Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kişniş Tohumunun İnanılmaz Faydaları

Kişniş Tohumunun İnanılmaz Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 15 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kişniş tohumu nedir?

 1. Kişniş tohumu, popüler bir taze bitki olan kişniş bitkisinin meyve organıdır. Bilimsel olarak Coriandrum sativum olarak bilinen bu bitkinin tamamı, tohumları kullanılarak hazırlanan baharat gibi, kişniş olarak da bilinir. Kişniş tohumları açık kahverengi ve görünüşte yuvarlaktır. Lezzetlerinin arttırıldığı yerde bütün olarak pişirilebilirler veya öğütülebilirler, ancak bu formdaki etkilerini çabucak kaybederler. Tohumlar, dünyanın dört bir yanındaki yemeklerde davetkar bir aroma oluşturmak için fındıklı, baharatlı ve narenciye öğelerini birleştiren eşsiz bir tada sahiptir.

 2. Kişniş tohumu, Asya yemekleri ve körilerinde çok popüler bir bileşendir, ancak bunlar aynı zamanda sosis, güveç, çorba, ekmek ve sebze turşusu yapımında da kullanılır. Hatta bazı insanlar bira yapımında kişniş tohumu kullanırlar.

Kişniş Tohum Beslenmesi

 1. Kişniş tohumları yüksek seviyede diyet lifi, antioksidanlar, B vitaminleri, C vitamini, potasyum, bakır, magnezyum, manganez, çinko, demir ve kalsiyum gibi besinlerle doludur. Bu tohumlar aynı zamanda makul miktarda protein ve yağ sağlarlar, ancak alım seviyeleri üzerinde kayda değer bir etkiye sahip olmaları için büyük miktarlarda yenmeleri gerekir. Kişnişin kokusu diğerlerinin yanı sıra linoleik asit, oleik asit, Linalool, alfa-pinen ve terpen içeren antioksidanlar ve uçucu yağlardan gelir.

Kişniş Tohumunun Yararları

 1. Kişniş tohumlarının en dikkat çekici sağlık yararları arasında kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi, sindirim ve kalp sağlığının iyileştirilmesi, kilo kaybı, cilt ve saç bakımı, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve daha fazlası yer alıyor.

Cilt Bakımı

 1. Serbest radikallerin etkilerini nötralize ederek ve egzama, sedef hastalığı ve rosacea.eval semptomlarını önleyebilen oksidatif stres seviyelerini azaltarak cilt sağlığını iyileştirir (ez_write_tag ([![!728,90

Saç Bakımı

 1. Protein ve sağlıklı yağlara ek olarak, tohumların zengin mineral bileşimi, tıbbi bir merhem veya saç yıkamasında tüketildiğinde veya topikal olarak uygulandığında saç kuvveti ve büyümesini artırmaya yardımcı olabilir.

Diyabetle Tedavi Ediyor

 1. Bu tohumlardaki diyet lifi, diyabetik hastalar için iyi bir haber olan vücudunuzdaki insülin ve glikoz salınımını düzenlemenize yardımcı olabilir.

Sindirimdeki Yardımlar

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kalp Sağlığını Geliştirir

 1. Çalışmalar, bu tohumların düzenli tüketilmesinin, ateroskleroz, kalp krizi, felç ve koroner kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilecek LDL kolesterol seviyelerini azaltabileceğini buldu. [! 1945 => 1130 = 10!

 1. Birçok baharatın aksine, kişniş tohumu, vücudun yabancı patojenlere ve enfeksiyonlara karşı savunmasını geliştirebilecek bağışıklık sistemi için bir uyarıcı olan C vitamini ile doludur.

Kilo Verme

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kişniş Tohumu Nasıl Kullanılır?

 1. İnsanların kişniş tohumunu günlük diyetlerinde hem bütün hem de öğütülmüş biçimde kullanmaları için oldukça az yol var. Tohumları öğütdüğünüzde, bunları hızlı bir şekilde kullanmak en iyisidir, bu yüzden birçok insan ekmek ve diğer tatlı yemekler için hamurlara ve hamurlara katılır. Öğütülmüş biçim, biraz daha fazla tekme eklemek için körilerde, çorbalarda, güveçlerde ve bazı soslarda ilave bir baharat olarak kullanılabilir. Kişniş tohumlarının tamamı çeşnilerde, terbiyelerde ve ovalarda popüler olarak kullanılır. Bütün kişniş tohumu da basit bir atıştırma için mükemmeldir. Bazı tohumları zeytinyağı ve tuz içeren bir tavaya dökün, biraz ısıtın ve ardından besin yoğunluğuna sahip bir aperatifin tadını çıkarın.

Kişniş Tohumculuğu Nasıl Seçilir?

 1. Kişniş tohumu ile pişirmeden önce, onları nasıl seçeceğinizi ve saklayacağınızı bilmeniz gerekir. Kişniş çiçekleri çiçek açtıktan ve kaybolduktan sonra, küçük, yeşil kişniş tohumu ortaya çıkmaya başlar. Yakında tohumları kullanmayı planlıyorsanız, genç ve yeşil olduklarında bunları seçebilirsiniz. Tohum ne kadar yeşil olursa, lezzet o kadar güçlü olur. Yeşil tohumlar buzdolabında hava geçirmez bir kapta 1-2 hafta taze kalacaktır.

 2. Tohumların çoğu kahverengileşinceye kadar beklerseniz tohum kafalarını keserek birkaç santim sapa tutturmalısınız. Bunlar daha sonra kahverengi bir kağıt torbaya baş aşağı asılabilir. Tohumlar tamamen olgunlaştığında, sadece torbaya düşer. Bu tohumlar kapaklı bir cam kavanozda aylarca saklanabilir. Kullanmaya hazır oluncaya kadar bu tohumları öğütmeyi bekleyin.

Kişniş Tohum Yan Etkileri

 1. Birçok faydaya rağmen, kişniş tohumlarını yemenin yan etkileri alerjik reaksiyonları, karaciğer problemlerini ve mide sorunlarını içerir. Kişniş, kişniş, maydanoz veya diğer Apiaceae bitkilerine alerjiniz varsa, bu tohumlara negatif reaksiyon gösterebilirsiniz. Ayrıca, aşırı tüketim karaciğer fonksiyonu ve mide rahatsızlığı ile ilgili sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda kan basıncında sağlıksız bir düşüşe neden olabilir, bu yüzden alımınızı azaltmaya dikkat edin.

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407