Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karnabaharın İnanılmaz Yararları

Karnabaharın İnanılmaz Yararları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 18 Haziran 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Karnabahar nedir?

 1. Karnabahar, brokoli, lahana ve lahanayı içeren Brassicaceae familyasına ait haçlı bir sebzedir. Adını bir çiçek ile lahana anlamına gelen Latince 'caulis' kelimesinden alır. Karnıbaharın başındaki lorlar, lor olarak da bilinir, sıkıca kümelenir ve merkezi bir sapa tutturulmuş olgunlaşmamış çiçek tomurcuklarından oluşur. Karnabahar başlıklarının lezzetini ve yumuşaklığını korumak için klorofil pigmentinin ve fazla olgunluğun gelişmesini önlemek için güneş ışığından uzak tutulur.

 2. Eski Asya olarak kabul edilir, ancak M.Ö. 600 yılında Akdeniz bölgesinde, Türkiye ve İtalya'da yeniden ortaya çıkmıştır. 16. yüzyılın ortalarında, bu sebze Fransa ve Kuzey Avrupa'da tanınıyordu. Bugün Hindistan, Çin, İtalya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki en iyi karnabahar üreticileri arasındadır.

Karnabahar Besin Değerleri

  Karnabahar Çeşitleri

  1. Aşağıda belirtilen diğer birçok renk. Orta (ez_write_tag ([![!728,90

  1. Karnabaharın bazı önemli sağlık yararlarına bakalım:

  Oksidatif Stresi Önler

  1. Karnabahar, C vitamini, manganez ve vücuda beslenme sağlamaya yardımcı olan diğer güçlü antioksidanları içerir. Ayrıca indol ve glukosinat adı verilen fitokimyasalları, yani glukobrasisin, glukotanfan ve glukonasturtiini içerir. Bu bileşenler kanseri bloke eden enzimleri uyarır ve vücut hücrelerini oksidatif strese ve serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur.

  Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

  1. Karnabaharın düzenli olarak tüketilmesi, kan dolaşımını sağlar ve kan damarlarının düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur, bu da glukoraphanin ve K vitamini varlığına atfedilebilir. Glukofankanin, anti- aktifleştiren izotiyosiyanatlara dönüştürülür. inflamatuar aktiviteler ve kan damarlarında lipitlerin birikmesini önler. Bu, ateroskleroz gibi durum riskini azaltan ve kardiyovasküler sağlığı teşvik eden engelsiz kan akışına yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca karnabaharda bol miktarda bulunan Indole-3-karbinolün antitrombotik ve antiplatelet fonksiyonunun sağlıklı bir kalbe önemli ölçüde katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır.

  Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

  1. Çalışmalar, karnabaharda bulunan indol-3-karbinolün uterus kanseri hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olan kemopreventif ve anti-östrojen etkileri olduğunu göstermiştir.

  2. Beslenme Dergisi'nde yayınlanan araştırma, karnabahar gibi brassica sebzelerinin tüketiminin, özellikle meme kanseri açısından, hücre çoğalmasını baskılamasında yardımcı olduğu konusunda destekleyici kanıtlar sağladı.

  Mide Bozukluklarını Önler

  1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

  Demir Emilimi

  1. Karnabaharda bulunan C vitamini kandaki demiri daha iyi emmeye yardımcı olur. Bu vücuttaki hemoglobin sayısını artırmaya yardımcı olur.

  Solunum Sorunlarının İlerlemesini Yavaşlatır

  1. Solunum papillomatozu, gırtlak, trakea, akciğer ve bronşlardaki ses tellerini etkileyen insan papilloma virüsünden kaynaklanır. Çalışmalar, karnabahar gibi pota sebze tüketiminin artmasının solunum papillomatozunun ciddiyetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. [! 4034 => 1130 = 12!

  1. Karnabahar, eklemleri ve kemikleri enflamatuar hasardan koruyan kollajen üretiminde önemli bir rol oynayan C vitamini içerir. Ayrıca, hem erkeklerde hem de kadınlarda kemik kaybını önlemede yardımcı olabilecek K vitaminini içerir.

  Maküler Dejenerasyon

  1. C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin ve bu nedenle özellikle yaşlılarda körlüğe yol açabilecek yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini azaltmada etkilidir. Sulforaphane, retinal dokuları oksidatif stresin neden olduğu zararlardan korur, görme bozukluklarını önler ve katarakt gibi çeşitli göz rahatsızlıklarını

  1. Karnabahar indol-3-karbinol içerir, sülforaptan ile birlikte detoksifiye edici enzimlerin işlevini aktive etmeye ve düzenlemeye yardımcı olan bir fito-besleyicidir.

  Cilt Bakımı

  1. Çalışmalar, karnabaharda mevcut olan sülforaphanın cildi ultraviyole radyasyonun neden olduğu hasara karşı korumada etkili olduğunu göstermiştir. Sülforaphanın koruyucu etkisi vücudu iltihaplanmalara, cilt kanserine, UV kaynaklı eritem ve hücresel hasara karşı korur.

  Saç Bakımı

  1. Karnabahar, sağlıklı bir cilt ile birlikte, kükürt ve silikon varlığından dolayı saç büyümesini de destekler.

  Sinir Bozukluğu Riskini Düşürür

  1. Karnabaharda mevcut olan sülfotan, nörodejeneratif hastalıkların ilerlemesini azaltmada kilit bir rol oynar. Lee S ve arkadaşlarının 2018 çalışmasına göre, karnabaharı tüketmek, Alzheimer hastalarının beynindeki amiloid beta ve tau proteinlerinin birikimini azaltma potansiyeline sahiptir.

