Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karnabaharın İlk 8 Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Karnabahar, önemli bir besin kaynağı olan son derece sağlıklı bir sebzedir.

 2. Ayrıca kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskini azaltabilecek benzersiz bitki bileşikleri içerir.

 3. Ek olarak, diyetinize katılması kolay ve inanılmaz derecede kolay bir kilo kaybı. [! 2228 => 1140 = 1!

1. Birçok Besin İçerir

 1. Karnabaharın beslenme profili oldukça etkileyici.

 2. Karnabahar kalorilerde çok düşük, vitaminlerde ise yüksek. Aslında karnabahar ihtiyacınız olan hemen hemen her vitamin ve minerali içerir (1). [! 2228 => 1140 = 2!

2. Fiberde Yüksek

 1. Karnabahar lif açısından oldukça yüksektir, bu da genel sağlık için faydalıdır.

 2. Bir fincan karnabaharda 3 gram lif var, bu da günlük ihtiyacınızın% 10'udur (1).

 3. Elyaf önemlidir, çünkü bağırsaklarınızdaki iltihaplanmayı azaltmaya ve sindirim sağlığını arttırmaya yardımcı olan sağlıklı bakterileri besler (2, 3).

 4. Yeterince lif tüketmek, kabızlık, divertikülit ve enflamatuar barsak hastalığı (IBD) gibi sindirim koşullarının önlenmesine yardımcı olabilir (2, 3).

 5. Ayrıca, çalışmalar karnabahar gibi lif bakımından zengin sebzelerde yüksek olan bir diyetin kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi daha az sayıda hastalık riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir (4, 5, 6).

 6. Lif, dolgunluğu arttırması ve toplam kalori alımını azaltması nedeniyle obezitenin önlenmesinde rol oynayabilir (7, 8).

3. Antioksidanların İyi Kaynağı

 1. Karnabahar, hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden ve iltihaptan koruyan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

 2. Diğer lahanalı sebzelere benzer şekilde, karnabahar özellikle glukozinolatlarda ve izotiyosiyanatlarda yüksektir, iki grup antioksidanın kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilmiştir (9, 10, 11, 12, 13). ).

 3. Tüp tüpü çalışmalarında glukozinolatların ve izotiyosiyanatların özellikle kolon, akciğer, meme ve prostat kanserine karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir (10). [! 2228 => 1140 = 4!

 4. Dahası, karnabahar, antioksidan görevi gören yüksek miktarda C vitamini içeriyor. Bağışıklık sağlığını artırabilen ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilen antienflamatuar etkileri ile bilinir (19, 20).

4. Kilo Kaybı Yardım!

 1. Karnabahar kilo kaybına yardımcı olabilecek birçok özelliğe sahiptir.

 2. Birincisi, fincan başına sadece 25 kalori olan kalorileri düşüktür, bu yüzden kilo almadan çok fazla yiyebilirsiniz.

 3. Pirinç ve un gibi yüksek kalorili yiyecekler için düşük kalorili bir ikame maddesi olarak da işlev görebilir.

 4. İyi bir lif kaynağı olan karnabahar, sindirimi yavaşlatır ve dolgunluk hissini arttırır. Bu, gün boyunca yediğiniz kalori miktarını otomatik olarak azaltabilir, kilo kontrolünde önemli bir faktördür (6, 8).

 5. Yüksek su içeriği, karnabahar için kilo kaybı dostu bir özelliktir. Aslında, ağırlığının% 92'si sudan oluşur. Bol miktarda su yoğun, düşük kalorili yiyecekler tüketmek kilo kaybıyla ilişkilidir (1, 21).

5. Kolin yüksek

 1. Karnabahar kolin bakımından yüksektir, birçok insanın yetersiz kaldığı temel bir besindir.

 2. Bir bardak karnabahar 45 mg kolin içerir; bu, kadınlar için yeterli alımın% 11'i (AI) ve erkekler için% 8'idir (1, 22).

