Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karpuzun + Faydalarının Sağlığa Faydaları

Siyah Fasulye Beslemeyle İlgili Son Düşünceler

 1. Karpuz, genellikle sezon boyunca havuz partilerinde ve yaz barbekülerinde ortaya çıkan bir yaz mevsimi olarak kabul edilir. Fakat sizi serin ve sulu tutabilme kabiliyeti ile bilinirken, karpuzun pek iyi bilinen pek çok yararı vardır. Aslında, bu lezzetli meyve kas ağrısından, gelişmiş görme, gelişmiş bağışıklık ve ötesine kadar her şeye bağlandı.

 2. Yani karpuz sizin için iyi mi? Ve bu lezzetli meyvenin bir kilo verme diyeti ile tadını çıkarabilir misiniz, yoksa karpuz yağı mı? Karpuz hakkındaki tüm sorularınızın cevaplarını bulmak için okumaya devam edin - artı, sunduğu tüm sağlık yararlarından yararlanmanın yeni yollarını.

Karpuz Nedir? Karpuz Beslenme Değerleri

 1. Bilimsel adı Citrullus lanatus olarak da bilinen karpuz bitkisi, Cucurbitaceae olarak bilinen çiçekli bitki ailesinin bir üyesidir. Dikenli, en düşük seviyeye sahip olan bitki, güney Afrika’dan geliyor ve şu anda sık tükettiğimiz popüler yenilebilir meyveyi üretiyor. Yabani karpuzun bugün yediğimiz türden daha acı olduğuna inanılıyor (cucurbitacin adlı bir bileşik varlığından dolayı) ve farklı renk ve tatlara sahip birçok çeşidin aslında Afrika'da çılgınca yetiştirildiği

 2. Karpuzun beslenme gerçeklerine bir göz atın ve bu lezzetli meyvenin neden bu kadar çok fayda ile dolu olduğunu görmek kolaydır. Bu inanılmaz derecede besleyici bir besindir, yani karpuz kalorisi düşüktür ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok önemli vitamin ve mineral bakımından zengindir.

 3. Bir bardak doğranmış karpuz yaklaşık olarak içerir: (1)

 4. Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, karpuz da bazı riboflavin, demir ve fosfor içerir.

Karpuzun En İyi 10 Sağlık Faydası

 1. Karpuz, her ikisi de serbest radikal hasarına karşı savaşmaya ve kanser hücrelerinin oluşumunu engellemek için DNA mutasyonunu önlemeye yardımcı olan C vitamini ve A vitamini için büyük bir tedarikçidir. Araştırmalar ayrıca yüksek C vitamini dozlarının, kemoterapide kullanılan bazı ilaçların kanserle savaşma etkilerini arttırırken, geleneksel kanser tedavilerinin olumsuz yan etkilerini de azalttığını göstermiştir. (15)

 2. Mevcut olan en iyi antioksidan yiyeceklerden biri olarak diyetinize karpuz eklenmesi cilt sağlığına etkili bir etki yapabilir. Yüksek antioksidan A ve C vitaminleri nedeniyle ciltteki karpuzun yararları, hücrelerin zarar görmesini önleme ve yaşlanmayı yavaşlatmak ve cildinizin sağlıklı görünmesini sağlamak için serbest radikal oluşumuyla mücadele yeteneğini içerir.

 3. C vitamini cilt sağlığı için özellikle önemlidir, çünkü kollajen üretimini artırırken güneş hasarını önlemeye yardımcı olur. (16) Bu arada, A vitamini hücrelerinizin sağlığını korumak ve UV hasarına karşı korumak için anahtardır. (17)

 4. Göz sağlığını korumada rol oynayan önemli besinler - beta-karoten, A vitamini, C vitamini, lutein ve zeaksantin de dahil olmak üzere - bu dev meyvede bulunur karpuzun yararları. Çalışmalar, örneğin ciddi bir A vitamini eksikliğinin, sonunda körlüğe yol açabilecek korneanın kalınlaşması ile karakterize bir durum olan makula dejenerasyonuna yol açabileceğini göstermiştir.

