Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kontraseptifler-Kontraseptifler

 1. Hamileliği ve olası STI'leri önlemek için çeşitli yöntemler halihazırda piyasaya sürülmüştür: hap, doğum kontrol bandı, ...

İlaç veya fiziksel engelsiz doğum kontrol hapları

 1. Periyodik yoksunluk Bir kadın 24 ila 48 saat doğurgan iken, bir erkeğin sperm hücreleri 72 saate kadar hayatta kalabilir. Periyodik yoksunlukta, kadın doğurganlık döneminin doğru bir kaydını tutar, böylece ne zaman ortak bir ilişki kurup kuramayacağını bilir. Bu döneme, özellikle kadının çok düzenli bir döngüsü olduğunda güvenilebilir. En yüksek güvenlik, adet kanamasından kısa bir süre sonra ve bir sonraki adet döneminden çok önce sağlanır.

Sıcaklık yöntemi

 1. Kadın her sabah kalkmadan önce vücut sıcaklığını dikkatlice kaydeder ve grafiğe koyar. Örneğin, yumurtlamadan hemen önce sıcaklıkta hafif bir artış gözlemlenebileceğini fark edecektir. Bu adet döneminden yaklaşık 14 gün öncedir. Bu şekilde ne zaman doğurgan olup olmadığını da bilir. 14 gün sonra vücut sıcaklığı aynı seviyede kalır yani hamile kalır veya 14 gün sonra vücut sıcaklığı tekrar düşer ve adet görmektedir. Ayrıca, yalnızca kadının çok düzenli bir sürüş döngüsüne sahip olması durumunda da güvenilirdir. Açıkçası bu, sıcaklıkta çok küçük bir artış, yaklaşık 0,3 ila 0,6.

Rahim mukusu ile eğreltiotu testi

 1. Kadın doğurgan olmadığında vajinadan gelen mukus 'esnek' değildir. Bu, baş parmağınız ile işaret parmağınız arasında biraz uterus mukusu tutarsanız, uzun bir iplik oluşturmayacağı anlamına gelir. Slime oldukça cesur. Doğurganlık dönemine ne kadar yakınsa, mukus o kadar esnektir. Daha sonra baş ve işaret parmağı arasında uzun bir iplik çekilebilir.

Mekanik bariyerli doğum kontrol hapları

 1. Prezervatif

Diyafram veya diyafram

 1. Vajina veya uterus boşluğuna yerleştirilecek bir nesne, metal, kauçuk veya plastik dahil.

Kimyasal bariyer kontraseptifleri

 1. Spermisitler (spermisitler de denir)

Rahim İçi Ajanlar

 1. Bunlar rahim boşluğuna, yani RİA'ya yerleştirilmesi gereken kontraseptiflerdir.

RİA Türleri:

 1. Grafenberg: gümüş bir yüzük, ilk RİA'lardan biri. Dudak artıkları: bakır RİA'lar (bakırın sperm hücrelerini etkilediği, bakırın sperm hücrelerini öldürdüğü söylenir.) Sağlam bir iskelet olmadan (çok daha esnek): daha az ağrı ve / veya anormal kan kaybı. İçinde hormon bulunan RİA: T şekli ve hormonlu bir kalıntı. Bu RİA, döllenmiş bir yumurtanın implante edilmesini önlemek için endometriyum (bu endometriyum) üzerinde hareket eder.

Klasik RİA'nın etki mekanizması

 1. Yabancı cisim nedeniyle rahim boşluğunda daha fazla lökosit vardır. Bu, döllenmiş bir yumurtanın endometriuma yerleşmesini önler (böylece döllenme RİA ile gerçekleşebilir, ancak implantasyonu engeller).

Hormonal kontrasepsiyon

 1. Türler: Oral:

Güvenilirlik:

 1. Çok iyi, düzenli olarak yer almaları koşuluyla, giriş zamanına saygı duyulmalıdır. Unutulmamalıdır. Diğer herhangi bir ilaçla (belirli antibiyotikler gibi) en iyisi ek doğum kontrol hapları (prezervatif gibi) kullanmaktır çünkü bazı antibiyotikler, diğer şeylerin yanı sıra hapın etkisini yavaşlatabilir. Ayrıca ishal ve kusma durumunda, hapı alırken ek bir kontraseptif kullanılması önerilir.

Yan Etkiler:

 1. Kadın kilo alabilir, daha önce sahip olmadığı baş ağrılarından muzdarip olabilir ve libido azalabilir.

Sterilizasyon

 1. Fallop tüpü kesintiye uğradığından veya tıkandığından, kadınlar için kısırlaştırma daha zordur veya hatta imkansızdır. Erkekler için sterilizasyon onarılabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407