Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Klorofilin faydaları nelerdir?

Klorofilin faydaları nelerdir?

 1. Bu yazıda klorofilin olası faydalarını ve bunları destekleyen kanıtları inceliyoruz. Ayrıca klorofil takviyelerinin nasıl alınacağına da bakarız.

Klorofil nedir?

 1. Klorofil, bitkilere yeşil rengini veren bir pigmenttir. Bitkiler besinlerini almak için güneş ışığı ile birlikte klorofil kullanırlar.

 2. Diyete klorofilin dahil edilmesinin ana yollarından biri, yonca ve ıspanak gibi yeşil sebzeler yemektir. Buğday çimi özellikle klorofil bakımından zengindir ve çevrimiçi olarak toz, meyve suyu veya kapsül olarak satın alınabilir.

 3. Diyete klorofil almanın popüler bir yolu takviyeleri almaktan geçiyor. Bunlar damla, hap veya kapsül şeklinde bulunur. Çevrimiçi olarak satın alınabilecek çeşitli klorofil takviyeleri mevcuttur.

 4. Çoğu klorofil takviyesi klorofil içerir. Klorofilin, vücut tarafından diğer klorofil biçimlerinden daha iyi absorbe edilebilen, suda çözünür bir doğal klorofil türevidir.

 5. Klorofil içeren takviyeler üzerindeki etiket, içeriklerde 'sodyum bakır klorofil' veya 'klorofil bakır kompleksi' listeleyebilir.

Faydaları

 1. İnsanlar klorofili yıllarca sağlık takviyesi olarak kullandılar. Çeşitli tıbbi çalışmalar cilt hastalıkları, vücut kokuları ve bazı kanser türleriyle savaşmanın yararlı olabileceğini göstermiştir.

 2. Klorofil insanların yararları ile ilgilenip ilgilenmediklerini denemek için genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, sağlık sorunu olan veya ilaç alan herhangi birisinin önce doktoruyla konuşması gerekir.

 3. Klorofilin potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

Yaşlanma karşıtı ilacı

 1. Topikal klorofil, yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak kullanılabilir. Bir çalışma, cilde klorofil içeren bir jel uygulanmasının, güneş ışığına maruz kalmanın yaşlanmasıyla ortaya çıkan fotoğraflama belirtilerini azalttığını buldu. Çalışma dört sağlıklı kadından deri örnekleri kullandı ve 12 gün sürdü.

 2. Çalışmanın sonuçları, klorofil ile tedavi edilen cildin, cildin yaşlanmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış bir reçete cilt kremi olan tretinoin ile tedavi edilen cilde benzer şekilde geliştiğini gösterdi. Yazarlar, klorofilin ve tretinoinin bir kombinasyonunun kullanılmasının, fotoya maruz kalmış cilt belirtilerini tersine çevirmek için etkili bir tedavi olabileceğini öne sürmektedir.

Akne tedavisi

 1. Topikal klorofil akne tedavisi olarak da potansiyel olabilir.

 2. Bir çalışma, klorofilin içeren bir jelin yüz akne ve büyük, gözenekli gözenekleri azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Çalışmayı tamamlayan 10 kişi hafif ila orta şiddette sivilceye sahipti ve 3 hafta boyunca klorofilin jeli kullandı.

 3. Başka bir çalışmada, araştırmacılar, akne tedavisi için tek başına fototerapi ile topikal klorofil ve fototerapi kombinasyonlarını kullanarak karşılaştırdılar. Kombinasyonu alan kişilerde olmayanlardan daha az akne lezyonu, daha az şiddetli akne ve daha az yağlı cilt vardı. Ancak, 24 katılımcı tüm Asya kökenliydi ve daha koyu cilt tiplerine sahipti, bu nedenle sonuçlar herkes için uygun olmayabilir.

Kan yapma özellikleri

 1. Klorofil, bir kişinin vücudunda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde gerekli olan bir protein olan hemoglobine kimyasal olarak benzer.