 3. Kolinin vücutta birkaç önemli işlevi var.

 4. Yeterli kolin tüketmeyenler, demans ve Alzheimer gibi nörolojik bozukluklara ek olarak, karaciğer ve kalp hastalığı riskini daha da arttırabilirler (25, 26).

 5. Pek çok yiyecek kolin içermiyor. Karnabahar, brokoli ile birlikte, besinin en iyi bitkisel kaynaklı kaynaklarından biridir.

6. Sulforaphane Zengin

 1. Karnabahar, yoğun olarak çalışılmış bir antioksidan olan sülforaptan içerir.

 2. Birçok tüp ve hayvan çalışması, sülforaphanın, kanser ve tümör büyümesinde rol alan enzimleri inhibe ederek kanser gelişimini baskılamasında özellikle yardımcı olduğunu buldu (27, 28, 29).

 3. Bazı çalışmalara göre, sulforaphane ayrıca zaten zarar görmüş hücreleri tahrip ederek kanser büyümesini durdurabilme potansiyeline de sahip olabilir (27, 28, 29).

 4. Sülforaphane, kolon ve prostat kanserine karşı en koruyucu görünüyor, ancak meme, lösemi, pankreas ve melanom gibi birçok diğer kanser üzerindeki etkileri için de çalışıldı (29).

 5. Son olarak, hayvan çalışmaları, sülforaphanın diyabetin önlenmesinde ve böbrek hastalığı gibi diyabetin neden olduğu komplikasyon riskinin azaltılmasında rol oynayabileceğini göstermektedir (30).

 6. Sülforaphanın insandaki etkilerinin derecesini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekli olsa da, potansiyel sağlık yararları umut vericidir.

7. Tahıl ve Bakliyat Düşük Karbonhidrat Alternatif

 1. Karnabahar inanılmaz derecede çok yönlü ve diyetinizdeki tahıl ve baklagillerin yerine kullanılabilir.

 2. Sebze alımını arttırmanın sadece harika bir yolu değil, aynı zamanda düşük karbonhidratlı diyetleri takip edenler için özellikle yararlıdır.

 3. Bunun nedeni karnabaharın karbonhidratlardaki tahıl ve baklagillerden önemli ölçüde daha düşük olmasıdır.

 4. Örneğin, bir bardak karnabahar 5 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda, bir bardak pirinç 45 gram karbonhidrat içerir - karnabahar miktarının dokuz katı (31, 1).

 5. İşte tahıllar ve baklagiller yerine karnabahar ile yapılabilecek bazı tarif örnekleri:

8. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Karnabahar sadece çok yönlü değil, aynı zamanda diyetinize eklemek de çok kolay.

 2. Başlamak için, çiğ tüketebilirsiniz, bu çok az hazırlık gerektirir. Humus'a batırılmış bir atıştırmalık olarak çiğ karnabahar çiçeklerinin veya bunun gibi başka bir sağlıklı sebze suyunun tadını çıkarabilirsiniz.

 3. Karnabahar, buharda pişirme, kızartma veya sote etme gibi çeşitli şekillerde de pişirilebilir. Mükemmel bir garnitür yapar veya çorba, salata, tavada kızartma ve güveç gibi yemeklerle birlikte kullanılabilir.

 4. Söylememek gerekirse, çoğu marketlerde oldukça ucuz ve yaygın olarak bulunabiliyor.

Alt Çizgi

 1. Karnabahar bazı güçlü sağlık yararları sağlar.

 2. Birçok insanın ihtiyaç duyduğu birkaçını da içeren harika bir besin kaynağı.

 3. Ayrıca karnabahar, iltihabı azaltabilecek ve kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıklara karşı koruyabilecek benzersiz antioksidanlar içerir.

 4. Dahası, karnabahar diyetinizi eklemek kolaydır. Çok lezzetli, hazırlaması kolay ve birkaç karbonhidrat içeren yiyecekleri birkaç tarifle değiştirebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407