Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kişniş Kan Şekeri, Kolesterol ve Tansiyonun Kontrolüne Yardımcı Olur

İlk 15 Yağ Yakıcı Yiyecekler

 1. Genel olarak guacamole'de tükettiğiniz lezzet (ve besin maddeleri) ile dolu yeşil yapraklarını biliyor musunuz? Bu kişniş. Kişniş kişniş mi? Tam olarak değil, kişniş eski zamanlardan beri ekili ve bize yararlı kişniş yaprakları veren aynı bitkiden gelen bir tohum baharatıdır. Bu bir zil çalmazsa alarma geçmeyin. Bu tohumlar, bütünsel bir bileşen olarak kişniş içeren köri ve masalaların sevgilisi değilseniz, bu kadar iyi tanınmayabilir.

 2. Yapraklar taze formlarında kullanıldığında, genellikle bu bitkiye kişniş olarak atıf yaparız. Kurutulmuş tohumlar kişniş olarak bildiğimiz şeydir ve onlar bir mutfak baharatı ve uzun süredir gıda zehirlenmesi önleyici ajan olarak kullanılmıştır. Bir baharat olarak, limon, adaçayı ve kimyon karışımına benzer bir tada sahip olan ya tamamen ya da öğütülmüş olarak satılır. Doğru, ilginç geliyor?

 3. Kişniş yemenin faydaları nelerdir? Bu tohumların sadece benzersiz ve ilgi çekici bir lezzet profili sunmakla kalmayıp, aynı zamanda tüketimlerinin, kan akışını ve kalp sağlığını iyileştirdiği, ayrıca irritabl barsak sendromu gibi sakin ciddi sindirim problemlerini geliştirdiği gösterilmiştir. Bunun nedeni kişnişin çok çeşitli farmakolojik aktivitelere yol açan çok sayıda biyoaktif bileşik içermesidir. Bunlar, bir antimikrobiyal, anti-epileptik, antidepresan, antimutagenik, anti-enflamatuar ve anksiyete önleyici olarak görev yapma kabiliyetini içerir. Kişnişin faydaları ayrıca doğal olarak kolesterol, kan basıncı ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olma özelliğini de içerebilir. Bu dünyayı iyileştiren baharatın gerçekten ne kadar muhteşem olduğunu görmek için okumaya devam edin.

Kişniş Nedir?

 1. Bu baharatın gerçekte ne olduğu ile karıştırılmak kolaydır. Birçok insan kişniş ve kişniş ile karıştırılır. Muhtemelen her ikisi de aynı bitkiden geldiği içindir. İşte basit bir kişniş anlamı: kişniş bitkisinin tohumları. Kişniş veya kişniş bitkisinin yaprağıdır.

 2. Kişniş yaprakları ve kişniş aynı şey midir? Evet, kişniş bazen "kişniş yaprağı" veya "Çin maydanozu" olarak adlandırılır. Ayrıca Vietnam kişnişinin kişniş tadına benzer olduğunu ancak tamamen farklı bir bitki olduğunu bilmek de faydalıdır.

 3. Kişnişin tadı nasıl? Yapraklı kişniş, yemeklere parlak, biraz narenciye aroması katarken, kişniş tohumu ılık, tatlı ve cevizlidir.

 4. Bazı ülkeler gerçekte kişniş olarak kişniş anlamına gelir, bu nedenle "taze kişniş" veya "kişniş yaprakları" herhangi birinden bahseder; Örneğin, bir kişniş turşusu tarifi, Amerikalılar için bir demet kişniş olan "bir demet kişniş" diyebilir.

 5. Kişniş, Batı Asya ve Güney Avrupa’nın geniş bir bölgesinde çılgınca büyüyor ve arkeolojik bulgular eski Mısırlıların yetiştiriciliğine işaret ediyor. Ayrıca, en azından ikinci Binyıl B.C. 1670’de ilk kez Kuzey Amerika’nın İngiliz kolonilerine getirildi ve ilk yerleşimciler tarafından yetiştirilen ilk baharatlardan biriydi. [! 60143 => 1140 = 2!] Kişniş binlerce yıldır sindirim yardımcısı olarak kullanıldı, kullanımı 5000 BC'ye kadar dayanıyor. Sanskritçe metinlerde, eski Mısır papiryasında, Eski Ahit'te ve Yunan doktor Hipokrat'ın yazılarında bahsedilmiştir. Roma orduları, etleri korumak için kullanıldığı Avrupa'ya getirdiler ve Çinliler gıda zehirlenmesini engellediğine inandılar.

