Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kemik Suyu: Nasıl Yapılır ve Neden Yapmanız Gereken 6 Sebep

Alt satırda

 1. Kemik suyu özellikle sağlık bilinçli kişiler arasında son zamanlarda çok popüler hale geldi. Bunun nedeni birçok sağlık yararına sahip olduğuna inanılıyor.

 2. Kemik etinin kendisi hakkında yayınlanmış bir araştırma bulunmamasına rağmen, içmenin çok faydalı olabileceğini gösteren birçok kanıt var.

 3. Bu makale kemik etine, nasıl yapılacağına ve potansiyel faydalarına yakından bakıyor.

Kemik Suyu Nedir?

 1. Kemik suyu, hayvanların kemikleri ve bağ dokuları kaynatılarak yapılır.

 2. Bu yüksek derecede besleyici ürün, çorbalarda, soslarda ve yerçekimlerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca son zamanlarda bir sağlık içeceği olarak popülerlik kazanmıştır.

 3. Kemik suyu avcı-toplayıcılar aksi takdirde yenebilecekleri kemik, toynak ve muşta gibi hayvan parçalarını içebilecekleri bir suya dönüştürdüklerinde tarih öncesi zamanlara kadar uzanıyor.

 4. Hemen hemen her hayvandan kemik - et, dana eti, dana eti, hindi, kuzu, bizon, manda, geyik eti, tavuk veya balık gibi kemikler kullanarak kemik suyu yapabilirsiniz.

 5. Ayak, toynak, gaga, taşlık veya yüzgeç gibi kemik iliği ve bağ dokuları kullanılabilir.

Kemik Suyu Nasıl Yapılır

 1. Kemik suyu yapmak çok basit.

 2. Çevrimiçi olarak birçok tarif var, ancak çoğu kişi bir tarif bile kullanmıyor.

 3. Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey büyük bir tencere, su, sirke ve kemikler.

 4. Buradan başlamanız için takip edebileceğiniz kolay bir tarif:

 5. Malzemeler

 6. En besleyici çorbayı yapmak için, kemiklerin en iyisi - kemik iliği, öküz kuyruğu, muşta ve ayak. Aynı partideki kemikleri bile karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz.

 7. Sirke eklemek önemlidir çünkü tüm değerli besinleri kemiklerden ve sudan çekmeye yardımcı olur, bu da nihayetinde tüketeceğiniz şeydir.

 8. Lezzeti arttırmak için et suyunuza sebze, ot veya baharat da ekleyebilirsiniz.

 9. Yaygın ilaveler arasında sarımsak, soğan, kereviz, havuç, maydanoz ve kekik bulunur. Bunlar hemen bir adımda eklenebilir.

 10. Gördüğünüz gibi, kemik suyu yapmak inanılmaz derecede kolaydır. Aşağıdaki bölümlerde denemek isteyebileceğiniz altı neden listelenmiştir.

1. Birçok Önemli Vitamin ve Mineral İçerir

 1. Genel olarak, kemik suyu çok besleyicidir.

 2. Bununla birlikte, besin içeriği, kullandığınız içeriklere bağlı olarak değişmektedir, çünkü her biri masaya farklı bir şeyler getirmektedir.

 3. Hayvan kemikleri kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve diğer iz mineralleri bakımından zengin - kendi kemiklerinizi inşa etmek ve güçlendirmek için gereken mineraller.

 4. Balık kemikleri de sağlıklı tiroid fonksiyonu ve metabolizması için gerekli olan iyotu içerir.

 5. Bağ dokusu size kıkırdakta eklem sağlığını desteklediği bilinen doğal bileşikler olan glukozamin ve kondroitin verir.

 6. İlik A vitamini, K2 vitamini, çinko, demir, bor, manganez ve selenyum gibi mineralleri ve ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini sağlar.

 7. Bu hayvan parçalarının tümü ayrıca pişirildiğinde jelatine dönüşen ve birkaç önemli amino asit veren protein kolajenini de içeriyor.

