Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Keşiş Meyvesi: Yararları ve Riskleri

 1. Birçoğumuz muhtemelen ürün koridorunda bir keşiş meyvesi seçemedik ve gerçeğin söylendiği gibi, tatlı limonlar, renkli elmalar ve canlı portakallar arasında dikkatinizi çekmesi olası değil. Ancak keşiş meyvesi bugünlerde sağlık bilincinde olan foodies, şekersiz adanmışlar ve diyabet topluluğundakilerden büyük ilgi görüyor.

 2. Keşiş meyvesi ya da lo han guo, güney Çin’e özgü küçük bir kavun olup, onu yüzyıllar önce ekilmiş olan rahiplerin ismini almıştır. Meyvenin sağlığa faydaları, Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) on yıllardır iyi bilinmektedir, ancak tatlı küçük sırrı sonunda onu sağlık ana akımına dönüştürmektedir.

Keşiş meyvesi için bu kadar harika olan ne?

 1. Keşiş meyve tatlandırıcı, kurutulmuş meyvelerden elde edilen ekstrakttan yapılır. Ekstresi sofra şekline göre 150-250 kat daha tatlıdır, sıfır kalorili ve karbonhidratlıdır ve kan şekeri seviyesini yükseltmez.

 2. Çoğu besleyici olmayan tatlandırıcı gaz, şişkinlik veya alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilere neden olabilir. Ve Equal ve Splenda gibi bazı yapay tatlandırıcılar tartışmalıdır. Keşiş meyve tatlandırıcıları durumunda, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

 3. Gıda ve İlaç İdaresi, hamile kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere herkes için “genel olarak güvenli (GRAS) olarak bilinen” keşiş meyvesi saymıştır. Buna rağmen, keşiş meyvesi kitle piyasası için nispeten yeni olduğu için uzun süreli kullanımın etkileri konusunda bilimsel bir çalışma yoktur.

Keşiş meyvesinin sağlık yararları

 1. Keşiş meyvesi tatlılığını mogrositler adı verilen doğal bileşiklerden alır. Şeker hastaları için genellikle güvenlidir, çünkü kan şekerlerini arttırmaz. Buna rağmen, keşiş meyvesi ile tatlandırılmış yiyecekler ve içecekler (ayrıca bazı keşiş meyve tatlandırıcı karışımları), karbonhidrat ve kalori sayımını arttıran veya insülin duyarlılığını etkileyen şeker ve diğer bileşenleri içerebilir. Tüm keşiş meyve ürünlerinin karbonhidrat ve şekersiz olduğunu varsaymayın.

 2. Keşiş meyvesi kalorisi, karbonhidrat veya yağ içermez, bu nedenle belini izleyen herkes için harika bir seçenek olabilir. Gün boyunca sofra şekeri yerine sadece keşiş meyve tatlandırıcısını kullanarak, önemli miktarda kalori ve karbonhidrat tasarrufu yapabilirsiniz. Yine, ilave şekerler içermeyen keşiş meyve ürünlerini tükettiğinizden emin olun. Ve özel durumlar için keşiş meyvelerinden yapılan muameleleri saklayın, çünkü birçoğu hala çikolata ya da tereyağı gibi besleyici maddeleri içerir.

 3. Bir 2011 çalışmasına göre, boğaz ağrısını hafifleten ve balgamı azaltan sıcak içecekler yapmak için yüzyıllar boyunca TCM'de keşiş meyvesi kullanılmıştır. Meyvenin mogrositlerinin antienflamatuvar olduğu söylenir ve kanserin önlenmesine ve kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olabilir.

Keşiş meyvesinin olumsuz tarafları

 1. Keşiş meyvesinin bir çok faydası ile birlikte birkaç dezavantajı vardır.

 2. Taze keşiş meyvesini doldurmayı umarak yerel Trader Joe’nuzla koşmaya gitmeyin. Büyüdüğü bir bölgeyi ziyaret etmezseniz bulmak neredeyse imkansızdır. O zaman bile, nadiren taze yenir, çünkü hasat edildikten sonra hızlıca mayalanır ve büyür. Kurutulmuş keşiş meyvesi çay ve bitkisel ilaçları hazırlamak için kullanılabilir, ancak bulunması da zordur. Bazı Asya pazarları ithal kuru keşiş meyvesi taşır.