  Hipertansiyonu azaltır

  1. Kan basıncı. Buna ek olarak, karnabaharda bulunan lif ve omega-3 yağ asitleri ayrıca arterlerin sertleşmesini de önlerler. '

  Elektrolit Dengesini Korur

  1. Karnabahardaki potasyum içeriği, vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur, bu sinir sisteminin sinir impulslarının ve kas kasılmalarının iletilmesinde çalışması için gereklidir.

  Bağışıklığı Artırıyor

  1. Karnabahar antioksidanlar ve bağışıklık kuvvetlendirici besinler açısından zengindir. Diğer sağlıklı bileşenlerle birlikte, içinde C vitamini bulunması, çeşitli enfeksiyonları inhibe eder ve hastalığa neden olan iltihabın büyümesini engelleyerek vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirir.

  Obezitenin Önlenmesi

  1. Karnabahar, obeziteye karşı etkileri olan indolleri içerir. Çalışmalar, karnabahar tüketiminin vücuttaki çeşitli iltihaplı ve metabolik bozuklukların önlenmesinde yararlı olduğunu desteklemiştir. Aynı zamanda yağ yakıcı termojenezin uyarılmasına yardımcı olur, kilo vermeye yardımcı olur ve şişmanlığı önler.

  Fetal Büyümeye Yardımcı Olur

  1. Karnabaharın diyetinize dahil edilmesi, bebeğin sağlıklı sinir gelişimine yardımcı olan esansiyel folatın varlığı nedeniyle hamilelikte faydalıdır.

  Beyin Sağlığını Geliştirir

  1. Karnabahar, her ikisi de hücre zarlarının onarımında etkili olan kolin ve fosfor içerir. Bu, sinir sinyallerini iletmek için beynin ve sinir sisteminin verimli çalışması için gereklidir. Buna ek olarak, karnabaharda potasyum ve B6 vitamini bulunması, beyin sağlığını korumada ve sinirlerde doğru iletişimi desteklemede önemli bir rol oynar.

  Diyabeti Kontrol Ediyor

  1. Eval (ez_write_tag ([![!970,250

  Kolit'i iyileştirir

  1. Çalışmalar, karnabahardan elde edilen ekstraktların ülseratif kolit semptomları üzerinde anti-enflamatuar etki gösterdiğini öne sürdü. Bu koruyucu etki, kolon dokularında ve kolon epitelinde meydana gelen hasar üzerinde iyileştirici bir etkiye neden olan fenetil izotiyosiyanatın varlığına bağlanabilir.

  İnmeyi önler

  1. Karnabahar gibi beyaz etli meyve ve sebzelerin tüketimi, karaciğerin ve kanın temizlenmesine de yardımcı olan bileşik-allisin varlığından dolayı felç riskini azaltmada yardımcı olur .

  Karnabahar Nasıl Seçilir ve Saklanır?

  1. Parlak, yeşil yaprakları olan temiz, sıkıca paketlenmiş, kremsi beyaz çiçeğe sahip karnabahar, en iyileridir. Sarı yapraklı, sarkık yapraklı lekeli besinin beslenme ve tazelikten yoksun olanlarıdır. Karnabahar üzerindeki koyu renkli yamalar da tüylü küf olarak bilinen bir hastalığın varlığını gösterebilir.

  2. Karnabahar 5 gün boyunca buzdolabında saklanabilir. Kesilmiş floretler uzun süre dayanmadığından 4 gün içinde tüketilmeleri gerekir.

  Sağlıklı Karnabahar Tarifleri

  1. Karnabahar, sağlık çevrelerinde favori olan çok yönlü bir sebzedir. İşte size hizmet etmenin farklı yolları:

  Yan Etkiler

  1. Karnabahar alerji, böbrek taşı ve aşırı gaz gibi yan etkilere neden olabilir. Aşırı alımdan kaçının ve ayrıca warfarin ve coumadin gibi ilaçlar alıyorsanız, kullanımından kaçının. [! 4034 => 1140 = 29!

  2. Ürik asit: Karnabahar, fazla tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilecek pürinler içerir. Pürinler ürik asit oluşturmak için parçalanır ve aşırı pürin bakımından zengin gıdaların alımı vücutta ürik asit birikmesine neden olabilir. Bu, böbrek taşları ve gut gibi ürik aside bağlı sorunların önünü açabilir.

  3. Anafilaksi: Karnabahar bazı insanlarda anafilaksi yapabilir, bu da bir maddeye karşı ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabileceği anlamına gelir. Bu gibi alerjik reaksiyonların uyarı işaretleri arasında belirli vücut kısımlarının şişmesi, kaşıntı, nefes darlığı ve solunum komplikasyonları bulunur. Bu kadar kritik semptomların ortaya çıkması durumunda karnabahar alımının kesilmesi ve derhal tıbbi yardım alınması her zaman tavsiye edilir.

  4. İlaç Etkileşimleri

  5. Warfarin: Karnabahar, vücut tarafından normal kan pıhtılaşması için kullanılan K vitamini açısından zengin. Vücutta kanın pıhtılaşmasını önlemek için öngörülen warfarin ve coumadin gibi antikoagülanların etkinliğini etkileyebilir ve azaltabilir. Antikoagülan ilaçlar kullanıyorsanız, karnabahar gibi K vitamini yönünden zengin besinlerin diyet alımını bir sağlık uzmanıyla görüşmeniz tavsiye edilir.

  6. Karnabahar, düşük kalorili beslenmenin yanı sıra diyete hoş bir lezzet katan çok yönlü bir sebzedir. Karnabahar gibi sebze gibi sebzelerin diyete dahil edilmesi, neredeyse her yaşam tarzına bol miktarda fayda sağlamak için çok yol kat edecektir!

  7. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407