Kişnişenin İlk 8 Sağlığa Faydaları

 1. Alzheimer, Parkinson, multipl skleroz, beyin tümörleri ve menenjit de dahil olmak üzere nörodejeneratif hastalıklar kronik iltihapla ilişkilidir. Moleküler Nörobiyoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada zerdeçal, biber, karanfil, zencefil, sarımsak, tarçın ve kişniş yüksek diyetlerin iltihaplanma yollarını hedeflemesine ve nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu bulundu. Araştırmacılar, bu besinler açısından zengin diyetlere sahip bireylerin yaşam tarzı faktörlerinin, daha az nörolojik dejenerasyon insidansı gösterdiğini belirtti.

 2. Kişniş tohumu ve uçucu yağ insan vücudunda kan şekeri düşürücü etkilere sahiptir. Etkisi aslında o kadar terapötiktir ki, düşük kan şekeri çeken veya kan şekeri düşürücü ilaç kullanan kişiler kişniş ürünlerini kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyarılırlar.

 3. Diyabeti doğal olarak iyileştirmek ve kan şekerinizi düşürmek istiyorsanız günlük diyetinizde daha fazla kişniş olmasını düşünebilirsiniz. Çok sayıda hayvan çalışması bu görüşü desteklemekte ve insülin ve daha düşük kan şekeri salgılanmasını uyarmakta yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir çalışma bu baharatın karbonhidrat metabolizmasını iyileştirdiğini ve sıçanlarda hipoglisemik etkinin arttığını göstermiştir.

 4. Kişniş neden bu kadar harika bir sindirim yardımcısı yapıyor? Araştırmacılar, antispazmodik bir ilaç, IBS'nin ve diğer sorunlu bağırsak bozukluklarının rahatsızlığına neden olan gevşetmiş sözleşmeli sindirim kasları gibi çalıştığını bulmuşlardır.

 5. Sindirim Hastalıkları ve Biliminde yayınlanan bir araştırma, bugün Amerikalıların yüzde 20'sini etkileyen kronik bir sindirim şikayeti olan IBS'li 32 kişiyi inceledi. Çalışmada kişniş içeren bir preparat almanın, plasebo almaya karşı etkileri değerlendirildi. Sekiz hafta sonra, kişniş hazırlığı yapanlar, karın ağrısı ve rahatsızlık şiddetini ve sıklığını önemli ölçüde azaltmıştı. Ayrıca, mide şiddeti ve şişkin midede sıklığı, plasebo grubuna göre daha düşüktü.

 6. Hipertansiyonu olan insanlar için bu baharatı tüketmenin kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Bağırsak aktivitesini sadece pozitif olarak modüle etmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücut üzerinde diüretik bir etkiye sahiptir. Bu yüksek tansiyon muzdarip insanlar için çok yararlıdır. Yüksek tansiyon aldığınızda, kan pıhtısı ve felç gibi ciddi ve ölümcül durumlar riskinizi de azaltırsınız.

 7. Birkaç çalışma, kişnişin, gıda kaynaklı patojenlere karşı güçlü antimikrobiyal etkileri olan çeşitli otlar ve baharatlar arasında olduğunu göstermektedir. Pişirmenizde kullandığınızda, aslında gıda zehirlenmesi riskine karşı ek bir koruma katmanı eklersiniz.