 5. Karpuz, bitkilerde bulunan A vitamini şeklindeki büyük bir beta-karoten tedarikçisidir. Diyetinizde yeterince beta-karoten alınması, yaşa bağlı körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

 6. Peki karpuzda kaç kalori var? Çok sayıda önemli vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına rağmen, karpuzda düşük miktarda kalori vardır, bu da besleyici bir kilo verme diyetine mükemmel bir katkı sağlar. Aslında, bir bardak küp küp doğranmış karpuz sadece 46 kalori içeriyor. Bu nedenle, karpuz sizi sağlık hedeflerinize doğru tutmak için doygunluğu ve engelleme isteklerini teşvik ederek kilo kaybına yarar.

 7. Artı, sağlıklı bir kilo kaybı egzersiz rutininizle besleyici bir karpuz diyetini eşleştirmek faydalı olabilir. Karpuz, sporculardaki gelişmiş kas iyileşmesiyle ilişkilendirilerek, kilo kaybı hedeflerinize ulaşmak için spor salonuna daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur. (10)

 8. Karpuz ve kavunun (diğer kavun türleri ile birlikte) faydalarından biri de asit reflü semptomlarını azaltmak için sıkça kullanılmasıdır. Kavunlar, sindirim hastalıklarını iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmış GAPS Diyetinin bir parçasıdır. Kavun gastrointestinal sistemi yatıştırdığına ve ayrıca vücuttaki iltihabı ve asit üretimini azaltırken pH seviyelerini düzenlediğine inanılır.

 9. Araştırmalar, karpuz yemenin nitrik oksidin sentezi için kullanılan önemli bir amino asit olan arginin seviyelerini artırabildiğini gösteriyor. (2) Nitrik oksit, kanın verimli bir şekilde akmasını sağlamak ve yüksek tansiyon riskini azaltmak için damarlarınızı genişletmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde de rol oynar. (3)

 10. Karpuz, vücudunuzu sağlıklı tutmak ve kronik hastalıklardan korunmak için hem antioksidan hem de bağışıklık arttırıcı olarak işlev gören çift görev yapan kilit bir mikro besin olan harika bir C vitamini kaynağıdır. (4) Antioksidanlar ayrıca hücreleri serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir ve hücreleri oksidatif hasar ve strese karşı korumak için iltihabı hafifletebilir. (5)

 11. Karpuz, yüksek tansiyonu doğal olarak gidermeye yardımcı olmak için kullanılan iki önemli besin olan hem potasyum hem de magnezyumun iyi bir miktarını içerir. Besleyici bir diyetten uygun miktarda potasyum ve magnezyum tüketmek, kalp sağlığının artması ve kalp hastalıklarından kaynaklanan ölüm riskinin azalması ile ilişkilendirilebilir. (6)

 12. Advances in Nutrition dergisinde yayınlanan bir inceleme, meyve ve sebzeler gibi bol miktarda potasyum bakımından zengin gıdaların yemesinin kan basıncı seviyelerini olumlu yönde etkileyebileceğini gösterdi; inme ve kalp hastalığı olarak. (7)

 13. Karpuzda bol miktarda bulunan karotenoidlerden biri olan likopen, kalbinizin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olabilir. Likopen, iltihabı azaltarak ve kan lipit seviyelerini artırarak kalp sağlığına yarar sağlar. (8) Çalışmalar ayrıca, karpuzun, hipertansiyonlu hastalarda arteryel sertliği azaltmada, kolesterolü dengelemede ve sistolik kan basıncını iyileştirmede yardımcı olabileceğini göstermiştir. (9)

