Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Körili zerdeçal arasındaki fark nedir?

Porsiyon Boyutu ve Çakmak Seçenekleri

 1. Baharatlar, pişirdiğiniz yiyeceklere sadece lezzet ve renk katmakla kalmıyor, birçoğu da binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılıyor. Zerdeçal gibi bazıları, İncil günlerinde ve hatta daha erken bir zamanda para birimi olarak bile kullanılıyordu. Zerdeçal ve köri hem Hint mutfağı, hem de sık sık ilişkilidir, ancak bu yanlış bir algıdır.

 2. Zerdeçal ve köri çok farklı şeyler, ancak ikisi de İngiltere, Hindistan, Tayland, Japonya ve Orta Doğu dahil olmak üzere tüm dünya mutfaklarında kullanılıyor. Ayrıca, zerdeçal, süpermarkette bulduğunuz köri tozunun kullanmadığı tıbbi kullanımlara sahiptir.

Porsiyon Boyutu ve Çakmak Seçenekleri

 1. "Körili" kelimesi, zerdeçal sadece baharat iken mutfaktaki yemek gruplarını, pişirme yöntemini ve karışık baharat çeşitlerini tanımlamak için kullanılır.

Körili Hakkında Gerçekler ve Yanılgılar

 1. Chowhound'daki mutfak uzmanlarına göre, sandviçler kadar çok çeşitli köri çeşitleri var. Amerika'daki çoğu kişi körili tavuk salata, baharatlı yumurta ve diğer yiyecekleri baharatlamak için kullanılan kokulu sarı tozla ilişkilendirir. Hindistan ve Tayland'da köri, pirinç üzerine servis edilen keskin bir sosla et, tavuk, deniz ürünleri veya sebzeler içeren bir pişirme yöntemi veya belirli bir yemek tarzıdır.

 2. Sukhi'nin yemek meraklıları tarafından açıklandığı gibi, köri kelimesi, sadece "sos" anlamına gelen Tamil kari kelimesinden geliyor. Hint körileri yağda kavrulmuş kuru baharatlarla yapılır, Tay köreleri ise baharat ve acı biber karışımından oluşan bir macunla başlar.

 3. Köri ve zerdeçal arasındaki fark, köri ve kimyon arasındaki veya köri ve tarçın arasındaki fark ile aynıdır. Bunlardan bir tanesi baharat karışımı, diğerleri ise bireysel baharatlardır.

Köri'nin Geldiği Yer

 1. Pişirmede kullanılan birkaç çeşit köri var. Köri yaprakları aynı zamanda tatlı neem adı verilen ve Hindistan'a özgü olan köri ağacından (Murraya koenigii) gelir. Taze, narenciye yaprakları Hindistan ve Sri Lanka'da yemek pişirmenin temelini oluşturur. Illinois-Chicago Üniversitesi'ndeki fabrika uzmanlarına göre, yaprakların lezzeti en iyi şekilde yağda pişirilerek artırılır.

 2. Köri tozu kurutulmuş ve toz haline getirilmiş köri yapraklarından yapılmamıştır. Raj sırasında İngiliz askerleri tarafından eve getirilmiş, köri tozu, yaygın olarak bilindiği gibi, zerdeçal, kimyon, biber tozu, zencefil, kişniş ve karabiber gibi diğer baharatların bir karışımıdır; , BBC Good Food'daki yemek severlere göre, 20 kadar baharat içerebilir.

Yemek Yapmak için Köri

 1. En özgün lezzeti elde etmek için, kaba serperek köri tozu eklemeyin. Tavada az miktarda yağ ısıtın ve köri tozunu ve diğer baharatları karıştırın. Baharatları sık sık karıştırarak birkaç saniye pişirin. Bu, baharatları hafifçe kızartıp doğal lezzetlerini ortaya çıkarır.

 2. İstediğiniz herhangi bir yağ türünü kullanın, ancak baharatların tencereye yapışmasını önleyecek kadar ekleyin. Baharatları orta ateşte kızartın ve gözlerinizi ondan çekmeyin çünkü kokulu bir şekilde çok çabuk yanarlar.