 8. Kişniş aslında Salmonella choleraesuis ile spesifik olarak savaşabilecek bir antibakteriyel bileşik içerir. Salmonella zehirlenmesi, her yıl ABD'deki 1 milyon gıda kaynaklı hastalıktan sorumludur. Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi'ndeki bir çalışma, Salmonella'ya karşı antibakteriyel etkinliğini göstermiştir. Kişniş, salmonella bazlı hastalık için önde gelen tedaviden iki kat daha güçlü bir doğal bileşik olan yüksek seviyelerde dodekenal içerir. Bu baharatı diyetinize ekleyerek, kendinizi rahatsız edici ve hatta ölümcül gıda zehirlenmesine karşı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

 9. Bazı araştırmalar, kişnişinizi diyetinize dahil ederek kötü kolesterol seviyenizi azaltabileceğinizi gösteriyor. Bir hayvan araştırması deneyinde, kişniş tohumu verilen denekler arasında kötü kolesterol veya LDL'de önemli bir azalma ve sağlıklı kolesterol veya HDL kolesterolte bir artış gösterilmiştir.

 10. Kişniş tohumları ilk etapta İYE'ye neden olan bakterilerle savaşarak idrar yolu enfeksiyonu semptomlarının giderilmesinde yardımcı olabilir. İki çay bardağı suda 1,5 çay kaşığı kuru tohum bekletin. Süzün ve bir kişniş çayı olarak için veya sabah suyunuza ekleyin. İYE ile ilişkili rahatsızlık ve ağrıyı hafifletmeye ve genel iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 11. Kişniş tohumları, uygun endokrin bezi fonksiyonunu ve adet döngüsünü düzenleyen hormonları düzenleyerek sağlıklı adet fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, kişniş döngüsü sırasında şişkinlik, kramp ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Adet düzenlenmesi için kullanımı Ayurveda tıbbında yaygın bir uygulamadır.

Kişniş Besin Değerleri

 1. Kişniş (Coriandrum sativum) tohumlarından bir çorba kaşığı içerir:

Kişniş vs. Kişniş

 1. Kişniş (Coriandrum sativum) tohumlarından bir çorba kaşığı içerir:

Kişniş + Tarifler Nasıl Kullanılır

 1. Kişniş bitkisinin tüm kısımları yenilebilir, ancak taze yapraklar (kişniş) ve kurutulmuş tohumlar, yemek pişirmede en geleneksel olarak kullanılan kısımlardır. Güney Asya, Hint, Orta Doğu, Kafkas, Orta Asya, Akdeniz, Teksas-Meksika, Latin Amerika, Brezilya, Portekiz, Çin ve Afrika mutfağında yaygındır. Yıl boyunca yerel marketlerde kolayca ve kolayca bulunur.

 2. Bu baharatı mutfak amaçları için satın alırken, kurutulmuş tohumları tamamen veya öğütülmüş olarak arayın. Büyük olasılıkla Avrupa veya muhtemelen Hint türünü bulacaksınız. Avrupa kişnişinin, kremsi narenciye üst notalarıyla pürüzsüz ve lezzetli bir tada sahiptir. Avrupa tohumları, daha yüksek bir uçucu yağ konsantrasyonu nedeniyle tipik olarak daha lezzetlidir. Hint versiyonu yuvarlak yerine ovaldir ve Avrupa çeşidinden daha fazla narenciye üst notalarına sahiptir. Her ikisi de yemek pişirmede oldukça birbiriyle değiştirilebilir.

 3. Toz halinde kolayca satın alınabilir, ancak bütün tohumları almanızı ve kendinizin öğütmesini şiddetle tavsiye ederim. Sonuç daha taze ve daha yoğun bir lezzet. Lezzetlerini arttırmak için bütün tohumları da tost edebilirsiniz. Kişniş yerine kullanılan nedir? Bir tarif bu ilginç baharatı ararsa ve elinizde hiç yoksa, birçok insan kimyonu bir kişniş kişisi olarak kullanır. Kişniş ve kimyon aynı mıdır? Hayır, ama lezzet profilleri biraz benzer. Kişniş ve kakule aynı mıdır? Yine, bunlar birbirinden tamamen farklı iki baharat, ancak tarifine bağlı olarak, kişniş için olası bir ikame arıyorsanız, kakule başka bir seçenektir.

