Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Konserve Tatlı Mısırın Yararları ve Yan Etkileri

Kilo Vermek için Düşük Kalorili Makarna Sosu Seçin

 1. Geleneksel yaz mevsimi favori, mısır koçanındaki mısır mevsimde olmadığında, bir konserveyi açarak hala aynı tatlı mısırın tadını çıkarabilirsiniz. Taze ve konserve mısır, antioksidanlar, karbonhidrat, protein ve lif içeren benzer besinsel faydalara sahiptir. Ancak, tatlı mısır yemenin bazı dezavantajları aşırı sindirmeden kaynaklanabilir ve bu da gastrointestinal rahatsızlık yaşamanıza neden olabilir.

Mısırdaki Kalori Kaynağı

 1. Konserve tatlı mısır 100 gramda 67 kalori veriyor. 100 gram mısır porsiyonu, bir kabın yaklaşık 2 / 3'üne veya bir kutu mısırın yarısına eşittir.

 2. Vücudunuzun birçok metabolik fonksiyon için enerji sağlamak için kaloriye ihtiyacı var. Diyet Kuralları, yetişkin kadınlar için günde 1.600 ila 2.400 kalori ve yaşa bağlı olarak erkekler için 2.000 ila 3.000 arasında kalori önerir.

Mısırın Yağ İçeriği

 1. 100 gram tatlı, konserve mısırdaki toplam kalori içeriğinin yüzde 15'i diyet yağından geliyor. Günlük kalorilerinizin yüzde 20 ila 35'ini yağdan tüketmelisiniz ve tatlı mısır porsiyonu yaklaşık yüzde 2'sini - 1,2 gram tüketmelisiniz. Bu yağın yüzde 1'i doymuş yağdır. Tatlı mısır kolesterol içermez.

Mısırdaki Karbonhidratlar

 1. Tatlı mısırdaki en yüksek kalori kaynağı yüzde 76 ile karbonhidratlardan geliyor. Mısırdaki karbonhidratlar, vücudunuza, beyninize, kalbe, böbreklere ve sinir sistemine yakıt sağlayarak vücudunuza yarar sağlayan sağlıklı kompleks karbonhidratlardır. Tatlı mısır, 100 gram başına 14 gram toplam karbonhidrat veya günlük değerinizin yaklaşık yüzde 5'ini (DV) sunar.

Mısır Protein Sağlar

 1. Protein, doku, kas, kemik ve kan hücreleri oluşturarak vücudunuza yarar sağlamada büyük rol oynar. • Yetişkinler, kadınlar için günlük 46 gram, erkekler için günlük 56 gram protein için gayret göstermelidir. 100 gram tatlı mısırdaki toplam kalorinin yüzde 8'i proteinden geliyor. Bu 2.3 gram eşittir.

Sindirim Sisteminizi Sağlıklı Tutar

 1. Tatlı mısır, diyet lifi için 2 gram veya yüzde 8 DV sağlar. Lif, mısırın vücudunuzun sindiremediği veya ememediği kısmıdır. Dışkıda bunun kanıtını görmüş olabilirsiniz. Bu normal ve sağlıklıdır, çünkü sindirilmemiş selüloz, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

 2. Lif, kütle ekleyerek, yiyeceklerin bağırsaklarınızdan ve vücudunuzdan kolayca geçmesine yardımcı olur. Düzenli olarak, mısırın içindeki lif, kabızlığın, irritabl bağırsak sendromunun **, hemoroidlerin, divertikülitin ** ve diğer gastrointestinal hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

 3. Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi’nde 2019’da yayınlanan bir araştırma, elyafın dışkının hacmini ve ağırlığını arttırmadaki rolünün kolorektal kanser insidansını azaltmada rol oynadığı sonucuna varmıştır. . Araştırmanın bulgularına göre, araştırmacılar diyetinize günde 7 gram lif eklemenin kolorektal kanser riskinizi yüzde 8 azaltabileceğini öne sürdüler. [! 4831 => 1140 = 6!

Tatlı Mısır Doğal Olarak Tatlı

 1. Konserve tatlı mısır, her 100 gram porsiyonda 4.5 gram şeker içerir. Konserve pancar gibi 5.5 gram olan diğer sebzelerden daha az şeker. Mısırdaki şeker doğal bir formdur. Beyaz sofra şekeri gibi rafine şekerin aksine, vücudunuz enerji için kullanmak üzere doğal şekeri mısırdan glikoza kolayca dönüştürebilir.