 2. Araştırmacılar, klorofil bakımından zengin olan buğday çimi suyunun, anemi ve talasemi gibi hemoglobin eksikliği bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabileceğini öne sürdüler.

Deodorant özellikleri

 1. Araştırmacılar yıllardır deodorant potansiyeli için klorofil üzerinde çalıştılar.

 2. 1960 yılında yayınlanan bir araştırma, klorofilin kolostomisi olan insanlar için kokuları azaltabileceğini öne sürdü. Daha sonra, 1989'daki bir çalışma, klorofilin kolostomisi olan kişilerdeki kokuları kontrol etmede etkili olmadığını buldu. Bununla birlikte, 1980'de yapılan bir çalışma, klorofilin huzurevlerinde yaşayan yaşlı erişkinlerde daha düşük vücut kokusunu iyileştirdiğini belirtti. [! 23415 => 1140 = 7!

Yara iyileştirici özellikleri

 1. Araştırmacılar, 1940'larda ve 1950'lerde yara iyileşmesine yardımcı olarak klorofil çalıştı. Bu çalışmaların bazıları klorofilin cerrahi yaraların iyileşmesine ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürdü.

 2. Daha yakın bir zamanda, 2008 yılında yapılan bir inceleme, klorofilin içeren bir ilacın yara iyileşmesini desteklediğini ve kokuları azalttığını önerdi. Bazı doktorlar bu ilacı bugün reçete ediyor.

Kanser tedavisi

 1. Klorofil hayvanlar üzerinde yapılan bazı testlerde kanser tedavisi olarak potansiyel olduğunu göstermiştir:

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyan faydalar

 1. Klorofilin çeşitli potansiyel sağlık yararları olmasına rağmen, onları destekleyecek yeterli bilimsel çalışma yoktur ve hepsinin daha fazla araştırılması gerekir. Şimdiye kadar, çalışmaların çoğu küçük ve sınırlıydı ve potansiyel sağlık yararlarının çoğunun insanlarda çalıştığı görülmedi.

 2. Daha fazla araştırma gerektiren diğer olası sağlık yararları arasında klorofilin etkisi:

Klorofil yönünden zengin besinler

 1. Çoğu doğal yeşil sebzede klorofil var. Özellikle klorofil açısından zengin olan yiyecekler şunlardır:

 2. Klorofilin yanı sıra, bu sebzeler çeşitli sağlıklı vitaminler ve mineraller de sağlarlar.

Klorofil takviyesi kullanmak

 1. Klorofil takviyeleri kuvvet ve formülasyon bakımından değişkenlik gösterir. Bazı takviyeler, bir kişinin suya veya başka bir içeceğe ekleyebileceği damlalar halinde gelir. Diğerleri kapsül şeklinde gelir. [! 23415 => 1140 = 12!

 2. Çoğu sıvı klorofil takviyesi, bir içeceğe yaklaşık 1 çay kaşığı (5 mililitre) ilave etmeyi önerir. Tadı hoş değilse, daha az miktarda başlamayı deneyin ve dozu kademeli olarak artırın.

 3. Klorofil kapsülleri için, çalışmalar günde 100 ila 300 miligram ila günde üç kez değişen dozajlar kullandı.

 4. Klorofil takviyeleri kullanmak genellikle güvenlidir ve herhangi bir ciddi yan etkisi olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, hamile veya emziren herkes klorofil takviyesi almadan önce bir doktorla konuşmalıdır.

 5. Bazı insanlar klorofil takviyelerinin mide rahatsızlığına veya cilt tahrişine neden olduğunu görebilir. Rahatsız edici yan etkiler yaşayan insanlar takviye almayı bırakmalı ve bir doktora görünmelidir.

 1. Stephens, T.J., McCook, J.P., Herndon Jr, J.J. (2015, June). Yüz aknesi ve geniş gözenekli hastalarda topikal bakır klorofil kompleksi pilot çalışması. Dermatolojide İlaçlar Dergisi, 14 (6), 589-592. Http://jddonline.com/articles/dermatology/S1545961615P0589X

 2. Young, R.W., Beregi, J. S. (1980, Ocak). Geriatrik hastaların bakımında klorofilin kullanımı [!Özet

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.

