Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karidesleri Yiymenin Olumsuz Sağlık Etkileri Var mı?

Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

  Bol Besinler

  1. Karideslerin sağlıklı bir makro besin profili var. Proteinleri yüksek, karbonhidratları düşük ve çok az yağ içerenler. Örneğin, 3 onsluk bir porsiyon yaklaşık 17 gram protein içerir ve 1 gramdan az hem karbonhidrat hem de yağ içerir. Karidesleri diyetinize dahil etmek, kasları geliştirmek ve yağları azaltmak için ihtiyaç duyduğunuz besin türlerini sağlar.

  Temel Mineraller

  1. Tatlı su kabukluları da mineraller bakımından zengindir. Fishery Technology'deki 2017 raporunda, karideslerin bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum ve bakır içerdiği gösterildi. Raporun yazarları, farklı mevsimlerde yakalanan kabukluların çoğunun farklı mineral profillerine sahip olduğunu belirtti. Yıl boyunca sabit kalan mineral kalsiyumdur.

  Temel Vitaminler

  1. Karidesler de birçok sağlıklı vitamin sunar. Örneğin, A, D ve E vitaminlerinin yanı sıra B1, B2 ve B3 vitaminlerinin kaynağıdır. İlginçtir ki, bakterileri yok etmek için ışınlayan kabuklular, A ve E vitaminlerini arttırır.

  Temel Vitaminler

  1. Karidesler ayrıca mükemmel bir çoklu doymamış yağ asidi kaynağı sunar. Bu yağlar, kalp krizi riskinizi azalttığı bilinen omega-3 yağ asitlerini içerir. Uluslararası Balıkçılık ve Su Çalışmaları Dergisi'nde yayınlanan bir makalenin yazarları, omega-3 yağ asidi içeriğinden dolayı, karideslerin sağlıklı bir gıda seçimi olduğunu önerdiler.

  Karideslerde Kolesterol

  1. Karidesler çok çeşitli sağlık yararları sunar, ancak 3 onsluk bir porsiyonda yaklaşık 200 miligram yüksek miktarda kolesterol içerir. Bazı uzmanlar, yüksek kolesterol olan karidesler gibi gıdaların alımını sınırlandırmanızı önerir. Ancak Liverpool John Moores Üniversitesi'nden 2015 tezi, bu tavsiyeyi sağlıklı erkeklerde test etti ve sonuçlar karides yemekten olumsuz bir etki göstermedi.

  2. Yüksek kolesterol veya kalp hastalığı geçmişiniz varsa, karides gibi yiyeceklerin kalp sağlığınızdaki diyetinize nasıl sığabileceği konusunda doktorunuza danışarak güvenli bir şekilde oynayın.

  Karides toksisitesi

  1. Bilim insanları çevresel zararlar için karidesleri bir biyolojik belirteç olarak kullanıyorlar. Örneğin, inşaat kirliliği karides sayılarını düşürür. Tüketiciler kontamine kabukluları yiyerek bu toksinleri emebildiği için, güvenli bir yenilebilir karides kaynağı aramak iyi bir fikirdir.

  2. Gıda Kimyası’nın 2015 yılında yayınlanan bir makalesinde, çiftlikte yetiştirilen karideslerde görülen daha düşük ağır metal seviyelerine dikkat çekildi. Çalışmanın yazarları, vahşi yakalanan karideslerin, yüksek seviyelerde kadmiyum ve arsenik olduğunu ve bunun olası kanser nedenleri olarak düşünüldüklerinden kaçınılması gerektiğini gösterdiler. [! 5258 => 1130 = 8!

  Karides Genetiği

  1. Çevresel toksinler karides yavrularında genetik değişikliklere neden oluyor. Üreticiler ayrıca Evcil Hayvanlarda Üreme ile ilgili 2018 raporuna göre, kasıtlı olarak daha büyük karides yetiştirmektedir. Ancak, karides yemekten hoşlanıyorsanız, biyoteknolojinin avantajları ve dezavantajları olduğunu ve genetiği değiştirilmiş karides yemenin etkilerinin bilinmediğini unutmamak iyi bir fikirdir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407