Zamanında kısık olduğunuzda, sodyum ilave edilmeden konserve kuru fasulye satın almak salataya hızlı bir şekilde yardımcı olabilir. Bol sebzeli bir kırmızı fasulye çorbası, serin bir akşamda doyurucu bir akşam yemeği yapar ve baharatlı püresi fasulyesi taco gecesinde geleneksel kızartılmış fasulyenin yerini alabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407