Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kekikliğin sağlığa yararları nelerdir?

Kekikliğin sağlığa yararları nelerdir?

 1. Bitkinin adı, Yunanca dağ anlamına gelen "oros" ve neşe anlamına gelen "ganos" sözcüklerinden gelir. Genellikle yaklaşık 50 cm boyunda büyür ve uzunluğu 2-3 cm civarında olan mor yapraklara sahiptir.

 2. Bitkilere kendine has ve hoş bir koku veren kimyasallar timol, pinen, limonen, karvarol, okimen ve karyofilendir.

 3. Güçlü antioksidanlar içerdiğine ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğuna inanılıyor.

 4. İşte kekik ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Kekik, Antik Yunanlılar kadar uzun zaman önce bitkisel ilaçlarda kullanıldı.

 2. Hipokrat bunu antiseptik olarak kullandı.

 3. Kekikin olası tıbbi kullanımları arasında solunum yolu rahatsızlıkları, gastrointestinal (GI) rahatsızlıklar, adet krampları ve idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisi yer almaktadır.

 4. Topikal olarak uygulanır, akne ve kepek gibi bir dizi cilt hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

1) Antibakteriyel özellikler

 1. Kekik yağı antimikrobiyal özelliklere sahip olan carvacrol adlı temel bir bileşik içerir.

 2. Ot, bir çok çalışmada antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Bir araştırmacı grubu Origanum vulgare esansiyel yağlarının 41 gıda suşu patojeni Listeria monocytogenes'e karşı etkili olduğunu buldu.

 3. Hindistan ve Birleşik Krallık'tan bir başka ekip (İngiltere), Himalaya kekikinin uçucu yağının, hastanenin süper kabarcığı olan MRSA'ya karşı koruma sağlayabilecek güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu bildirdi.

 4. "Birkaç ön deneme yaptık ve kekikten elde edilen uçucu yağın 1 ila 1000 oranında seyreltmede MRSA'yı öldürdüğünü bulduk. Testler, yağın MRSA'yı hem sıvı hem de sıvı olarak öldürdüğünü gösterdi. Bir buhar olarak ve antimikrobiyal aktivitesi kaynar suda ısıtılarak azalmaz. "

 5. Proje 2008 yılında Birleşmiş Milletlerden ödül kazandı.

2) Antienflamatuar özellikler

 1. Almanya ve İsviçre'den bilim adamları, osteoporoz ve arteriyoskleroz gibi bozuklukların tedavisinde yardımcı olabilecek, kekikte beta-caryophyllin (E-BCP) olarak bilinen aktif bir bileşen tanımladılar. E-BCP bir diyet kannabinoiddir.

3) Kansere karşı koruma

 1. 2013 yılında PLoS ONE dergisinde yayınlanan araştırma, kekiklerin antikanser aktivitesi gösterdiğini öne sürdü. Bilim adamları Origanum majorana'nın ilerlemesini yavaşlatarak veya önleyerek meme kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceği sonucuna vardılar.

 2. Gıda bilimcileri, 2014 yılında, popüler mutfak otları kekik, biberiye ve mercanköşkünün, tip 2 diyabeti şu anda reçete edilen ilaçlara benzer şekilde yönetme potansiyeline sahip bileşikleri içerdiğini keşfetti.

Diğer olası sağlık yararları

 1. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veri Tabanına göre, aşağıdaki hastalıklar ve koşullar için kekik kullanılabilir:

 2. Origanum vulgare veya Thymus capitatus'tan yapılan kekik esansiyel yağı aşağıdaki sorunlara yardımcı olabilir:

 3. Herhangi bir uçucu yağ kullanımdan önce, ya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla ya da buhar banyosunda olduğu gibi su ile seyreltilmelidir.

 4. Kekik'in bir tedavi olarak etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Beslenme

 1. Kekik bazı önemli besin maddeleri içerir.

 2. Bir çay kaşığı kurutulmuş kekik içerir:

 3. K vitamini kemik gelişimi, kemik yoğunluğunu korumak ve kan pıhtılaşma proteinleri üretimi için önemlidir. Kemiklerin ve dişlerin oluşumu için kalsiyum gereklidir.

