Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Et Sizin İçin Kötü mü, İyi mi? Objektif Bir Bakış

Alt satırda

 1. Kırmızı et, normalde çiğ olduğunda kırmızı olan memelilerin etidir.

 2. Beslenme tarihindeki en tartışmalı yiyeceklerden biri.

 3. İnsanlar onu evrim boyunca yemiş olsalar da, birçok insan zarar verebileceğine inanıyor.

 4. Aşağıda kırmızı etin sağlığa etkileri üzerindeki kanıtların bir incelemesi. Makale etik ve çevresel sorunları ele almıyor.

Bugünün Eti Eskisi Gibi Olmaz

 1. İnsanlar evrim boyunca et yiyorlar ve bununla baş etmek için iyi donanımlı sindirim sistemlerine sahipler.

 2. Masai gibi geleneksel popülasyonlar, ortalama bir Batılıdan çok daha fazla kırmızı et yemiş, ancak mükemmel sağlıkta kalmıştır (1).

 3. Ancak, bugün tüketilen et, insanların geçmişte yediklerinden farklı. Gündüz, hayvanlar serbest dolaştı ve otları, böcekleri ya da onlar için doğal olan diğer yiyecekleri yedi. [! 277 => 1140 = 2!

 4. Bu hayvandan elde edilen et, bir fabrikada doğup büyüyen, tahıl bazlı yem besleyen ve büyümeyi teşvik eden hormonlar ve antibiyotikler verilen ineklerden elde edilen etten farklıdır.

 5. Bugün, bazı et ürünleri hayvanlar kesildikten sonra yüksek oranda işleniyor. Tütsülenir, sertleştirilir, daha sonra nitratlar, koruyucu maddeler ve çeşitli kimyasal maddelerle işlem görür. [! 277 => 1140 = 2!

 6. Etin sağlığa olan etkilerini incelerken, bütün etlerin eşit yaratılmadığını fark etmek önemlidir.

 7. Kırmızı et üzerine yapılan araştırmalar, özellikle ABD'de yapılanlar, temel olarak tahıl bazlı yemlerle beslenen fabrika tarımı yapılan hayvanlardan elde edilen etleri inceliyor. [! 277 => 1130 = 3!

 1. Kırmızı et, yiyebileceğiniz en besleyici yiyeceklerden biri.

 2. Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve sağlık üzerinde derin etkileri olabilecek diğer çeşitli besinlerle dolu.

 3. 3.5 ons (100 gram) çiğ kıyma (% 10 yağ) kısmı (2):

 4. Bu, 20 gram kaliteli hayvan proteini ve 10 gram yağ ile, 176 kalori sayımıyla geliyor.

 5. Kırmızı et, kreatin ve karnosin gibi önemli besinler açısından da zengin. Et olmayan yiyiciler genellikle kas ve beyin fonksiyonlarını etkileyebilecek bu besinlerde düşüktür (3, 4, 5).

 6. Otla beslenen sığır eti, bol miktarda kalp sağlığına sahip omega-3, yağ asidi CLA ve daha fazla A ve E vitamini (6, 7 , 8).

Kalp Hastalığı, Diyabet ve Ölüm

 1. Kırmızı etin sağlık üzerindeki etkileri iyi çalışılmıştır.

 2. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu, ilişkileri saptamak için tasarlanmış ancak nedensellik kanıtlayamayan gözlemsel çalışmalardır.

 3. Bazı gözlemsel çalışmalar, kırmızı etin daha fazla kardiyovasküler hastalık, kanser ve ölüm riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir (9). [! 277 => 1140 = 4!

 4. 1.218.380 kişiyi içeren 20 çalışmanın yoğun bir incelemesi, işlenmiş etin artmış kalp hastalığı ve diyabet riski ile ilişkili olduğunu buldu. Ancak, işlenmemiş kırmızı et için bir ilişki bulunamadı (10).

 5. EPIC çalışmasında, 448.568 kişiyi içeren çok büyük bir gözlemsel çalışma, işlenmiş et ölüm riskini arttırırken, işlenmemiş kırmızı et için bir etki görülmedi (11).

 6. Kalp hastalığı, diyabet ve ölüm riskinin artması söz konusu olduğunda, işlenmiş ve işlenmemiş et arasında ayrım yapmak çok önemlidir, çünkü ikisi çok farklı etkilere sahip olabilir.

