Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kolesterolün Faydaları: HDL Seviyelerinin Artırılması

Kolesterol genel bakış

 1. Er ya da geç, doktorunuz muhtemelen sizinle kolesterol seviyeleriniz hakkında konuşacak. Ancak tüm kolesterol eşit yaratılmaz. Doktorlar, özellikle düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) veya "kötü" kolesterol seviyelerinden endişe duyuyor, çünkü kalp krizi riskinizi arttırıyor.

 2. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm LDL kolesterolü üretiyor, ancak bazı insanların genetik olarak ihtiyaç duyduklarından daha fazla üretme eğilimi var. Siz yaşlandıkça, kolesterol seviyeleriniz yükselir.

 3. LDL kolesterolünü artıran diğer faktörler arasında doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalar açısından zengin bir diyet yemek, fazla kilolu olmak ve sınırlı fiziksel aktivite yapmak sayılabilir.

 4. Düşük LDL kolesterolü olması ideal olsa da, vücut düzgün çalışması için kolesterolü gerektirir.

Kolesterol iyi bir şeydir

 1. Öte yandan, daha yüksek seviyelerde yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) varsa - "iyi" kolesterol - kalp hastalıklarından bir miktar koruma sağlayabilir.

 2. HDL kolesterol, kötü kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur ve atardamarlarınızın iç kısımlarında toplanmasını önler. Kolesterol birikmesi kalp krizi veya felç gibi ciddi sağlık olaylarına yol açabilir.

 3. Düşük HDL kolesterol seviyesine sahip olmak doğrudan sorunlara yol açmıyor gibi görünmektedir. Ancak, genel olarak sağlıksız bir yaşam tarzı olan bireyleri tanımlarken dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

 4. Daha sağlıklı seçimler için öneriler şunlardır:

Aktivite

 1. 30 dakikalık fiziksel aktivite - kalp atış hızınızı arttıran tür - haftada beş kez HDL kolesterolünüzü artırabilir ve LDL ve trigliseritlerinizi düşürebilir. Bu, yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek, paten kaymak ya da fantazinize uygun olan şey olabilir.

2.. Sigara İçmek Yasaktır

 1. Sigarayı bırakmak için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, sigara içmek HDL kolesterolünü azaltır. Sigara içenlerde düşük HDL, kan damarlarını zarara daha açık bırakır. Bu, sigara içenlerin kalp hastalığı geliştirmesini daha olası kılabilir.

 2. Artık istifa etmek, iyi kolesterolünüzü artırabilir, LDL'nizi ve trigliseritlerinizi düşürebilir ve diğer sağlık dostu faydaları sağlayabilir.

3. Sağlıklı besinler seçin

 1. Amerikan Kalp Derneği, çok çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıllar, kuruyemişler, fasulye ve soya, kümes hayvanları ve balık gibi yağsız proteinler içeren bir diyet önerir. Diyetiniz tuz, şeker, doymuş yağlar, trans yağlar ve kırmızı et bakımından düşük olmalıdır.

 2. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar gibi sağlıklı yağlar seçmek, örneğin zeytinyağında ve avokadoda bulunanlar gibi, HDL kolesterolünüzü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asitleri de kalp sağlığına katkıda bulunur.

4. Ölçülü iç!

 1. Şu anda, Amerikan Kalp Derneği, yüksek alkol alımına bağlı riskler nedeniyle kalp sağlığı için alkol almayı önermiyor. Bununla birlikte, ılımlı alkol alımı - kadınlar için günde bir kez veya daha az, erkekler için günde iki veya daha az sayıda - HDL kolesterolü küçük ölçüde arttırabilir.

Doktor

 1. Kolesterol tedavinizi niasin, fibratlar veya omega-3 yağ asitleri ile tamamlama potansiyeli hakkında doktorunuzla konuşun!

Optimal kolesterol düzeyleri

 1. Basit bir kan testi kanınızdaki üç önemli seviyeyi yargılayabilir. Bu, lipit profiliniz olarak bilinir. Sağlıklı kolesterol düzeyleri düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

 2. Kalp hastalığı riskini azaltmak şimdi belirli bir sayıya ulaşmak yerine kolesterol tedavisinin ana odağı. Bazı öneriler şunları içerebilir:

 3. Genel olarak, kalp sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin en iyi yolu sağlıklı yaşama doğru adımlar içeren değişikliklere odaklanmaktır. Bu tavsiyeler düzenli fiziksel aktivite, kalp sağlıklı beslenme ve sigara içmemeyi içerir.

 4. Daha düşük bir HDL seviyesi, kalp sağlıklı seçimler yapma konusunda iyileştirme için yer olduğunun bir işaretidir.

 5. Basit bir kan testi kanınızdaki üç önemli seviyeyi yargılayabilir. Bu, lipit profiliniz olarak bilinir. Sağlıklı kolesterol düzeyleri düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

 6. Kalp hastalığı riskini azaltmak şimdi belirli bir sayıya ulaşmak yerine kolesterol tedavisinin ana odağı. Bazı öneriler şunları içerebilir:

 7. Genel olarak, kalp sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin en iyi yolu sağlıklı yaşama doğru adımlar içeren değişikliklere odaklanmaktır. Bu tavsiyeler düzenli fiziksel aktivite, kalp sağlıklı beslenme ve sigara içmemeyi içerir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407