Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Şarap: İyi mi Kötü mü?

Alt satırda

 1. Kırmızı şarabın sağlığa faydaları bir süredir tartışılıyor.

 2. Birçok kişi, her gün bir kadehin sağlıklı beslenmenin değerli bir parçası olduğuna inanırken, diğerleri de şarabın biraz fazla abartıldığını düşünüyor.

 3. Çalışmalar art arda orta dereceli kırmızı şarap tüketiminin kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalık riskini azalttığını gösteriyor. [! 4631 => 1140 = 1!

 4. Bu makale kırmızı şaraba ve sağlık etkilerine detaylı bir şekilde göz atıyor.

Kırmızı Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır?

 1. Kırmızı şarap, koyu renkli, bütün üzümlerin ezilmesi ve mayalanması ile elde edilir.

 2. Tat ve renk olarak değişen birçok kırmızı şarap türü var. Yaygın çeşitleri Şiraz, Merlot, Cabernet sauvignon, Pinot noir ve Zinfandel'dir.

 3. Alkol içeriği genellikle% 12-15 arasında değişir.

 4. Orta derecede kırmızı şarap tüketmenin sağlık açısından faydaları olduğu gösterilmiştir. Bu, esas olarak, yüksek güçlü antioksidan içeriği nedeniyledir.

 5. Şarabın içindeki alkolün, ılımlı şarap tüketiminin bazı yararlarına katkıda bulunduğuna inanılıyor (1). [! 4631 => 1130 = 3!

 1. Kırmızı şarabın genellikle "Fransız paradoksundan" sorumlu olduğuna inanılıyor.

 2. Bu cümle, çok fazla doymuş yağ ve kolesterol tüketmesine rağmen, Fransızların düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğu izlenimini ifade eder (2). [! 4631 => 1140 = 3!

 3. Bununla birlikte, yeni çalışmalar diyet kolesterol ve doymuş yağın makul miktarlarda tüketildiğinde kalp hastalığına neden olmadığını göstermiştir (3, 4).

 4. Fransızca’nın sağlığının ardındaki asıl sebep, muhtemelen daha fazla bütün yiyecek yedikleri ve genel olarak daha sağlıklı yaşam tarzları yaşadıkları gerçeğidir.

Kırmızı Şarap, Resveratrol dahil olmak üzere Güçlü Bitki Bileşikleri ve Antioksidanlar İçeriyor

 1. Üzüm birçok antioksidan bakımından zengindir. Bunlar resveratrol, kateşin, epicatechin ve proantosiyanidinleri içerir (5). [! 4631 => 1140 = 4!

 2. Proantosiyanidinler vücutta oksidatif hasarı azaltabilir. Ayrıca kalp hastalığı ve kanserin önlenmesine de yardımcı olabilirler (6, 7, 8). [! 4631 => 1140 = 4!

 3. Bu antioksidan, kalp iltihabı ve kanser riskini azaltmanın yanı sıra, iltihaplanma ve kanın pıhtılaşması gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Resveratrol ayrıca test hayvanlarının daha uzun yaşamalarını sağlayabilir (10, 11, 12).

 4. Ancak, kırmızı şarabın resveratrol içeriği oldukça düşük. Hayvan çalışmalarında kullanılan miktara ulaşmak için günde birkaç şişe tüketmeniz gerekir. Bu, bariz sebeplerden dolayı önerilmez (13, 14).

 5. Sadece resveratrol içeriği için şarap içiyorsanız, bir takviyeden almak daha iyi bir fikir olabilir.

Kırmızı Şarap Kalp Hastalığı, İnme ve Erken Ölüm Riskini Düşürebilir

 1. Az miktarda kırmızı şarap, diğer tüm alkollü içeceklerden daha fazla sağlık yararına bağlıdır (5, 15, 16).

 2. Şarap alımı ile kalp hastalığı riski arasındaki ilişkiyi açıklayan J şeklinde bir eğri var gibi görünüyor.

 3. Günde yaklaşık 150 ml (5 oz) kırmızı şarap içenlerin, içmeyenlere göre yaklaşık% 32 daha düşük risk altında olduğu görülüyor.

 4. Bununla birlikte, daha yüksek alım kalp hastalığı riskini önemli ölçüde artırır (14, 17).

 5. Az miktarda kırmızı şarap içmek, kandaki "iyi" HDL kolesterolün korunmasına yardımcı olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir. Oksidatif hasar ve "kötü" LDL kolesterolün oksidasyonu da% 50'ye kadar azaltılabilir (18, 19, 20, 21).

 6. Bazı çalışmalar, yaşlılar gibi halihazırda kalp hastalığı riski yüksek olan popülasyonların, ılımlı şarap tüketiminden daha fazla fayda sağlayabileceğini göstermektedir (22). [! 4631 => 1140 = 5!

 7. Bir çalışma ayrıca günde 2-3 bardak kırmızı alkollü kırmızı şarap tüketmenin kan basıncını düşürebileceğini gösterdi (25). [! 4631 => 1140 = 5!

Kırmızı Şarap İçmenin Diğer Sağlık Faydaları

 1. Kırmızı şarap, birçoğu, güçlü antioksidanlarına atfedilen diğer sağlık yararları ile ilişkilendirildi. [! 4631 => 1140 = 6!

 2. Orta derecede kırmızı şarabın sizin için iyi olabileceği açık. Bununla birlikte, aşağıda tartışılacak olan dikkate alınması gereken bazı önemli olumsuz yönler de vardır.

Çok Fazla Alkol İçmenin Olumsuz Sağlık Etkileri

 1. Orta miktarda kırmızı şarap sağlık açısından fayda sağlayabilirken, çok fazla alkol tüketmek yıkıcı sağlık etkilerine neden olabilir.

 2. Bunlar şunları içerir:

Kırmızı Şarabı mı içmelisiniz? Evet ise, ne kadar?

 1. Kırmızı şarap içmeyi seviyorsanız, önerilen miktarı aşmadığınız sürece endişelenmenize gerek yok.

 2. Avrupa ve Amerika'da ılımlı kırmızı şarap tüketimi (48, 49) olarak kabul edildi:

 3. Bazı kaynaklar ayrıca her hafta 1-2 gün alkolsüz günler geçirmenizi tavsiye eder.

 4. Bunun toplam alkol alımını ifade ettiğini unutmayın. Bu miktardaki kırmızı şarabı diğer alkollü içeceklere ek olarak içmek sizi kolayca aşırı tüketime sokabilir.

 5. Madde bağımlılığı geçmişiniz varsa, muhtemelen şaraptan ve diğer alkollü içeceklerden tamamen uzak durmalısınız. Ayrıca bir aile alkolizm geçmişiniz varsa çok dikkatli olun.

Ev Mesajınızı Alın

 1. Kırmızı şarabın bazı sağlık yararlarıyla bağlantılı olmasına rağmen, hiçbiri alkol tüketimini teşvik etmeye değmez.

 2. Sağlığınızı iyileştirmek için zararlı olabilecek bir şey tüketmenizi gerektirmeyen birçok etkili yol var (50).

 3. Ancak, zaten kırmızı şarap içiyorsanız, o zaman durmanız gerekmez (çok fazla içmiyorsanız).

 4. Günde 1-2 bardaktan fazla içmezseniz, o zaman sadece sizi iyi yapıyor olmalı.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407