Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kola somununun sağlık yararları

Kola somununun sağlık yararları

 1. Somun, Afrika'nın yağmur ormanlarında bulunan herdem yeşil kola ağacından geliyor. Ağacın yıldız şeklindeki meyveleri tohumları veya kola somunlarını içeren beyaz kabuklardır.

 2. Nijerya'da, birçok etnik grup için önemli bir kültürel sembol. Düğünlerde, cenaze törenlerinde ve adlandırma törenlerinde misafirlere verilir ve tıpta kullanılır. Kola somununun törensel kırılması, insanların bir köyde kendilerini rahat hissetmelerini ya da toplanmalarını sağlamak için önemlidir.

 3. Kola somununun sağlık için bazı faydaları olduğu bildirildi. Burada bu tropikal somun hakkında bu faydaları ve diğer bilgileri araştırıyoruz.

Sağlık yararları

 1. Kola somununun sağlığa faydaları kahveninkilerle aynı.

 2. Kola somununun ve ürünlerinin olası birkaç faydası şunlardır:

 3. Kola somunu tüketilerek iyileştirilebilecek birkaç sağlık durumu var.

Prostat kanseri

 1. Kapsamlı çalışmalar yapılmamasına rağmen, erken araştırma kola somununda bulunan bazı bileşiklerin prostat kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor.

 2. Araştırma halen tartışılıyor, ancak kola fındıklarındaki fitoöstrojenlerin kanser hücrelerini öldürebileceği ve tümörlerin büyümesini durdurabileceği düşünülüyor.

Yavaş metabolizma

 1. Yavaş metabolizmaya sahip insanlar kola somunu içeren ürünler kullanmaktan yararlanabilirler!

 2. Bir kişinin metabolizmasını etkileyebilecek durumlar arasında düşük testosteron, Graves hastalığı ve Cushing sendromu bulunur.

Migren

 1. Kola somunu migren baş ağrıları olan insanlar için yararlı olabilir. Migren, sıklıkla baştaki kan damarlarını etkiler ve kafein baş ağrısı için kullanılır.

 2. Kola somununda bulunan teobromin ve kafein, beyindeki kan damarlarını genişletebilir veya genişletebilir, bu da migren ağrısını azaltabilir.

Astım

 1. Solunum koşulları için bir tedavi olarak önerilmese de, kola fındıkları astım gibi belli solunum problemleri olan kişiler için yararlı olabilir.

 2. Kola fındıklarındaki kafein bir bronkodilatör işlevi görebilir, bu da solunum yollarının nefes almayı kolaylaştırmak için açacağı anlamına gelir.

]

 1. Bazı Afrika ülkelerinde kola fıstığı törenler ve törenler sırasında çiğnendi. Aynı zamanda nefesi tatlandırmak için de kullanılır. Batı dünyasında kola somununun bir başka uygulaması, gazlı içecekler için bir lezzetlendirici maddedir.

 2. Kola somunu ayrıca enerji içeceklerinde ve performans arttırıcılarda katkı maddesi olarak kullanılır. Bazı durumlarda, bir özüt veya toz şeklinde kullanılır.

 3. Kola'yı çıkarmak için somun kaynatılır veya bir toz halinde öğütülebilir. Dünyanın bazı bölgelerinde, somun alternatif bir ilaç türü olarak kullanılır.

Beslenme

 1. Kola somunu, her ikisi de tüketildiğinde uyarıcı görevi gören yaklaşık yüzde 2 ila 3 kafein ve yüzde 1 ila 2 teobromin içeriyor.

 2. Kafein, kahve ve kolalı meşrubatlarda sıklıkla bulunan uyarıcıdır.

 3. Theobromine ayrıca yeşil çay ve çikolatada bulunur.

 4. Kola somunu ayrıca potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mikro besinleri de içerir.

Riskler

 1. Kola somunları ve kola somunu içeren ürünler herkese uygun olmayabilir.

 2. Kuruyemişlere alerjisi olan herkes kola kuruyesinden de kaçınmalıdır. Kola somunlarına karşı alerjik bir reaksiyon aşağıdaki gibi semptomları içerebilir:

 3. Bazı tıbbi durumlara sahip olanlara kola fındık içeren ürünler kullanmamaları da önerilebilir. Örneğin, kola fıstığı, uyarıcı etkileri nedeniyle yüksek tansiyon veya belirli kalp rahatsızlıkları olan kişiler için iyi olmayabilir.

 4. Uyumakta veya uykuda kalmakta zorluk çeken herkes kola somunundan da kaçınmak isteyebilir. Fındıkta bulunan ve içinde bulunan yüksek miktarda kafein, merkezi sinir sistemini uyarabilir ve özellikle kafeine duyarlı olan insanlar için uyumayı zorlaştırabilir.

Yan etkiler

 1. Yan etki riski, somunun ne kadar yediğine bağlı olarak değişebilir ve artabilir. Kola somununun olası yan etkileri şunlardır:

Paket servis

 1. Kola fıstığı bazı yaygın durumlar için yararlı bir doğal çözüm olabilir. Bununla birlikte, vücut üzerinde uyarıcı görevi gören maddeler içerdiklerinden kola fıstığı herkes için uygun olmayabilir.

 2. Kola fıstığı içeren ürünler tıbbi durumları tedavi etmek istiyorsa, bir kişi onları tüketmeden önce doktoruyla konuşmalıdır. Kola fındıkları bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir ve bu nedenle önerilmeyebilir.

 3. Biri, kola somunu içerenler de dahil olmak üzere herhangi bir takviye almadan önce bir doktorla konuşmanın her zaman en iyisi olduğunu akılda bulundurmalıdır.

 4. Decker, F. (n.d.) Gerçek kola somunu vücuda ne yapar? SFGate. Http://healthyeating.sfgate.com/real-kola-nut-body-11348.html

 5. Kola somunu. (N.d.). Https://www.igboguide.org/HT-chapter8.htm

 6. Muhammed, S., Fatima, A. (2014, Mayıs). Nijerya'da iki çeşit kolanutun (Cola nitida) fitokimyasal değerlendirme ve antibakteriyel özellikleri üzerine çalışmalar. Biyoloji ve Tıp Dergisi, 2, 37-42. Https://file.scirp.org/pdf/JBM_2014051209413066.pdf

 7. Nijerya: Kola fındık: kültürümüzün gerçek bir sembolü. (2011, 7 Mayıs). Http://allafrica.com/stories/201105091228.html

 8. Odebunmi, E. O., Oluwaniyi, O. O., Awolola, G. V., Adediji, O. D. (2009). Kola somunu (Cola nitida), acı kola (Garcinia cola) ve timsah biberin (Afromomum melegueta) proksimat ve beslenme kompozisyonu [!Özet

 9. Salahdeen, H.M., Omoaghe, A. O., İsehunwa, G. O., Murtala, B.A., Alada. A. R. (2014, 1 Mart). Kronik etanolik kolanut (Cola nitida) ve kafein ekstraktının damar fonksiyonuna etkisi [!Özet

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c