Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karnabahar hakkında bilmeniz gereken her şey

Karnabahar hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Kansere karşı koruma sağlayabilecek antioksidanlar ve fito-besinler sağlar. Ayrıca kilo kaybı ve sindirimi arttırmak için lif, öğrenme ve hafıza için gerekli olan kolin ve diğer birçok önemli besinleri içerir.

 2. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan bir yazı, karnabaharı 24 üncü "meyve suyu ve sebzeler" listesine koyuyor!

 3. Karnabaharla ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Beslenme

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, bir bardak doğranmış çiğ karnabahar, yarım inçlik parçalar halinde kesilmiş ve yaklaşık 107 gram ağırlığında, şunları içeriyor:

 2. Bir fincan çiğ karnabahar şunları sağlayacak:

 3. Ayrıca daha az miktarda tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve manganez içerir.

Faydaları

 1. Her türlü meyve ve sebzeyi tüketmenin, olumsuz sağlık koşullarının çoğalması olasılığını azalttığı bulundu.

 2. Karnabahar gibi daha fazla bitki yemi yediğinde, sağlıklı bir ten rengi, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı arttırırken obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığı bulundu .

Sindirim

 1. Karnabahar, lif ve su bakımından yüksektir. Her ikisi de kabızlığı önlemek, sağlıklı bir sindirim sistemini korumak ve kolon kanseri riskini azaltmak için önemlidir.

 2. Çalışmalar, diyet lifinin bağışıklık sistemini ve iltihapları düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser ve obezite gibi iltihapla ilgili durum riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Yüksek lif alımı, daha düşük gelişme riski ile ilişkilendirilmiştir:

 4. Kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesine, insülin duyarlılığının arttırılmasına ve obezitesi olan insanlar için kilo kaybının arttırılmasına yardımcı olmak için daha yüksek bir lif alımı görünmektedir.

Kanser

 1. Karnabahar, hücresel mutasyonları önlemeye ve serbest radikallerden oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

 2. Bu antioksidanlardan biri, genellikle lahana, brokoli ve karnabahar gibi haçlı sebzelerde bulunan indol-3-karbinol veya I3C'dir. Erkek ve kadınlarda meme ve üreme kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

 3. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca, daha fazla potalı sebze yemek, daha düşük bir risk riski ve akciğer ve kolon kanseri ile ilişkilendirildi.

 4. Çalışmalar, sülforaphane olarak bilinen kükürt içeren bileşiklerin, farklı kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sulforaphane, acı sebzelere acı ısırmaları veren şeydir.

 5. Araştırmacılar, sülforapanın, kanser hücrelerinin ilerlemesinde rol aldığı bilinen histon deasetilaz enzimini (HDAC) engelleyebileceğini söylüyorlar.

 6. Bilim insanları şimdi kanseri geciktirip geciktiremeyeceğini görmek için sülfoftan çalışıyor. Bugüne kadar, melanom, özofagus, prostat ve pankreas kanserleri için umut verici sonuçlar olmuştur.

 7. Eğer sülforaptan içeren yiyecekler HDAC enzimlerini inhibe edebiliyorsa, gelecekte kanser tedavisinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Bellek

 1. Kolin, karnabaharda uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olan önemli ve çok yönlü bir “vitamin benzeri faktördür”. [! 3716 => 1140 = 6!

Güçlü kemikler

 1. Düşük bir K vitamini alımı, daha yüksek kemik kırığı ve osteoporoz riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. K vitamini tüketimi, kemik matriks proteinlerinin bir değiştiricisi olarak hareket ederek, kalsiyum emilimini iyileştirerek ve idrarda kalsiyum atılımını önleyerek kemik sağlığını iyileştirebilir.

Sağlıklı dolaşım

 1. Kardiyovasküler sorun riskini azaltmak için yüksek miktarda lif alımı tespit edildi.

 2. Kalsiyum takviyesi alan kişilerde kan damarlarında kalsiyum birikmesi riski olabilir, ancak K vitamini ile birlikte kalsiyum alınması bu durum olasılığını azaltabilir.