 3. Keşiş meyvesi büyümek, hasadı ve kurudur. Aynı zamanda ithalat ve işleme de pahalıdır. Bu keşiş meyve tatlandırıcısını, diğer besleyici olmayan tatlandırıcılardan daha pahalı hale getirir. Yerel süpermarket raflarınızda daha az keşiş meyve tatlandırıcı seçeneği de bulunmasının nedeni de budur.

 4. Ayrıca, bazı insanlar keşiş meyvesinin tatları ile kapatılır. Yine de tadı görecelidir. Pek çoğu tadı diğer tatlandırıcılardan, özellikle sakarin ve aspartam gibi yapay olanlardan daha hoş ve daha az acı bulur.

Keşiş meyve alerjileri

 1. Keşiş meyve alerjileri nadirdir, ancak tükettiğiniz her şeyde alerjik reaksiyon riski vardır. Keşiş meyvesi, kabak, kabak, salatalık ve kavun içeren Curcurbitaceae familyasının (kabak ailesi olarak da bilinir) bir üyesidir. Diğer su kabaklarına karşı alerjiniz varsa, keşiş meyvesi alerjisi riskiniz daha yüksektir. Alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir:

Keşiş meyvesini kullanma yolları

 1. Aşağıdakileri de içeren hemen hemen her şeyi tatlandırmak için keşiş meyve tatlandırıcılarını kullanabilirsiniz:

Meyve tarifleri

 1. Keşiş meyve tatlandırıcılar, ısıya dayanıklıdır ve unlu mamullerde kullanımı güvenlidir. Ham Fırıncılar Torbasında Monk Meyvesi gibi bazı markalar da tatlılığı kesmek için dekstroz içerir. Bu karışımlar, tariflerde bardak yerine şeker yerine bardak yerine kullanılabilir. Tat alıcılarınızı tatmin etmek için az ya da çok ihtiyacınız olup olmadığını görmek için deneme yapmanız gerekebilir. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç tarif.

 2. Havuçlu kek hayranıysanız, badem unu, keşiş meyvesi tatlandırıcısı, kıyılmış havuç, baharat ve taze portakal suyundan oluşan bu sağlıklı ve lezzetli hızlı ekmeği seveceksiniz. Tarif al.

 3. Bu, çökmekte olan bir browninin alabileceği kadar sağlıklı. Çikolata bazı keşiş meyveleri ile tatlandırılır ve buzlanma avokado, tarihler ve yoğurt gibi şaşırtıcı maddelerle doldurulur. Tarif al.

 4. Tatlı ve tuzlu karışımları sever misiniz? Bu dumanlı, tuzlu bademleri keşiş meyvesi tatlandırıcısı, tarçın ve vanilya karışımıyla kaplayın. Tarif al.

 5. Bu güncellenmiş tarif, bir klasik üzerinde taze bir dönüş sunuyor. Top kekler, kekler ve hızlı ekmekler, hatta lezzetli bir meyve sosu olarak harika. Tatlı bir muamele için keşiş meyve tatlandırıcı, krem ​​peynir, tereyağı ve vanilyayı birleştirin. Tarif al.

Alt satır

 1. Keşiş meyvesinin sağlık üzerindeki tüm etkilerini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Yine de, şeker hastası olanlar ve diyet şekerini sınırlandırmak isteyenler için iyi bir seçim gibi görünüyor. Meyvenin kanseri ve diğer hastalıkları iyileştirme kabiliyeti hakkında birçok iddia var, ancak araştırmalar henüz onları destekleyecek yerinde değil. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, birçok besleyici olmayan tatlandırıcının bağırsak bakterilerini ve bağırsak astarlarını etkilediğini ortaya koymaktadır.

 2. Alt satır: Şu anda keşiş meyve özünün besleyici olmayan bir tatlandırıcıya işlenmesinin sağlığınızı nasıl etkileyebileceği henüz net değil. En sevdiğiniz yemek tariflerinden bazılarında veya sabah kahvenizde keşiş meyvesini şeker yerine koymayı düşünüyorsanız, deneyin! Şeker ikameleri hakkındaki sağlık kaygılarınızı önce doktorunuzla görüşün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407