Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Konjac’ın yararları nelerdir?

Konjac’ın yararları nelerdir?

 1. Konjac bitkisi için uygun isim Amorphophallus, ancak bazen konjaku, fil yam, şeytanın dili, yılan hurması ve voodoo zambak denir.

 2. Bu makale konjac'ın bilimsel kanıtlarla desteklendiği potansiyel sağlık yararlarını araştırıyor. Aynı zamanda konjac'ın nasıl kullanılacağına ve çekmeden önce göz önünde bulundurulması gereken risklerin olup olmadığına bakar.

Konjac nedir?

 1. Konjac bitkisi, glukomannan denilen bir diyet lifi bakımından yüksek olan, corm denilen nişasta köküne sahiptir. Bu bitkinin besin takviyesi olarak kullanıldığı ve yüksek lifli un ve reçel yapımında kullanılan kısmıdır.

 2. Konjac corm'dan bir dizi farklı ürün yapılabilir:

Konjac’ın altı sağlık yararı

 1. Konjac, aşağıda keşfedilmiş sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Bu faydaların çoğu, konjac bitkisinde bulunan çözünen diyet lifi olan yüksek glikomannan içeriği ile ilgilidir. [! 5610 => 1130 = 4!

 1. Araştırma, bir glukomannan ve Amerikan ginsengi karışımının tüketilmesinin, tip 2 diyabet yönetiminde ılımlı bir iyileşme gösterdiğini göstermiştir.

 2. Bir 2015 yorumunda, glukomannanın diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini artırabilecek yiyecekleri daha az yemesini sağladığı belirtildi. Bunun nedeni onları daha uzun süre daha dolgun hissettirmesidir.

2. Kilo kaybı

 1. Konjac'tan yapılan glucomannan kilo vermek isteyenler için faydalı olabilir.

 2. 2005 yılında yapılan bir çalışmada, çözünebilir diyet lifi ilavesinin kilolu insanların vücut ağırlığını azaltmalarına yardımcı olduğu bulundu. İnsanlar takviyesi dengeli, kalori kontrollü bir diyetin parçası olarak aldılar. Bu tip bir lif, mide boşalmasını yavaşlatarak kişinin daha uzun süre tam hissetmesine yardımcı olur.

 3. Araştırmacılar glukomannan takviyesinin etkilerini bir guar zamkı takviyesi ile karşılaştırdı. Glikomannan takviyesinin kilo kaybını arttırdığını, oysa guar zamkı takviyesinin yapmadığını buldular.

 4. Kilo kaybı için konjac kullanımı da dahil olmak üzere yüksek lifli diyetlerin sağlığa faydalarını gösteren çok sayıda çalışma vardır.

3. Kolesterol

 1. Yüksek kolesterol seviyesine sahip olmak, insanların kalp hastalığı yaşamaları veya felç geçirmeleri anlamına gelir. Kolesterol ve kilo yönetimine yardımcı olmak için suda çözünür liflerin kullanılması önerilir.

 2. Glucomannan takviyeleri, insanların kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmalarına yardımcı olabilir. 2008 yılında yapılan bir çalışma, glukomannanın genel kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koydu.

 3. 2017'de yapılan bir başka çalışma, kolesterol seviyelerini yükseltmek için hangi dozda glukomannanın gerekli olduğuna baktı. Araştırmacılar yararlı bir doz olarak günde 3 gram buldular.

4. Kabızlık

 1. Bir glukomann takviyesi almak, bir kişinin bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve kabızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

 2. 2006 yılında yapılan bir çalışma, mütevazı bir glukomannan dozunun erişkinlerde barsak hareketlerini yüzde 30 oranında iyileştirdiğini buldu. Araştırmacılar ayrıca, çözünebilir diyet lifi ilavesinin kabızlık yaşayan insanlarda bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğunu da buldular.

 3. 2017'den yeni bir inceleme, glukomannanın alınmasının kabızlığı olan çocuklarda bağırsak hareketlerinin sıklığını arttırdığını buldu.

 4. Ancak, araştırmacılar glukomannan almanın dışkı tutarlılığını veya tedavinin genel başarı oranını her zaman iyileştirmediğini belirtti. [! 5610 => 1130 = 8!

 1. Glucomannan ayrıca derilerinin sağlığını iyileştirmek isteyenlere yardım edebilir.

 2. Bir 2013 çalışması, glukomannanın sivilce için topikal bir tedavi olarak yararlı olabileceğini ve genel cilt sağlığını iyileştirdiğini göstermiştir.

6. Yara iyileşmesi

 1. Cilt sağlığını desteklemenin yanı sıra, glikomannan da vücudun yaraları daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir.

 2. Farelerde yapılan bir 2015 yılı çalışması, glukomannan takviyelerinin, bağışıklık sistemini destekledikleri için yara iyileşmesini teşvik edebileceğini keşfetti. Bununla birlikte, glukomannanın insanlarda yara iyileşmesinde etkili olduğu sonucuna varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Konjac nasıl kullanılır

 1. Konjac'tan yapılan Glucomannan diyet takviyeleri, çoğu sağlık gıda mağazasında bulunmaktadır. Bir kişinin alması gereken kesin konjac dozu, aldıkları nedene, yaşlarına ve genel sağlıklarına bağlıdır.

