Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Şarabı Yenemez ama Beyaz Şarap Hala Sağlıklı Bir Yumruk Yutuyor

Gut Hastalarını Kontrol Etme Mercimekleri

 1. Kırmızı şarap, sağlığa yararları bakımından kutsal alkollü kâsesi olarak görülüyor. İçerdiği antioksidanlar ve haklı olarak çok dikkat çekiyor. Beyaz şarap da eğimli değildir ve kırmızı şarapla aynı güçlü antioksidanları içermese de, kalp hastalığı riskini azaltmak gibi bazı sağlık yararları vardır.

Cömert Bir Dökülme

 1. Şarap kadehi tüm şekil ve boyutlarda gelir ve sizin için bir bardak başka birine iki bardak olabilir. Amerikan Kalp Derneğinden bir makaleye göre, hafif ila orta dereceli içme sağlık yararları ile ilişkilidir, ancak yoğun bir şekilde içmek aslında yüksek tansiyon ve atriyal fibrilasyon gibi sorunlara neden olabilir.

 2. Hastalık Kontrol Merkezleri, 5 ons şarabı bir içki olarak kabul ediyor. Şarap yüzde 12 alkoldür ve Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü'nün bir makalesine göre bir içki oluşturmak için 14 gram saf alkol gerekir. Bira düşük yüzdesine sahiptir, bu yüzden daha fazla içebilirsiniz ve şutlar çok yüksek bir yüzeye sahiptir, bu yüzden çok az içiyorsunuz.

 3. En sevdiğiniz şarap kadehi içindeki 5 onsu ölçmek için yardımcı olabilir, böylece bir içki için ne kadar dökmeniz gerektiği konusunda bir fikriniz olur. Daha sonra, içecek başına 5 ons şarap kullanan sağlık kurallarına uyun.

Fransız Paradoksu

 1. Şarabın sağlık yararları için en meşhur durumlardan birine Fransız paradoksları deniyor. Fransa'da, genellikle et ya da süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerden elde edilen doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler yemek yaygındır. American Heart Association'dan bir makaleye göre yüksek miktarda doymuş yağ yemenin kalp hastalığına yol açtığına dair kanıtlar var.

 2. Garip bir şekilde, Fransa'da kalp hastalığı oranı çok yüksek değil. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında şarap tüketimi daha yüksektir ve bazı araştırmacılar Fransa'da içilen şarabın tüketilen yüksek miktarda doymuş yağ miktarını telafi edebileceğini iddia etti.

 3. Maalesef, Fransa’daki düşük kalp hastalığı oranlarını kolayca açıklayabilecek birkaç farklı faktör vardı ve The Conversation’dan bir makaleye göre şarap kısmen dışlandı. Başka bir şey değilse, Fransız paradoksu şaraba bir sağlık takviyesi olarak ilgi duymaya başladı ve çok daha fazla araştırmaya yol açtı.

Kırmızı mı Beyaz Şarap mı?

 1. Gece başına bir veya iki bardak beyaz şarap içmenin faydaları tam olarak açık değil. Kırmızı ve beyaz şarabın kendi antioksidanları vardır, bu nedenle araştırmacılar onları bağımsız olarak test etmelidir. Şarap, alkol içerir; bu, araştırmacıların, alkolün fayda sağlayıp sağlamadığını veya şarabın içinde bulunan kimyasal maddeler olup olmadığını görmek için alkolsüz şarabı test etmeleri gerektiği anlamına gelir.

Polifenollerin Gücü

 1. Beyaz şarap üzerine daha az sayıda çalışma yapıldı, çünkü kırmızı şarap göze çarpıyor. Kırmızı ve beyaz arasındaki en büyük fark polifenol içeriğidir. Kırmızı şarap, polifenollerin beyaz şarap miktarının yaklaşık 10 katıdır. Bir polifenol, bitkilerde bulunan bir antioksidandır.

 2. ScienceDirect'in bir makalesine göre, polifenoller metabolik sendromu önlemek için en iyi maddelerden biridir. Metabolik sendrom kalp hastalığı ve diyabet gibi sorunlara yol açabilir.

Beyaz Şarabın Sağlık Faydaları

 1. Bu güçlü polifenoller olmadan, beyaz şarap hala sağlık yararları için kendi başına kalmayı başarıyor. Klinik Beslenme'de yayınlanan bir 2018 çalışması, yaşlı beyaz şarabın çırçırdan daha sağlıklı kalbe sahip olduğunu göstermiştir. Bu, beyaz şarabın içerdiği alkolden başka faydalı kimyasallara sahip olduğunu gösterir.

