Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Şarap - Beyaz Şarap: Hangisi Daha Sağlıklı?

Ev Mesajınızı Alın

 1. Beyaz mı yoksa kırmızı şarabı mı tercih edeceğiniz genellikle bir zevk meselesidir.

 2. Fakat en sağlıklı seçimi istiyorsanız, hangisini seçmelisiniz?

 3. Kırmızı şarap, kalp hastalığı riskini düşürmek ve ömrünü uzatmak için araştırma destekli potansiyeli nedeniyle büyük ilgi gördü.

 4. Beyaz şarap aynı yararlara sahip mi?

 5. Bu makale, kırmızı ve beyaz şarap hakkında bilmeniz gerekenleri gözden geçirecek - nasıl yapıldığı, neye dikkat edilmesi gerektiği ve hangilerinin daha sağlıklı olduğu.

Şarap Nedir?

 1. Şarap fermente üzüm suyundan yapılır.

 2. Üzümler toplanır, ezilir ve mayalanacak kova veya kaplara konur. Fermantasyon işlemi, üzüm suyundaki doğal şekerleri alkole dönüştürür.

 3. Fermentasyon doğal olarak meydana gelebilir, ancak bazen şarap üreticileri sürecin kontrolüne yardımcı olmak için maya ekler.

 4. Ezilmiş üzümler, derileri ve diğer tortuları gideren bir baskı makinesine konur. Bu adımın fermantasyondan önce veya sonra yapılması, üzüm rengiyle birlikte şarabın kırmızı mı beyaz mı olacağını belirler.

 5. Beyaz şarap yapmak için fermantasyondan önce üzümler bastırılır. Kırmızı şarap genellikle fermantasyondan sonra preslenir.

 6. Bu adımdan sonra, şarap şişelenmeye hazır olana kadar paslanmaz çelik veya meşe fıçılarda yaşlanır.

Kırmızı ve Beyaz Şarap Arasındaki Fark Nedir?

 1. Beyaz ve kırmızı şarap arasındaki ana fark, kullanılan üzümlerin rengiyle ilgisi var. Ayrıca üzüm suyunun üzüm derisi ile mi yoksa üzüm derisi olmadan mı fermente edilip edilmediği ile ilgilidir.

 2. Beyaz şarap yapmak için, üzümler sıkılır ve fermantasyondan önce kabuklar, tohumlar ve saplar çıkarılır.

 3. Bununla birlikte, kırmızı şarap yapmak için, ezilmiş kırmızı üzümler doğrudan fıstıklara aktarılır ve deri, tohum ve saplarla fermente edilirler. Üzüm derileri şarabın pigmentini ve kırmızı şarabın içinde bulunan ayırt edici sağlık bileşiklerinin çoğunu verir. [! 4635 => 1140 = 3!

 4. Şarap üretmek için Pinot Gris, Syrah ve Cabernet Sauvignon da dahil olmak üzere pek çok farklı üzüm çeşidi kullanılıyor.

 5. Kırmızı şarap yapımında kırmızı çeşitler kullanılırken, beyaz şarap aslında kırmızı veya beyaz üzümlerden yapılabilir. Örneğin, geleneksel Fransız şampanyası, kırmızı Pinot Noir üzümüyle yapılır.

 6. Birçok ülke şarap üretir. Başlıca şarap yetiştiren bölgelerden bazıları ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Şili, Güney Afrika, Avustralya ve Kaliforniya’da. [! 4635 => 1140 = 3!

Beslenme Karşılaştırma

 1. Kırmızı ve beyaz şaraplar çok benzer beslenme profillerine sahipler.

 2. Ancak, 5 ons (148 ml) cam başına besin içeriğine bakıldığında, bazı farklılıklar olduğunu görebilirsiniz (3, 4):

Kırmızı Şarabın Yararları

 1. Üzüm kabukları ve tohumları ile fermente edildiğinden, çeşitli sağlık yararları sağlayan bitki bileşiklerinde kırmızı şarap çok yüksektir.