 7. Gözlemsel çalışmalar, işlenmiş etin (işlenmemiş kırmızı etin) erken ölüm ve birçok hastalık riski artışı ile ilişkili olduğunu kabul ediyor gibi görünüyor.

 8. Fakat öyle olsa bile, bu çalışmaların sınırlamaları olduğunu unutmamak önemlidir. Gözlemsel çalışmalardan güçlü sonuçlar çıkarmak mümkün değildir.

 9. Sebep ve sonuç belirlemenin tek yolu randomize kontrollü çalışmalar yapmaktır.

Kırmızı Et Kanser Riskinizi Arttırıyor mu?

 1. Kırmızı etin neden olduğuna inanılan başlıca kanser türü, dünyada en sık görülen dördüncü kanser olan kolorektal kanserdir.

 2. Bu çalışmalarda tekrarlayan bir problem, işlenmiş eti ve işlenmemiş kırmızı eti bir araya topladıkları görünüyor.

 3. Araştırmacıların birçok araştırmadan verileri analiz ettiği meta-analizler, kolorektal kanser riskinin arttığının çok düşük olduğunu gösteriyor. Bir meta-analiz, erkekler için zayıf bir etki buldu, fakat kadınlar için etki yaratmadı (15, 16).

 4. Diğer çalışmalar bunun kendisinin değil, etin pişirildiği zaman oluşan ve artan riske katkıda bulunan zararlı bileşikler olduğunu göstermektedir (17, 18). [! 277 => 1140 = 5!

Korelasyon Nedensle Eşit Değil

 1. Yakından baktığınızda, pratik olarak kırmızı etin zarar verdiğini iddia ettiği iddia edilen tüm çalışmalar gözlemsel çalışmalardır.

 2. Bu tür çalışmalar yalnızca korelasyon gösterebilir veya iki değişkenin ilişkili olduğunu gösterebilir.

 3. Bize çok fazla kırmızı et yiyenlerin hastalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyebilirler, ancak kırmızı etin neden olduğunu kanıtlayamazlar.

 4. Bu tür çalışmalarla ilgili temel sorunlardan biri, çeşitli kafa karıştırıcı faktörlerden etkilenmiş olmalarıdır.

 5. Örneğin, kırmızı et yiyen insanlar sağlık açısından daha az bilinçlidir ve sigara içme, aşırı içme, daha çok şeker yemeye, daha az egzersiz yapmaya vb. [! 277 => 1140 = 6!

 6. Gözlemsel çalışmalarla ilgili diğer bir problem, genellikle insanların geçmişte ne yediklerini hatırlamaları beklenen gıda sıklığı anketlerine dayanmalarıdır.

 7. Sağlık kararlarını yalnız gözlemsel çalışmalara dayanarak almak her zaman kötü bir fikirdir. Tarihte randomize kontrollü çalışmaların tam tersi etkiyi gösterdiği sonuçlanan birçok vaka vardır.

Bazı Randomize Kontrollü Denemelere Bir Bakış

 1. Randomize kontrollü çalışmalar bilimin altın standardıdır.

 2. Bu çalışmalarda insanlar gruplar halinde randomize edildi. Örneğin, bir grup A diyetini, diğer grup B diyetini yiyor!

 3. Ardından araştırmacılar insanları takip ediyor ve hangi diyetin belirli bir sonuca daha fazla yol açabileceğini görüyorlar.

 4. Birçok randomize kontrollü çalışma kırmızı etin sağlık üzerindeki etkilerini doğrudan inceledi.

 5. Birkaç çalışmada kırmızı etin kalp hastalığı için risk faktörleri üzerindeki etkileri araştırıldı.

 6. Kontrollü çalışmaların bir incelemesi günlük yarım porsiyon veya daha fazla kırmızı et yemenin kan lipitleri ve kan basıncı gibi kalp hastalığı risk faktörlerini olumsuz yönde etkilemediği sonucuna varmıştır (20). [! 277 => 1140 = 7!

 7. Yaşlı kadınlarda yapılan bir çalışmada, dört ay boyunca haftanın altı günü 160 gram kırmızı et yemenin, makarna veya pirinçle karşılaştırıldığında kuvvet antrenmanından kaynaklanan kas gelişimini arttırdığı gösterilmiştir (22). [! 277 => 1140 = 7!

