Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karpuz Yemenin İlk 9 Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Karpuz, sizin için de iyi olan lezzetli ve canlandırıcı bir meyvedir.

 2. Bardak başına sadece 46 kalori içerir, ancak C vitamini, A vitamini ve birçok sağlıklı bitki bileşiği bakımından yüksektir.

 3. Karpuz yemenin en önemli 9 sağlık yararı.

1. Nemlendirmenize Yardımcı Olur

 1. Su içmek vücudunuzu nemli tutmak için önemli bir yoldur.

 2. Ancak, yüksek su içeriğine sahip yiyecekleri yemek de yardımcı olabilir. İlginçtir, karpuz% 92 sudur (1). [! 814 => 1140 = 2!

 3. Su ve lif kombinasyonu, çok fazla kalori içermeyen iyi bir miktar yiyecek yemeniz anlamına gelir.

Bileşikleri

 1. Meyveler giderken karpuz kalorilerdeki en düşüklerden biridir - fincan başına sadece 46 kalori (154 gram). Çilek gibi az şekerli meyvelerden bile daha düşük (2).

 2. Bir bardak (154 gram) karpuzda, bu vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere başka birçok besine sahiptir:

 3. Karpuz, beta-karoten ve likopen dahil karotenoidlerde de yüksektir. Ayrıca, önemli bir amino asit olan sitrüline sahiptir.

 4. İşte karpuzun en önemli antioksidanlarına genel bir bakış:

 5. C vitamini, serbest radikallerden hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır.

 6. Karotenoidler, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü alfa-karoten ve beta-karoten içeren bir grup bitkisel bileşiktir.

 7. Likopen, A vitamini olarak değişmeyen bir karotenoid türüdür. Bu güçlü antioksidan, domates ve karpuz gibi yiyeceklerin bitkilerine kırmızı bir renk verir ve birçok sağlık yararına bağlıdır.

 8. Cucurbitacin E, antioksidan ve antienflamatuar etkileri olan bir bitki bileşiğidir. Acı kavun, karpuzun akrabası, daha da fazla cucurbitacin E içerir

Kanser

 1. Araştırmacılar karpuzda kanserojen etkileri nedeniyle likopen ve diğer bireysel bitki bileşikleri üzerinde çalıştılar.

 2. Likopen alımı, bazı kanser türlerinde daha düşük bir risk ile ilişkili olmasına rağmen, çalışma sonuçları karışık. Şimdiye kadarki en güçlü bağlantı, likopen ve sindirim sistemi kanserleri arasında gözüküyor (1).

 3. Hücre bölünmesinde yer alan bir protein olan insülin benzeri büyüme faktörünü (IGF) düşürerek kanser riskini azalttığı görülüyor. Yüksek IGF seviyeleri kansere bağlıdır (3).

 4. Ayrıca, cucurbitacin E, tümör büyümesini önleme kabiliyeti bakımından araştırılmıştır (4, 5).

4. Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Kalp hastalığı dünya çapında bir numaralı ölüm sebebidir (6).

 2. Diyet dahil yaşam tarzı faktörleri, kan basıncı ve kolesterol seviyelerini azaltarak kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

 3. Karpuzdaki bazı besinlerin kalp sağlığı için özel yararları var.

 4. Obez, menopoz sonrası kadınlar ve Fin erkeklerinde yapılan çalışmalara göre, likopen arter duvarlarının sertliğini ve kalınlığını da azaltabilir (7, 8).

 5. Karpuz, vücuttaki nitrik oksit seviyelerini artırabilecek bir amino asit olan sitrülini de içerir. Nitrik oksit, kan damarlarınızın genişlemesine yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür (9). [! 814 => 1140 = 5!

 1. Enflamasyon birçok kronik hastalığın anahtar sürücüsüdür.

 2. Karpuz, iltihaplanma ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü antienflamatuar antioksidanlar likopen ve C vitamini bakımından zengindir (1). [! 814 => 1140 = 6!

6. Maküler Dejenerasyonu Önlemeye Yardımcı Olabilir

 1. Likopen, oksidatif hasar ve iltihaplanmaya karşı korumaya yardımcı olduğu gözün bazı kısımlarında bulunur.

 2. Likopenin antioksidan ve antienflamatuvar bir bileşik olarak rolü AMD'nin gelişmesini ve kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 3. Gözlerinizi nasıl sağlıklı tutacağınız hakkında daha fazla bilgi için, Göz Sağlığı İçin En Önemli 9 Vitamin bölümünü okumayı düşünün.

7. Kas Ağrısının Giderilmesine Yardımcı Olabilir

 1. Karpuzdaki bir amino asit olan sitrülin kas ağrısını azaltabilir. Ayrıca ek olarak kullanılabilir.

 2. İlginç bir şekilde, karpuz suyunun sitrülinin emilimini arttırdığı görülüyor.

 3. Küçük bir çalışma, sporculara sade karpuz suyu, sitrülinle karıştırılmış karpuz suyu veya sitrülin içkisi verdi. Her iki karpuz içeceği de tek başına sitrüline göre daha az kas ağrısına ve daha hızlı kalp atış hızı iyileşmesine yol açtı (13). [! 814 => 1140 = 8!

8. Cilt ve Saçlara İyi Gelir

 1. Karpuzdaki iki vitamin - A ve C - cilt ve saç sağlığı için önemlidir.

 2. C vitamini vücudunuzun, cildinizi yumuşak ve saçınızı kuvvetli tutan bir protein olan kolajen yapmanıza yardımcı olur.

 3. Vitamin A, cilt hücrelerinin oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olduğundan sağlıklı cilt için de önemlidir. Yeterince A vitamini olmadan, cildiniz kuru ve lapa lapa görünebilir.

 4. Hem likopen hem de beta-karoten aynı zamanda cildinizin güneş yanığından korunmasına da yardımcı olabilir (15). [! 814 => 1130 = 10!

 1. Karpuz bol miktarda su ve az miktarda lif içerir - ikisi de sağlıklı sindirim için önemlidir.

 2. Elyaf dışkı için büyük miktar sağlarken, su sindirim kanalınızın etkin bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.

 3. Karpuz dahil, su bakımından zengin ve lif bakımından zengin meyve ve sebzeler yemek, normal bağırsak hareketlerini ilerletmek için çok yararlı olabilir.

Alt Çizgi

 1. Karpuz şaşırtıcı derecede sağlıklı bir meyvedir. Su içeriği yüksektir ve ayrıca likopen ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesi sunar.

 2. Bu besinler, karpuzun sadece lezzetli düşük kalorili bir muamele olmadığı anlamına gelir - sağlığınız için de çok iyidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407