 4. Kekik ayrıca hücrelerin serbest radikallerin etkilerine karşı korunmasına yardımcı olan ve vücudun enfeksiyonla savaşma yeteneğini geliştiren zengin bir diyet antioksidan kaynağıdır.

Pişirme önerileri

 1. Kekik, pizza ve makarna soslarıyla uyumlu bir Akdeniz bitkisidir.

 2. Diğer fikirler şunlardır:

 3. İşte size birkaç ipucu:

 4. Marketlerde kuru veya taze olarak bulunabilir veya bir pencere veya balkonda veya bahçede bir tencerede yetiştirebilirsiniz. Çok yıllık, bu tüm yıl boyunca büyüyebileceği anlamına geliyor.

 5. Bitki yetiştirmek için kurutulmuş kekik ve kekik tohumları dahil olmak üzere çevrimiçi olarak satın almak için çeşitli farklı kekik formları mevcuttur.

Riskler

 1. Kekik yemek bazı insanlarda mide rahatsızlığına neden olabilir.

 2. Ek olarak, kekik, fesleğen, lavanta, nane ve adaçayı içeren Lamiaceae familyasına ait bitkilere alerjisi olanlar, alerjik reaksiyon geliştirebilecekleri için dikkatli olmalıdırlar. kekik için.

 3. En son Yvette Brazier tarafından Pzt 11 Aralık 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. El Dhaheri, Y., Attoub, S., Arafat, K., AbuQamar, S., Viallet, J., Saleh, A., ... Iratni, R. (2013) , 10 Temmuz). Origanum majorana'nın yüksek metastatik insan meme kanseri hücreleri üzerindeki anti-metastatik ve anti-tümör büyümesi etkileri: NFkB sinyalinin inhibisyonu ve nitrik oksit üretiminin azaltılması. TEKNE 8 (7): e68808. Http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0068808

 5. Bower, A.M., Real Hernandez, L.M., Berhow, M.A., de Mejia, E.G. (2014, Temmuz). Mutfak bitkilerinden elde edilen biyoaktif bileşikler, tip 2 diyabet yönetimi, dipeptidil peptidaz IV için moleküler bir hedefi inhibe eder. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi, 62, (26), 6147-6158. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24881464

 6. Kekik ile pişirme. (2012, 31 Ağustos). Http://www.herbexpert.co.uk/cooking-with-oregano.html

 7. Dragland, S., Senoo, H., Wake, K., Holte, K., Blomhoff, R. (2003, 1 Mayıs). Bazı mutfak ve şifalı bitkiler, diyet antioksidanlarının önemli kaynaklarıdır [!Özet

 8. Faleiro, L., Miguel, G., Gomes, S., Costa, L., Venancio, F., Teixeira, A., ... Pedro, L. G. (2005). Thymbra capitata L. (Cav.) Ve Origanum vulgare L.'den izole edilmiş uçucu yağların antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri [!Özet

 9. Tam rapor (Tüm besinler): 02027, Baharat, kekik, kurutulmuş. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/277?fgcd= manu = lfacet = format = Tam sayı = maks = 50 dengelenmiş = sıralama = sıralama = fg sırası = asc qlookup = 02027 ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 10. Gertsch, J., Leonti, M., Raduner, S., Racz, I., Chen, J.-Z., Xie, X.-Q., ... Zimmer , A. (2008). Beta-karyofilen bir diyet kannabinoiddir. PNAS 10526, 9099-9104. Http://www.pnas.org/content/105/26/9099.full.pdfJul

 11. Şifalı bitkiler: Kekiklerin tarihçesi ve sağlık açısından yararları. (N.d.). Http://naturehacks.com/healing-herbs-the-history-and-health-benefits-of-oregano/

 12. Enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olun ve bağışıklık sisteminizi kekik yağı ile geliştirin. (2016, 7 Temmuz). Http://articles.mercola.com/herbal-oils/oregano-oil.aspx

 13. Kekik. (N.d.). Http://naturaldatabase.therapeuticresearch.com/nd/Search.aspx?pt=100 id = 644 ds = AspxAutoDetectCookieSupport = 1

 14. Tohumluk ödülleri 2008. (n.d.). Https://www.seed.uno/images/documents/464/W08_India_Oregano.pdf

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407