Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kavun hakkında bilmeniz gereken her şey

Kavun hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Su içeriği yüksek su kaybının önlenmesine ve sıcakla mücadeleye yardımcı olurken, ferahlatıcı tadı çocuklar ve yetişkinler için suçsuz, az bakım gerektiren bir tatlı sunar. Hafif tatlı ve sulu kavun lezzeti onu en taze lezzetler için bile mükemmel bir meyve yapar.

 2. Kavunlar ayrıca kavun, kavun, kavun, kavun ve Fars kavun olarak da bilinir. Onlar tatlı özsu ve karpuz ile birlikte, botanik Cucurbitaceae familyasının bir üyesidir.

 3. İşte kavunlarla ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

Faydaları

 1. Her tür meyve ve sebzenin tüketilmesi, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık koşullarında riskin azalması ile ilişkilidir. Birçok çalışma, kavun gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, genel mortalite, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını, aynı zamanda sağlıklı bir cilt ve saç, daha yüksek enerji ve genel düşük ağırlık sağladığını belirtti. [! 815 => 1140 = 2!

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu

 1. Kavun içinde bulunan antioksidan zeaksantinin zararlı mavi ışık ışınlarını filtreleyen ve göz sağlığında koruyucu bir rol oynadığı ve muhtemelen maküler dejenerasyondan kaynaklanan hasarı önlediği düşünülmektedir.

 2. Tüm meyvelerin daha yüksek alımının (günde 3 veya daha fazla porsiyon) yaşla ilgili maküler dejenerasyon riskini ve ilerlemesini azalttığı gösterilmiştir.

Astım

 1. Yüksek miktarda belirli besinleri tüketen kişilerde astım gelişme riski düşüktür. Bu besinlerden biri, kavun, balkabağı, havuç ve ıspanak ve lahana da dahil olmak üzere yapraklı yeşiller gibi sarı ve turuncu meyvelerde bulunan beta karotendir. C Vitamini, astıma karşı koruma sağlayabilen önemli bir besindir ve kavun, turunçgiller ve tropik meyvelerde bolca bulunur.

Kan basıncı

 1. Kavun içindeki lif, potasyum, C vitamini ve kolin içeriği kalp sağlığını destekler. Potasyum içeriği yüksek yiyecekler tüketmek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Yeterli potasyum almak, hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisi için sodyum alımını azaltmak kadar önemlidir. Potasyum oranı yüksek yiyecekler arasında kavun, ananas, domates, portakal, ıspanak ve muz bulunur.

 2. Yüksek potasyum alımı ayrıca inme riskinin azalması, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.

Kanser

 1. Harvard Halk Sağlığı Fakültesi Beslenme Dairesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, kavun gibi bitkisel gıdalardan beta-karoten bakımından zengin diyetler prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynayabilir. Beta-karoten de Japon popülasyonunda kolon kanseri gelişimi ile ters bir ilişki olduğu gösterilmiştir.

Sindirim

 1. Kavun, hem lif hem de nem oranı yüksek olduğundan kabızlığın önlenmesine, düzenli olmasının önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Hidrasyon

 1. Yüksek su ve elektrolit içeriği ile kavun, susuz kalmayı önlemek için sıcak yaz aylarında elinizde olması gereken harika bir atıştırmalık. Aynı zamanda bu nedenle bir antrenmandan sonra harika bir atıştırmalık.

Enflamasyon

 1. Kolin, kavunlarda mevcut olan esansiyel ve çok yönlü bir besindir; vücuda uykuda, kas hareketinde, öğrenmede ve bellekte yardımcı olur. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihabı azaltır.

Cilt ve saç

 1. Kavun gibi meyveler yemek saç için faydalıdır, çünkü saçları nemlendiren ve sağlıklı tutan bir bileşik olan sebum üretimi için gerekli bir besin olan A vitamini içerir. A vitamini ayrıca cilt ve saç da dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir.

 2. Cilt ve saça yapı sağlayan kollajen inşası ve bakımı için yeterli miktarda C vitamini alımı gerekiyor. Bir fincan küp doğranmış kavun, bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 97'sini sağlar

 3. Kavun ayrıca sağlıklı görünen bir cilde ve saça sahip olmak için hayati önem taşıyan genel nemlendirmeye de katkıda bulunur. Saç kremi olarak da kullanılabilir - kavun parçaları ve avokado ile birlikte ezin, saça pürüzsüzleştirin ve nemi doldurmak ve parlaklık eklemek için 10 dakika bekletin.

 1. Bir fincan küp kavun veya yaklaşık 156 gram (g) şunları içerir:

 2. Bir bardak servis ayrıca K vitamini, niasin, B6 vitamini, folat, magnezyum ve potasyum için günlük değer ihtiyacının yüzde 5'ini veya daha fazlasını sağlar.

 3. Kavun, hepsi soğuk algınlığından kansere kadar çeşitli hastalıklara ve koşullara karşı koruyan bol miktarda antioksidan içerir, kolin, zeaksantin ve beta-karoten.

 1. Yumuşak noktalar veya morarmalar olmadan sert, ağır ve simetrik bir kavun arayın. Sezon içi kavunlar en parlak et rengine, en tatlı ve en sulu tada sahiptir. Sezon dışı kavunlar daha az lezzet ile daha sıkı olma eğilimindedir ve hatta yumuşak olabilir. Kavun almak için en iyi zamanı bulmak için yerel mağazaları ziyaret edin.

 2. Kavun tadını çıkarmanın en iyi ve en kolay yollarından biri, onu zar atmak ve sadece kendi başına taze yemektir.

Riskler

 1. Hastalığın önlenmesinde ve sağlık için en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir. Kavun etine salmonella gibi salmonella gibi zararlı bakteri riskini azaltmak için kesmeden önce bir kavun dış yüzeyini yıkadığınızdan ve ovaladığınızdan emin olun.

 2. Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Beta-bloker alırken kavun gibi yüksek potasyumlu yiyecekler ölçülü olarak tüketilmelidir.

 3. Çok fazla potasyum tüketmek böbrekler tamamen işlevsel olmayan kişilere zarar verebilir.

 4. En son Çarşamba 15 Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Allan, K., Devereux, G. (2011, Şubat). Diyet ve astım: korunmadan tedaviye kadar beslenme etkileri. Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi, 111 (2), 258-268. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21272700

 6. Temel rapor: 09181, Kavunlar, kavunlar, çiğ. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2274

 7. Cho, E., Seddon, J.M., Rosner, B., Willett, W.C., Hankinson, S.E. (2004, June). Meyve, sebze, vitamin ve karotenoid alımı ile yaşa bağlı makülopati riskinin araştırılması üzerine bir çalışma [!Özet

 8. Okuyama, Y., Ozasa, K., Oki, K., Nishino, H., Fujimoto, S., Watanabe, Y. (2014, Şubat). Japonlarda zeaksantin ve diğer karotenoidlerin serum konsantrasyonları ile kolorektal neoplazm arasındaki ters ilişki [!Özet

 9. Wu, K., Erdman, J.W., Schwartz, S.J., Platz, E.A., Leitzmann, M., Clinton, S.K., ... Giovannucci, E. (2004, Şubat). Plazma ve diyet karotenoidleri ve prostat kanseri riski [!Özet

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407