Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kilo Vermek ve Harika hissetmek için en iyi 9 Sağlıklı Yiyecek

Alt satırda

 1. Modern tıp sayesinde, insanların yaşam beklentisi hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

 2. Fakat modernleşme ve teknolojinin olumsuz yönlerinden biri, yüksek oranda işlenmiş abur cuburların bulunabilirliğinin artması.

 3. Abur cubur genellikle kalori bakımından yüksektir ve artan kronik hastalık riski ile ilişkili sağlıksız içeriklerle doludur. İyi örnekler şeker ve trans yağ eklenir.

 4. Sağlıksız modern yiyecekleri diyetinizden çıkarsanız bile, yine de sınırsız çeşitlilikte sağlıklı ve lezzetli yiyecekler yiyebilirsiniz.

1. Et

 1. Buna sığır eti, domuz eti, kuzu eti, tavuk ve diğer çeşitli hayvanlar dahildir.

 2. İnsanlar omnivorlar ve yüzlerce yıldır (milyonlarca olmasa da) hem bitkileri hem de etleri yiyorlar.

 3. Sorun şu ki bugünkü et eskisi gibi değil. Genellikle tahıl yiyen hayvanlardan toplanır ve daha hızlı büyümelerini sağlamak için hormon ve antibiyotiklerle dolu pompalanır (1).

 4. Endüstri devriminden önce et, çeşitli bitkilerde dolaşıp otlanmalarına izin verilen hayvanlardan geldi ve büyüme destekleyicileri enjekte edilmedi. Etin olması gereken budur.

 5. Örneğin, ineklerin doğal diyeti tahıllardan değil otlardan oluşur. Çimen beslenen ineklerden elde edilen sığır eti çok daha iyi bir besin profiline sahiptir. İçerdiği (2, 3, 4):

 6. Basitçe söylemek gerekirse, sağlıklı, doğal olarak yetiştirilmiş hayvanlardan taze et tüketmek harika bir fikir.

 7. Tersine, çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılı olan işlenmiş et alımınızı sınırlamanız gerekir.

2. Balık

 1. Popüler balık türleri arasında somon, alabalık, mezgit balığı, morina, sardalye ve diğerleri sayılabilir.

 2. Beslenmede insanlar çok fazla aynı fikirde değiller. Ancak, herkesin aynı fikirde olduğu birkaç şey, balığın sizin için iyi olduğudur.

 3. Balık, kalp ve beyin sağlığını destekleyen yüksek kaliteli proteinler, çeşitli temel besin maddeleri ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

 4. Omega-3 yağ asitleri, zihinsel sağlık ve kalp hastalığının önlenmesi için özellikle önemli görünüyor (5).

 5. Depresyon için de çok faydalılar, yani haftada 1-2 kez balık yemenin sizi her gün daha iyi hissetmenize neden olabileceği anlamına geliyor (6).

 6. Bununla birlikte, okyanus kirliliği nedeniyle, bazı büyük ve yaşlı balıklar cıva gibi yüksek seviyede kirletici maddeler içerebilir.

 7. Fakat genel olarak, balığın sağlığa olan faydaları potansiyel risklerden daha ağır basar (7).

3. Yumurtalar

 1. Yumurtalar gezegendeki en sağlıklı yiyecekler arasındadır ve yumurta sarısı en besleyici kısımdır.

 2. Sadece bir yumurtanın içerdiği besinlerin bütün bir bebek tavuğu yetiştirmek için yeterli olduğunu hayal edin.

 3. Son birkaç on yıl boyunca bazı sağlık uzmanlarının iddialarına rağmen, yumurta yemek size kalp krizi vermez.

 4. Yumurta yemek, "iyi" HDL kolesterolünüzü arttırırken LDL kolesterolünüzü küçük, yoğun (kötü) ila büyük (iyi) arasında değiştirir.

 5. Yumurtalar doygunluk endeksinde yüksektir, bu da tam hissetmenize yardımcı olur ve daha düşük kalorili alımı teşvik edebilir (10).

 6. 30 fazla kilolu ve obez kadından yapılan bir araştırma, yumurta kahvaltısının, simit kahvaltısına göre 36 saate kadar daha az kalori tüketmesine neden olduğunu ortaya koydu (11).

 7. Sadece yumurtaları pişirme şeklinizin genel yararlarını etkileyebileceğini unutmayın. Kaçak avlama ve kaynatma muhtemelen en sağlıklı pişirme yöntemleridir.