Konserve Mısır'ın Vitamin Yararları

 1. Konserve tatlı mısırın her 100 gram porsiyonunda iyi bir sağlık için faydalı vitaminler var. Mısır neredeyse tüm B vitaminlerini içerir. Enerji üretimi için gerekli olan bu suda çözünür vitaminler kalbinizin, hücrelerin, kasların ve beyninizin düzgün çalışması için yakıt sağlar.

 2. B vitamininin beyin işlevindeki aktif rolü için önemi, her bir vitaminin, nörokimyasal sentezde aktif rol oynadığı kan-beyin bariyeri boyunca taşınabilmesiyle gösterilmektedir. 2016 yılında Nutrients'te yayınlanan bir inceleme. 100 gram tatlı mısır porsiyonundaki her B vitamininin miktarları:

 3. Tatlı mısır, kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olan önemli antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikaller adı verilen zararlı oksijen moleküllerine zarar vermekten korur. Serbest radikaller, sindirim gibi normal vücut metabolizması tarafından oluşturulan yan ürünlerdir, fakat aynı zamanda havadaki kirleticilerden de gelebilirler. Tatlı mısırda antioksidan görevi gören vitaminler, 100 gramda:

Konserve Mısırın Mineral Faydaları

 1. Bir yarım kutu tatlı mısır porsiyonunu tüketmek, genel iyiliğiniz için, sunduğu minerallerin bolluğundan çok yarar sağlar:

Tuzu izle

 1. Konserve tatlı mısır sodyumda yüksektir ve 100 gram porsiyonda 205 miligram ile DV'nizin yüzde 9'unu içerir.

 2. Vücudunuzun sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olmak için diyetinizde sodyum gereklidir. Sinir impulslarının iletilmesinde ve kas fonksiyonunun korunmasında rol oynar. Ancak, çok fazla sodyum bazı sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

 3. Amerikan Kalp Birliği, tuz alımınızı günde 2.300 miligramın altına indirmenin böbrek hastalığı, mide kanseri, osteoporoz ve kalp krizi, felç ve kalp gibi kalp rahatsızlıkları riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor hatası.

 4. Yan etki: Tatlı mısır yemenin dezavantajlarından biri, sodyum içeriğinin kalbiniz üzerindeki etkisidir. Kan dolaşımınızdaki fazla sodyum, suyu kan damarlarınıza çeker, bu da hacmini arttırır ve daha sonra kan basıncını artırabilir. Uzun süreli yüksek tansiyon, kan damarı duvarlarını zedeleyebilir ve kalbi daha fazla çalışmaya zorlayabilir.

 5. Buna ek olarak, vücudunuzdaki fazladan su, Amerikan Kalp Birliği'ne göre şişkinliğe ve kilo almaya neden olabilir.

Göz Sağlığına Katkılar

 1. Tatlı mısır, çekirdeklerin karakteristik sarı renginden sorumlu olan lutein ve zeaksantin ile yüklenmiştir. Vücudunuz lutein ve zeaksantini sentezleyemediğinden, diyetiniz tarafından sağlanmaları gerekir.

 2. Bu iki fitokimyasal, retinada özellikle birikir, gözlerinizi mavi ışık hasarından korur ve net bir şekilde görmenize yardımcı olur. Biyokimya ve Biyofizik Arşivi'nde yayınlanan 2015 araştırması, çoğu kaynağa kıyasla sarı tatlı mısırın özellikle iyi bir zeaksantin kaynağı olduğunu bildirmiştir.

 3. Lutein ve zeaksantinin göz sağlığı ile ilişkisini değerlendirmek için 2017 yılında bir kohort çalışmasında sarı tatlı mısır kullanıldı. mısır olarak, körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun ilerlemesini önleyebilir veya geciktirebilir.

Sağlıklı Bir Ağırlığın Korunmasına Yardımcı Olur

 1. Kilonuzu kontrol etmeye çalışıyorsanız, az yağlı bir tatlı mısır porsiyonunun tüketilmesi yardımcı olabilir. Mısırdaki yüksek lif içeriği, sizi daha uzun süre tam hissetmenizi sağlar, böylece açlığın azalmasına yardımcı olur. Bu tokluk etkisi aşırı yemek yemeyi önleyebilir, bu da öğün aralarında atıştırma dürtüsüne karşı koymanıza yardımcı olur. Günlük toplam kalori alımınızı azaltabilirseniz, bu fazla kiloyu kaybetmek daha kolaydır.

