Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kivi: Sağlık yararları ve beslenme bilgisi

Kivi: Sağlık yararları ve beslenme bilgisi

 1. Meyveleri ihraç etme zamanı geldiğinde, meyvelere uygulanan yüksek görevlerden kaçınmak için isim kivi değiştirildi.

 2. Yeni Zelanda'nın ulusal simgesi olan kivi kuşunun aynı zamanda küçük, kahverengi ve bulanık olan ortak özellikleri nedeniyle takma adı kivi idi. Kivi besleyici bir besindir, yani besin bakımından yüksek ve kalorileri düşüktür.

 3. Kivi tüketmenin olası sağlık yararları arasında sağlıklı cilt tonunu ve dokusunu korumak, kan basıncını düşürmek ve kalp hastalığını ve felci önlemek var.

Kivi tüketmenin olası sağlık yararları?

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi, kalp hastalığı, diyabet, kanser ve diğer koşullar riskinin azalmasıyla ilişkili.

 2. Çalışmalar, kivi gibi bitki besin tüketiminin artmasının obezite ve genel ölüm riskini azalttığını göstermiştir.

 3. Diğer avantajlar şunlardır:

Sağlıklı görünen cilt

 1. Cildin destek sistemi olan kollajen, C vitamini bağımlıdır. Bu vitamin esansiyel bir besin maddesi ve antioksidandır; güneş, kirlilik ve dumanın neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olur, kırışıklıkları giderir ve genel cilt dokusunu iyileştirir.

Daha iyi uyku

 1. Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, kivi-doğurucunun uyku problemi olan erişkinlerde uyku kalitesi üzerine etkileri incelendi. Kivi yemenin kendi kendini ölçen önlemlere göre uykuyu iyileştirdiğini buldular.

Kalp sağlığı

 1. Kivi içerisindeki lif ve potasyum kalp sağlığını destekler. Potasyum alımındaki bir miktar, sodyumdaki bir azalmanın yanı sıra kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada, günde 4.069 miligram potasyum tüketenlerin iskemik kalp hastalıklarından daha az potasyum tüketenlere kıyasla yüzde 49 daha düşük ölüm riski vardı.

Böbrek taşları

 1. Yüksek potasyum alımları ayrıca inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.

Kan basıncını düşürmek

 1. Potasyum içeriği yüksek olduğundan kivi yağı yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir. Yüksek bir sodyum alımının, yüksek kan basıncı için bir risk faktörü olduğu iyi bilinmektedir; Bununla birlikte, düşük potasyum alımı da bir risk faktörüdür.

Kabızlığı önler

 1. Çok sayıda çalışma, kiviin hafif bir müshil etkisine sahip olabileceğini ve özellikle kabızlık çeken kişiler için bir diyet takviyesi olarak kullanılabileceğini bildirmiştir. Düzenli kivi tüketiminin daha hantal, daha yumuşak ve daha sık dışkı üretimini teşvik ettiği gösterilmiştir.

Kivi besleyicisinin besinsel dağılımı nedir?

 1. Orta meyve başına, kivi içerir:

 2. Bulanık küçük kivi, aynı zamanda yaşamsal besinler içinde E vitamini, bakır, K vitamini, kolin, magnezyum ve fosforu da barındırıyor. Kivi, ons başına C vitaminde diğer meyvelerden daha yüksektir.

 1. Diyetinize daha fazla kivi ilacı koymanız için kullanışlı ipuçları:

Kivi sağlığı riskleri

 1. Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Muz gibi yüksek potasyumlu yiyecekler beta blokerler alınırken ölçülü olarak tüketilmelidir.

 2. Çok fazla potasyum tüketmek, böbrekler tamamen işlevsel olmayanlar için zararlı olabilir. Eğer böbrekleriniz aşırı potasyumdan kanı çıkaramazsa ölümcül olabilir.

 3. En son 20 Haziran 2017, Salı tarihinde güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Antinoro, L. (n.d.). Diyet Potasyumunun Artırılması - Çoğu İnsanın Neden Bu Mineralden Daha Fazla Tüketmesi Gerekenleri Bulun. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/121112p50.shtml

 5. FAOSTAT. (N.d.). Http://www.fao.org/faostat/tr/#data/QC

 6. Lin, H.H., Tsai, P.S., Fang, S.C., Liu, J.F. (2011). Uyku sorunu olan erişkinlerde kivi tüketiminin uyku kalitesi üzerine etkisi [!Özet

 7. Yang, S., Liu, T., Kuklina, E.V. Flanders, W.D., Hong, Y., Gillespie, C., ... Hu, F.B. (2011). ABD erişkinleri arasında sodyum ve potasyum alımı ve mortalite: Üçüncü Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'nden elde edilen veriler. Dahili tıp arşivleri, 171 (13), 1183-1191. Http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1106080

 8. Zespri tarihi. (N.d.). Http://www.zespri.eu/en/about-zespri/history

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407