Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Köri Tozunun İlk 7 Faydası

Köri Tozunun İlk 7 Faydası

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 15 Mart 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Köri Tozu Ne Yapılır?

 1. Köri tozu çok sayıda bileşenden oluşuyor ve dünyanın bölgesine bağlı olarak, tozdan elde edilebilecek spesifik sağlık yararlarını değiştirerek hafifçe değişebilir. Köri tozunun en yaygın ve avantajlı bileşenleri zerdeçal, kişniş, kakule, kimyon, tatlı fesleğen ve kırmızı biberdir. Özel tariflere bağlı olarak, zaman zaman eklenmiş olan bazı diğer bileşenler, hepsi bireysel sağlık yararları olan, rezene tohumları, zencefil, sarımsak, tarçın veya hardal tohumlarıdır. Burada, en geleneksel köri tozu formunun faydalarına odaklanıyoruz.

 2. Köri tozu Güney Asya mutfaklarına özgüdür ve 19. ve 20. yüzyılda dünyanın diğer yerlerinde, sömürge ziyaretçileri tarafından keşfedildikten sonra çeşni olarak kitlesel olarak ihracatı nedeniyle popüler olmuştur. 20. yüzyılın ortalarında, Hint mutfağı dünya çapında daha popüler hale geldi, bu yüzden köri ve daha sonra köri tozu yaygın bir şekilde mevcuttu.

Köri Tozunun Sağlığa Faydaları

 1. Köri tozunun sağlığa faydaları şunlardır:

Alzheimer Hastalığını Önler

 1. Zerdeçal, köri tozunun muhtemelen en değerli baharat bileşenidir ve zerdeçalın organik bileşenlerinden birine de kurkumin denir. Araştırmacılar, kurkumin'i, beynin sinir yollarında serbest radikallerin biriktiği plaktaki azalmaya bağladılar (John M. Ringman ve diğerleri, Current Alzheimer Research 2006). Bu plağı oluşturan amino asitleri elimine etmek için bağışıklık sistemini harekete geçirir, böylece bilişsel düşüş ve Alzheimer hastalığı riskini azaltır. Devam eden çalışmalar, köri tozu tüketimini Hindistan'daki Alzheimer oranları ile sıkı sıkıya bağlamaya çalışıyor, ki bu da diğer birçok ülkeden önemli ölçüde daha düşük.

Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

 1. Beslenme Biyokimyası Dergisi, 2012 yılında köri tozu içerisinde bulunan kurkuminin, agresif bir kanser türü olan glioblastomalara (GBM'ler) karşı yardımcı olabilecek potansiyel bir ajan olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. Beyinden başlayarak.

Ağrı İltihabını Giderir

 1. Bir kez daha, zerdeçal iltihaplanma, ağrı ve romatoid artrit açısından olumlu bir sağlık ajanıdır. Zerdeçal antienflamatuar özellikleri aktif olarak eklem iltihabı ve bozulmasının yanı sıra romatoid artrit gibi hastalıkların ağrılarını da azaltır. Zerdeçal etkilerinin ibuprofen ile karşılaştırılabilir olduğu gösterilmiştir, ancak organik çözeltiler her zaman yapay ilaçlardan daha iyidir.

Kalp Sağlığını Koruyor

 1. Kalp hastalıkları, insanları etkileyen en tehlikeli ve yaygın hastalıklardan biridir, bu yüzden önlenmesine yardımcı olabilecek herhangi bir şey bir bonus! Köri tozunda yaygın olarak bulunan bileşenlerden ikisi, her ikisi de vazodilatörler olan kakule ve tatlı fesleğendir. Kan damarlarındaki gerilimi azaltan proteinleri etkilerler. Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve felç dahil olmak üzere birçok kardiyovasküler durumun şansını azaltan kan basıncında bir azalmaya yol açar.

Kemik Sağlığını İyileştirir

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Antibakteriyel Aktivite

 1. Dünya çapında köri tozunun çoğunda bulunan son faydalı element, özellikle E. coli ve diğer ciddi bağırsak hasarlarına karşı savaşmak için iyi araştırılmış bir tutkuya sahip olan kişniş'tir. enfeksiyonları. Bu nedenle, sağlıklı miktarda köri tozu tüketmek sindirim sisteminizin sağlığını artırabilir ve bağışıklık sisteminizi bakteriyel maddelere karşı savunmasında güçlü tutabilir.

Karaciğer Toksisitesi

 1. Zerdeçalın çok önemli bir bileşeni olan kurkumin, karaciğer sağlığına da bağlı. Karaciğerde iltihaplanma, kanser ve tümör büyümesine yol açan bazı genlerin ekspresyonunu inhibe eder. Her ne kadar insan testi hala başlangıç ​​aşamasında olsa da, hayvan testleri sağlıklı miktarda köri tozu ve kurkuminin karaciğer hastalıklarına ve aşırı karaciğer toksisitesine karşı önemli bir destek olduğunu göstermiştir.

 2. Dikkat Kelimesi: Köri tozu, bir kişinin diyetinin lezzetli ve besleyici bir özelliğidir, ancak aynı zamanda birkaç potansiyel yan etki de gösterir. Köri tozu iyi bilinen bir pıhtılaşma önleyicidir, bu nedenle zaten kan inceltici kullanıyorsanız, aşırı kanama tehlikesini ortadan kaldırmak için doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca araştırma, köri tozunun safra kesesi veya önceden safra kesesi koşulları olan kişilere tahriş edici olduğunu göstermiştir. Sağlıklı safra kesesi olan insanlar için iyi olan ancak safra kesesi taşları veya tıkalı safra kanalları olanlar için çok acı verici olabilen safra kesesi kasılmalarını uyarır.

 3. Bu meseleler dışında, köri tozu ile hayatınıza bir miktar baharat koyun ve tüm sağlık yararlarının tadını çıkarın!

 4. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407