Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kereviz suyunun sağlık yararları var mı?

Kereviz suyunun sağlık yararları var mı?

 1. Kereviz, havuç ailesinin bir üyesidir. Bitki ve tohumları bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı sağlar. Ancak kereviz suyu bir 'süper besindir' ve ne gibi sağlık yararları var?

 2. Bu yazıda, bilimin kereviz suyu hakkında söylediklerini ve insanların içmeden önce bilmeleri gerekenleri inceliyoruz.

Bilimsel kanıt

 1. Bu makale, kereviz suyunun süper gıda iddialarının arkasındaki kanıtları ortaya koyuyor ve sağlığımız için sağlayabileceği yararları araştırıyor.

Besin değeri

 1. Kereviz yüksek düzeyde K vitamini ve iyi miktarda A vitamini, B-2 ve B-6 vitaminleri ve C vitamini içerir. Kereviz de aşağıdaki besinlerin iyi bir kaynağıdır:

 2. Kereviz bitkisi ve tohumlarının her ikisinde de beslenme uzmanlarının bitki besin maddesi dediği kimyasallar var. Bu kimyasallar güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

 3. Kereviz de kalori ve şeker açısından düşüktür, bu da hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık için popüler bir seçimdir.

Kerevizin sağlık yararları

 1. Son iddialara rağmen, kereviz suyu içmenin insanların sağlığını iyileştirip iyileştirmediğini araştıran az sayıda araştırma var. Bunun yerine, çoğu araştırma uzmanların kereviz ve tohumlarının içerdiği belirli besinleri tüketmekle ilişkilendirdiği sağlık yararlarını inceledi.

 2. Özellikle kereviz iki faydalı antioksidan içerir. Bilim adamları bu iki bileşene apigenin ve luteolin diyorlar.

 3. Araştırmalar, apigenin ve luteolin'in iltihaplanmayı azalttığını ve bir dizi iltihaplı hastalığın tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 4. Kereviz içindeki apigenin ve luteolin de aşağıdaki koşulları kolaylaştırabilir:

İltihap ve alerjiler

 1. Allerjik astım ve rinit, alt ve üst havayolunu etkileyen enflamatuar hastalıklardır.

 2. Bir 2017 çalışması luteolin'in bu koşullardaki farelerde enflamasyonu azaltıp azaltamayacağını ve alerjik tepkileri azaltıp azaltamayacağını araştırdı.

 3. Sonuçlar, farelere luteolinin bir alerjene maruz bırakılmasından 30 dakika önce verilmesi, akciğerleri ve burun geçişleri içindeki iltihap seviyelerini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

 4. Bununla birlikte, bilim insanlarının luteolin'in insanlarda benzer anti-alerji etkisinin olup olmadığını doğrulamak için daha ileri çalışmalar yapması gerekiyor.

Artrit

 1. Bir 2017 çalışmasında apigenin farelerde artriti bastırabilir mi, araştırdı. Araştırmacılar ilk önce farelere apigenin ile muamele ettiler. Daha sonra, hayvanlar daha az doku iltihabı gösterdi ve tedavi görmemiş farelere kıyasla artritin başlangıcını ve şiddetini geciktirdi.

 2. Araştırmacılar apigenin'in bağışıklık sistemini baskılayarak çalıştığı sonucuna vardılar. Bunu, iltihaplanmayı tetikleyen hücrelerin taşıma ve sinyal yeteneklerini keserek yapar.

Nörodejeneratif hastalıklar

 1. Luteolin ve apigenin de bazı beyin hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

 2. 2013 yılında yapılan bir çalışma, luteolin'in iltihaplanmayı azaltıp azaltamayacağını ve diyabetik ensefalopatili (DE) kemirgenlerde nörodejenerasyona karşı koruma sağlayabildiğini araştırdı. DE, tip 2 diyabetli insanları etkileyebilecek beyin anormallikleri ve bozulmuş bilişsel işlev anlamına gelir.

 3. Araştırmada, sürekli olarak luteolin ile tedavi edilen araştırmacıların beyin hücresi hasarını azalttığı ve öğrenme ve hafızayı iyileştirdiği saptandı.

