Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kolesterol karidesi yüksek mi?

Kolesterol karidesi yüksek mi?

 1. Daha önce yüksek kolesterol seviyelerine dayanarak, kalp sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak karides yemeye karşı önerilen doktorlar.

 2. Ancak, yıllarca süren araştırma ve kalp hastalığına ve yüksek kolesterole neyin katkıda bulunduğunu daha iyi anladıktan sonra, bilim adamları şimdi karides yemeyi çok yönlü bir diyete mükemmel bir katkı olarak görüyorlar.

Kolesterol karidesi yüksek mi?

 1. Bir porsiyon karides 189 miligram kolesterol içeriyor, bu da günde önerilen toplam kolesterol miktarının yaklaşık yüzde 60'ına karşılık geliyor.

 2. Bu yüksek kolesterol seviyesi, doktorların karideslerin kalp sağlığı için kötü olduğuna inanmalarının nedeni idi.

 3. Karidesin insanlarda LDL veya “kötü kolesterol” seviyesini arttıracağı düşünülüyordu, ancak şimdi durum böyle olmadığı bilinmektedir.

 4. Karides aslında HDL seviyelerini veya "iyi kolesterolü" artırabilir ve böylece kalp sağlığını destekler.

Yüksek kolesterolü olan insanlar için yemek güvenli midir?

 1. Karides artık genel olarak yüksek kolesterolü olan insanlar için güvenli olarak kabul ediliyor. Çok sayıda faydalı besin içerirler.

 2. Yüksek kolesterol seviyelerine rağmen karides minimal doymuş yağ içeriyor ve trans yağ içermiyor. Hem trans hem de doymuş yağ, kötü kolesterolü artıran faktörler olarak kabul edilir.

 3. Dengeli bir diyetin bir parçası olarak karides iyi bir katkı olabilir. Bir doktor veya diyetisyen tarafından belirlenen sıkı bir diyet uygulayan kişilerin karides eklemeden önce sağlayıcılarına sormaları gerekir.

Karides yerken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Kolesterol ve kalp için sağlıklı beslenmeye daha fazla zarar veren şey hazırlanan karides değildir.

 2. Karidesin sağlıklı ve kolesterol seviyesinin düşük olması için hazırlanmasına ilişkin bazı genel ipuçları ve öneriler:

 3. Karidesin nerede yakalandığı veya büyüdüğü ile ilgili olarak torbayı, kutuyu veya deniz ürünleri departmanını kontrol edin. Diğer ülkelerdeki çiftliklerden gelen karidesler, düzenlenmemiş çiftçilik uygulamalarından dolayı genellikle daha yüksek düzeyde kirleticilere sahiptir.

 4. Ne yazık ki, satılan karidesin güvenli bir tarım uygulamasından gelip gelmediğini veya vahşi doğada yakalanıp yakalanmadığını söylemek zor. Hem çiftlikte hem de vahşi avlanan karideslerde kirletici madde bulundurma riski vardır, bu nedenle daha iyi seçimleri gösteren "sürdürülebilir çiftçilik" veya "MSC sertifikalı" etiketlerine bakın.

 5. Karides tüketmek için en son göz önünde bulundurulması, bazı insanlara bilinen bir alerjen olmasıdır. Karides kabuklu deniz ürünleridir, bu nedenle kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan insanlar onları yemekten kaçınmalıdır.

Beslenme

 1. Çoğu deniz ürününde olduğu gibi, karides, herhangi bir diyette önerilen çeşitli besinleri sunar.

 2. Karides kalori bakımından doğal olarak düşüktür ve servis başına 100'den az kalori sunar. Ek olarak, karideslerin yağ oranı düşük ve protein oranı yüksektir.

 3. Karidesin bazı ilave faydaları şunlardır:

Diğer deniz ürünlerine karşı karides

 1. Deniz ürünleri, son zamanlarda dengeli bir diyete düzenli olarak deniz ürünleri eklemeyi öneren doktor ve diyetisyenlerden çok fazla övgü alıyor. Karides, denizde bulunan pek çok kabuklu deniz hayvanı ve diğer besin kaynakları gibi, kolesterolü yüksektir. Ancak bu, insanların düzenli olarak tüketmesi için mutlaka tehlikeli oldukları anlamına gelmez.