 14. Karpuzun en önemli 10 yararından biri, kas iyileşmesini sağlama ve sporculardaki ağrı ve ağrıyı hafifletme yeteneğidir. İlginçtir ki, Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'ndeki bir çalışma, karpuz suyunun atletler için fonksiyonel bir içecek olarak etkilerine baktı. 24 saatlik takviyenin ardından, sporcular daha az genel ağrılığa ve kas ağrısına ek olarak kas iyileşmesinde daha faydalı olan kalp atışlarında iyileşme yaşadı. (10)

 15. Karpuz suyunun potansiyel faydalarına ek olarak, karpuz, kıkırdak ve kemikleri koruduğu, tendonların onarımında yardımcı olduğu gösterilen her porsiyona iyi miktarda C vitamini de içerir. bağlar ve yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. (11)

 16. Karpuzda da bulunan iki besin maddesi olan potasyum ve magnezyum, kas iyileşmesi ve ağrının giderilmesi için önemlidir. Özellikle potasyum, egzersiz sonrası kas kramplarının önlenmesine yardımcı olur ve yaralanmalardan daha çabuk iyileşmenize yardımcı olur. (12)

 17. Araştırmalar karpuz gibi meyve ve sebzelerde bulunan potasyumun toksinlerin temizliğinde ve kandaki atıkların temizlenmesinde ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olarak çok yardımcı olduğunu göstermiştir. (13) Karpuzun yararları ayrıca doğal bir idrar söktürücü olmayı da içerir, yani atıkları ve toksinleri böbrek taşlarına karşı korumak için vücuttan atmak için idrar üretimini artırmaya yardımcı olur.

 18. Karpuzun en büyük yararlarından biri yüksek su içeriğidir. Aslında, karpuzun yaklaşık% 91 oranında sudan oluştuğu tahmin edilmektedir, bu da detoksifikasyona yardımcı olabilir ve fazla su ve sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olarak rahatsız edici şişkinlik ve şişliğin giderilmesine yardımcı olur.

 19. Potasyum ve magnezyum detoksifikasyon için de önemlidir. Potasyum bir elektrolit görevi görür ve dolaşım sağlığını arttırırken, vücudun içindeki kan akışını ve hidrasyon seviyelerini yönetmeye yardımcı olarak oksijenin hücrelerinize ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda, magnezyum şişkinliği yenmek ve su ağırlığınızı kaybetmenize yardımcı olmak için bağırsakta su tutma oranını azaltır.

 20. Karpuz, doyurucu bir antioksidan dozu ve karpuz sağlığı yararlarını her porsiyona sıkarak, güçlü bir kanserle mücadele gıdası görevi görür. Karpuzda bulunan başlıca karotenoidlerden biri olan likopen, bazı çalışmalarda prostat kanseri riskini düşürerek, kanserle mücadele yeteneklerini erkekler için en önemli karpuz yararlarından biri haline getirmiştir. (14) Araştırmalar ayrıca likopenin hücre zarlarını güçlü tutmada rol oynadığını ve böylece kendilerini hücre ölümü veya mutasyonuna neden olabilecek toksinlerden koruyabileceklerini göstermektedir.

Geleneksel Tıpta Karpuz Kullanımı

 1. Karpuz, güçlü iyileştirici etkileri ve sağlığı teşvik edici özellikleri için birçok geleneksel tıp formunda kullanılır.

 2. Aslında, Geleneksel Çin Tıbbında, karpuz yaprakları, kabukları ve tohumları da dahil olmak üzere her türlü karpuz kullanılır. Diğer şifalı otlarla birleştirildiğinde veya çay formunda kaynatıldığında, karpuz tohumlarının yararları idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmayı ve idrara çıkmayı arttırmayı içerir. Bu arada, karpuz etinin kalbin, mesanenin ve böbreklerin sağlığını iyileştirdiğine ve aynı zamanda ısıyı temizlerken ve sakinlik sağladığına inanılıyor.

