Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ketojenik diyet tip 2 diyabet için işe yarıyor mu?

Ketojenik diyet tip 2 diyabet için işe yarıyor mu?

 1. Bazı insanlar bu tür bir diyetin diyabetli bir kişiye yardım edebileceğini önerdi, ancak Amerikan Diyabet Derneği (ADA) başka bir şey için tek bir diyet önermez.

 2. Her insanın farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Doktorlar şimdi mevcut beslenme alışkanlıklarına, tercihlerine ve bu kişi için hedef ağırlık ya da kan şekeri seviyesine göre diyet planlarını kişiselleştiriyor.

 3. Ekmek, pirinç, makarna, süt ve meyve gibi karbonhidrat içeren yiyecekler, birçok bedensel işlem için ana yakıt kaynağıdır. Vücut, kandaki glikozun enerji için hücrelere getirilmesine yardımcı olmak için insülin kullanır.

 4. Bununla birlikte, diyabetli bir insanda, insülin yoktur veya düzgün çalışmaz. Bu vücudun karbonhidratları etkin bir şekilde kullanma yeteneğini bozar ve sırayla şekerlerin kanda yüksek olmasına neden olur.

 5. Eğer bir kimse yüksek karbonhidratlı bir öğün yerse, bu, özellikle şeker hastası olan bir insanda kan şekeri artışına yol açabilir. Diyet hem tip 1 hem de tip 2 diyabet için önemlidir.

 6. Karbonhidrat alımının sınırlandırılması, keto diyetinin merkezi konseptidir.

 7. Araştırmacılar başlangıçta epilepsili çocuklar için diyet geliştirdiler ve tavsiyelerde bulunmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, bazı incelemeler diyabet hastalarına da fayda sağlayabileceğini belirtmektedir.

 8. Bazı araştırmalar ketojenik bir diyet uygulamasının aşağıdakileri yapabileceğini öne sürdü:

 9. Bu yazıda, keto diyeti ve diyabet arasındaki olası bağlantılara bakıyoruz.

Ketojenik diyet ve diyabet

 1. Ketojenik diyet, karbonhidratları ciddi şekilde kısıtlar. Vücudu enerji için yağları parçalamaya zorlar. Enerji için yağ kullanma sürecine ketozis denir. Keton adı verilen bir yakıt kaynağı üretir.

Kan şekeri seviyesine etkisi

 1. Ketojenik bir diyet bazı tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olabilir, çünkü vücudun glukoz seviyelerini düşük fakat sağlıklı bir seviyede tutmasını sağlar.

 2. Diyetteki düşük karbonhidrat alımı, kan şekeri içindeki büyük çivilerin yok edilmesine yardımcı olabilir ve insülin ihtiyacını azaltır.

 3. 2018'den araştırmalar da dahil olmak üzere ketojenik diyetler üzerine yapılan çalışmalar, HbA1c seviyelerini kontrol etmede yardımcı olabileceğini buldu. Bu, yaklaşık 3 ay boyunca kanda hemoglobin ile seyahat eden glikoz miktarını ifade eder.

İlaçlar üzerindeki etki

 1. Ketojenik diyetler kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, ketojenik bir diyeti izleyen tip 2 diyabetli bazı insanlar ilaç ihtiyacını azaltabilirler.

 2. Bununla birlikte, bilim adamları, insülin rejimi ile birlikte ketojenik diyeti izleyenlerin hipoglisemi gelişme riskinin daha yüksek olabileceği konusunda uyardılar (

 3. Hipoglisemi, kan şekeri seviyesi desilitre (mg / dL) veya altında 70 miligrama düştüğünde meydana gelir.

 4. İlaç kullanırken herhangi bir diyet değişikliğini doktorunuzla görüşmek en iyisidir. Yeterli karbonhidrat tüketmemek, diyabet için bazı ilaçları alırken tehlikeli olabilir.

Ağırlığa etkisi

 1. Ketojenik diyet vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. Bir kişi kilo vermeye çalıştığında faydalıdır ve aşırı kilosu prediyabet ve tip 2 diyabet gelişimini etkileyen kişiler için faydalı olabilir.

 2. Diyet ve egzersiz yoluyla hafif-orta derecede kilo kaybı bile diyabetli kişilerde gün boyunca glisemik kontrolü, genel refahı ve enerji dağılımını destekleyebilir,

 3. Araştırmalar, ketojenik bir diyet uygulayan kişilerin kan şekeri seviyesi yönetiminde iyileşme gösterdiğini ve bazılarının belirgin kilo kaybı yaşadığını göstermiştir.

Faydaları

 1. Ketojenik diyet, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli başka yararlara yol açabilir:

Yemek planlama

 1. Ketojenik diyetler katıdır, ancak bir kişi onları yakından takip ettiğinde ve besin ihtiyaçlarını karşılama konusunda dikkatli olduğunda, bol miktarda beslenme sağlayabilir.

 2. Fikir, insülin seviyelerini düşürebilecek karbonhidrat yönünden zengin yiyeceklerden uzak durmak. Tipik olarak, bir keto diyeti üzerindeki karbonhidrat alımı günde 20-50 gram (g) arasında değişir.

 3. Keto diyetini takip etmek için insanlar yüzde 5-10 karbonhidrat, yüzde 10-20 protein ve yüzde 70-80 yağ içeriğinden oluşan bir diyet planı geliştirmeye odaklanmalı. İşlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve doğal gıdalara odaklanmalılar.