 4. Genel olarak, bu baharat balık, kuzu ve hindi ile gerçekten iyi gider. Dolma, mercimek ve domates arasına katıldığında da lezzetlidir. Karabiber değirmenindeki tohumları karabiberden daha ilginç bir baharat için karıştırabilirsin. Tabii ki, kendi karabiber değirmeninde de tutabilirsiniz, böylece kolayca taze öğütülmüş tohumlar elde edilebilir. Kaba öğütülmüş kişniş, et pişirmeden önce et ve balık sürtünmesi için mükemmeldir. Bütün tohumlar veya kişniş tozu da marine soslarda, salamuralarda, salata soslarında ve güveçlerde kullanılabilir. Aynı zamanda ev yapımı granolada da gerçekten lezzetli.

 5. Kişnişin nasıl yetiştirileceğini mi merak ediyorsunuz? Bir kişniş bitkisi güney bölgelerinde tam güneş veya ışık gölgesi gerektirir. Bitki en iyi şekilde nemli, iyi drene toprakta büyür. Bitkilerinizi yaklaşık altı ila sekiz inç aralıkla boşluk bırakın. Ekim tohum zamanından, kişniş yaprakları yaklaşık üç ila dört hafta içinde hasat başlayabilir. Kişniş tohumları yaklaşık 45 gün içinde toplanabilir.

 6. Daha güçlü tıbbi amaçlar için, ek, tentür, çay veya uçucu yağ olarak da satın alınabilir.

 7. Hadi, bugün mutfağınızda test etmeye başlayabileceğiniz kişniş kullanımlarından bahsedelim. Bu baharat, eklenen her yemeği daha ilginç hale getirir. Örneğin, bu Körili Havuç Çorbası tarifi, dahil edilmeden aynı olmazdı.

 8. Muhtemelen zaten ne kadar lezzetli ve besleyici protein dolgulu humus sosu olduğunu biliyorsunuzdur, ancak hiç bu baharatı içeren bir tarif denediniz mi? Kişniş ve Limonlu Avokado Humusu denenmeye değer. Yeni ve sağlıklı bir ev yapımı pansuman tarifi mi arıyorsunuz? Orange Tahini Sos Tarifimi pişman olmayacaksınız - kişniş ve kişniş içerir.

Yan Etkiler ve Önlemler

 1. Küçük miktarlarda, kişnişin istenmeyen herhangi bir yan etkiye yol açması muhtemel değildir ve şişkinliği azalttığı bilinmektedir. Tıbbi olarak kullanıldığında, güneşe karşı hassasiyetin artmasına neden olabilir.

 2. Anason, kimyon, dereotu, yabani ot, rezene, mugwort veya benzeri bitkilere alerjiniz varsa, kişnişe alerjiniz olabilir.

 3. Kan şekeri seviyesini doğal olarak düşürme yeteneği nedeniyle, şeker hastalığınız varsa kan şekeri seviyenizi yakından izleyin ve bu baharatı alın. Ayrıca kan basıncı seviyelerini azaltabilir, bu nedenle kan basıncınız düşükse ya da düşürmek için ilaç kullanıyorsanız alımınıza dikkat edin.

 4. Tıbbi olarak kullanmadan önce sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun, özellikle şu anda hamileyseniz, emziriyorsanız, devam eden bir tıbbi durumunuz varsa ve / veya halen ilaç kullanıyorsanız.

Son Düşünceler

 1. Kişniş, mutfakta daha fazla dikkat çekmeyi gerektiren bir baharattır. Köri ve masalaların yapımcıları ve sevenler, bu lezzetli baharatı kaçırmamışlardır, çünkü bu karmaşık ve lezzetli yemeklerde anahtar bir bileşendir. Ancak, egzotik lezzetin sabah granola, öğleden sonra humusu veya akşam salatası sosunda olsun günlük yaşamınıza girme zamanı geldi!

 2. Kan şekeri düşürmek, kolesterol ve kan basıncını düşürmek, sizi gıda zehirlenmesine ve sindirim sorunlarına karşı korumak gibi birçok inanılmaz şekilde sağlığınızı artırırken, tadı almanıza izin vermez. Kişnişin baharat serisine dahil edildiğinden emin olun ve düzenli olarak buraya ve oraya serpmeye başlayın.

 3. Sonraki Oku: Şifa için En İyi 101 Bitki ve Baharat

 4. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407