 4. Ayrı bir 2015 incelemesinde, farklı bitki kimyasallarının Alzheimer hastalığı olan kemirgenler üzerindeki etkisine bakıldı. Araştırmacılar apigenin çeşitli beyin işlemlerine zarar verdiğini, böylece Alzheimer'ın ilerlemesini geciktirip yavaşladığını bulmuşlardır.

Kanser

 1. 2016 tarihli bir incelemeye göre, luteolin kemirgenlerde bazı kanser hücrelerinin büyümesini durdurabilir.

 2. Luteolin, kanser hücrelerinin vücudun diğer alanlarını istila etmesini veya 'metastaz yapmasını' önleyebilir. Bilim adamları bunu yapabileceğini düşünüyor, yeni kan damarlarının mevcut tümörler etrafında büyümesini engelleyerek.

 3. Ayrıca, hayvanlar üzerine yapılan çalışmalar, luteolin'in kanser hücreleri üzerinde etkili kemoterapi ilaçlarının etkilerini arttırırken, bu ilaçların vücut üzerindeki toksik etkilerini azalttığını göstermektedir.

Yüksek kolesterol

 1. Bir 2014 çalışmasında, kereviz yaprağı ekstraktının yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanların kolesterol düzeyleri üzerindeki etkileri araştırıldı.

 2. Araştırmacılar, fareler kereviz yaprağı ekstresini 30 gün boyunca beslediler, ardından hayvanlar, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya 'kötü' kolesterolde çalışma, sıçanlarla karşılaştırıldıklarında, 'kötü' kolesterolde önemli bir düşüş gösterdi. özü almadı.

 3. Yine hayvan modellerinin kullanıldığı bir çalışma, kereviz içindeki antioksidanların, kolesterol depolarının parçalanmasını ve kana girmesini önleyerek kolesterol seviyelerini düşürmekten sorumlu olabileceğini öne sürdü.

Yüksek tansiyon

 1. Bazı yiyeceklerde, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan antihipertansifler olarak bilinen kimyasallar bulunur.

 2. Bir 2013 çalışması, kereviz tohumu özündeki kimyasal 3-n-butilftalitin (3nB) antihipertansif özelliklere sahip olup olmadığını araştırdı.

 3. Yüksek tansiyonlu 30 katılımcı çalışmaya katıldı. Her biri, 6 hafta boyunca günde iki kez 75 miligram (mg) kereviz tohumu özü içeren bir kapsül tüketti.

 4. Bu süreden sonra katılımcılar kan basıncında önemli bir düşüş gösterdiler.

 5. Araştırmacılara göre 3nB, arterlerde yağ birikintileri oluşumunu azaltarak ve arter duvarlarının esnekliğini artırarak tansiyonu düşürebilir.

Kardiyovasküler sağlık

 1. Kardiyovasküler yeniden şekillenme (CR) terimi, genellikle kronik yüksek tansiyon veya kalp hastalığının bir sonucu olarak kalbin şeklindeki, büyüklüğündeki, yapısındaki ve işlevindeki değişiklikleri ifade eder.

 2. CR, gergin veya hasarlı bir kalbin vücudun etrafına kan pompalamasını sağlayan telafi edici bir mekanizmadır.

 3. Bununla birlikte, zamanla CR kalp kasının verimliliğini azaltır ve kalp yetmezliği riskini arttırır. Serbest radikal denilen kimyasallar bu sürece katkıda bulunabilir.

 4. Ratlara luteolin veren 2015 hayvan çalışması, takviye almayanlara göre daha az CR gösterdiklerini tespit etti. Bilim adamları bunun luteolin'in antioksidan özelliklerinin serbest radikalleri etkisiz hale getirdiği ve kalp hasarını sınırladığı için olabileceğini düşünüyor. [! 4860 => = 12 1130!

 1. 2016 tarihli bir inceleme, kerevizin hayvanlarda doğurganlık üzerindeki etkilerini araştırdı.

 2. İncelenen 16 makalenin 13'ü kerevizin doğurganlık üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu, geri kalan üçünün ise kerevizin doğurganlığı azalttığını belirtti. [! 4860 => 1140 = 12!

 3. Bununla birlikte kereviz, insanlar yüksek dozlarda tüketildiğinde doğurganlığı azaltabilen apigenin gibi kimyasallar içerir.