 8. Bileşenler kaynaştıkça, besinleri vücudunuzun kolayca emebileceği bir biçimde suya salınır.

 9. Birçok insan diyetlerinde bu besinlerden yeterince alamadı, bu yüzden kemik suyunu içmek daha fazlasını elde etmek için iyi bir yol.

 10. Maalesef, et suyunda bulunan her besleyicinin tam miktarını bilmek mümkün değil çünkü her parti kemik çok farklı.

2. Sindirim Sisteminden Yararlanabilir

 1. Bilim adamları, genel sağlığınızın büyük ölçüde bağırsak sisteminizin sağlığına bağlı olduğunu keşfetti.

 2. Sadece kemik suyunun sindirimi kolay değil, diğer gıdaların sindirimine de yardımcı olabilir.

 3. Kemik suyunda bulunan jelatin doğal olarak çeker ve sıvıları tutar. Bu nedenle, düzgünce hazırlanmış et suyu, buzdolabında toplanır.

 4. Jelatin ayrıca sindirim sisteminizdeki suya bağlanabilir ve bu da yiyeceklerin bağırsaklarınızda daha kolay hareket etmesine yardımcı olur.

 5. Ayrıca, sıçanlarda sindirim sisteminin mukozal astarını koruduğu ve iyileştirdiği de gösterilmiştir. İnsanlarda aynı etkiye sahip olduğu düşünülmektedir, ancak etkinliğini göstermek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir (1).

 6. Glutamin adı verilen jelatindeki bir amino asidin bağırsak duvarının işlevini sürdürmesine yardımcı olduğu ve "sızdıran bağırsak" (2) olarak bilinen bir durumu önlediği ve iyileştirdiği bilinmektedir. [! 735 => 1140 = 5!

 7. Vücudunuzun normal olarak kan dolaşımınıza sızmasına izin vermeyen, bu da iltihaplanma ve diğer sorunlara yol açan maddeler.

 8. Bütün bu nedenlerden dolayı, kemik suyunu içmek, sızan bağırsak, irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi irritabl bağırsak hastalığı (IBD) olan kişiler için faydalı olabilir.

3. Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 1. Kemik sıvısında glisin ve arginin dahil olmak üzere bulunan amino asitlerin güçlü anti-enflamatuar etkileri vardır (3).

 2. Bir çalışma, kandaki yüksek arginin seviyelerinin obez kadınlarda düşük inflamasyonla ilişkili olduğunu göstermektedir (4). [! 735 => 1140 = 6!

 3. Bazı iltihaplar gerekli olmakla birlikte, kronik iltihap bazı ciddi hastalıklara yol açabilir.

 4. Bunlar arasında kalp hastalığı, diyabet, metabolik sendrom, Alzheimer hastalığı, artrit ve birçok kanser türü var.

 5. Bu nedenle, bol miktarda anti-enflamatuar yiyecek yemek önemlidir.

4. Ortak Sağlığını İyileştirmek İçin Besin Maddeleri Gösterildi

 1. Kolajen kemiklerde, tendonlarda ve bağlarda bulunan ana proteindir.

 2. Pişirme işlemi sırasında, kemiklerden ve bağ dokusundan gelen kolajen jelatin adı verilen başka bir proteine ​​parçalanır.

 3. Jelatin eklem sağlığını destekleyen önemli amino asitler içeriyor.

 4. Vücudunuzun kendi bağ dokusunu oluşturmak için kullandığı prolin ve glisini içerir. Bu, kasları kemiklere bağlayan tendonları ve kemikleri birbirine bağlayan bağları içerir.

 5. Kemik suyu ayrıca kıkırdakta bulunan doğal bileşikler olan glukozamin ve kondroitin içerir.

 6. Birçok çalışma, glukozamin ve kondroitinin eklem ağrısını azaltabildiğini ve osteoartrit semptomlarını azalttığını buldu (6, 7, 8, 9).

 7. Kemik suyu içindeki proteinlerin, tendonlara ve bağlara ağrılı zarar veren kronik otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit hastaları için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

 8. Bir çalışmada romatoid artritli 60 kişi üç ay boyunca tavuk kollajenini kullandı. Belirtiler 60 katılımcının hepsinde belirgin olarak düzeldi ve dördünde hastalığın tamamen düzeldiğini gösterdi (10). [! 735 => 1130 = 8!