4. Sebzeler

 1. Sebzeler arasında ıspanak, brokoli, karnabahar, havuç ve diğerleri vardır.

 2. Vücudunuz için önemli olan lif, antioksidanlar ve besin maddeleri bakımından zenginler.

 3. Her gün sebze yemeniz önerilir. Onlar sağlıklı, doldurma, düşük kalorili ve diyetinize çeşitlilik katmanın iyi bir yolu.

5. Meyve

 1. Sebzeler gibi meyveler ve meyveler çeşitli sağlık yararları ve kronik hastalık riskinin azalması ile ilişkilidir.

 2. Elyaf, antioksidanlar ve C vitamini bakımından yüksek, düşük enerji yoğunluğuna sahipler ve fazla yemek neredeyse imkansız.

 3. Meyveler ve meyveler bulabileceğiniz en sağlıklı besinler arasında olmasına rağmen, düşük karbonhidratlı bir diyete sahipseniz alımınızı ılımlı hale getirmelisiniz. Hala karbonhidrat oldukça yüksek.

 4. Ancak, bazı meyveler diğerlerinden daha az karbonhidrat içeriyor.

6. Fındık ve Tohumlar

 1. Yaygın fındık ve tohumlar arasında badem, ceviz, fındık, macadamia fındık, ayçiçeği tohumu, kabak çekirdeği ve diğerleri bulunur.

 2. Kuruyemişler ve tohumlar birçok temel besin maddesi içerir ve özellikle E vitamini ve magnezyum bakımından yüksektir.

 3. Yüksek enerji yoğunluğuna ve yağ içeriğine rağmen, fındık yemek gelişmiş insülin duyarlılığı, düşük vücut ağırlığı ve gelişmiş sağlık ile ilişkilidir (16, 17, 18).

 4. Bununla birlikte, fındık kalorisi yüksektir ve bazı insanlar için kilo kaybını engelleyebilir. Bu nedenle, kendinizi sürekli atıştırıyorsanız, ölçülü olarak fındık yiyin.

7. Yumrular

 1. Patates ve tatlı patates gibi kök sebzeler sağlıklı, besleyici ve çok doludur.

 2. Dünyanın dört bir yanındaki pek çok popülasyon yumru köklere bir diyet teli olarak güvendi ve mükemmel bir sağlıkta kaldı (19).

 3. Ancak, karbonhidratlarda, özellikle nişastada hala çok yüksekler ve düşük karbonhidratlı diyetlerin tüm faydalarından yararlanmak için gerekli metabolik adaptasyonu önlüyorlar.

 4. Patates gibi nişastalı yumrular dirençli nişasta olarak bilinen sağlıklı bir lif türü içerir.

 5. Patates pişirmek ve gece boyunca soğumalarını sağlamak, dayanıklı nişasta içeriklerini arttırmanın mükemmel bir yoludur.

8. Yağlar ve Yağlar

 1. Diyetinize zeytinyağı ve balık yağı gibi bazı sağlıklı yağlar ve yağlar ekleyin.

 2. Balık yağı takviyeleri en iyi omega-3 ve D vitamini kaynakları arasındadır. Tadı sevmiyorsanız, bunları kapsül şeklinde satın alabilirsiniz.

 3. Zeytinyağı da mükemmel bir yemeklik yağdır, sızma zeytinyağı ise salata sosu olarak mükemmeldir. Her ikisi de azalmış bir kronik hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir (21, 22).

9. Yüksek Yağlı Süt

 1. Yüksek yağlı süt ürünleri arasında peynir, krema, tereyağı ve tam yağlı yoğurt bulunur.

 2. Yüksek yağlı süt ürünleri doymuş yağlar, kalsiyum ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir.

 3. Otla beslenen ineklerin sütünden elde edilen süt ürünleri, kemik ve kardiyovasküler sağlık için önemli olan K2 vitamini bakımından zengindir (23, 24). [! 2147 => 1140 = 10!

 4. Hollanda ve Avustralya'dan yapılan gözlemsel araştırmalar, en yüksek yağlı sütü yiyenlerin, en az yiyenlere göre çok daha düşük kalp ve damar hastalığı ve ölüm riskine sahip olduğunu ortaya koydu (26, 27). .

 5. Elbette, bu gözlemsel çalışmalar, yüksek yağlı süt ürünlerinin iyileşmeye neden olduğunu kanıtlamaz ve tüm çalışmalar bu konuda hemfikir değildir.

 6. Ancak, kesinlikle yüksek yağlı süt ürünlerinin yaptıkları kötü adam olmadığını gösteriyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407