 3. Bu arada, Ayurvedik bir diyette karpuz, soğutma özellikleri ve bir afrodizyak gibi davranma, kanı güçlendirme ve karaciğer sağlığını geliştirme yeteneği için kullanılır. Bununla birlikte, Ayurveda’ya göre, vücutta uygun sindirim sağlamak için ağır gıdalarla eşleştirmek yerine, sadece karpuz gibi yiyecekleri yemek önemlidir.

Karpuz vs. Kavun vs. Ananas

 1. Bu üç meyve, tatlı lezzetleri ve serinletici özellikleri için tercih edilen tüm popüler yaz tatillerini sunuyor. Ancak, üçünü birbirinden ayıran birkaç önemli fark vardır.

 2. Kavun, tanım gereği, karpuz içeren Cucurbitaceae familyasına ait herhangi bir bitkidir. Yine de "kavun" terimi, kavun, tatlı özsu ve kavun gibi belirli meyveleri tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Bu kavun türleri ve karpuzlar arasındaki temel farklılıklardan biri de tohumları; karpuzlar meyve boyunca dağılmış küçük tohumlara sahipken, kavunlar merkezi bir tohum boşluğuna sahiptir. Her ikisi de yüksek su içeriği, lezzetli tadı ve karpuz ve kavundaki düşük kalori miktarı ile bilinir.

 3. Ananas, diğer taraftan, tipik olarak beş metreye kadar yetişen çok yıllık otsu bir ağaç tarafından üretilen tropikal bir bitkidir. Kalorileri ve doğal şekeri kavunlardan daha yüksektir ve kendine özgü tatlı lezzeti ile bilinir. Ayrıca, antikanser özelliklere sahip olduğuna inanılan ve ishal, osteoartrit ve bronşit gibi durumları tedavi ettiği kanıtlanan bromelain olarak bilinen özel bir enzim içerir. (18)

Karpuz Nasıl Kullanılır?

 1. Olgunlaşmış bir meyve, koyu yeşil veya sarı lekeler veya çizgili genellikle yeşil olan pürüzsüz, sert karpuz kabuklarına sahiptir. Karpuzun içi, yenilebilir eti, genellikle büyük siyah tohumlarla parlak pembedir, ancak koyu kırmızı, turuncu, sarı ve hatta beyaz tonlarında da olabilir.

 2. Ne zaman kesmeye ve ne zaman kesmeye hazır olduğunu bilmek - ve karpuzun birçok sağlık yararının kilidini açmak için - kavun dibinde sarı rengine bakın beyaz. Ayrıca kavun üzerine vurmayı ve boyuna göre ağır ve yoğun bir tane bulmayı seçmeyi deneyin; bu, tipik olarak tüm meyve sularının üretildiği ve açmaya hazır olduğu anlamına gelir.

 3. Bazı karpuz bitkileri, tohumsuz veya küçük beyaz tohumsuz karpuz üretmek için genetik olarak değiştirildi. Aslında hastalıklara dirençli karpuz çeşitlerinin üremesi ve tüm besin maddelerinin bozulmadan kalmasını sağlayan çekirdeksiz suşların geliştirilmesi üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Çekirdeksiz türlerin, tohumlarla aynı tür sağlık yararları sunduğuna inanılmaktadır.

 4. Bununla birlikte, mümkün olduğunda, genel olarak değiştirilmiş mahsullerin organik çeşitlerini satın almak her zaman en iyisidir. Karpuz tohumları genellikle organik olmayan karpuz üretiminde sentetik büyüme simülatörleri ile muamele edildiğinden, tüm kimyasal sentetik katkı maddeleriyle kontaminasyon riskini azaltmak için doğal olarak yetiştirilen organik karpuzları arayın.