 1. Kemik suyu genellikle kalorilerde çok düşüktür, ancak yine de açlığı giderebilir.

 2. Çalışmalar, et suyu bazlı çorbayı düzenli olarak yemenin dolgunluğu artırabildiğini, kalori alımını azalttığını ve zaman içinde kilo kaybına yol açabileceğini keşfetti (11, 12).

 3. Dahası, kemik suyunda özellikle dolgunluk hissi uyandırdığı kanıtlanan jelatin var (13).

 4. Bir çalışma jelatinin açlık azaltmada süt ürünlerinde bulunan protein kazeininden daha etkili olduğunu buldu (14).

6. Uyku ve Beyin İşlevini Geliştirebilir

 1. Kemik suyunda bulunan amino asit glisini rahatlamanıza yardımcı olabilir. Birçok çalışma, glisinin uykuyu desteklemeye yardımcı olduğunu bulmuştur (16, 17, 18).

 2. Bir çalışma yatmadan önce 3 gram glisin almanın, uyumakta güçlük çeken bireylerde uyku kalitesini önemli ölçüde arttırdığını buldu (16).

 3. Yatmadan önce glisin almak, katılımcıların daha hızlı uykuya dalmalarına, daha derin bir uykuya sahip olmalarına ve gece boyunca daha az uyanmalarına yardımcı oldu. Bu çalışma aynı zamanda glisinin gündüz uykululuğunu azalttığını ve zihinsel işlev ve hafızayı iyileştirdiğini buldu.

 4. Bu nedenle, kemik suyunu içmenin de benzer faydaları olabilir.

Kemik Suyu Kullanım İçin İpuçları

 1. Kemik çorbası yapmak ve tüketmek için ek ipuçları.

 2. Artıklara kemik ve karkasları çöpe atmak yerine, et suyu haline getirmek için sakla.

 3. Kemikleri bir çanta içinde toplayabilir ve pişirmeye hazır oluncaya kadar dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

 4. Ancak, tipik olarak bütün tavukları ve kemiği eti satın alan ve yiyen biri değilseniz, et suyu yapmak için nerede hayvan kemiği bulabileceğinizi merak edebilirsiniz.

 5. Onları yerel kasap veya çiftçi pazarınızdan isteyebilirsiniz. Çoğu marketlerdeki et departmanı da çoğu zaman onlara sahip olacak.

 6. En iyi bölüm, satın almaları çok ucuz. Kasabın bile sana bedavaya verebilir.

 7. Otlu tavuk veya otlarla beslenmiş sığır kemiği bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın, çünkü bu hayvanlar en sağlıklı olacak ve size maksimum sağlık yararı sağlayacak.

 8. Büyük partilerde çorba yapmak en kolay olmakla birlikte, yalnızca beş güne kadar buzdolabında güvenle saklanabilir.

 9. Et suyunuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için küçük kaplarda dondurup, gerektiği kadar porsiyonu ısıtın.

 10. Maalesef, buna basit bir cevap yok. Birçok insan, maksimum sağlık yararı için günde 1 bardak (237 ml) kemik suyu içmeyi önermektedir.

 11. Bazıları hiç olmamasından iyidir, bu yüzden haftada bir kez veya günde bir kez olsun, olabildiğince sık içmek.

 12. Kendi başına kemik suyu içebilirsiniz, fakat herkes doku ve ağız hissini sevmez.

 13. Neyse ki, bundan zevk almanın başka yolları da var. Çorbalar için temel olarak veya soslar ve yerçekimleri yapmak için kullanılabilir.

 14. Kemik suyunu kullanan basit bir domates sosu tarifi.

 15. Malzemeler

Alt satırda

 1. Kemik suyu, bazıları inanılmaz sağlık yararları olduğu bilinen birçok önemli besin içeriyor.

 2. Ancak kemik etinin kendisi üzerine araştırmalar hala ortaya çıkıyor.

 3. Kesin olarak bilinen, kemik etinin çok besleyici olduğu ve bunu diyetinize eklemenizin bir çok sağlık faydası sağlayabiliyor olmasıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407