 8. Bütün bu çalışmaların yağsız kırmızı eti incelediğini unutmayın. Bugüne kadar, hiçbir çalışmada yüksek yağlı kırmızı etin sağlığa etkileri incelenmemiştir.

 9. Ancak, yüksek yağlı diyetleri düşük yağlı diyetlerle karşılaştıran birçok çalışma var.

 10. Bu çalışmalar, doymuş yağın azaltılması için birincil hedefe sahip, bu da içlerindeki insanların daha az kırmızı ve doymuş yağda yüksek olan işlenmiş etleri yemeleri gerektiği anlamına geliyor.

 11. Kadın Sağlığı Girişimi, 46.000'den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmaydı. Bir gruba az yağlı bir diyet yemeleri söylenirken, diğer gruba standart Batı diyetini yemeye devam edildi.

 12. 7.5 yıllık bir sürenin sonunda, gruplar arasında ağırlık bakımından neredeyse hiç fark yoktu (sadece 1 lb / 0.4 kg). Kalp hastalığı veya kanser oranında da bir fark yoktu (23, 24, 25, 26). [! 277 => 1140 = 7!

 13. Bir yıl sonra, Atkins grubu daha fazla kilo kaybetti ve hastalık için en önemli risk faktörlerinden bazılarında daha büyük gelişmeler geçirdi.

 14. Birlikte ele alındığında, bu çalışmalar işlenmemiş kırmızı etin sağlığı olumsuz yönde etkilemediğini ve hatta faydaları olabileceğini gösteriyor.

 15. Bununla birlikte, kalp hastalığı ve kanser gibi sert uç noktaları etkileyip etkilemediğini incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Pişirme yöntemlerinin ve işleme tekniklerinin rollerinin de daha fazla çalışılması gerekir.

Kırmızı Et Optimizasyonu 101

 1. Et yüksek sıcaklıkta pişirildiğinde, zararlı bileşikler oluşturabilir.

 2. Bunlar arasında heterosiklik aminler (HA'lar), polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) ve ileri glisasyonlu son ürünler (AGE'ler).

 3. Bu maddeler hayvanlarda kansere neden olabilir.

 4. Eğer et gerçekten ispatlanmayan kanser riskini arttırıyorsa, bunun nedeni bu olabilir (31, 32, 33).

 5. Fakat bu sadece et için geçerli değildir, diğer yiyecekler aşırı derecede ısıtıldığında zararlı bileşikler de oluşturabilir.

 6. Etinizin bu zararlı maddeleri oluşturmadığından emin olmanız için bazı ipuçları:

 7. Birçok insan kızarmış ve ızgara etlerin tadını sever. Ancak, etin tadını çıkarmak ve potansiyel olarak zararlı sonuçların hiçbirini yapmadan tam yarar sağlamak istiyorsanız, daha yumuşak pişirme yöntemleri kullanın ve yanmış etlerden kaçının.

Alt Çizgi

 1. Korkutma taktiklerini ve sansasyonel manşetlere bakarken, kırmızı eti insanlarda hastalıklarla ilişkilendiren güçlü bir kanıt olmadığını fark ediyorsunuz.

 2. Sadece kırmızı et ile işlenmiş et arasında ayrım yapmayan gözlemsel çalışmalar var.

 3. Ayrıca, gıda sıklığı anketlerine de güveniyorlar ve sağlık bilinci gibi karmaşık kafa karıştırıcı faktörleri hesaba katmıyorlar.

 4. Gözlemsel çalışmalar ipuçları verir ve teoriler oluşturmak için faydalıdır, ancak onları test edemezler.

 5. İşlenmemiş ve tercihen otla beslenen kırmızı eti seçtiğiniz sürece, daha nazik pişirme yöntemlerini kullandığınızdan ve yanmış / kömürleşmiş parçalardan kaçındığınızdan emin olun, muhtemelen endişelenecek bir şey yok.

 6. Düzgün bir şekilde pişmiş kırmızı et muhtemelen çok sağlıklı.

 7. Hem besleyici hem de sağlıklı proteinler, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller ile dolu, hem vücudunuzun hem de beyninizin işlevini olumlu yönde etkilediği bilinen çeşitli besinlerle dolu.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407