 2. Diğer popüler deniz ürünleri seçenekleri daha az kolesterol ve benzeri sağlık yararları sağlayabilir. İşte diğer deniz ürünleri kaynakları ve karideslerle nasıl kıyaslandıkları.

Yengeç

 1. Çoğu deniz ürününde olduğu gibi yengeç eti de protein bakımından yüksek, yağ ve kalorileri düşük. Yengeç daha az kolesterol içerir ve vitamin çeşitleri içerir.

 2. Bununla birlikte, karidesin aksine, yengeç doğal olarak sodyum seviyelerinde daha yüksektir. Bu, yüksek tansiyonu olan insanlar için biraz zorlu kılar.

Istakoz

 1. Karidesin en pahalı seçeneklerinden biri ıstakoz. Bu kabuklu deniz hayvanı karideslerden biraz daha yüksek bir kolesterol seviyesine sahiptir. Ancak, karides gibi, ıstakoz da düşük kalorili, doymuş yağda düşük, omega-3 ve selenyumda yüksek ve tek bir porsiyonda yaklaşık 24 gram protein var.

Somon

 1. Somon kalp sağlığı açısından zengin bir omega-3. Somon ayrıca ıstakoz veya karideslerden daha yüksek bir yağ içeriğine sahiptir. Somon karides yerine porsiyon başına daha az kolesterol var. [! 5261 => 1140 = 9!

 2. Ayrıca somon, kemik gelişimine yardımcı olan bir besin maddesi olan mükemmel bir potasyum ve fosfor kaynağıdır. Potasyum kalp ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Çoğu besin için yabani somon arayın.

İstiridye, istiridye ve midye

 1. Bu deniz ürünleri grubu demir, çinko, B12, fosfor, niasin ve selenyum gibi besinlerle doludur. İstiridye hem iyi kolesterolü artırır hem de kötü kolesterolü düşürür.

Özet

 1. Karides kolesterolü yüksek olsa da, kalp sağlığı konusunda endişeli olanlar bile olsa hala herkes için iyi bir seçenek olarak kabul edilir.

 2. Katı diyetlerden insanlar diyetlerine karides eklemeden önce doktorlarıyla konuşmalılar.

 3. Bütün insanlar, taze karideslerden daha fazla kirletici içerebilecek çiftlikte yetiştirilmiş karides satın alma potansiyel risklerini göz önünde bulundurmalıdır.

 4. Aşırı ölçüt olarak, ortalama bir insan için karides tüketimi insan vücuduna gerekli birçok besin ekleyebilir.

 5. En son Çar 22 Şubat 2017 tarihinde incelendi. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Temel rapor: 15271, kabuklular, karides, pişmiş (önceden dondurulmamış). (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/4740?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = karides ds = standart + Referans qt = qp = qa = qn = q = ing =

 7. Düşük kolesterol için yemek. (2016, 28 Ekim). Http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/PreventionTreatmentofHighCholesterol/Cooking-for-Lower-Cholesterol_UCM_305630_Article.jsp#.WKDsKFUrJaQ

 8. De Oliveira ve Silva, E.R., Seidman, C.E., Tian, ​​J.J., Hudgins, L.C., Çuvallar, F.M., Breslow, J.L. (1996, Kasım). Karides tüketiminin plazma lipoproteinleri üzerine etkileri [!Özet

 9. Fernandez, M. L. (2012, Mart). Diyet kolesterolünü yeniden düşünmek [!Özet

 10. Balık 101. (2015, 17 Ağustos). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/Fish-101_UCM_305986_Article.jsp#.WKq9tRKLQ0o

 11. Karides. (N.d.). Http://www.seafoodhealthfacts.org/seafood-choices/description-top-commercial-seafood-items/shrimp

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407