 2. Amerika Birleşik Devletleri Gıda İlaç İdaresi (FDA) konjac takviyelerini düzenlemiyor, bu yüzden saygın bir satıcıdan satın almak gerekiyor.

 3. Konjac soğlarından elde edilen toz, bazen vegan gıdalarda deniz ürünlerine alternatif olarak kullanılır.

 4. Konjac ayrıca cilt için sağlığa olan faydalarından yararlanmak isteyenlere yüz süngerleri yapmak için de kullanılıyor.

 5. Diğer konjac ürünleri:

 6. Çevrimiçi satın almak için çeşitli konjac ürünleri bulabilirsiniz.

Riskler ve düşünceler

 1. Meyve jölesi olarak yenildiğinde, konjac, özellikle çocuklarda boğulma riski oluşturabilir. Bunun nedeni, çok miktarda su emmesi ve kolayca çözülmemesidir. Kolayca yutulabildiğinden emin olmak için konjac jölesini iyice çiğnemek önemlidir.

 2. Konjac takviyeleri kan şekeri seviyelerini etkileyebilir, bu nedenle diyabet hastaları kullanmadan önce doktoruyla konuşmalıdır.

 3. Konjac'ın bağırsakları etkilemesi ve kabızlığı azaltması nedeniyle, bazı insanlar konjac takviyesi alırken ishal yaşayabilir.

Paket servis

 1. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 2. Konjac ürünlerinin bazı sağlık yararları var. Kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşük tutmaya, cilt ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye, yaraları iyileştirmeye ve kilo kaybını arttırmaya yardımcı olabilirler.

 3. Düzenlenmemiş tüm diyet takviyelerinde olduğu gibi, konjac almadan önce bir doktorla konuşmak en iyisidir. Bir kişi ayrıca konjak'ı çocuğa kabızlık veya diğer sorunlar için çocuğa vermeden önce doktorla görüşmelidir. Boğulma tehlikesinden kaçınmak için Konjac her zaman suyla tüketilmelidir.

 4. 11 Kasım 2017 Perşembe tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konudaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. El Ghazzewi, F., Elamir, A., Test Cihazı, R., Elzagoze, A. (2015, Nisan). Depolimerize konjac glukomannanın yara iyileşmesi üzerine etkisi [!Özet

 6. Bateni, E., Test Cihazı, R., Al-Ghazzewi, F., Bateni, S., Alvani K., Piggott, J. (2013). Cildin sağlığını iyileştirmek ve akne vulgarisini azaltmak için konjac glukomannan hidrolizatlarının (GMH) kullanılması. Amerikan Dermatoloji ve Zührevi Dergisi, 2 (2), 10-14. Http://article.sapub.org/10.5923.j.ajdv.20130202.02.html

 7. Birketvedt, G.S., Shimshi, M., Erling, T., Florholmen, J. (2005, Ocak). Kilo azaltmada üç farklı lif takviyesi deneyimi. Tıbbi Bilim Monitörü, 11 (1), 15-18. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15614200

 8. Chen, H.-L., Cheng, H.-C., Wu, W.-T., Liu, Y.-J., Liu, S.-Y. (2013, 14 Haziran). Konjac glukomannanın düşük lifli Çin diyeti içine katılması, kabız erişkinlerde bağırsak hareketini ve gelişmiş kolonik ekolojiyi desteklemiştir: Plasebo kontrollü, diyet kontrollü bir çalışma [!Özet

 9. Kilo kaybı için diyet takviyeleri. (2017, 1 Kasım). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/WeightLoss-HealthProfessional/

 10. Han, Y., Zhang, L., Liu, X. Q., Zhao, Z. J., Lv, L. X. (2017, May). Glukomannanın çocuklarda fonksiyonel kabızlığa etkisi: Randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir derlemesi ve meta = analizi [!Özet

 11. Ho, HVT, Jovanovski, E., Zurbau, A., Mejia, SBM, Sievenpiper, JL, Au-Yeung, F., ... Vuksan, V. (2017, Mart 29). Viskoz bir çözünür lif olan konjac glukmannanın LDL kolesterol ve yeni lipid üzerindeki etkisinin randomize kontrollü çalışmalarının sistematik bir derlemesi ve meta-analizi, HDL olmayan kolesterol ve apolipoprotein B'yi hedeflemektedir [!Özet

 12. Jenkins, A.L., Morgan, L.M., Bishop, J., Jovanovski, E., Jenkins, D.J.A, Vuksan, V. (2017, 7 Temmuz). Konjac bazlı bir lif karışımı ve Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius L.) 'nin tip 2 diyabetteki glisemik kontrol ve serum lipidleri üzerinde birlikte uygulanması: Randomize kontrollü, çapraz geçişli bir klinik çalışma [!Özet

 13. Şah, BR, Li, B., Wang, L., Liu, S., Li, Y., Wei, X., ... Zhenshun, L. (2015, April ). Konjac glukomannanın diyabet üzerine özel olarak odaklanan sağlık yararları [!Özet

 14. Sood, N., Baker, W.L., Coleman, C.I. (2008, Ekim). Glukomannanın plazma lipid ve glukoz konsantrasyonları, vücut ağırlığı ve kan basıncı üzerine etkisi: Sistematik inceleme ve meta-analiz [!Özet

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407