 2. Kırmızı şarap, Fransız paradoksunun arkasındaki sözde sır.

 3. Araştırmalar, kırmızı şarap içmenin kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini buldu (7, 8).

 4. Aslında, kalp hastalığından% 30 daha düşük ölüm riski ile bağlantılıydı (9).

 5. Kısmen, bunun nedeni şarabın hem antioksidan hem de antienflamatuar etkileri olan bileşikleri içermesi olabilir. Bunlar kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur (10). [! 4635 => 1140 = 5!

 6. Çeşitli araştırmalar, kırmızı şarap içmenin yaşa bağlı zihinsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı olabileceğini göstermiştir (12, 13, 14, 15).

 7. Bu, kısmen kırmızı şarabın antioksidan benzeri bir bileşimi olan resveratrolün antioksidan ve antienflamatuar aktivitesinden kaynaklanabilir (16, 17).

 8. Resveratrol, beta-amiloid denilen protein partiküllerinin oluşumunu engelliyor gibi görünüyor. Bu beta-amiloidler beyinde Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olan plakların oluşturulmasında anahtar rol oynamaktadır (18). [! 4635 => 1140 = 5!

Şarabın Diğer Olası Sağlık Faydaları

 1. Birçok araştırma özellikle kırmızı şarabın altını çizdi, ancak beyaz şarap ve diğer alkol türleri de sağlık yararları ile bağlantılı.

 2. İşte bunlardan bazıları:

 3. Söylendiği gibi, bu çalışmaların doğada gözlemsel olduğunu unutmamak önemlidir. Sebep ve sonuç olduğunu kanıtlayamazlar ve bir tuz taneleri ile alınmaları gerekir.

Şarap İçmenin Sakıncaları

 1. Şarap içmenin en büyük sakıncası çok fazla içmekten geliyor (37).

 2. Düşük riskli alkol tüketimi ile ilgili kurallar ülkeler arasında değişiklik gösterdiğinden, kime sorduğunuza ne kadar bağlıdır?

 3. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), haftada beş gün, günde ikiden fazla standart içecek önermemektedir (37).

 4. ABD dahil olmak üzere birçok ülke, erkekler için günde ikiden az içeceği, kadınlar için günde bir kez alkol almasını tavsiye ediyor. Bazı ülkelerin üst sınırları bundan daha azdır.

 5. Standart bir içecek, 5 onsluk (148 ml) bir bardak% 12 alkollü şarap (38) olarak tanımlanır.

 6. Kaliforniya’lılar gibi bir çok "büyük" kırmızının alkolde, hacimce% 13-15 aralığında daha yüksek olduğunu unutmayın.

 7. Kırmızı şarabın sağlığa faydaları çok fazla içilerek kolayca yok edilebilir. Aşırı miktarlarda organ hasarına, bağımlılığa ve beyin hasarına neden olabilir (35, 37).

 8. Çok fazla içmek, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir, çünkü bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir (39).

 9. Ayrıca, alkol almak birden fazla kanser türü geliştirme riskini arttırıyor gibi görünmektedir (40).

 10. Bu ciddi riskler, sağlık uzmanlarının insanları sağlık uğruna içmeye başlamamaya teşvik etmesinin temel nedenleridir.

Kırmızı Şarap, Beyaz Şaraptan Daha Sağlıklı mı?

 1. Eğer şarap içecekseniz, kırmızı şarabın beyaz şaraba kıyasla çok daha sağlıklı - ya da daha az kötü - olduğu açıkça görülüyor.

 2. Bir başka deyişle, sağlık etkileri konusunda kırmızı şarap açık kazanan.

 3. Söylemek gerekirse, alkol tüketmek, çok fazla içtiğinizde zararlı etkilerin büyük olabileceği göz önüne alındığında, sağlığın iyileştirilmesinin bir yolu olarak tanıtılmamalıdır.

 4. Ek olarak, fayda gösteren çalışmaların çoğu doğada gözlemseldir, yani sebep ve sonuç gösteremedikleri kanıtlanır.

 5. Eğer şarap içmekten hoşlanıyorsanız, kırmızı şarap daha iyi bir seçimdir, ancak alkol tüketiminizi sınırlamak (veya tamamen önlemek) her zaman en güvenli seçimdir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407