 2. Çalışma beyaz şarabın endotel hücrelerinin onarımına yardımcı olduğunu gösterdi. ScienceDirect'in bir makalesinde endotel hücrelerinin kan damarlarınızı kapladığını ve bu nedenle beyaz şarabın kalp koruyucu faydaları olduğunu açıklıyor.

 3. Beslenme Biyokimyası Dergisi'nde yayınlanan 2018 tarihli bir çalışma, beyaz şarabın içerdiği polifenolleri aldı ve farelere besledi. Araştırmacılar, farelerin Alzheimer'a yol açan sorun geliştirme riskinin daha düşük olduğunu buldular. Bu çalışma önemlidir, çünkü beyaz şaraba özgü antioksidanlara bakar.

Antioksidanlar Nasıl Yardımcı Olur

 1. Fenoller ve diğer antioksidanlar kalp hastalığı gibi sorunlara neden olan iltihabı azaltabilir. Vücudunuzun etrafında yüzen oksijen molekülleri olan serbest radikaller, kalp hastalıklarına yol açan hasara neden olabilir. Cleveland Clinic'ten bir makale, serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanların sizi kalp hastalıklarından koruyabileceğini açıklıyor.

 2. Makalede ayrıca antioksidan takviyelerin kalp hastalığına yardımcı olmadığı, ancak antioksidan bakımından zengin yiyeceklerin de bulunduğu belirtiliyor. Beyaz şarap bu kategoriye giriyor.

Beyaz Şaraba Geçme

 1. Kırmızı şarap daha fazla araştırıldığı ve beyaz şaraptan daha fazla yararı olduğu için, sadece kırmızıya yapışması mantıklı olabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar kırmızı şaraptan migren veya alerjik reaksiyonlar alır, ancak sorunsuz bir şekilde beyaz şarap içebilirler. Bazı insanlar kırmızı şarabın tadını beğenmez ve beyazı tercih eder.

 2. Birçok çalışma, beyaz ve kırmızı şarabın etkilerini doğrudan karşılaştırmıyor. Ancak, beyaz şarabın yararları hakkında giderek daha fazla kanıt ortaya çıkmaktadır. Amerikan Kalp Derneği'nin bilim dergisi Circulation'ın bir makalesi, beyaz şarabın kırmızı şarabın aynı polifenol seviyesine sahip olamayabileceğini, ancak size benzer faydalar sağlayan kendi kimyasallarına sahip olduğunu söylüyor.

Alkolün Faydaları

 1. Genel olarak alkol, beyaz şarapta zaten mevcut olan antioksidanları zenginleştiren bazı sağlık yararlarına sahiptir. Mevcut Kardiyoloji Raporlarında yayınlanan bir 2018 çalışması, ılımlı şarap içmenin faydalarının, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve kardiyovasküler mortalite riskini azaltmayı içerdiğini göstermektedir.

İçmenin Sakıncaları

 1. 2018 Cari Kardiyoloji Raporları çalışmasındaki araştırmacılar, çok fazla içiyorsanız, alkol tüketiminin riskleri hakkında da konuşuyor. Kırmızı ve beyaz şarabın sağlık açısından faydaları varken, alkollü içeceklerin kendine özgü riskleri vardır. En büyük risk, alkole bağımlı olmanızdır.

 2. Çok fazla içmek, Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü'nün bir makalesine göre, aritmi ve taşma gibi kalp problemlerine neden olabilir. Siroz ve fibroz gibi karaciğer problemleri ortaya çıkabilir. Pankreasın iltihaplanabilir ve hasar görebilir. Bazı kanser türlerine yakalanma riskiniz de artar.

 1. Geceleri aşırı derecede veya hatta sadece bir veya iki bardak şarap içmek, bariz olmayan bir etkiye sahip. Her bir kadeh beyaz şarabın, cam başına yaklaşık 125 kalorisi vardır. Spruce Eats tarafından yayınlanan bir makaleye göre, her bir ons şarap yaklaşık 25 kaloriye sahiptir.

 2. İki kadeh şarap 250 kaloriye mal olacak. Her gece iki kadehiniz varsa, bu haftada ekstra 1.750 kaloridir. Şarabın sağlığa faydalarına rağmen, ekstra kaloriler sizi uzaklaştırmak için yeterli olabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, bir kadeh beyaz şaraba yer açmak için diyetinizden daha fazla yiyecek kesmeniz gerekir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407