 4. Ketojenik bir diyet aşağıdaki yiyecek türlerinden oluşmalıdır:

 5. Bu diyette bir sorun, uzun vadede takip etmenin zor olması.

 6. Burada etkili bir diyabet yemek planı hazırlamayı öğrenin.

Yan etkiler

 1. Ketojenik diyet, tip 2 diyabetli bazı insanlar için uygun bir glikoz yönetimi seçeneği olabilir.

 2. Ketojenik diyet farklı bir enerji kaynağına geçmeyi gerektirdiğinden bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Kısa süreli yan etkiler

 1. Diyet değişikliği, kafein gibi bir maddeden çekilmeye benzeyen semptomlara neden olabilir.

 2. Bu semptomlar şunları içerebilir:

 3. Çoğu durumda, yan etkiler geçicidir. İnsanlar genellikle uzun süreli sağlık sorunları yaşamazlar.

Uzun vadeli yan etkiler

 1. Uzun vadeli etkiler, böbrek taşlarının gelişimini ve asidoz nedeniyle artmış kemik kırılma riskini içerebilir.

 2. Diğer komplikasyonlar arasında dislipidemi riski ve hipoglisemik ataklarda olası bir artış sayılabilir.

 3. Bazı hayvan çalışmaları, düşük karbonhidrat diyeti için genellikle ek yağ içerdiğinden, arterlerde yağ birikmesi nedeniyle daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski (CVD) olabileceğini öne sürdü. . Diyabetli insanlar zaten KVH riskini arttırmaktadır.

 4. Çocuklar, kemik erozyonuna yol açabilecek insülin benzeri büyüme faktörü seviyelerinin azalması nedeniyle bodur bir büyüme yaşayabilirler. Bu, bir kişi keto diyetini takip ettiğinde kırılmaya karşı hassas olan zayıf kemikler anlamına gelebilir. [! 158 => 1140 = 10!

 1. Ketojenik diyet, insanların kilolarını yönetmelerine yardımcı olabilecek birçok beslenme planından biridir.

 2. Bununla birlikte, sağlık çalışanlarının çoğu, diyabet yönetimi için keto diyeti önermemektedir.

 3. Karbonhidrat, protein ve yağ alımını dengelemeyi, vücut ağırlığını kontrol etmeyi ve kan şekerini sağlıklı bir aralıkta tutmayı amaçlayan daha birçok besin yoğun diyet mevcut.

 4. Bunların çoğu diyabetli insanlar için ölçülebilir faydalara sahip.

 5. Burada Atkins diyeti hakkında bilgi edinin.

Eleştiriler

 1. Ketojenik diyetin eleştirmenleri, böbrek hasarı olasılığı, CVD ve hipoglisemik bölümler de dahil olmak üzere olumsuz etkilere odaklanıyor.

 2. Bu tür bir diyetin sürdürülmesi de, son derece kısıtlayıcı olduğu için uzun vadede zor olabilir.

 3. Bu, daha sonra, özellikle bir birey normal bir diyete döndükten sonra dengesiz seviyelerde karbonhidratlar yemeye başlarsa, kilo alımına neden olabilir.

 4. Eleştirmenler ayrıca keto diyetinin uzun vadeli faydalarını destekleyecek kanıt bulunmadığını da belirtiyor.

 1. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık otoriteleri keto diyetini diyabeti idare etmenin bir yolu olarak önermiyorlar.

 2. İnsanların odaklanması daha iyi olabilir:

 3. Bir doktor veya diyetisyen bireyin yaşam tarzına en uygun planı seçmesine yardımcı olabilir. İnsanlar kendileri için uygun bir diyet bulmalı ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamalıdır.

:

 1. Günlük karbonhidrat alımım ne olmalı?

:

 1. Tavsiye edilen günlük bir karbonhidrat alımı, boy, kilo, ilaçlar, genetik ve aktivite seviyesi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişecektir. Diyabetli insanlar sadece bir oturuşta yedikleri karbonhidrat sayısının değil, aynı zamanda türünün de farkında olmalıdır. Tam gıda, yoğun gıda maddesi ve lifli karbonhidratlarla yapışmak kan şekeri yönetimi için en iyisidir. Bu meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, fasulye ve baklagiller içerir. Beslenme uzmanları, tatlılardan ve gazlı içeceklerden elde edilen rafine ve işlenmiş karbonhidratların sınırlandırılmasını önerir. Bir kişinin bir oturuşta tükettiği karbonhidrat sayısı değişebilir. Amerikan Diyabet Derneği, bütün gün ve öğün boyunca diyabetli insanlar için belirli sayıda karbonhidrat belirten dilini web sitesinden çıkardı.

 2. Bununla birlikte, tipik olarak, öğün başına 15-45 gram başlamak için iyi bir yerdir. Karbonhidrat ihtiyaçlarını etkileyen birçok faktör nedeniyle, bu rakamları özel ve bireysel öneriler için Kayıtlı Diyetisyen Beslenme Uzmanı ile görüşmek en iyisidir.

 3. Son yazılan Adam Felman tarafından 29 Mart 2019, Cuma tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet Tip 2 kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diyabet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tip 2.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Lennerz, B.S. (2018). Tip 1 diyabetin çok düşük karbonhidrat diyeti ile tedavisi [!Özet

 5. Masood, W. Uppaluri, K.R. (2018). Ketojenik diyet [!Özet

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407