 3. Köri ezmesi, tavaya herhangi bir yağ eklemek zorunda kalmamanız dışında aynı şekilde kullanılır. Köri ezmesini orta derecede sıcak bir tavada kızartın ve protein veya sebzelerinizi ekleyin. Bunları köri suyunda pişirebilir veya su, et suyu veya hindistancevizi sütü ekleyebilir ve ana malzemeleri hazırlayabilirsiniz. Bu, et ve kümes hayvanları için, her ikisi de oldukça hızlı bir şekilde pişirme eğiliminde olan sebze veya deniz ürünleri için olduğundan daha iyi çalışır.

Kırmızı Körili vs Yeşil Körili

 1. Tayland mutfağında en sık kırmızı, yeşil ve sarı renkli köriler bulunur. Bu köriler arasındaki farklar şili ve diğer baharat türlerinden geliyor:

 2. Kırmızı köri kırmızı pul biber veya kırmızı toz biber ile yapılır.

 3. Yeşil köri, yeşil şili, fesleğen, sarımsak ve kaffir limon yaprağı ile yapılır.

 4. Zerdeçal, kimyon, hindistan cevizi, kaffir limon yaprağı / meyve suyu ile sarı köri yapılır

 5. Ve hindistancevizi kreması.

 6. Kırmızı köri baharatlı olma eğilimindedir, sarı köri özellikle zengindir ve yeşil köri genellikle üçünün en sıcak ve en yoğundur.

Zerdeçal hakkındaki gerçek

 1. Zerdeçal, yemek pişirmede sadece yoğun olarak tatlandırılmış ve renkli bir baharat değil, özellikle Ayurdeviç tıbbında uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahip. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'ndeki sağlık meraklıları, zerdeçaldaki aktif maddenin kurkumin olduğunu açıklıyor.

 2. Kurkumin ile kimyon veya kurkumin ile diğer birçok baharat arasındaki farklar var çünkü kurkumin çok fazla antioksidan içeriyor. Bunlar, serbest radikallerin hücreleriniz üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olur, iyi bir çözücünün pastan arındırması. California-Los Angeles Üniversitesi'ne göre kurkumin ayrıca iltihap önleyici özellikler de içeriyor.

 3. Mart 2018 Amerikan Geriatrik Psikoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, kurkuminin sadece beyindeki iltihabı hafifletmekle kalmayıp, aynı zamanda zaten acı çekmeyen insanlarda hem hafızayı hem de ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu demansın etkileri.

Zerdeçal ile Pişirme

 1. Zerdeçal, Auguste Escoffier Culinary Arts School'a göre, mutfağının sağlığa faydalı etkilerini artırmak isteyenlerin favorisi. Spirulina ve matcha'da olduğu gibi, zerdeçal tarafından sunulan sağlık etkilerinin her biri lezzet profili ve yoğun renkler kadar caziptir.

 2. Zerdeçalla yemek yapmak, diğer baharatlarla yapılan yemeklerden çok farklı değildir; ancak, köri, yıldız anason, demirhindi ve diğer geleneksel Hint baharatlarında olduğu gibi, kuru zerdeçalın yağda kızartılması en iyisidir. devam etmeden önce tereyağı. Kuru baharatları kavurmamak için ısıyı orta dereceden yüksek tutmayın.

 3. Zerdeçal, et, tavuk ve deniz ürünlerinden sebzelere kadar çok çeşitli yiyecekleri tamamlar. Çorba ve güveçte hindistan cevizi sütü ile çok iyi gider. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından 2014 yılında yayınlanan bir makaleye göre, karabiber vücudunuzun zerdeçal içindeki kurkuminleri daha iyi emmesine ve işlemesine yardımcı olabilir, bu nedenle bulaşıklarınızı baharatlamaktan korkmayın.

Sağlığınız için Zerdeçal  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407