 4. Klorofilin çeşitli potansiyel sağlık yararları var, ancak bunların çoğu için kanıtlar yetersiz ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 5. Bazı insanlar diyetlerine daha fazla klorofil dahil etmenin veya takviye almanın kendilerini daha iyi hissettirdiğini veya anemi gibi tıbbi durumlara yardımcı olduğunu görebilir.

 6. Klorofil dahil sağlık takviyelerini almadan önce mutlaka bir doktora danışın.

 7. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli klorofil takviyeleri mevcuttur.

 8. Son yazılan 4 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya En son Diyetlerden haberdar olmak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Bowers, W.F. (1947, Ocak). Yara iyileşmesinde ve süpüratif hastalıklarda klorofil [!Özet

 10. Chauhan, M. (2014). Buğday çimi suyunun, kronik hastalıklar üzerindeki fitokimyasal, besleyici ve terapötik potansiyeli için yapılan pilot çalışma. Uluslararası Kimyasal Araştırmalar Dergisi, 2 (4), 27-34. Https://pdfs.semanticscholar.org/f7da/0f93b26e53f5b8e8f599b93081394d8c99c1.pdf

 11. Christiansen, S.B., Byel, S.R., Stromsted, H., Stenderup, J.K., Eickhoff, J.H. (1989, 3 Temmuz). Kolostomi hastalarında klorofil dışkı kokusunu azaltabilir mi? [!Abstract

 12. Das, J., Samadder, A., Mondal, J., Abraham, S.K., Khuda-Bukhsh, A.R. (2016, Eylül). Nano kapsüllenmiş klorofilin, mitokondriyal sinyal kaskadlarının aktivasyonu ve ilaç-DNA etkileşimi yoluyla hem in vitro hem de in vivo modellerde akciğer kanserinin ilerlemesini önemli ölçüde geciktirmektedir [!Özet

 13. DeVogel, J., Jonker-Termont, S.M.L., Kata, M.B., van der Meer, R. (2005, 1 Ağustos). Doğal klorofil sıçan kolonunda heme kaynaklı sitoksik ve hiperproliferatif etkileri önler. Beslenme Dergisi, 135 (8), 1995-2000. Https://academic.oup.com/jn/article/135/8/1995/4663938

 14. Lam, C.R., Fırça, B.E. (1950, Ağustos). Klorofil ve yara iyileşmesi: Deneysel ve klinik çalışma [!Özet

 15. McCook, J.P., Stephens, T.J., Jiang, L.I., Hukuk, R.M., Gotz, V. (2016, 25 Temmuz). Sodyum bakır klorofilin kompleksinin insan ekstraselüler matriksindeki biyobelirteçlerin uyarılmasıyla fotoya yerleşmiş cildi onarması. Klinik, Kozmetik ve Araştırma Dermatolojisi, 9, 167-174. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4966572/

 16. Nagini, S., Palitti, F., Natarajan, A. T. (2015, 4 Şubat). Klorofilin Kemopreventif Potansiyeli: Etki mekanizmalarının ve moleküler hedeflerin gözden geçirilmesi [!Özet

 17. Siegel, L. H. (1960, April). İleostomi ve kolostomi kokularının kontrolü [!Özet

 18. Smith, R.G. (2008, Ağustos). Enzimatik hata ayıklama ajanları: Tıbbi literatürün değerlendirilmesi. Ostomi Yara Yönetimi, 54 (8), 16-34. Http://www.o-wm.com/content/enzymatic-debriding-agents-an-evaluation-medical-literature

 19. Song, B.H., Lee, D.H., Kim, B.C., Ku, S.H., Park, E.J., Kwon, I.H., ... Kim, K.J. (2014, Ekim). Akne vulgaris tedavisinde klorofil-a kullanılarak fotodinamik tedavi: Randomize, tek kör, bölünmüş yüzlü bir çalışma [!Özet

 20. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c