Güvenlik ve yan etkiler

 1. Kereviz ve kereviz suyunun bazı yan etkileri olabilir ve bunlar herkes için uygun olmayabilir.

 1. Kereviz, güneş ışığına reaksiyona giren kimyasal madde içeren kimyasal madde içerir. Kerevizi ve psoralen içeriği yüksek olan diğer yiyecekleri yemek, cildin ultraviyole ışığa duyarlılığını artırabilir, dermatit, güneş hasarı ve fotoyaşlanma riskini artırabilir.

 2. Psoralen'e özellikle hassas olan insanlar için, psoralen bakımından zengin yiyeceklere dokunmak derinin tahriş olmasına neden olabilir.

Yiyecek alerjeni

 1. Bazı kimselerde kereviz alerjisi olabilir, bu da cilt reaksiyonları, sindirim bozukluğu ve solunum problemleri dahil bir dizi belirtiye neden olabilir.

 2. Nadir durumlarda, kereviz alerjisi olan bir kişi potansiyel olarak ölümcül alerjik reaksiyon anafilaksisini yaşayabilir.

 3. Aşağıdaki anafilaksi semptomlarından herhangi birini yaşayan herkes acil tıbbi tedavi istemelidir:

Tuz içeriği

 1. Kereviz, 1 ortam (40 g) sapı için yaklaşık 30 miligram (mg) sodyum içerir.

 2. İnsanlar, ne kadar sodyum tükettiğine dikkat etmelidir, çünkü yüksek sodyumlu diyet kan basıncını artırabilir ve her ikisi de daha ciddi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilecek sıvı tutulmasına neden olabilir.

 3. Her gün kereviz yemek çoğu insan için sorun yaratmamalıdır.

Kereviz suyu tarifi

 1. Bir meyve sıkacağı kullanarak aşağıdaki kereviz suyu tarifini yapmak için yaklaşık iki kereviz demetine ihtiyacınız olacak:

 2. Bir karıştırıcıda kereviz suyu yapıyorsanız, kerevizi 1 inç parçalara bölün ve karıştırıcıya bir bardak su veya taze meyve suyunun yarısını ekleyin. Suyu süzgeçten önce bir elekle karıştırın.

 3. Hazır kereviz suyu da çevrimiçi olarak ve sağlık mağazalarında satın alınabilir.

Özet

 1. Zahradnik, C., vd. (2014). Besin allerjen kerevizinin döngü aracılı izotermal amplifikasyon tekniği ile tespiti [!Özet

 2. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 3. Birkaç çalışma kereviz suyunun sağlığa etkilerini araştırmıştır. Bununla birlikte, kereviz, bilim insanlarının insanların sağlığı için faydalı olduğuna inandıkları birçok temel besin içerir.

 4. Çoğu araştırma, bitki ve tohumlarının içerdiği bazı besin ve antioksidanların etkilerini araştırmaya odaklanmıştır. Bilim adamları, bu kimyasalların birçok sağlık koşulunun tedavisinde faydalı olduğuna inanmaktadır.

 5. Kerevize alerjisi olan veya hassas olan kişiler bu bitkinin yemesinden kaçınmalıdır. Sodyum tüketimini azaltmaya çalışanlar, kereviz de dahil olmak üzere tüm yiyeceklerden günlük alım miktarına dikkat etmelidir. Ancak kereviz yemek çoğu insan için sorun yaratmamalıdır.

 6. Kereviz suyu sağlık marketlerinde veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 7. En son Çar 10 Nisan 2019 tarihli yazı. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 8. Anafilaksi. (2018). Https://acaai.org/allergies/anaphylaxis

 9. Kooti, ​​W., vd. (2017). Kerevizin (Apium graveolens L.) doğurganlığa etkisi: Sistematik bir gözden geçirme. [!Abstract

 10. Liu, Y., vd. (2013). Luteolin, farelerde diyabetle ilişkili bilişsel azalmayı hafifletir. [!Abstract

 11. Nabavi, S.F., vd. (2015). Antiinflamatuar ve nöroprotektif bir ajan olarak Luteolin: Kısa bir derleme [!Özet

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407