Diyet

 1. Karnabahar taze veya donmuş olarak bulunabilir. Taze karnabahar karanlık lekeler ve gövdeye tutturulmuş parlak yeşil yapraklar içermeyen sağlam bir başlığa sahip olmalıdır. Buzdolabında 5 güne kadar plastik bir torbada saklayın.

 2. Karnabaharı kullanmanın daha yenilikçi yolları şunlardır:

 3. Aşağıdaki lezzetli, sağlıklı yemek tarifleri ayrıca karnabahar içerir:

 4. Beyaz çedarlı kremalı karnabahar çorbası

 5. Sarımsak parmesan karnabaharı frenk soğanı ile püre haline getirdi

 6. Ekmek kırıntılarıyla körili baharatlı karnabahar

Riskler

 1. Karnabahar tüketmenin bazı istenmeyen etkileri olabilir, özellikle fazla miktarda yerse.

 2. Şişkinlik ve şişkinlik: Lifli gıdalar şişkinlik ve şişkinliğe neden olabilir. Ancak çoğu insan bu yiyecekleri ılımlı porsiyonlarda tolere edebilir.

 3. Sağlık amaçlı yüksek lifli yiyecek alımını artıran herkes bunu yavaş yavaş yapmalı ve varsa hangi yiyeceklerin şişkinliğe neden olduğunu belirlemek için belirtileri izlemelidir.

 4. Kanın pıhtılaşması: Yüksek K vitamini düzeyleri, K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olduğu için kan inceltici kullananlar için sorunlara neden olabilir.

 5. Coumadin veya warfarin gibi kan inceltici ilaçlar alan herhangi birisinin aniden K vitamini içeren yiyecekleri yemeye başlamaması gerekir

 6. Genel diyet, hastalığın önlenmesi ve sağlığın sağlanması için önemlidir. Bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 7. En son 18 Ağustos 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin ya da Beslenme hakkındaki son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 8. ANDI Yiyecek puanları: Yiyeceklerin besin yoğunluğunu değerlendirin. (N.d.). Https://www.drfuhrman.com/learn/library/articles/95/andi-food-scores-rating-the-nutrient-density-of-foods

 9. Bakken, (2013, 22 Mart). Yiyecekler inflamasyonla mücadelede yardımcı olabilir. Http://www.uab.edu/news/focus-on-patient-care/item/3292-foods-can-help-fight-inflammation

 10. Temel rapor: 11135 Karnabahar, çiğ. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2908?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = raw + karnabahar ds = 'den alındı. qt = qp = qa = qn = q = ing =

 11. Maresz, K. (2015, Şubat). Uygun kalsiyum kullanımı: Kemik ve kardiyovasküler sağlığın destekçisi olarak K2 Vitamini. Bütünleştirici Tıp: Bir Klinisyenin Dergisi 14 (1), 34-39. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4566462/

 12. Marques, FZ, Nelson, EM, Chu, P., Y., Horlock, D., Fielder, A., Ziemann, M., ... Kaye, DM (2016, 7 Aralık). DOCA-tuzlu hipertansif farelerde kalp yetmezliği. Dolaşım Http://circ.ahajournals.org/content/early/2016/12/07/CIRCULATIONAHA.116.024545

 13. Tortorella, S.M., Royce, S.G., Licciardi, P. V., Karagiannis, T.C. (2015, 1 Haziran). Kanser kemoprevizyonunda diyet sülforaptan: Epigenetik regülasyonun ve HDAC inhibisyonunun rolü. Antioksidanlar ve redoks sinyali 22 (16), 1382-1424. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4432495/

 14. Zeisel, S.H., da Costa, K.-A. (2009). Kolin: Halk sağlığı için gerekli bir besindir. Beslenme Yorumları 67 (11), 615-623. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407