 5. Ellerinizi lezzetli bir karpuzun üzerine getirdikten ve tadını çıkarmaya hazır olduğunuzda, bu lezzetli meyveleri diyetinize eklemenin birçok yolu var. Karpuz kalorisi düşük olduğu için, kilo kaybı dostu bir lezzet hissi için onu içeceklere veya smoothie'lere eklemeyi deneyebilirsiniz. Serinletici karpuz suyu elde etmek için kullanabilirsiniz veya serin bir yazlık tedavi için dondurmayı deneyebilirsiniz. Zevk almanın başka bir yolu da karpuz üzerine tuz serpmek veya salatalara, meyve sularına ve tatlılara eklemektir. Ayrıca karpuz dilimi üzerinde, doyurucu olmayan atıştırmalık bir atıştırma için olduğu gibi iki adet de yiyebilirsiniz.

 6. Birçok insan da merak eder: karpuz tohumu yiyebilir misin? Karpuz tohumu yemek için tamamen güvenli olsa da, potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için aslında filizlenmeli ve kabuklanmalıdır. Bu işlem, süper tohumun protein içeriğini artırabilir ve vücudunuzun içeride tutulan inanılmaz besin maddelerine erişmesini ve onu emmesini kolaylaştırabilir.

Karpuz Tarifler

 1. Bu lezzetli meyveyi diyetinize eklemek için birkaç yeni yol mu arıyorsunuz? Karpuz suyunu nasıl hazırlayacağınız ve en sevdiğiniz atıştırmalıkta veya tatlı yüzünüzde nasıl tadını çıkarabileceğinize kadar her şey için birçok çevrimiçi yemek tarifleri ve öğreticiler var. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç basit ama lezzetli karpuz tarifi:

Geçmiş / Gerçekler

 1. Karpuz, yüzyıllar öncesine uzanan ve eski zamanlardan beri zevk alan uzun bir geçmişe sahiptir. Karpuz bitkisi en az ikinci Binyıl B.C.’den bu yana Mısır’da ekilmiştir. Aslında, Binyıl'ın ikinci Binyılında Nil Vadisi bölgesinde karpuz yediğine dair bazı kanıtlar var!

 2. Onikinci Hanedanlık bölgelerinde ve hatta Firavun "Kral Tut" un türbesinde karpuz tohumları da bulundu. Karpuz'da Mukaddes Kitapta bile bahsedildi ve Mısır'da esir tutulurken eski İsrailliler tarafından yenen İncil yemeği olarak tanımlandı.

 3. 10. Yüzyılda A.D., karpuz yeme popülaritesi Hindistan ve Çin bölgelerine yayıldı. Daha sonra güney Avrupa’ya yayıldı ve kaşiflerle birlikte Amerika’ya geçti.

Önlemler

 1. Karpuzun ortak bir alerjen olduğu veya herhangi bir ortak ilaç etkileşimi ürettiği bilinmemektedir. Bununla birlikte, bu lezzetli meyveler, nispeten yüksek karpuz şekeri içeriği nedeniyle, ölçülü olarak en iyi şekilde tüketilir.

 2. Karpuzda göreceli olarak yüksek miktarda karbonhidrat ve şeker bulunduğundan, çok az veya hiç protein içermeyen veya sağlıklı yağ içermesi nedeniyle, büyük miktarlarda yemek yemek kan şekeri seviyesini hızla yükseltir. Diyabet hastası olanlar ya da diyabeti olanlar da dahil olmak üzere bilinen bir insülin direnci formuna sahip olanlar için, meyveler gibi daha fazla lif içeren daha düşük şekerli meyveler seçmeyi de yararlı olabilirler.

 3. Başka bir şekilde sağlıklı olan ve kilo vermek zorunda olmayan bir kişiyseniz, karpuz ılımlılığın tadını çıkarmanız ve porsiyon ölçünüzü kontrol altında tuttuğunuz sürece güvenli ve besleyici bir gıda tercihidir. . Karpuzun şekerinin kan şekeri seviyeleriniz üzerindeki etkisini yavaşlatmak için sağlıklı protein, lif ve yağ kaynaklarına sahip diğer gıdalarla eşleştirmeyi deneyin.

Son Düşünceler

 1. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407