 2. Düşük bir glisemik indeks diyeti ayrıca kilo kaybına neden olabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Glisemik indeks, karbonhidrat bazlı bir gıdanın yedikten sonra kan şekeri üzerindeki etkisinin bir ölçüsüdür. Şekerli içeriğine rağmen, tatlı mısır glisemik indekste orta ila 55 ila 60 arasındadır.

 3. 55 ya da daha düşük bir derecelendirme tercih edilen bir değerdir, çünkü yiyecekler yavaşça sindirilir ve emilir ve kan şekeri içinde daha az dalgalanmaya neden olur. Bu, insülin salınımını sınırlar. İnsülin, hücrelerinizi glikozu emmeye teşvik ederek yağ depolanmasını uyarır.

 4. 2018 tarihli bir meta-analiz, lif ve karbonhidrat bakımından yüksek ancak glisemik indeksli düşük gıdalardan oluşan bir diyetin genel kilo kaybı, yağ kütlesinde azalma ve insülin direncinde azalma ile ilişkili olduğunu buldu. kilolu insanlar. Nutrients dergisinde yayınlanan 16 yıllık çalışmanın sonuçları, bu sonucun herhangi bir egzersiz yapmadan elde edildiğini bildirdi.

Kemiklerini Güçlendirir

 1. Magnezyum konserve mısırda kemik sağlığına faydalı olabilecek birkaç mineralden biri. Kemikleriniz, vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık yüzde 50 ila 60'ını barındırıyor. NIH'ye göre tatlı mısırdaki magnezyum, kemik yoğunluğunun artmasına katkıda bulunur ve menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskini azaltır.

 2. Tatlı mısırdaki potasyum da kemik mineral yoğunluğunun arttırılması için önemlidir. Sağlık Enstitüleri'ne göre potasyum eksikliği, kemiklerinizdeki kalsiyumu tüketebilir. Vücudunuz ayrıca uygun böbrek ve kalp fonksiyonu, kas kontrolü ve sinir iletimi için potasyumdan yararlanır.

 3. Tatlı mısırdaki fosfor, kemik gelişimi için gerekli diğer bir elementtir. Vücudunuzun fosforunun yüzde 85'i kemiklerinizde kalsiyum fosfat formunda bulunur, bu mineralden yeterince alınmamak zayıf kemiklerin hastalığa yatkın olmasına neden olabilir.

 4. Amerikan Kemik Sağlığı'na göre mısırda bulunan ve kemiklerinizin sağlığına faydalı diğer besin maddeleri bakır, demir ve çinko. Öyleyse mısır konservesi açın ve daha iyi kemikler oluşturmaya devam edin.

Mısır Alerjisi

 1. Konserve tatlı mısır doğal olarak glütensizdir, bu nedenle buğdayı hassassanız veya çölyak hastalığınız varsa güvenlidir.

 2. Yan etki: Her ne kadar nadir de olsa, bağışıklık sisteminiz mısırdaki veya mısırdan türetilmiş bir üründeki bir proteine ​​aşırı tepki verirse mısırın alerjisi gelişebilir. Hafif ila ağır arasında değişebilen bir mısır alerjisinin bazı belirtileri arasında şunlar olabilir:

 3. Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji'ne göre, hayatı tehdit eden, mısır bazlı ürünlere anafilaktik reaksiyonlar bildirildiği bildirildi.

Kutular ve Konserve Mısır

 1. Konserve mısırın yan etkisi mısırın değil konservenin sonucu olabilir.

 2. BPA olarak bilinen yaygın olarak kullanılan toksik bir kimyasal olan - bisfenol A - diyabet, obezite, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere sağlık sorunlarıyla ilişkilendirildi. Sağlık tehlikesine rağmen, BPA Amerika'daki gıda kutularında hala kullanılmaktadır. Çevre Sağlığı Merkezi (CEH), USDA'nın teneke kutulardaki toksinlerin içerideki gıdalara geçebileceği uyarısını veriyor.

 3. 2017'de yapılan CEH çalışması, büyük perakende zincirlerinden gelen çeşitli kutuları analiz etti ve test edilen teneke kutuların yüzde 38'inin BPA ve PVC'nin% 19'unda kullanılan bir astarı olan zehirli bir ikame maddesi olduğunu buldu.

 4. CEH, Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü'nün BPA'ya maruz kalmanın, hayvanları kullanan laboratuar çalışmalarında hem üreme bozukluklarına hem de genetik hasara yol açtığını rapor ettiğini belirtti. Ek olarak, bulgular erken yaşamda BPA maruziyetlerinin meme kanseri riskini artırabildiği idi.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407